Към основното съдържание
Beancount.io Logo

Печалби на Uber за Q2 2026: Ръст от 24% на брутните резервации и промяна на печалбата от $1,6 милиарда

Публикувано Последно обновено 11 минути четенеMike ThriftMike Thrift
Печалби на Uber за Q2 2026: Ръст от 24% на брутните резервации и промяна на печалбата от $1,6 милиарда

Платформата на Uber обработи $58,0 милиарда брутни резервации през второто тримесечие, което е ръст от 24%, при 3,87 милиарда пътувания. Приходите нараснаха с 12% до $14,19 милиарда, а оперативната печалба – с 30% до $1,89 милиарда. Това са стабилните числа. Нетната печалба се увеличи със 77% до $2,39 милиарда, но включва печалба от $1,6 милиарда преди данъци от промени в стойността на капиталови инвестиции. Мрежата на Uber се разраства, а операциите се мащабират. Основната печалба обаче все още зависи от активи извън основната дейност.

Ключовите числа

За трите месеца, приключващи на 30 юни 2026 г., в сравнение със същия период на 2025 г.:

ПоказателQ2 2026Q2 2025Промяна на годишна база
Месечно активни потребители на платформата208M180M+15.6%
Пътувания3,867M3,268M+18.3%
Брутни резервации$58,022M$46,756M+24.1%
Приходи$14,191M$12,651M+12.2%
Оперативна печалба$1,890M$1,450M+30.3%
Оперативен марж13.3%11.5%+1.9 пр.п.
Нетна печалба, притежавана от Uber$2,394M$1,355M+76.7%
Разредена печалба на акция$1.17$0.63+85.7%

Мрежата расте както по ширина, така и по честота. Месечно активните потребители са се увеличили с 16%, пътуванията – с 18%, а пътуванията на потребител – с около 2%. Брутните резервации са нараснали по-бързо от пътуванията, което показва по-висока средна стойност на поръчката, по-благоприятен микс или ефекти от валутните курсове.

Приходите растат по-бавно от брутните резервации, защото презентацията в Обединеното кралство се промени. Uber премина от отговорен за услугата към агентски модел на тези пазари. Плащанията към шофьорите вече се отчитат като намаление на приходите, а не като разходи. Тази промяна намали отчетените приходи за Q2 с приблизително $1,1 милиарда, без това да отразява реална загуба на платформена дейност.

Анализ на приходите: Доставката води, Мобилността променя формата си

Uber отчита три сегмента, всеки с различен растеж и счетоводен профил.

СегментПриходи Q2 2026Приходи Q2 2025Промяна на годишна база
Мобилност$7,363M$7,288M+1.0%
Доставка$5,245M$4,102M+27.9%
Товарни превози$1,583M$1,261M+25.5%
Общо$14,191M$12,651M+12.2%

Отчетените приходи на Мобилността подценяват растежа на дейността. Приходите на сегмента са нараснали само с 1%, но брутните резервации на Мобилността са се увеличили с 20% при постоянни валутни курсове. Промяната в бизнес модела в Обединеното кралство намали приходите на Мобилността с $1,1 милиарда. Икономически, платформата е уредила повече пътувания; финансово, по-малка част от всяка резервация в Обединеното кралство вече преминава като приход.

Доставката се превърна в двигател на растежа. Приходите са се увеличили с $1,14 милиарда, или 28%, докато брутните резервации са нараснали с 25% при постоянни валутни курсове. Доставката осигури почти три четвърти от общото увеличение на приходите на компанията. Нейното разширяване е важно, защото повишава честотата на потребителите извън превозите и дава на Uber повече възможности да монетизира реклама и абонаменти.

Товарните превози се ускориха от по-малка база. Приходите са нараснали с 26%, а брутните резервации – с 25% при постоянни валутни курсове. При $1,58 милиарда, Товарните превози представляват 11% от приходите на компанията. Тяхната икономика е по-тясно обвързана с плащанията към превозвачите и дейността по товарене, отколкото пазарния модел на Мобилността, така че мащабът на приходите не трябва да се сравнява директно с потребителските сегменти.

