Lowe's отчете приходи от 25,96 милиарда долара за второто тримесечие, ръст от 8,3%, докато нетните печалби останаха почти без промяна на 2,40 милиарда долара. Разликата между тези два темпа на растеж е централният факт за тримесечието. Придобитите бизнеси осигуриха приблизително 90% от увеличението на продажбите на годишна база, сравнимите продажби нараснаха само с 0,2%, а оперативният марж се сви с 81 базисни пункта. Компанията става по-голяма. Отчетените числа все още не доказват, че основният търговски двигател става значително по-силен.
Основните числа
За тримесечието, приключило на 31 юли 2026 г., в сравнение с тримесечието, приключило на 1 август 2025 г.:
| Показател | ФГ2026 Q2 | ФГ2025 Q2 | Промяна на годишна база |
|---|---|---|---|
| Нетни продажби | $25 956 млн. | $23 959 млн. | +8,3% |
| Брутна печалба в долари | $8 577 млн. | $8 101 млн. | +5,9% |
| Брутен марж | 33,04% | 33,81% | -0,77 пр.п. |
| Оперативен доход | $3 549 млн. | $3 469 млн. | +2,3% |
| Оперативен марж | 13,67% | 14,48% | -0,81 пр.п. |
| Нетна печалба | $2 399 млн. | $2 398 млн. | +0,0% |
| Нетен марж | 9,24% | 10,01% | -0,77 пр.п. |
| Нетна печалба на акция (разредена) | $4,27 | $4,27 | 0,0% |
Отчетът за приходите и разходите не е слаб, но е далеч по-малко впечатляващ от основното съобщение за приходите. Продажбите добавиха 1,997 млрд. долара. Брутната печалба в долари добави 476 млн. долара, оперативният доход добави само 80 млн. долара, а нетната печалба добави 1 млн. долара. Всяка следваща стъпка надолу в отчета запази по-малко от увеличението на първата линия.
Този модел обяснява свиването на маржа. Себестойността на продажбите нарасна с 9,6%, по-бързо от приходите. Амортизацията на материални и нематериални активи се увеличи с 25,2%, отразявайки по-голямата база от придобити активи. Нетните разходи за лихви нараснаха до 374 млн. долара от 313 млн. долара. Lowe's купи растеж, а първото отчетено тримесечие носи съответната структура на разходите.
Сигналът за търговското търсене беше по-стабилен, отколкото предполага основното съобщение. Сравнимите продажби се увеличиха с 0,2%, което е пето поредно положително тримесечие. Професионалните клиенти, услугите за дома и онлайн продажбите осигуриха растежа; онлайн продажбите нараснаха с 15,7%. Постоянният натиск върху дискреционните проекти „направи си сам" остана като компенсиращ фактор. Без изменение на сравнимите продажби е по-добре от свиване, но не е ускорение.
Подробен анализ на приходите: органична търговия на дребно и придобитият слой
Lowe's вече отчита Retail Home Improvement (търговия на дребно за подобрения на дома) наред с друг сегмент, който включва придобити бизнеси. Това разделение прави източника на растеж видим.
| Източник на приходи | ФГ2026 Q2 | ФГ2025 Q2 | Промяна на годишна база |
|---|---|---|---|
| Твърди стоки (Hardlines) | $7 952 млн. | $8 006 млн. | -0,7% |
| Домашен декор | $7 817 млн. | $7 782 млн. | +0,4% |
| Строителни продукти | $7 554 млн. | $7 472 млн. | +1,1% |
| Други категории на дребно | $692 млн. | $561 млн. | +23,4% |
| Търговия на дребно за подобрения на дома | $24 015 млн. | $23 821 млн. | +0,8% |
| Друг сегмент | $1 941 млн. | $138 млн. | +1 306,5% |
| Общо | $25 956 млн. | $23 959 млн. | +8,3% |
Търговията на дребно за подобрения на дома нарасна с 0,8%. Трите големи продуктови подразделения бяха почти без промяна в съвкупност. Твърдите стоки отбелязаха лек спад, докато домашният декор и строителните продукти отбелязаха нисък едноцифрен или под едноцифрен растеж. Това е в съответствие с резултата от 0,2% за сравнимите продажби: основната мрежа от магазини беше стабилна, а не в подем.
