Към основното съдържание
Beancount.io Logo

МиниМакс H1 2026 Финансови резултати: приходи от $116,6 млн., коригирана загуба от $293,0 млн. и нов баланс

Публикувано Последно обновено 14 минути четенеMike ThriftMike Thrift
МиниМакс H1 2026 Финансови резултати: приходи от $116,6 млн., коригирана загуба от $293,0 млн. и нов баланс

МиниМакс генерира $116,6 милиона приходи през първата половина на 2026 г. — повече от $79,0 милиона, които реализира през цялата FY2025 — тъй като приходите от Open Platform скочиха със 703%. Отчетената нетна загуба се подобри с 11% до $358,0 милиона, но по-чистият оперативен показател се движи в другата посока: коригираната нетна загуба се увеличи повече от двойно до $293,0 милиона, тъй като разходите за R&D достигнаха $296,9 милиона. Бизнесът се комерсиализира с изключителна скорост. Той също така похарчи почти всеки нов долар, и то повече, преследвайки следващия цикъл на моделите.

Акцентите в числата

Междинният отчет за резултатите на МиниМакс отчита шестте месеца, приключващи на 30 юни 2026 г., съгласно МСФО, в щатски долари:

ПоказателH1 2026H1 2025Промяна на годишна база
Приходи$116,573 млн.$30,429 млн.+283,1%
Себестойност на продажбите$(95,760) млн.$(26,744) млн.+258,1%
Брутна печалба$20,813 млн.$3,685 млн.+464,8%
Брутен марж17,9%12,1%+5,8 пр.п.
Други приходи и печалби, нетно$8,039 млн.$20,339 млн.−60,5%
Продажби и дистрибуция$(26,973) млн.$(32,843) млн.−17,9%
Административни разходи$(30,230) млн.$(14,843) млн.+103,7%
Научноизследователска и развойна дейност$(296,870) млн.$(124,333) млн.+138,8%
Загуба от промяна в справедливата стойност на финансови пасиви$(31,025) млн.$(253,876) млн.−87,8%
Нетна загуба (МСФО)$(357,997) млн.$(402,188) млн.−11,0%
Коригирана нетна загуба (не-МСФО)$(293,031) млн.$(138,735) млн.+111,2%

Таблицата съдържа две противоположни истории. Оперативният двигател се засили: приходите растяха по-бързо от себестойността на продажбите, брутната печалба нарасна с 465%, а разходите за продажби спаднаха въпреки близо четворното увеличение на продажбите. Но инвестиционният двигател също се ускори. R&D се увеличи със $172,5 милиона, което е два пъти повече от увеличението на приходите от $86,1 милиона. Ето защо коригираната загуба се влоши, въпреки че отчетената загуба се подобри.

Разликата е важна, защото отчетеното сравнение е облагородено от счетоводството на капиталовата структура. H1 2025 включваше загуба от промяна в справедливата стойност от $253,9 милиона върху финансови пасиви преди IPO. H1 2026 включваше само $31,0 милиона, след като конвертируемите привилегировани акции станаха обикновен собствен капитал при листването през януари. Премахнете този ефект, плащанията на база акции и разходите по листването, и основната загуба на МиниМакс се е увеличила със 111%. Горният ред се мащабира. Рентабилността все още не го следва.

Подробен анализ на приходите: Платформата се превърна в Компанията

МиниМакс продава същия стек от фундаментални модели чрез два канала: AI-базирани приложения като Hailuo AI и Talkie, и Open Platform, използвана от разработчици и предприятия. H1 2026 промени кой канал определя компанията.

Поток на приходитеH1 2026ДялH1 2025ДялПромяна на годишна база
AI-базирани продукти$42,644 млн.36,6%$21,223 млн.69,7%+100,9%
Open Platform и други AI-базирани корпоративни услуги$73,929 млн.63,4%$9,206 млн.30,3%+703,1%
Общо$116,573 млн.100,0%$30,429 млн.100,0%+283,1%

AI-базираните продукти все още се удвоиха. Докладът приписва растежа на по-висока ангажираност, по-голяма готовност за плащане и продължаващата монетизация на Hailuo AI и други приложения. Това е здрав потребителски резултат сам по себе си. Той просто изглежда скромен в сравнение с платформен бизнес, който стана осем пъти по-голям за една година.

Open Platform добави $64,7 милиона приходи и осигури три четвърти от общия растеж на МиниМакс. Ръководството свърза увеличението с повече плащащи физически лица и корпоративни клиенти, по-високи обеми на API повиквания и бързото приемане на Token Plan. Съобщението за резултатите на компанията добавя оперативен контекст: потреблението на токени през юли е 20 пъти по-високо от нивото му през януари. Миксът на монетизация се е обърнал от приложения, обвиващи моделите на МиниМакс, към клиенти, плащащи директно за инференция на модели.