Портфейлният ефект става все по-видим. Един потребител може да използва Мобилност за транспорт и Доставка за храна, бакалия и търговия на дребно. Компанията отчита 208 милиона месечно активни потребители, но 3,87 милиарда тримесечни пътувания. Това са приблизително 6,2 пътувания на активен потребител на месец, използвайки тримесечния брой пътувания и средната месечна база от потребители. Честотата е оперативният лост на мрежата.

Историята на маржа

Повтарящият се оперативен марж на Uber се е подобрил, но нетният марж съдържа голяма неоперативна печалба.

Марж или разходQ2 2026Q2 2025Промяна
Приходи минус разходи за приходите / Приходи44.9%39.8%+5.1 пр.п.
Разходи за научноизследователска и развойна дейност / Приходи7.3%6.6%-0.7 пр.п.
Разходи за продажби и маркетинг / Приходи10.7%9.6%-1.1 пр.п.
Оперативен марж13.3%11.5%+1.9 пр.п.
Нетен марж, притежаван от Uber16.9%10.7%+6.2 пр.п.

Разликата между приходите и разходите за тях се разшири рязко, но промяната в презентацията за Обединеното кралство е основната причина: плащанията към шофьорите преминаха от разходи за приходите към намаление на приходите. Това прави сравненията на отчетения брутен спред по-малко икономически чисти. Оперативният марж включва по-широката база от разходи и е по-полезен.

Не всички оперативни разходи показаха ливъридж. Разходите за НИРД се увеличиха с 24% до $1,04 милиарда, а разходите за продажби и маркетинг – с 25% до $1,52 милиарда, и двете по-бързо от отчетените приходи. Оперативните и поддържащите разходи се увеличиха с 16%. Общите и административните разходи скочиха с 40% до $935 милиона. Платформата все пак постигна разширяване на маржа, защото разходите за приходите растяха бавно, а мащабът абсорбира инвестициите.

Под оперативната печалба, другите приходи се промениха от разход от $19 милиона до приход от $1,34 милиарда. Печалбите от дългови и капиталови ценни книжа бяха $1,61 милиарда, включително печалби, свързани с Delivery Hero и Aurora, частично компенсирани от загуба от Didi. Това обяснява защо нетната печалба нарасна много по-бързо от оперативната.

Генерирането на парични потоци е полезният противовес. За първите шест месеца на 2026 г. оперативният паричен поток беше $5,21 милиарда, ръст от 7%, а свободният паричен поток – $5,08 милиарда, също ръст от 7%. Тези цифри не съвпадат точно с тримесечния отчет за приходите и разходите, но показват, че икономиката на Uber се простира отвъд печалбите от справедлива стойност.

Въпросът за $1,6 милиарда: Колко от печалбата е основна?

Uber отчете $2,39 милиарда притежавана нетна печалба. Тримесечието включва $1,61 милиарда печалби от дългови и капиталови ценни книжа, докато други позиции намалиха другите нетни приходи до $1,34 милиарда. Така инвестиционният портфейл допринесе за повече от половината от отчетената печалба преди данъци.

Това разграничение е важно, защото печалбите от справедлива стойност могат да се обърнат. Ценните книжа са реални активи и нарастващите стойности укрепват баланса. Те не измерват колко ефективно Uber е организирал пътувания, доставки и товарни превози.

Основният напредък се наблюдава по-добре чрез следния мост:

  • Брутните резервации се увеличиха с $11,27 милиарда.
  • Приходите се увеличиха с $1,54 милиарда въпреки насрещния вятър от $1,1 милиарда от презентацията в Обединеното кралство.
  • Оперативната печалба се увеличи с $440 милиона.
  • Оперативният марж се разшири с 1,9 процентни пункта.
  • Шестмесечният свободен паричен поток нарасна до $5,08 милиарда.

Този мост е силен и без инвестиционната печалба. Той също така разкрива следващото предизвикателство. Оперативните разходи извън разходите за приходите продължават да растат бързо. Uber трябва да продължи да превръща потребителския мащаб и честотата на пътуванията в достатъчно брутна печалба, за да финансира разходите за НИРД, маркетинг, застраховки, регулации и поддръжка, като същевременно запази разширяването на маржа.

