Salta al contingut principal

Travelers Q3 2026: el guany de 9,18 dòlars construït sobre reserves, tipus d'interès i una màquina de recompr(e)s de 50.000 milions de dòlars

Publicat 17 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
Travelers Q3 2026: el guany de 9,18 dòlars construït sobre reserves, tipus d'interès i una màquina de recompr(e)s de 50.000 milions de dòlars
En aquesta pàgina

Resultats d'un cop d'ull

Període
FY2026Q3
Ingressos
12,4 kM USD (12.412 MUSD)
Benefici net
1917 M USD (1.917 MUSD)
Marge net
15,4 %

Del Llibre Major obert de TravelersVeure el llibre major en directeInforme de l'emissor (FY2026Q3)

El 16 d'octubre de 2026, The Travelers Companies va reportar un resultat bàsic del tercer trimestre de 1.947 milions de dòlars, o 9,18 dòlars per acció diluïda — un 13% més interanual i al voltant d'un 30% per sobre del consens — amb una ràtio combinada del 86,8%, uns ingressos nets per inversions rècord de 1.098 milions de dòlars i 1.770 milions de dòlars retornats als accionistes. El titular amaga la història real: una asseguradora del Dow el patrimoni net GAAP de la qual va caure un 12% aquest any mentre el seu valor econòmic es multiplicava a un ritme del 15%. Aquest és el trimestre que mostra per què les asseguradores s'han de llegir a través del balanç, no del compte de resultats.

Les xifres titulars​

Cada xifra a continuació prové del Formulari 10-Q i del comunicat de resultats.

Q3 (milions de dòlars, excepte per acció)Q3 2026Q3 2025Interanual
Ingressos totals12.41212.470--
Resultat net1.9171.888+2%
Resultat bàsic1.9471.867+4%
Resultat bàsic per acció diluïda9,18 $8,14 $+13%
Primes netes subscrites11.48011.473--
Ràtio combinada86,8%87,3%-0,5 pts
Ingressos nets per inversions (abans d'impostos)1.0981.033+6%

Els ingressos es van mantenir plans i el resultat net amb prou feines es va moure, però el benefici per acció es va disparar a dos dígits. Tres forces van fer la feina. Primer, un desenvolupament favorable net de reserves d'anys anteriors de 234 milions de dòlars abans d'impostos — deu vegades els 22 milions de l'any passat — va afegir 1,9 punts de millora de la ràtio combinada. Segon, la cartera d'inversions va assolir un altre rècord a mesura que els rendiments més alts revaloraven el llibre de bons. Tercer, el nombre d'accions es va reduir un 7,4%: 210,6 milions d'accions diluïdes enfront de 227,5 milions fa un any, el dividend mecànic de recomprar 14,3 milions d'accions en nou mesos. Ingressos plans més un nombre d'accions decreixent és el truc de composició més antic de les assegurances, i Travelers l'executa a tota velocitat.

Anàlisi detallada dels ingressos​

Les primes meritades — els ingressos que una asseguradora reconeix realment — expliquen una història més neta que les primes subscrites, que van un trimestre o dos per davant:

Primes netes meritades (milions de dòlars)Q3 2026Q3 2025Interanual
Assegurances d'empreses5.8625.700+3%
Assegurances de bons i especialitats1.1031.042+6%
Assegurances personals4.1384.393−6%
Total11.10311.135--

Les assegurances d'empreses són el motor: 5.900 milions de dòlars meritats, un 3% més, amb un creixement que el comunicat destaca "en totes les línies excepte la de Patrimoni". Aquesta excepció és deliberada, no decebedora — les primes subscrites de Patrimoni Nacional van caure un 4% perquè Travelers s'allunya del risc exposat a catàstrofes amb preus infravalorats mentre els competidors el persegueixen. El llenguatge de preus aquí és el més fort del comunicat: "El canvi de prima de renovació del segment va ser del 4,1%, incloent-hi un canvi de prima de renovació del 5,4% en el nostre negoci principal de Middle Market i del 7,8% en el nostre negoci de petita empresa Select", amb "una retenció que continua sent molt forta, del 86%, i més alta o estable en totes les línies". Preus a l'alça més una retenció estable és la definició de poder de fixació de preus, i el negoci nou va assolir "un rècord per a un tercer trimestre de 699 milions de dòlars, un 4% més". El llibre comptable confirma que la demanda és real, no prestada: les reserves de primes no meritades — primes cobrades però encara no meritades — van créixer fins a 23.500 milions de dòlars, un 5% més des de final d'any.