Географията разказва по-фина история. Приходите извън континентален Китай нараснаха от $21,858 милиона до $70,828 милиона, но делът им спадна от 71,8% на 60,8%, защото приходите от континенталната част на Китай растяха още по-бързо — от $8,571 милиона до $45,745 милиона. МиниМакс не става по-малко глобален; и двата региона се разшириха бързо. Той става по-малко зависим от международни потребителски приложения, тъй като китайските предприятия и разработчици възприемат платформата.

Този микс е стратегически по-добър от формата на FY2025. Потребителското приложение трябва многократно да печели внимание и да плаща разходи за дистрибуция. Платформата за инференция се вгражда в работните натоварвания на клиентите и използването може да се усложнява с растежа на самия клиент. Намаляващите разходи за продажби подкрепят тази теза. Рискът е, че платформените приходи носят тежки изчислителни разходи и агресивни ценови очаквания. Ръст от 703% доказва търсене, но не и дълготрайна икономика на единица продукт.

Историята на маржовете

Маржовете на МиниМакс показват как комерсиализацията изпреварва разходите за инференция, докато инвестициите в обучение изпреварват и двете:

ПоказателFY2023FY2024FY2025H1 2025H1 2026
Приходи$3,460 млн.$30,523 млн.$79,038 млн.$30,429 млн.$116,573 млн.
Брутен марж−24,7%12,2%25,4%12,1%17,9%
R&D като % от приходите2 023,2%619,1%319,8%408,6%254,7%
Продажби и дистрибуция като % от приходите659,7%285,0%65,7%107,9%23,1%
Административни разходи като % от приходите220,1%47,1%46,6%48,8%25,9%

Брутният марж се разшири с 5,8 процентни пункта на годишна база, тъй като приходите нараснаха с 283%, докато себестойността на продажбите нарасна с 258%. Ръководството приписва подобрението на ефективността на инфраструктурата. Това е важно доказателство, че МиниМакс може да доставя повече инференция за долар от разходите за обслужване. Резултатът от 17,9% обаче остава под 25,4% за FY2025, така че миксът и бързото приемане на платформата не са довели до праволинейно покачване на маржа.

Ефективността на продажбите е най-чистият положителен сигнал. Разходите за продажби и дистрибуция намаляха с $5,9 милиона, въпреки че приходите добавиха $86,1 милиона. МиниМакс казва, че по-ниските разходи за промоция отразяват стратегия за органичен растеж на потребителите. Съотношението спадна от 108% от приходите на 23% за една година. Компания за модели, която може да се дистрибутира чрез приемането от разработчици и използването на продукта, а не чрез платена промоция, има значително по-добър път към мащаб.

R&D е умишлената точка на напрежение. Разходите се увеличиха със 139% до $296,9 милиона, водени основно от облачни услуги за обучение, тъй като МиниМакс увеличи итерациите на моделите и надгради езиковите и мултимодалните си системи. Съотношението се подобри от 409% на 255% от приходите, но това е напредък в знаменателя, а не намаление в долари. Само R&D за H1 надхвърли всички приходи за FY2025 с 3,8 пъти. Брутната печалба все още не може да покрие и една десета от него.

Административните разходи се удвоиха до $30,2 милиона поради ръководния персонал, плащанията на база акции и професионалните хонорари, но въпреки това спаднаха до 25,9% от приходите от 48,8%. Това е реален оперативен ливъридж. Той просто е надминат от мащаба на програмата за обучение.

Големият въпрос: Достигна ли комерсиализацията разходите за обучение?

Все още не. Растежът на МиниМакс е впечатляващ, но пределната икономика все още е отрицателна.

Инкрементално H1 2026 спрямо H1 2025Промяна
Приходи+$86,144 млн.
Брутна печалба+$17,128 млн.
Разходи за R&D+$172,537 млн.
Разходи за продажби и дистрибуция−$5,870 млн.
Административни разходи+$15,387 млн.
Коригирана нетна загуба+$154,296 млн.

За всеки нов долар приходи МиниМакс генерира около 20 цента допълнителна брутна печалба и похарчи около $2,00 повече за R&D. Следователно търговското ускорение на платформата не финансира ускорението в разработката на модели. Коригираната загуба нарасна със $154,3 милиона — около $1,79 за всеки допълнителен долар приходи.

Това не прави разходите ирационални. Конкуренцията при фундаменталните модели възнаграждава способностите, ефективността на инференцията и темпото на пускане, преди да възнагради краткосрочните печалби. МиниМакс пусна M3 през отчетния период и H3 скоро след това, като същевременно разшири работните натоварвания за кодиране, агенти, видео и мултимодалност. По-бавен план за R&D би могъл да защити паричните средства, но да загуби продуктовото предимство, което създаде 703% растеж на платформата.