Балансът добавя още един слой. Другите нетекущи активи достигнаха $40,86 милиарда – категория, която включва инвестиционния портфейл, докато паричните средства бяха $4,87 милиарда. Промените в стойността на инвестициите могат да преместят както активите, така и печалбите с милиарди. Инвеститорите трябва да разделят генерирането на парични потоци от платформата от оценките на портфейла всяко тримесечие.

Проследяване на платформа за мобилност от $52 милиарда в Plain Text

Beancount ledger принуждава приходите, оперативните разходи, инвестиционния принос, данъците и нетната печалба за тримесечието да се сумират до нула. Приходите и положителните други приходи са отрицателни кредити; разходите са положителни дебити.

; ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ
; Приходи 14191; разходи 7815; НИРД 1043; SG&A 2450; други -351; данък 840; отчетена нетна печалба 2394.
; Проверка: -14191 + 7815 + 1043 + 2450 + -351 + 840 + 2394 = 0
2026-06-30 * "Uber Technologies, Inc." "Отчет за приходите и разходите за FY2026Q2"
  Income:Revenue                           -14191 MUSD
  Expenses:CostOfRevenue                    7815 MUSD
  Expenses:ResearchAndDevelopment           1043 MUSD
  Expenses:SellingGeneralAdministrative     2450 MUSD
  Income:OtherNet                            -351 MUSD
  Expenses:IncomeTax                          840 MUSD
  Equity:Adjustments                         2394 MUSD  ; компенсираща отчетена нетна печалба

Income:OtherNet в ledger е нетна цифра след лихви и други неоперативни ефекти. Докладът предоставя необходимите подробности: печалба от ценни книжа от $1,61 милиарда беше частично компенсирана, преди да се стигне до нетния кредит от $351 милиона в ledger. Кодът остава балансиран, без да скрива този състав.

Редът в баланса, който носи чувствителността на оценката, са другите нетекущи активи. Те се увеличиха до $40,86 милиарда от $35,93 милиарда в края на FY2025.

2026-06-29 pad Assets:NonCurrent:Other            Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Assets:NonCurrent:Other                    40859 MUSD
 
2026-06-29 pad Assets:Current:Cash                Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Assets:Current:Cash                         4870 MUSD
 
2026-06-29 pad Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt       -10726 MUSD

Многогодишната траектория

Петгодишният ledger на Uber показва платформа, преминаваща от загуби с фокус върху мащаба на всяка цена към повтаряща се оперативна печалба, като нетната печалба е променлива поради инвестиционни и данъчни ефекти.

Фискална годинаПриходиНетна печалбаНетен маржОбщо активиОбщ собствен капитал
FY2021$17,455M-$496M-2.8%$38,774M$15,145M
FY2022$31,877M-$9,141M-28.7%$32,109M$8,074M
FY2023$37,281M$1,887M5.1%$38,699M$12,028M
FY2024$43,978M$9,856M22.4%$51,244M$22,383M
FY2025$52,017M$10,053M19.3%$61,802M$27,918M
Баланс за Q2 на FY2026$2,394M тримесечно16.9% тримесечно$65,801M$28,219M

Приходите почти се утроиха от FY2021 до FY2025. Ключовата година беше FY2023, когато годишната нетна печалба стана положителна. Следващите две години донесоха много големи GAAP печалби, но FY2024 включваше значителна данъчна полза, а и двете години включваха свързана с инвестиции променливост. Самият нетен марж надценява плавността на оперативното пътуване.

Въпреки това балансът се подобри. Собственият капитал нарасна от $8,07 милиарда през FY2022 до $28,22 милиарда към Q2 на 2026 г. Общите активи се увеличиха повече от два пъти спрямо дъното през FY2022, отчасти благодарение на инвестициите. Компанията сега има много по-силна капиталова база, отколкото по време на фазата на загуби.

Последният оперативен марж от 13.3% е следователно по-информативен от последния нетен марж от 16.9%. Той измерва платформа, която е все по-печеливша преди преоценката на портфейла от ценни книжа.

