Към основното съдържание

Финансови резултати на Seagate за FY2026: 12,2 млрд. долара приходи и 52,3% брутен марж за Q4, докато AI центровете за данни плащат за съхранение

Публикувано 14 минути четенеMike ThriftMike Thrift
Финансови резултати на Seagate за FY2026: 12,2 млрд. долара приходи и 52,3% брутен марж за Q4, докато AI центровете за данни плащат за съхранение
На тази страница

Резултати с един поглед

Период
FY2026
Приходи
12,2 млрд. щ.д. (12 195 MUSD)
Нетна печалба
3,2 млрд. щ.д. (3184 MUSD)
Нетен марж
26,1%

От отворената книга на SeagateВижте живата книгаПодадена документация от емитента (FY2026)

Производител на твърди дискове току-що отчете тримесечие като софтуерна компания. Фискалното четвърто тримесечие на Seagate донесе 3,6 милиарда долара приходи при 52,3% GAAP брутен марж и 43,0% оперативен марж, а нетната печалба от 1,3 милиарда долара стигна до долния ред. За цялата фискална година приходите нараснаха с 34% до 12,2 милиарда долара, докато себестойността на приходите нарасна само с 12,5% — оперативният лост на фабрика, работеща на пълни обороти за AI центрове за данни. И ръководството даде насока за септемврийското тримесечие от 4,1 милиарда долара, което би било най-голямото тримесечие в историята на компанията.

Основните числа​

Фискалната година на Seagate приключва в петъка, най-близък до 30 юни, така че FY2026 са дванадесетте месеца, приключили на 3 юли 2026 г. — 53-седмична година, което означава, че около два процентни пункта от растежа по-долу са една допълнителна седмица продажби. Всяка цифра идва от Формуляр 10-K и съобщението за резултатите.

Млн. долара (с изключение на EPS)FY2026FY2025Година спрямо година
Приходи12 1959 097+34,1%
Брутна печалба5 5583 200+73,7%
Брутен марж45,6%35,2%+10,4 пр. п.
Оперативна печалба4 0941 890+116,6%
Нетна печалба3 1841 469+116,8%
Разредена EPS$13,90$6,77+105,3%
Свободен паричен поток3 105818+279,6%

Две неща изпъкват, преди да навлезем по-надълбоко. Първо, растежът на печалбата е повече от три пъти растежа на приходите — всеки допълнителен долар приходи носеше около 76 цента брутна печалба (пределен марж от 2 358 млн. долара върху 3 098 млн. долара добавени продажби). Така изглежда фабрика с фиксирани разходи при висока натовареност. Второ, свободният паричен поток от 3,1 милиарда долара е почти равен на нетната печалба, така че това е парична печалба, а не начислена: оперативният паричен поток беше 3 674 млн. долара срещу едва 569 млн. долара капиталови разходи.

Само четвъртото тримесечие разказва историята на ускорението: приходи от 3 629 млн. долара (+48,5% на годишна база), брутен марж от 52,3% (спрямо 37,4%), нетна печалба от 1 294 млн. долара (+165%) и разредена EPS от $5,58. Seagate също така даде насока за фискално Q1 2027 за приходи от 4,1 милиарда долара (плюс-минус 100 млн. долара) и не-GAAP разредена EPS от $7,30 (плюс-минус $0,20) — при средната точка, 13% последователен растеж на приходите с подразбиращ се не-GAAP нетен марж близо 40%.

Задълбочен анализ на приходите​

Seagate отчита един оперативен сегмент, така че историята за микса се крие в разбивките на MD&A в 10-K: 80% от приходите за FY2026 идват от клиенти в центрове за данни, спрямо 75%, като Edge IoT държи останалите 20%. В долари това са приблизително 9,8 милиарда долара приходи от центрове за данни (+43%) срещу 2,4 милиарда долара от Edge IoT (+7%) — изграждането на AI осигури по същество целия растеж.