Bons i especialitats és la joia: primes meritades un 6% més, primes subscrites un 12% més i una ràtio combinada del 77,3% que va millorar 4,3 punts. El canvi de prima de renovació de responsabilitat civil de la direcció "va millorar seqüencialment fins al 3,8% mentre la retenció es mantenia estable en un excel·lent 89%", el negoci nou va créixer un 18% i les primes subscrites d'avals van saltar un 21% gràcies a "una producció sòlida continuada a tota la cartera". Aquest és un negoci de franquícia que es multiplica dins d'un de cíclic.

Les primes meritades d'assegurances personals van caure un 6%, però 167 milions de dòlars del trimestre de l'any passat pertanyien a les operacions canadenques desinvertides; excloent la venda, la caiguda és del 3%, impulsada per l'assegurança d'automòbil mentre la de llar va créixer. Les primes subscrites mostren el gir en formació: el negoci nou de llar augmenta fins i tot quan la companyia manté la línia en l'adequació de tarifes d'automòbil. L'economia del segment va millorar molt més que la seva línia d'ingressos — més sobre això a continuació.

La història dels marges​

La ràtio combinada és tot el compte de resultats d'una asseguradora en un sol número — per sota del 100% significa que la mateixa subscripció va obtenir benefici. El recorregut trimestral de Travelers mostra una màquina que millora constantment:

Recorregut de la ràtio combinada3T254T251T262T263T26
Ràtio de sinistres i despeses de liquidació58,7%51,8%59,6%54,6%57,9%
Ràtio de despeses de subscripció28,6%28,4%29,0%29,0%28,9%
Ràtio combinada87,3%80,2%88,6%83,6%86,8%
Ràtio combinada subjacent83,9%82,2%85,3%84,1%84,1%

La millora de 0,5 punts del tercer trimestre es descompon mecànicament: 1,9 punts de més desenvolupament favorable de reserves, compensats per 1,2 punts de més pèrdues per catàstrofes (538 milions de dòlars per tempestes severes de vent i calamarsa, enfront de 402 milions l'any passat) i 0,2 punts en la ràtio subjacent. Traieu les catàstrofes i el desenvolupament de reserves i la ràtio combinada subjacent del 84,1% és essencialment igual que la del 83,9% de l'any passat — "excel·lent", en paraules del comunicat, i el setè trimestre consecutiu al 86% o millor.

El detall per segments és on es torna interessant. La ràtio subjacent d'assegurances personals va millorar un punt sencer fins al 76,7%, "reflectint principalment la millora en Automòbil" — el projecte de diversos anys de repreciar l'automòbil personal mitjançant presentacions de tarifes ara es nota visiblement en la ràtio de sinistres. La ràtio subjacent d'assegurances d'empreses va pujar 0,6 punts fins al 88,9%, cosa que cal vigilar però que se situa bé dins d'una banda rendible. I dins dels 234 milions de dòlars de desenvolupament favorable hi ha una addició de 295 milions de dòlars a les reserves d'amiant — és a dir, el llibre principal va alliberar en realitat més de mig miler de milions de reserves redundants, amb la direcció aprofitant el vent a favor per reforçar la ruïna heredada que ningú pot modelar amb precisió. Aquest és un comportament de reserva conservador, i és exactament el que voleu veure finançant un guany per sobre del consens.