Другият сегмент добави 1,803 млрд. долара към приходите на годишна база. Общите приходи на компанията добавиха 1,997 млрд. долара. Следователно придобитият слой генерира около 90% от отчетеното увеличение. Lowe's завърши придобиването на Foundation Building Materials през октомври 2025 г., след като по-рано придоби Artisan Design Group. Тези бизнеси разширяват дейността на компанията към професионални изпълнители, монтажни услуги и дистрибуция на строителни продукти.
Миксът подкрепя тезата за „Цялостен дом" (Total Home), но променя икономиката. Магазин за търговия на дребно с потребителска насоченост за подобрения на дома, дистрибутор на строителни продукти и платформа за монтажни услуги не споделят идентични маржове или капиталови изисквания. Консолидираният растеж може да се повиши, докато консолидираният марж спада, просто защото повече приходи идват от различен бизнес микс. Точно това предполага тримесечието.
Важният оперативен въпрос е дали придобитите бизнеси създават ползи от кръстосани продажби и изпълнение на поръчки за професионалните клиенти на Lowe's. Консолидацията на приходите се случва веднага. Синергиите, дисциплината в оборотния капитал и възвръщаемостта на покупната цена изискват повече време.
Исторorията за маржовете
Тримесечното сравнение показва свиване на всяко отчетено маржово ниво.
| Марж | ФГ2026 Q2 | ФГ2025 Q2 | Промяна |
|---|---|---|---|
| Брутен марж | 33,04% | 33,81% | -0,77 пр.п. |
| Разходи за продажби, общи и административни (SG&A) | 17,17% | 17,42% | +0,25 пр.п. ливъридж |
| Амортизация на материални и нематериални активи | 2,20% | 1,91% | -0,29 пр.п. |
| Оперативен марж | 13,67% | 14,48% | -0,81 пр.п. |
| Марж преди данъци | 12,23% | 13,17% | -0,94 пр.п. |
| Нетен марж | 9,24% | 10,01% | -0,77 пр.п. |
SG&A осигури известен ливъридж, спадайки с 25 базисни пункта като дял от продажбите. Това не беше достатъчно. Брутният марж загуби 77 базисни пункта, амортизацията на материални и нематериални активи пое още 29 базисни пункта, а разходите за лихви нараснаха с 13 базисни пункта. Придобитите приходи разшириха знаменателя, но свързаните с придобиванията активи и финансиране също разшириха базата на разходите.
Имаше един благоприятен елемент в брутния марж: Lowe's призна приблизително 80 млн. долара възстановени мита след промяна в правния статут на определени вносни мита. Тази полза възлизаше на около 0,11 долара от коригираната нетна печалба на акция. Тя помогна на отчетената рентабилност, което означава, че основната картина на маржовете е била леко по-неблагоприятна, отколкото предполага самата таблица по GAAP.
В годишния счетоводен регистър брутният марж е забележително стабилен, докато приходите се нормализираха от пика по време на пандемията:
| Фискална година | Приходи | Брутен марж | Нетен доход | Нетен марж |
|---|---|---|---|---|
| ФГ2021 | $96 250 млн. | 33,3% | $8 442 млн. | 8,8% |
| ФГ2022 | $97 059 млн. | 33,2% | $6 437 млн. | 6,6% |
| ФГ2023 | $86 377 млн. | 33,4% | $7 726 млн. | 8,9% |
| ФГ2024 | $83 674 млн. | 33,3% | $6 957 млн. | 8,3% |
| ФГ2025 | $86 286 млн. | 33,5% | $6 654 млн. | 7,7% |
Петгодишният опит показва, че търговският марж на Lowe's е структурно траен около 33%. Последното тримесечие проби под тази тясна лента до 33,04%. Едно тримесечие не установява нов режим, особено след големи придобивания, но то определя следващото сравнение, което инвеститорите трябва да следят.