Микс на приходитеFY2026FY2025
Дял на центровете за данни80%75%
Дял на Edge IoT20%25%
OEM81%80%
Дистрибутори13%12%
Търговци на дребно6%8%
Америка / Азиатско-тихоокеански регион / EMEA50 / 40 / 10%49 / 41 / 10%

Редовете за каналите и географията едва помръднаха, което само по себе си е смисълът: това не беше история за намиране на нови клиенти на нови места. Беше за продажба на много повече екзабайти на същите облачни клиенти. Доставките на nearline HDD достигнаха 695 екзабайта, с 40% повече от 497, докато обемът на non-nearline спадна с 4% до 94 екзабайта. Общите доставки от 789 екзабайта нараснаха с 32,6% — малко по-бавно от 34,1% ръст на приходите, което предполага, че смесеното ценообразуване е нараснало с около 1%. Seagate растеше на база обем, а не цена.

Собствените думи на ръководството подкрепят това тълкуване. „Резултатите ни се движат от силното търсене от облачни центрове за данни и дисциплинираното изпълнение, и виждаме, че импулсът продължава и през 2027 г.“, каза главният изпълнителен директор Дейв Мозли в съобщението, добавяйки: „С нарастването на генерирането на данни от AI и тяхната стойност виждаме устойчиво дългосрочно търсене на масово капацитивно съхранение. Seagate е добре позиционирана да отговори на засилващото се търсене на екзабайти чрез платформата Mozaic и диференцираната пътна карта за HAMR технология.“ Забележете какво липсва: няма „търсенето надвишава предлагането“, няма „импулс в ценообразуването“, няма „ограничено предлагане“. За тримесечие толкова силно, сдържаността е забележима — счетоводната книга потвърждава, че растежът дойде от натовареността и микса, и ръководството не претендира за увеличения на цените, които не може да покаже. Позицията на вземанията подкрепя историята за търсенето без да я преувеличава: вземанията нараснаха с 60% до 1 534 млн. долара при 34% ръст на приходите, което е в съответствие с година, натоварена във втората половина, а не с натъпкване на канали, тъй като четвъртото тримесечие работеше на тримесечен темп от 3,6 млрд. долара спрямо средно 3,0 млрд. долара.

Историята на маржовете​

Четири години маржове показват компания, изкачваща се от дупка и след това спринтираща покрай старите си върхове:

МаржFY2023FY2024FY2025FY2026
Брутен марж18,3%23,4%35,2%45,6%
Оперативен марж-4,6%6,9%20,8%33,6%
Нетен марж-7,2%5,1%16,1%26,1%

Механиката е ясна. Себестойността на приходите нарасна със 740 млн. долара (+12,5%), докато приходите нараснаха с 3 098 млн. долара (+34,1%) — фабриките, веднъж платени, печатат марж върху допълнителни пластини и слайдери. Оперативните разходи едва помръднаха: разработка на продукти с 4,3% до 755 млн. долара, маркетинг и администрация с 2,9% до 577 млн. долара. Seagate пое разход от 105 млн. долара за съдебно споразумение и загуба от 151 млн. долара от предсрочно погасяване на дълг и все пак разшири оперативния марж с близо 13 пункта.

Разходът от 105 млн. долара заслужава едно изречение: това е нетният дял на Seagate от споразумение за 175 млн. долара по колективен иск за ценни книжа, обхващащ 2020–2023 г., като застрахователите плащат около 70 млн. долара; съдът даде предварително одобрение през юли 2026 г. преди окончателно изслушване през ноември. Той е над оперативната печалба, така че 33,6% оперативен марж е след разхода, а не преди него. Под линията загубата от сделки с дълг от 151 млн. долара е цената, платена за предсрочно погасяване на 1,4 милиарда долара дълг — скъпо през годината, увеличаващо стойността за всяка следваща година, тъй като разходите за лихви вече спаднаха от 321 млн. долара на 284 млн. долара.