Фалшифицируемият инвестиционен въпрос е дали връзката ще се промени през следващите два отчета. Брутният марж трябва да се върне към или над 25,4% за FY2025, а растежът на R&D трябва да остане под растежа на приходите както в долари, така и в проценти. Ако годишните приходи се доближат до $250–300 милиона, докато R&D остане близо до темпа от H1, загубата може да започне да се свива. Ако всеки цикъл на модела изисква ново увеличение на разходите за облачно обучение, мащабът на платформата ще продължи да финансира само част от изследванията.

Балансът дава време на МиниМакс. Определената парична позиция беше $1,323 милиарда към 30 юни, спрямо $1,050 милиарда към 31 декември, включително парични еквиваленти, финансови активи, ограничени парични средства и срочни депозити. След края на периода компанията също извърши пласиране на акции и емисия на безлихвени конвертируеми облигации. Ликвидността не е непосредственото ограничение. Въпросът е дали този капитал ще купи самоподдържащ се бизнес за инференция, преди конкуренцията отново да пренастрои цените на моделите.

Проследяване на баланс от 1,7 милиарда долара в обикновен текст

Моделирането на МиниМакс в Beancount прави разликата между оперативна загуба и трансформация на финансирането неизбежна: двойното записване принуждава всяка сума да се съпостави с източник и с другата страна на баланса.

Ето отчета за приходите и разходите за H1 2026 от публикувания регистър. Сметките Income са отрицателни кредитни салда, сметките Expenses са положителни дебити, а отрицателната корекция на собствения капитал компенсира отчетената нетна загуба, така че транзакцията да е нула:

; FY2026 H1 Отчет за приходите и разходите — шест месеца, приключващи на 30 юни 2026 г.
; Проверка: −116.573 + (−6.288) + 95.760 + 296.870 + 57.203 + 31.025 + 0 + (−357.997) = 0 ✓
 
2026-06-30 * "MiniMax Group Inc." "FY2026 H1 Отчет за приходите и разходите"
  Income:Revenue                         -116.573 MUSD
  Income:OtherNet                          -6.288 MUSD
  Expenses:CostOfRevenue                   95.760 MUSD
  Expenses:ResearchAndDevelopment         296.870 MUSD
  Expenses:SellingGeneralAdministrative    57.203 MUSD
  Expenses:FairValueLossOnFinancialLiabilities 31.025 MUSD
  Expenses:IncomeTax                        0 MUSD
  Equity:Adjustments                     -357.997 MUSD

Редовете на баланса носят по-големия разказ. Конвертируемите изкупуеми привилегировани акции бяха пасив от $3,598 милиарда към края на FY2025. Те се конвертираха в обикновени акции, когато МиниМакс се листна на 9 януари 2026 г., и пасивът беше нула до юни. Отчетеният собствен капитал премина от дефицит от $2,648 милиарда до положителни $1,347 милиарда:

2026-06-29 pad Liabilities:Current:ConvertibleRedeemablePreferredShares Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Liabilities:Current:ConvertibleRedeemablePreferredShares 0 MUSD
 
2026-06-29 pad Equity:CommonStockAndAPIC                 Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Equity:CommonStockAndAPIC              -0.020 MUSD
 
2026-06-29 pad Equity:RetainedEarnings                   Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Equity:RetainedEarnings            -1346.663 MUSD

Ето защо подобрението на отчетената нетна загуба не трябва да се бърка с оперативен ливъридж. Отчетът за приходите и разходите все още съдържа $31,0 милиона загуба от промяна в справедливата стойност за периода, но гигантският пасив от привилегировани акции изчезна. Общите пасиви паднаха до $368,0 милиона, общите активи достигнаха $1,715 милиарда, а коефициентът на задлъжнялост от доклада се срина от 343,3% на 21,5%. Компанията не изплати $3,6 милиарда в брой. Инструментът промени класификацията си от пасив в собствен капитал.

Многогодишната траектория

Петте отчетени моментни снимки на МиниМакс проследяват компания, преминаваща от изследователска лаборатория без приходи към листната платформа за инференция:

ПоказателFY2022FY2023FY2024FY2025H1 2026
Приходи$0 млн.$3,460 млн.$30,523 млн.$79,038 млн.$116,573 млн.
Разходи за R&D$10,560 млн.$70,002 млн.$188,979 млн.$252,771 млн.$296,870 млн.
Нетна загуба (МСФО)$(73,728) млн.$(269,246) млн.$(465,238) млн.$(1 871,617) млн.$(357,997) млн.
Общо активи$73,961 млн.$324,007 млн.$910,584 млн.$1 088,404 млн.$1 714,668 млн.
Парични средства + краткосрочни инвестиции$70,482 млн.$313,795 млн.$757,903 млн.$959,933 млн.$1 223,290 млн.
Пасив от конвертируеми привилегировани акции$145,175 млн.$629,001 млн.$1 581,949 млн.$3 597,566 млн.$0 млн.
Общ собствен капитал / (дефицит)$(76,374) млн.$(341,914) млн.$(799,320) млн.$(2 648,190) млн.$1 346,683 млн.