Въпросът за 2 милиарда долара: Създава ли придобитият растеж стойност?
Определящият въпрос за тримесечието не е дали Lowe's може да консолидира повече приходи. Той е дали придобитите приходи печелят привлекателна възвръщаемост след покупната цена, разходите за интеграция, амортизацията, лихвите и оборотния капитал.
Балансът показва мащаба на залога. Репутацията (goodwill) плюс нематериалните активи достигнаха 9,67 млрд. долара към 31 юли 2026 г. в сравнение с 0,59 млрд. долара в края на ФГ2024. Дългосрочният дълг беше 35,20 млрд. долара, а краткосрочният дълг — 2,35 млрд. долара. Паричните средства бяха 3,17 млрд. долара. Придобиванията трансформираха структурата на активите на Lowe's много по-бързо, отколкото основните категории на търговия на дребно нараснаха.
Това не прави стратегията грешна. Професионалните клиенти пазаруват по-често, правят по-големи поръчки и ценят надеждното изпълнение. Дистрибуцията на строителни материали и монтажните способности могат да задълбочат връзката на Lowe's с изпълнителите отвъд рафта в магазина. Тримесечните продажби на другия сегмент от 1,94 млрд. долара демонстрират незабавен мащаб.
Но отчетеният растеж на продажбите е най-лесният етап. По-трудните етапи се виждат на три места:
- Оперативният доход на другия сегмент трябва да расте по-бързо от инвестирания в него капитал.
- Консолидираният оперативен марж трябва да се стабилизира след промяната в микса от придобивания.
- Паричната конверсия трябва да финансира намаляването на дълга, без да лишава основните магазини и цифровия канал.
Докато тези не се появят, придобитият слой трябва да се третира като обещаващо разширение, чиято икономика все още е под въпрос, а не като органично ускорение.
Проследяване на платформа за подобрения на дома за 86 милиарда долара в обикновен текст
Beancount регистърът принуждава тримесечието да се съгласува. Приходите са отрицателен кредит; разходите и разноските са положителни дебити. Equity:Adjustments е компенсацията за нетния доход, тъй като неразпределената печалба се отчита отделно в баланса.
; ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ
; Приходи 25956; себестойност 17379; НИРД 0; SG&A 4456; други 946; данъци 776; отчетена нетна печалба 2399.
; Проверка: -25956 + 17379 + 0 + 4456 + 946 + 776 + 2399 = 0
2026-07-31 * "Lowe's Companies, Inc." "Отчет за приходите и разходите за ФГ2026 Q2"
Income:Revenue -25956 MUSD
Expenses:CostOfRevenue 17379 MUSD
Expenses:ResearchAndDevelopment 0 MUSD
Expenses:SellingGeneralAdministrative 4456 MUSD
Expenses:OtherNet 946 MUSD
Expenses:IncomeTax 776 MUSD
Equity:Adjustments 2399 MUSD ; компенсация за отчетената нетна печалбаРедът в баланса, който носи историята за придобиванията, е закупената нематериална стойност. Репутацията и нематериалните активи вече възлизат на почти 9,7 млрд. долара, докато структурата на пасивите все още оставя собствения капитал на акционерите отрицателен с 7,44 млрд. долара.