Едно предупреждение за празненството на маржовете: данъчната линия се нормализира. Провизията скочи от 44 млн. долара (ефективна ставка 2,9%) до 506 млн. долара (13,7%), а платените парични данъци бяха само 40 млн. долара. Сингапурската структура все още предпазва доста, но разликата между провизията и паричните средства е бъдещ насрещен вятър, а не постоянен подарък.

Големият въпрос: Насоката от 4,1 млрд. долара темп ли е, или връх?​

Насоката на Seagate за Q1 FY2027 — 4,1 млрд. долара приходи и $7,30 не-GAAP EPS — предполага нещо забележително: приблизително 1,66 млрд. долара не-GAAP нетна печалба върху около 227 млн. акции, или нетен марж от 40%, спрямо 36% през Q4. Ръководството дава насока за продължаващо разширяване, а не за плато. Въпросът е дали устройствата Mozaic, базирани на HAMR (до 44TB на брой, 3,5PB системи), представляват технологичен цикъл, който поддържа това, или гледаме върха на суперцикъл, съседен на паметта, който винаги завършва по един и същ начин.

Един поглед към конкурентите очертава залога. Паметта печели монополоподобни ренти в момента, докато оборудването за съхранение печели смъртни такива:

Годишни данни за FY2026 (млн. долара)ПриходиНетна печалбаНетен марж
Seagate12 1953 18426,1%
Micron (памет)133 18884 96963,8%
Applied Materials, FY2025 (оборудване)28 3686 99824,7%

Seagate се намира между производителите на оборудване и олигопола на паметта — по-добре от лопати и кирки, далеч от суперцикълна памет. Това е бичият случай в една таблица (печалби на дял и HAMR миксът могат да тласнат маржовете към нива, подобни на паметта, в портфейла за центрове за данни) и също мечият случай (твърдите дискове никога не са задържали ценова сила през спад; брутният марж за FY2023 беше 18%). Проверимият тест идва с Q1: nearline екзабайтите трябва да продължат да растат с 30%+ и делът на центровете за данни трябва да се задържи близо до 80%, или насоката е микс и време, а не цикъл. Следете също единствения клиент, който купи 14% от приходите за FY2026 — толкова висока концентрация означава, че едно решение за квалификация движи тримесечието.

Проследяване на компания за 12 млрд. долара в чист текст​

Двойното счетоводство принуждава всеки долар да се равнява, което е точно това, което сезонът на отчетите изисква: без не-GAAP мъгла, без коригирано каквото и да било — приходи минус разходи трябва да се равняват на нетната печалба до долара. Прочетете как моделираме всяка компания за конвенциите, след което погледнете FY2026 на Seagate, както го записва счетоводната книга (приходите са кредит, така че имат отрицателен знак):

; FY2026 Income Statement — fiscal year ended July 3, 2026 (53 weeks)
; Check: −12195 + 6637 + 755 + 577 + 105 + 27 + 404 + 506 + 3184 = 0 ✓
 
2026-07-03 * "Seagate Technology Holdings plc" "FY2026 Income Statement"
  Income:Revenue                         -12195 MUSD  ; Data Center 80% / Edge IoT 20% of revenue; nearline HDD exabytes 695 of 789 shipped (10-K MD&A)
  Expenses:CostOfRevenue                   6637 MUSD
  Expenses:ResearchAndDevelopment           755 MUSD  ; product development
  Expenses:SellingGeneralAdministrative     577 MUSD  ; marketing and administrative
  Expenses:OtherNet                         105 MUSD  ; legal settlement, Note 12 ($175M securities settlement, ~$70M paid by insurers)
  Expenses:OtherNet                          27 MUSD  ; restructuring and other, net
  Expenses:OtherNet                         404 MUSD  ; other expense, net: interest expense 284 less interest income 30, debt-transaction loss 151, less other gain 1
  Expenses:IncomeTax                         506 MUSD
  Equity:Adjustments                       3184 MUSD  ; net income offset (RE set by balance assertion)