La gran pregunta: on van anar 4.000 milions de dòlars de patrimoni?​

Aquí hi ha la paradoxa d'aquest trimestre. Travelers va guanyar 5.800 milions de dòlars en nou mesos — i tot i així el patrimoni dels accionistes va caure de 32.900 milions a final d'any a 29.000 milions, un 12% menys, i el valor comptable per acció va baixar un 6% fins a 141,48 dòlars. Va destruir valor la companyia mentre reportava beneficis rècord? El balanç diu que no, i la resposta és la cosa més important que cal entendre sobre una asseguradora en un any de tipus d'interès a l'alça:

Pont del valor comptable, 9M 2026 (milions de dòlars)
Patrimoni dels accionistes, 31 de desembre de 202532.894
Resultat net+5.836
Pèrdues netes no realitzades per inversions (després d'impostos)−4.874
Recompres d'accions−4.585
Dividends−759
Altres+483
Patrimoni dels accionistes, 30 de setembre de 202628.995

Els tipus d'interès més alts van reduir el valor de mercat de la cartera de bons de 89.000 milions de dòlars de Travelers, creant 8.000 milions de dòlars de pèrdues no realitzades abans d'impostos (enfront de 1.900 milions a final d'any). Aquestes pèrdues de valoració de mercat passen per l'altre resultat global acumulat — que va passar de −2.500 milions a −7.100 milions — i redueixen el patrimoni GAAP dòlar per dòlar, tot i que Travelers té la intenció de mantenir els bons fins al venciment i cobrarà tots els cupons. No es va vendre res amb pèrdua; la "pèrdua" és l'ombra comptable dels mateixos tipus més alts que estan produint ingressos per inversions rècord.

Traieu aquesta ombra i la imatge s'inverteix: el valor comptable per acció ajustat — la mètrica per la qual es jutja realment la direcció — va pujar un 9% des de principi d'any fins a 172,47 dòlars i un 15% interanual. La companyia va obtenir una rendibilitat bàsica sobre el patrimoni del 24,1% durant els últims quatre trimestres mentre retornava 5.300 milions de dòlars als accionistes. El patrimoni GAAP va caure perquè els tipus van pujar; el valor econòmic es va multiplicar perquè la subscripció va guanyar 13 cèntims per cada dòlar de prima i el fons flotant va obtenir interessos rècord. Quan els tipus finalment baixin, les pèrdues no realitzades es fondran de nou dins del patrimoni sense que es vengui ni una sola pòlissa addicional. Aquesta asimetria — dolor avui en un número que no importa, guany demà en un que sí — és el cas alcista en una sola taula.

Seguir una asseguradora de 29.000 milions de dòlars en text pla​

Un balanç de 142.000 milions de dòlars cap en un fitxer de text, i aquest és el punt: la comptabilitat per partida doble obliga que cada dòlar de reserves de sinistres, fons flotant de primes i tinença de bons quadri, de manera que no hi ha lloc on amagar un número dolent. El nostre llibre comptable segueix com modelitzem cada empresa — una transacció d'ingressos de suma zero per període, assercions de balanç contra el registre, en milions de dòlars nord-americans.

Aquí teniu el compte de resultats del tercer trimestre exactament tal com el registra el llibre comptable, incloent-hi el comentari de verificació de suma zero — els ingressos es comptabilitzen en negatiu (crèdit), les despeses en positiu (dèbit), i la compensació és el resultat net de 1.917 milions de dòlars del trimestre:

; Check: −12,412 + 6,487 + 1,856 + 1,582 + 118 + 452 + 1,917 = 0 ✓
 
2026-09-30 * "The Travelers Companies, Inc." "FY2026Q3 Income Statement"
  Income:Revenue                         -12412 MUSD  ; premiums 11,103 + NII 1,098 + fee income 123 − net realized investment losses 34 + other revenues 122
  Expenses:CostOfRevenue                    6487 MUSD  ; Claims and claim adjustment expenses
  Expenses:PolicyAcquisitionCosts           1856 MUSD  ; Amortization of deferred acquisition costs
  Expenses:SellingGeneralAdministrative    1582 MUSD  ; General and administrative expenses
  Expenses:Interest                          118 MUSD  ; Interest expense
  Expenses:IncomeTax                         452 MUSD
  Equity:Adjustments                        1917 MUSD  ; net income offset (RE set by balance assertion)