Приходите са нараснали от нула до годишен темп на H1 над $230 милиона за четири години. R&D се е разширил почти толкова драматично — от $10,6 милиона през FY2022 до $296,9 милиона за шест месеца. Това е централната сделка: изследователската програма създаде реален платформен бизнес, но той все още не е станал икономически подчинен на този бизнес.

Финансовата траектория е също толкова важна. МиниМакс набира капитал чрез привилегировани акции, докато е частна компания, и МСФО третираше тези акции като пасиви, чиято нарастваща справедлива стойност генерираше огромни непарични загуби. Паричните средства и краткосрочните инвестиции се покачиха от $70,5 милиона до $959,9 милиона към FY2025, докато пасивът от привилегировани акции нарасна до $3,6 милиарда. Листването превърна пасива в собствен капитал, оставяйки H1 2026 с конвенционално изглеждаща капиталова структура и $1,223 милиарда парични средства плюс краткосрочни инвестиции.

Следователно H1 2026 е първата чиста отправна точка за оценка на публичната компания. Бъдещите резултати вече няма да бъдат доминирани от същото преоценяване на привилегированите акции. Инвеститорите ще видят оперативния въпрос директно: приходите от платформата и брутната печалба от една страна, разходите за обучение на модели от друга.

Присъдата: Бул срещу Беър

Бул Кейс

  • Приходите нараснаха с 283,1% до $116,6 милиона и надхвърлиха целия резултат за FY2025 за шест месеца.
  • Приходите от Open Platform нараснаха със 703,1% до $73,9 милиона и станаха 63,4% от микса, създавайки управляван от използването корпоративен двигател, по-малко зависим от промоцията на потребителски приложения.
  • Брутната печалба нарасна с 464,8%, по-бързо от приходите, а брутният марж се разшири с 5,8 процентни пункта с подобряването на ефективността на инфраструктурата.
  • Разходите за продажби и дистрибуция паднаха със 17,9% в абсолютни долари, докато приходите почти се учетвориха, намалявайки съотношението от 107,9% на 23,1%.
  • Растежът на R&D от 138,8% беше значително под растежа на приходите в процентно изражение, а делът на R&D в приходите спадна от 408,6% на 254,7%.
  • Конвертирането на привилегированите акции възстанови баланса: $1,347 милиарда положителен собствен капитал, задлъжнялост от 21,5% и определена парична позиция от $1,323 милиарда дават на компанията време да финансира разработката на модели.

Беър Кейс

  • Коригираната нетна загуба се увеличи повече от двойно до $293,0 милиона; подобрението от 11% в загубата по МСФО се дължи на намаление от $222,9 милиона в таксите по справедлива стойност, а не на оперативна рентабилност.
  • Инкременталните разходи за R&D бяха два пъти по-големи от инкременталните приходи и повече от десет пъти по-големи от инкременталната брутна печалба.
  • Брутният марж за H1 от 17,9% остава под 25,4% за FY2025, което предполага, че бързо растящият платформен микс все още носи значителни разходи за инференция или ценови натиск.
  • R&D погълна 255% от приходите, а разходите за H1 вече надхвърлиха общите разходи за R&D за цялата FY2025 с $44,1 милиона.
  • Административните разходи се удвоиха, докато коригираната загуба нарасна с $1,79 за всеки допълнителен долар приходи.
  • Клиентите на платформата могат бързо да мащабират използването, но също така непрекъснато сравняват качеството и цената на моделите; същият пазар, който генерира 703% растеж, може също толкова бързо да свие икономиката на инференцията.

Нашето мнение: МиниМакс доказа product-market fit по-убедително през H1 2026, отколкото през всеки предходен период. Платформен бизнес, растящ със 703%, потребителски бизнес, който се удвоява, разширяващ се брутен марж и намаляващи разходи за продажби — това вече не е спекулативна история за приходи. Но докладът все още не доказва оперативен ливъридж. Конвертирането на привилегированите акции прави баланса по-чист, а отчетената загуба — по-малка; то не прави обучението по-евтино. Следващият крайъгълен камък не е ново трицифрено заглавие за приходите. Това е отчет, в който инкременталната брутна печалба финансира значителна част от инкременталния R&D и коригираната загуба започва да пада. Дотогава МиниМакс е бързо комерсиализираща се изследователска програма с богат капитал — но все още не и самоподдържащ се софтуерен бизнес.

Споделете тази статия