Числото в баланса, което разказва историята, е възстановяването на собствения капитал. Seagate имаше отрицателен общ собствен капитал три поредни години — дефицит от (1 491) млн. долара още през FY2024 — защото десетилетия обратно изкупуване и дивиденти изпреварваха кумулативната печалба. През FY2026 неразпределената печалба пое 3 184 млн. долара нетна печалба, и общият собствен капитал се обърна до +2 167 млн. долара, докато общият дълг спадна от 4 995 млн. долара на 3 565 млн. долара. Намаляването на дълга и задържането на печалбата поправиха двете страни на баланса за една година. Паричните средства завършиха на 1 704 млн. долара, с 813 млн. долара повече, след като върнаха 810 млн. долара на акционерите — и обратното изкупуване, бездействащо от години, се възобнови с 176 млн. долара срещу оставащо разрешение от 4,8 млрд. долара.

Отворете Seagate Financial Ledger FY2022–FY2026 в нов раздел

Многогодишната дъга​

Пет години на Seagate са пълен цикъл в миниатюра: бум, срив, дъно, възстановяване, бум.

Млн. долараFY2022FY2023FY2024FY2025FY2026
Приходи11 6617 3846 5519 09712 195
Брутен марж29,7%18,3%23,4%35,2%45,6%
Нетна печалба1 649-5293351 4693 184
Общ дълг5 6465 4515 6744 9953 565
Общ собствен капитал109-1 199-1 491-4532 167

Приходите паднаха с 44% от FY2022 до FY2024, след което почти се удвоиха за две години. Загубата за FY2023 съчетава дъното на търсенето с наказанието по споразумението с BIS от 300 млн. долара за доставки за Huawei — еднократно събитие, което все още отеква, тъй като Seagate плаща 15 млн. долара на тримесечие до 2028 г. (75 млн. долара платени през FY2026, още 120 млн. долара натрупани). Забележете какво направи ръководството през дупката: продължи да плаща дивидента всяка година (около 600 млн. долара годишно), намали капиталовите разходи до 254 млн. долара през FY2024 и изчака. Капиталовите разходи сега са 569 млн. долара и имотите, машините и оборудването отново растат (от 1 657 млн. долара до 2 034 млн. долара) — фабриката се захранва, защото поръчките са реални. Придобиването на Intevac през март 2025 г. (88 млн. долара, оборудване за отлагане на тънки слоеве) се вписва в същата логика: притежаване на по-голяма част от веригата за доставки на HAMR, докато цикълът плаща за нея.

Присъдата: бици срещу мечки​

Бичи случай

  • Насоката за Q1 FY2027 (4,1 млрд. долара приходи, $7,30 не-GAAP EPS) предполага нетен марж от ~40% — ръководството дава насока за ускорение, а брутният марж от 52,3% през Q4 показва, че миксът го подкрепя.
  • Nearline екзабайтите нараснаха с 40% при стабилно ценообразуване, така че всяка бъдеща ценова сила отива директно в брутния марж; центровете за данни са 80% от приходите и все още растат.
  • HAMR/Mozaic плюс добавката към веригата за доставки Intevac дават на Seagate технологично лидерство при масово капацитивните дискове, които облачните клиенти трябва да квалифицират през дълги цикли — устойчив дял.
  • Свободният паричен поток от 3,1 млрд. долара покрива дивидента от 634 млн. долара почти пет пъти, 1,4 млрд. долара дълг бяха погасени и остава разрешение за обратно изкупуване от 4,8 млрд. долара — възвръщаемостта на капитала има място да расте.
  • Балансът премина от дефицит от (453) млн. долара до +2 167 млн. долара собствен капитал за една година; разходите за лихви вече падат (от 321 млн. долара на 284 млн. долара) с още предстоящи.