El pla comptable d'una asseguradora necessita el seu propi vocabulari, i el llibre comptable el recull: les reserves de sinistres se situen a InsuranceReserves, les primes no meritades a DeferredRevenue (primes cobrades, encara no meritades), els imports a recuperar de reassegurances al costat de les primes no meritades cedides, i les accions pròpies com un dèbit comptra el patrimoni que s'ha inflat amb cada recompra. Unes quantes línies del balanç expliquen tot el trimestre:

2026-09-29 pad Liabilities:NonCurrent:InsuranceReserves        Equity:Adjustments
2026-09-30 balance Liabilities:NonCurrent:InsuranceReserves               -68130 MUSD  ; Claims and claim adjustment expense reserves
2026-09-29 pad Equity:TreasuryShares                           Equity:Adjustments
2026-09-30 balance Equity:TreasuryShares                                  50251 MUSD  ; Treasury stock, at cost (contra-equity; +4,804 on buybacks)

El número del balanç que explica tota la història és les accions pròpies: 38.000 milions de dòlars a final de 2021 → 50.300 milions de dòlars al 30 de setembre de 2026. Travelers ha amortitzat més del 15% de les seves accions en menys de cinc anys — les accions en circulació van caure de 223,0 milions a 204,9 milions només en els últims dotze mesos — mentre les reserves de sinistres van créixer de 56.900 milions a 68.100 milions de dòlars per donar suport a una base de primes meritades un 42% més gran en el mateix període. El fons flotant va créixer, i la porció dels propietaris se'n va fer més gran. Aquesta és la màquina de composició, en dues línies.

Obre Travelers Financial Ledger FY2021–FY2026 Q3 en una pestanya nova

L'arc plurianual​

Cinc anys de llibre comptable comprimeixen la transformació en una sola taula:

Any complet (milions de dòlars)202120222023202420259M 2026
Ingressos totals34.81636.88441.36446.42348.82836.489
Primes meritades30.85533.76337.76141.94143.91432.461
Ràtio combinada94,5%95,6%97,0%92,5%89,9%86,3%
Ingressos nets per inversions3.0332.5622.9223.5903.9593.176
Resultat net3.6622.8422.9914.9996.2885.836
Recompres d'accions2.1562.0009581.0033.0044.585

L'arc té tres actes. Del 2021 al 2023, Travelers va créixer les primes un 22% però les catàstrofes i la inflació del cost dels sinistres es van menjar els guanys — la ràtio combinada es va deteriorar cada any fins al 97,0%, i els 3.000 milions de dòlars de resultat net del 2023 van ser inferiors als del 2021 malgrat 6.500 milions de dòlars més d'ingressos. Aleshores els tipus van girar: el 2024–2025 va portar disciplina de subscripció (la ràtio combinada va millorar 7 punts en dos anys) just quan la cartera de bons va començar a repreciar-se, i el resultat net es va duplicar. Ara el 2026 és la collita — un resultat net de nou mesos de 5.800 milions de dòlars ja és el 93% del rècord de l'any complet anterior, la ràtio combinada funciona al 86,3%, i els 2.400 milions de dòlars del producte de la venda canadenca es converteixen en accions amortitzades a un ritme (4.600 milions de dòlars en nou mesos) que la companyia mai havia sostingut. Les primes meritades es van multiplicar un 9% anual mentre el nombre d'accions es reduïa cada any. Aquesta combinació — un fons flotant creixent dividit entre menys propietaris — és per què el benefici per acció es multiplica molt més ràpidament que el negoci mateix.

