Salta al contingut principal

Resultats de Chubb Q3 2026: 7,66 $ de benefici core per acció i un ràtio combinat del 84,1% mentre la disciplina supera el creixement

Publicat 18 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
Resultats de Chubb Q3 2026: 7,66 $ de benefici core per acció i un ràtio combinat del 84,1% mentre la disciplina supera el creixement
En aquesta pàgina

Resultats d'un cop d'ull

Període
FY2026Q3
Ingressos
16,2 kM USD (16.195 MUSD)
Benefici net
2736 M USD (2.736 MUSD)
Marge net
16,9 %

Del Llibre Major obert de ChubbVeure el llibre major en directeInforme de l'emissor (FY2026Q3)

El 20 d'octubre de 2026, Chubb Limited va reportar un benefici operatiu core del tercer trimestre de 2.980 milions de dòlars, o 7,66 $ per acció diluïda — un 0,8% més que l'any anterior — amb un ràtio combinat de P&C del 84,1%, uns ingressos per inversions nets rècord de 1.790 milions de dòlars i 1.570 milions de dòlars retornats als accionistes. El rècord per acció que realment importa és el dels nou mesos: 21,94 $ de benefici operatiu core per acció, un 24,5% més, juntament amb 20,46 $ de benefici per acció segons els principis comptables GAAP, un 16,2% més. I el titular amaga la història real: el negoci més gran de Chubb es va contreure un 2,7% a propòsit, en un mercat que el seu propi conseller delegat qualifica de cada cop més competitiu, mentre la companyia encara creixia en conjunt. Aquest és el trimestre que mostra quant costa realment la disciplina de subscripció — i què és el que compra.

Les xifres dels titulars​

Cada xifra a continuació prové del comunicat de resultats i del suplement financer presentats amb el Formulari 8-K de Chubb.

Q3 (milions de $, excepte per acció)Q3 2026Q3 2025Interanual
Ingressos totals16.195 M$16.148 M$--
Benefici net2.736 M$3.107 M$−12%
Benefici net atribuïble a Chubb2.844 M$2.801 M$+2%
Benefici operatiu core2.980 M$3.048 M$−2%
Benefici operatiu core per acció diluïda7,66 $7,60 $+1%
Primes netes subscrites15.143 M$14.866 M$+2%
Ràtio combinat de P&C84,1%81,8%+2,3 pts
Ingressos per inversions nets (abans d'impostos)1.791 M$1.648 M$+9%

Llegeix les dues primeres files dues vegades, perquè no coincideixen per un motiu interessant. El benefici net consolidat va caure un 12% mentre el benefici net dels accionistes de Chubb va pujar un 2% — tota la diferència és un gir negatiu de 414 milions de dòlars en els interessos minoritaris, que passen de 306 milions de dòlars d'ingressos l'any passat a una pèrdua de 108 milions de dòlars enguany. Per sota d'això, la història és la de les catàstrofes enfront de tota la resta: les pèrdues per catàstrofe abans d'impostos es van més que duplicar fins a 705 milions de dòlars des dels 285 milions, i per això el benefici operatiu core va baixar un 2% fins i tot quan el resultat de subscripció de l'any d'accidents corrent va millorar. I els resultats per acció superen els resultats en dòlars a tot arreu, perquè el nombre d'accions es va reduir un 2,9% fins a 389,4 milions d'accions diluïdes gràcies a 3.300 milions de dòlars de recompres en nou mesos. Ingressos plans, una porció més gran d'aquests per propietari — el mateix truc de capitalització que aplica Travelers, executat des de Zuric en lloc de Hartford.