Мечи случай

  • Един клиент е 14% от приходите, а числата все още не подкрепят никакво твърдение за ценова сила — собственото съобщение на ръководството избягва тези думи, а брутният марж от 18% през FY2023 показва колко бързо това се обръща.
  • Последният цикъл отряза приходите с 44% от връх до дъно; non-nearline екзабайтите вече се свиха с 4%, а твърдите дискове са изправени пред структурен натиск навсякъде извън масово капацитивния облак.
  • 225 млн. долара съдебни споразумения са натрупани с предстоящо изслушване за окончателно одобрение през ноември 2026 г., а върнатият за нов процес патентен случай Lambeth се връща за ново дело — еднократните събития може да не са еднократни.
  • Ефективната данъчна ставка от 13,7% (спрямо 2,9% миналата година) все още е доста под паричната реалност, която се сближава: 506 млн. долара провизирани срещу 40 млн. долара платени е времево предимство с дата на изтичане.
  • 53-седмичната година облагодетелства растежа за FY2026 с ~2 пункта, а маржът от 52,3% през Q4 се годинизира до ниво, което никой производител на твърди дискове никога не е задържал — връщането към средната стойност е базовата норма.

Нашето мнение

Seagate спечели тази преоценка по трудния начин — като оцеля през FY2023–FY2024 без да съкращава дивидента и поддържайки фабриката готова за вълната, която пристигна. Счетоводната книга за FY2026 показва истински оперативен лост, реално преобразуване в парични средства и поправен баланс, а насоката за Q1 предизвиква пазара да обяви върха. Ние заставаме на страната, че цикълът ще продължи през FY2027: nearline търсенето, обвързано с изграждането на AI центрове за данни, има видимост за много тримесечия, HAMR миксът все още е ранен, а маховикът на намаляване на дълга (по-малко лихви, повече обратни изкупувания) се натрупва оттук нататък. Но това е цикличен връх, докато не се докаже обратното — мечият случай е просто последният цикъл, а той е само на три години. Оценявайте го като цикъл, а не като компаундер, и нека броят на екзабайтите бъде стоп-лосът.

Източник: https://beancount.io/bg/blog/2026/10/18/seagate-fy2026-earnings-analysis

Публикувано: 18 октомври 2026 г.

14 минути четене

AMD Q2 2026 г.: продажбите за центрове за данни се удвояват до 6,7 милиарда долара, а приходите от 11,5 милиарда долара превръщат AMD в претендент в AI

AMD Q2 2026: приходи от $11.5B (+50% г./г.) след като продажбите за центрове за…

financial-reporting
financial-analysis
10 минути четене

Печалби на Estée Lauder за ФГ2026: продажби от $15,0 млрд., връщане към печалба и преструктуриране между маржовете

Estée Lauder ФГ2026: нетни продажби от $15,05 млрд. (+5% отчетени, +3%…

estee-lauder
financial-reporting
11 минути четене

Печалби на Target за Q2 на фискалната 2026 г.: $1,65 от EPS от $4,11 дойде от възстановяване на мита

Нетните продажби на Target за Q2 на фискалната 2026 г. нараснаха с 5,3% до…

financial-reporting
financial-analysis
11 минути четене

Печалби на Starbucks за Q3 ФГ2026: Ръст на сравнимите продажби от 7,9% при спад на приходите

Starbucks отчете $9,32 млрд. приходи за Q3 ФГ2026, спад от 1,4%, докато…

open-ledger
financial-reporting
9 минути четене

Печалби на Disney за Q3 на фискалната 2026 г.: Приходи от $25.2 млрд., Experiences при $9.97 млрд. и стрийминг, който най-накрая се отплаща

Q3 на фискалната 2026 г. на Disney: приходи от $25.2 млрд. (+7%), общ…

disney
financial-reporting