El veredicte: alcista vs. baixista​

Cas alcista

  • La ràtio combinada subjacent és duradorament d'elit. Set trimestres consecutius al 86% o millor, amb l'automòbil personal encara millorant — cada punt de ràtio combinada val aproximadament 440 milions de dòlars d'ingressos de subscripció abans d'impostos sobre la base de primes actual.
  • Els ingressos per inversions tenen anys de repreciació per endavant. El llibre de renda fixa de 89.000 milions de dòlars es renova gradualment; cada bo de cupó baix que venç es reinverteix a rendiments més alts, de manera que els ingressos nets per inversions poden continuar batent rècords fins i tot si els tipus només es mantenen plans.
  • 8.000 milions de dòlars de pèrdues no realitzades són patrimoni futur. Quan els tipus baixin — o els bons venciïn — el forat d'AOCI es tanca sense cap esforç de subscripció, elevant mecànicament el valor comptable per acció sobre un nombre d'accions que no para de reduir-se.
  • El retorn de capital és estructural, no estacional. 5.300 milions de dòlars retornats en nou mesos, 2.400 milions de capacitat de recompra restant, i una ràtio de deute sobre capital del 25,3% dins de la banda objectiu del 15–25% sobre una base ajustada — la màquina s'autofinança.
  • El poder de fixació de preus és demostrablement intacte. Un canvi de prima de renovació del 4–8% en les línies comercials amb una retenció estable o més alta significa que la tarifa es multiplica sobre un llibre retingut, el creixement de més qualitat que pot imprimir una asseguradora.

Cas baixista

  • Les pèrdues per catàstrofes continuen augmentant en termes absoluts. 1.850 milions de dòlars (2021) → 3.690 milions de dòlars (2025), i el 2026 torna a anar calent amb 1.800 milions de dòlars en nou mesos — les tendències de severitat en vent, calamarsa i incendis forestals podrien perjudicar permanentment la ràtio de sinistres que assumeix el cas alcista.
  • L'alliberament de reserves afalagona el guany per sobre del consens. 1.200 milions de dòlars de desenvolupament favorable en nou mesos (3,8 punts de ràtio combinada) no es poden multiplicar per sempre; quan s'esgoti la redundància, la ràtio subjacent haurà de suportar tota la càrrega.
  • La dotació per a l'amiant és un recordatori, no una excepció. Una addició de 295 milions de dòlars a reserves de fa dècades mostra que els passius de cua llarga encara poden sorprendre — la pila de reserves de 68.000 milions de dòlars és una estimació, i les estimacions tallen en les dues direccions.
  • Els tipus més alts tallen en les dues direccions. Si els tipus es mantenen alts perquè la inflació es manté alta, la inflació del cost dels sinistres (litigis, costos de reparació, mèdics) perseguirà les primes més ràpidament que la repreciació del llibre de bons — la compressió de marges del 2021–2023 reproduïda.
  • La recuperació de personal té un preu de perfecció. La ràtio subjacent del 76,7% del segment reflecteix anys de presentacions de tarifes que ara es meritien; un mal trimestre de severitat o un límit regulador de la tarifa en un gran estat reobriria la ferida.

La nostra opinió

Travelers és el rar compostador amagat dins d'una embolcall cíclic. El mercat veu una asseguradora el patrimoni de la qual va caure un 12% i els ingressos de la qual es van mantenir plans; el llibre comptable mostra una franquícia que guanya un 24% sobre el patrimoni, que fa créixer el seu fons flotant un 9% anual, que reprecia un llibre de bons de 89.000 milions de dòlars i que amortitza una cinquena part de les seves accions en cinc anys. El debat sobre catàstrofes i reserves és real però mira enrere — cada trimestre de rendiment subjacent de mitjans dels vuitanta fa més difícil de sostenir la tesi de "alliberaments insostenibles". En el fons, és una aposta que una subscripció disciplinada més un nombre d'accions decreixent supera una factura de catàstrofes creixent, i cinc anys de llibre comptable diuen que aquesta aposta continua guanyant. Llargs en el fons flotant; vigileu les tempestes de calamarsa.

Font: https://beancount.io/ca/blog/2026/10/21/travelers-fy2026-q3-earnings-analysis

Publicat: 21 d’octubre del 2026