Anàlisi detallada dels ingressos​

Les primes subscrites van per davant de les primes meritades en un trimestre o dos, de manera que la barreja de segments següent és tant un avançament dels ingressos futurs com un registre de les vendes passades:

Segment, Q3 (milions de $)Netes subscritesInteranualNetes meritadesRàtio combinat
North America Commercial5.512−3%5.22286,3%
North America Personal1.909+5%1.84660,3%
North America Agriculture1.532+5%1.55989,3%
Overseas General3.943+7%4.05386,4%
Global Reinsurance287−6%28780,7%
Total P&C13.183+2%12.96784,1%
Assegurances de vida1.960+1%1.957—
Total15.143+2%14.924—

Overseas General és el motor de creixement que Greenberg no deixa d'ass assenyalar, i les xifres li donen la raó: "Overseas General va créixer un 6,7%, amb Amèrica Llatina un 11,7% més, Àsia un 7,5% més i Europa al voltant d'un 7% més", amb l'assegurança de consum un 7,2% més i la comercial un 6,3% més. "Ens beneficia la nostra diversificació", va dir — i aquest trimestre això és una afirmació de fet, no farciment de presentació estratègica, perquè North America Commercial es va contreure. Les no-renovacions allà eren "predominantment relacionades amb patrimonis i línies financeres", i excloent les retallades deliberades d'exposició — patrimonis de grans comptes, E&S, reassegurança addicional — el segment de fet va créixer un 1,7%. La direcció tria marge en lloc de volum precisament en les línies on el comunicat admet "preus o condicions inadequats".

North America Personal mereix el seu propi paràgraf per un ràtio combinat del 60,3% — seixanta cèntims de sinistres i despeses per cada dòlar de prima, deu punts millor que un bon trimestre típic de línies personals. Les primes meritades van créixer un 6% mentre el resultat de subscripció va assolir els 732 milions de dòlars, un 21% més interanual, cosa que significa que els augments de tarifes dels darrers dos anys ara es van meritant contra un trimestre de sinistralitat benigna. El ràtio combinat del 89,3% d'Agriculture sembla mediocre al costat d'això, però l'assegurança de collites és estacional i el Q3 és el seu trimestre de més meritació (1.560 milions de dòlars); un resultat per sota del 90 allà és sòlid. L'assegurança de vida va créixer les primes netes subscrites només un 1,4% en base GAAP, però això subestima la franquícia: les primes de vida internacional més els dipòsits recaptats van ser de 2.440 milions de dòlars, un 15,7% més, i els ingressos del segment de vida van pujar un 11,4% fins als 369 milions de dòlars. Els dipòsits no són ingressos GAAP, i és precisament per això que els baixistes infracalibren aquest negoci.

La història del marge​

El ràtio combinat és tot el compte de pèrdues i guanys d'una asseguradora en un sol número — per sota del 100% significa que la subscripció mateixa va donar beneficis. El recorregut trimestral de Chubb mostra una màquina que absorbeix un pic de catàstrofes sense immutar-se:

Recorregut del ràtio combinat3T254T251T262T263T26
Ràtio de sinistres i despeses de sinistres56,7%54,3%55,6%56,7%58,7%
Ràtio de costos d'adquisició de pòlisses17,7%18,9%20,0%19,1%18,3%
Ràtio de despeses administratives7,4%8,0%8,4%8,0%7,1%
Ràtio combinat81,8%81,2%84,0%83,8%84,1%

El deteriorament de 2,3 punts interanual es descompon mecànicament. Les pèrdues per catàstrofe hi van afegir aproximadament 3,1 punts de llastre (705 milions de dòlars sobre una base de primes meritades de P&C de 13.000 milions, enfront dels 285 milions de l'any passat), mentre que el desenvolupament favorable de períodes anteriors de 511 milions de dòlars — enfront dels 361 milions — va retornar aproximadament un punt. Net: el ràtio combinat de l'any d'accidents corrent excloent les catàstrofes va ser del 82,6% enfront del 82,5% de l'any passat, i el resultat de subscripció de l'any d'accidents corrent excloent les catàstrofes va créixer un 3,3% fins als 2.260 milions de dòlars. "Simplement excel·lent", en paraules de Greenberg, i l'aritmètica hi coincideix: treu el temps i les alliberaments de reserves, i el marge de subscripció no es va moure.