2026-07-30 pad Assets:NonCurrent:Goodwill Equity:Adjustments
2026-07-31 balance Assets:NonCurrent:Goodwill 3957 MUSD
2026-07-30 pad Assets:NonCurrent:IntangibleAssets Equity:Adjustments
2026-07-31 balance Assets:NonCurrent:IntangibleAssets 5709 MUSD
2026-07-30 pad Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt Equity:Adjustments
2026-07-31 balance Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt -35204 MUSDМногогодишната дъга
Петте годишни периода показват зрял търговец на дребно, който запази брутния марж чрез рязка нормализация на търсенето.
| Фискална година | Приходи | Себестойност на продажбите | Нетен доход | Материални запаси | Общо активи |
|---|---|---|---|---|---|
| ФГ2021 | $96 250 млн. | $64 194 млн. | $8 442 млн. | $17 605 млн. | $44 640 млн. |
| ФГ2022 | $97 059 млн. | $64 802 млн. | $6 437 млн. | $18 532 млн. | $43 708 млн. |
| ФГ2023 | $86 377 млн. | $57 533 млн. | $7 726 млн. | $16 894 млн. | $41 795 млн. |
| ФГ2024 | $83 674 млн. | $55 797 млн. | $6 957 млн. | $17 409 млн. | $43 102 млн. |
| ФГ2025 | $86 286 млн. | $57 401 млн. | $6 654 млн. | $17 300 млн. | $54 144 млн. |
| Баланс към Q2 на ФГ2026 | — | — | $2 399 млн. тримесечно | $17 737 млн. | $55 881 млн. |
Приходите достигнаха пик през ФГ2022 и след това се установиха в средата на 80-те милиарда долара. Материалните запаси останаха контролирани около 17 млрд. долара въпреки корекцията на продажбите. Брутният марж почти не се промени. Основната дейност е трайна.
Прекъсването е в активите. Общите активи скочиха с 11,0 млрд. долара през ФГ2025 и отново се повишиха до последното тримесечие, до голяма степен защото придобиванията добавиха репутация, нематериални активи, вземания и други оперативни активи. Историческата сила на Lowe's беше извличането на високи приходи от сравнително компактна база от активи. Новата стратегия изисква от инвеститорите да приемат по-голям баланс в замяна на по-широка платформа за професионалисти.
Присъдата: бичи срещу мечи случай
Бичи случай
- Сравнимите продажби останаха положителни на 0,2% въпреки слабото дискреционно търсене „направи си сам", удължавайки положителната серия до пет тримесечия.
- Онлайн продажбите нараснаха с 15,7%, което е доказателство, че цифровото изпълнение набира актуалност, а не просто измества приходите от магазините.
- Търсенето от професионалисти и услугите за дома подкрепя стратегическата логика зад придобиванията в дистрибуцията на строителни материали и монтажните услуги.
- Брутният марж на основната търговия се задържа близо до 33% през пет годишни периода, демонстрирайки трайна търговска икономика.
- Другият сегмент вече допринася с 1,94 млрд. долара тримесечни приходи, давайки на придобитата платформа реален мащаб.
Мечи случай
- Около 90% от отчетения растеж на приходите дойде от другия сегмент, докато търговията на дребно за подобрения на дома нарасна само с 0,8%.
- Оперативният марж се сви с 81 базисни пункта, а нетните печалби останаха без промяна въпреки 8,3% растеж на продажбите.
- Разходите за амортизация на материални и нематериални активи и лихви нарастват, тъй като балансът, натоварен с придобивания, се разширява.
- Репутацията и нематериалните активи достигнаха 9,67 млрд. долара, създавайки риск от проблеми с интеграцията и обезценка, ако очакваната възвръщаемост не се материализира.
- Собственият капитал на акционерите остава отрицателен, а общият дълг е голям спрямо паричните средства, което ограничава толерантността към слаба конверсия на придобитите продажби в пари.
Нашето мнение: Основният бизнес на Lowe's се справя по-добре от общата среда за подобрения на дома, но Q2 беше история за придобивания, представена като история за растеж. Търговецът на дребно заслужава признание за стабилните сравними продажби, цифровия растеж и последователната стратегия за професионалисти. Той все още не заслужава пълно признание за придобитите приходи. Решаващото доказателство ще бъде стабилизирането на маржовете и генерирането на парични потоци, а не още едно тримесечие на консолидиран растеж на продажбите. До тогава оперативната теза за акциите е трайна търговия на дребно плюс недоказана възвръщаемост на много по-голяма база от активи.