Присъдата: Бикове срещу Мечки

Аргументи на биковете

  • Брутните резервации са нараснали с 24%, месечно активните потребители – с 16%, а пътуванията – с 18%; мрежовият мащаб и честотата са се разширили заедно.
  • Оперативната печалба е нараснала с 30%, по-бързо от приходите, а оперативният марж се е разширил с 1,9 процентни пункта.
  • Приходите от Доставка са нараснали с 28%, създавайки втори потребителски двигател до Мобилността.
  • Шестмесечният свободен паричен поток достигна $5,08 милиарда, демонстрирайки значително генериране на парични потоци, независимо от тримесечните оценки на инвестициите.
  • Промяната в счетоводството за Обединеното кралство намали отчетените приходи без еквивалентен спад в платформената дейност, правейки растежа от 12% на приходите по-силен, отколкото изглежда на пръв поглед.

Аргументи на мечките

  • Печалба от ценни книжа от $1,61 милиарда значително надуха нетната печалба от $2,39 милиарда за тримесечието.
  • Разходите за НИРД, продажби и маркетинг, както и общите и административните разходи, нараснаха по-бързо от отчетените приходи, така че продължаващото разширяване на маржа зависи от допълнителен платформен ливъридж.
  • Отчетените приходи на Мобилността са нараснали само с 1%, а промяната в презентацията за Обединеното кралство прави сравненията на основния курс по-трудни.
  • Другите нетекущи активи достигнаха $40,86 милиарда, оставяйки печалбите и собствения капитал чувствителни към промени в пазарната стойност извън основната дейност.
  • Регулаторните, застрахователните разходи и тези, свързани с класификацията на работниците, остават структурно обвързани с разширяването и могат да се променят непредвидимо.

Нашето мнение: Икономиката на платформата на Uber е по-силна от основната нетна печалба и по-малко впечатляваща, отколкото тя предполага. Аргументът на биковете не се нуждае от печалбата от инвестиции от $1,6 милиарда: резервациите, пътуванията, оперативната печалба, маржът и свободният паричен поток – всички напреднаха. Това е издръжливата теза. Основната аналитична дисциплина е да се оценяват отделно оперативната платформа и инвестиционният портфейл. Въз основа на оперативните доказателства, Uber се мащабира успешно. По отношение на отчетената нетна печалба, инвеститорите трябва да очакват продължаваща променливост, която казва повече за цените на ценните книжа, отколкото за търсенето на пътувания и доставки.

Споделете тази статия

6 минути четене

Доходы Shopify за Q2 2026: GMV на $115,6 млрд подпитывает рост выручки на 34% и 18% маржу свободного денежного потока

Shopify за Q2 2026 (квартал, закончившийся 30 июня 2026) отчитался о GMV в…

financial-reporting
financial-analysis
10 минути четене

Печалби на Lowe's за Q2 на ФГ2026: Продажби за 26 милиарда долара, но придобиванията формират 90% от растежа

Lowe's отчете приходи от 25,96 млрд. долара за Q2 на ФГ2026, ръст от 8,3%, но…

open-ledger
financial-reporting
10 минути четене

Финансови резултати на Delta Air Lines за Q2 2026: Рекордни приходи от 17,7 млрд. долара поемат най-високата досега сметка за гориво, докато увеличението на дивидента с 15% сигнализира увереност

Delta Air Lines Q2 2026: Рекордни приходи от 17,7 млрд. долара, нетна печалба…

financial-reporting
financial-analysis
6 минути четене

Печалби на JPMorgan Chase за Q2 2026: Приходи от 45,7 млрд. долара и нетна печалба от 18,1 млрд. долара, докато обратно изкупуване за 50 млрд. долара тества възвръщаемостта на капитала

JPMorgan Chase Q2 2026: Приходи от 45,7 млрд. долара, нетна печалба от 18,1…

financial-reporting
financial-analysis
11 минути четене

Печалби на Levi Strauss за Q2 на фискалната 2026 г.: приходи от 1,69 млрд. долара, 8% над очакванията и 27% ръст на печалбата на акция повишават годишната прогноза

Levi Strauss Q2 фискална 2026 г.: приходи от 1,69 млрд. долара (+8,3%), нетна…

financial-reporting
financial-analysis