Dues línies més silencioses importen. El ràtio de despeses administratives va baixar fins al 7,1%, la seva millor lectura a la taula, fins i tot quan les primes meritades creixien — palanquejament operatiu fent la seva feina lenta. I el costat de les inversions continua batent rècords: ingressos per inversions nets abans d'impostos de 1.790 milions de dòlars, un 8,6% més, i ingressos per inversions nets ajustats de 1.890 milions de dòlars, tots dos rècords, "recolzats per l'augment de les taxes d'interès i un excel·lent entorn d'inversió en renda fixa, que hem estat anticipant des de fa temps, atesos els dèficits públics i el cicle d'inversió de capital". Això és el més a prop que arriba un conseller delegat d'una asseguradora de dir "hem posicionat el llibre de bons per a això". Fixa't en què s'absenta del comunicat: qualsevol afirmació de preus de venda a l'alça. Quan el teu segment més gran "es contreu deliberadament per preus inadequats", el moment de preus és una cosa que demostres apartant-te, no anunciant.

La gran pregunta: pot Chubb créixer a còpia de contreure's?​

"Mentre el mercat continua fent-se més competitiu en P&C comercial a tots els nivells, especialment als EUA i a Londres, la gran majoria dels nostres negocis de subscripció van créixer en el trimestre, amb la resta plans o contraient-se deliberadament per preus o condicions inadequats". Aquesta frase és el trimestre. El P&C comercial s'estova — més capacitat perseguint els mateixos riscos, preus que llisquen a la baixa — i la resposta de Chubb és subscriure'n menys on el preu és erroni i més a tota la resta. El pont de creixement mostra que l'intercanvi funciona:

Pont de primes netes subscrites, Q3 2026 vs Q3 2025 (milions de $)
Overseas General+248
North America Personal+95
North America Agriculture+74
Assegurances de vida+28
Global Reinsurance−17
North America Commercial−151
Creixement total+277

Quatre segments en creixement van finançar dos en contracció, i el total encara va marcar un +1,9%. La tesi alcista per a aquest intercanvi és el ràtio combinat del 84,1%: Chubb va renunciar a 151 milions de dòlars de prima comercial mal valorada i encara va subscriure amb un marge del 16%. La tesi baixista és que "espero plenament que el creixement comercial de North America millori en trimestres futurs" és una previsió, no un resultat — si el mercat tou s'aprofundeix, la contracció s'estén dels patrimonis de grans comptes i les línies financeres cap a les línies que Chubb vol mantenir, i aleshores la disciplina comença a costar dòlars de prima reals en lloc de marginals. La pròpia cobertura de Greenberg és la diversificació: l'exterior, les personals, l'agricultura i la vida ara aporten el creixement que el mercat comercial dels EUA no aportarà. Aquesta cobertura va aguantar aquest trimestre. La pregunta és quants trimestres d'estovament als EUA pot cobrir — i si els competidors que persegueixen quota forcen Chubb a triar entre la seva ratxa de creixement i el seu ràtio de l'any d'accidents del 82,6%. De moment es nega a triar, i de moment no ha hagut de fer-ho.

Seguir una asseguradora de 74.000 milions de dòlars en text pla​

Un balanç de 284.000 milions de dòlars cap en un fitxer de text, i aquest és el punt: la comptabilitat per partida doble força que cada dòlar de reserves de sinistres, flotant de primes i tinença de bons quadri, de manera que no hi ha lloc on es pugui amagar una xifra dolenta. El nostre llibre comptable segueix com modelitzem cada empresa — una transacció d'ingressos de suma zero per període, afirmacions de balanç contra la presentació, en milions de dòlars nord-americans.

Aquí teniu el compte de resultats del tercer trimestre exactament tal com el registra el llibre comptable, inclòs el comentari de verificació de suma zero — els ingressos es registren en negatiu (crèdit), les despeses en positiu (dèbit), i la contrapartida és el benefici net consolidat del trimestre de 2.736 milions de dòlars:

; Check: −16,195 − 364 + 7,526 + 1,477 + 2,739 + 1,126 + 204 + 74 + 11 + 666 + 2,736 = 0 ✓
 
2026-09-30 * "Chubb Limited" "FY2026Q3 Income Statement"
  Income:Revenue                         -16195 MUSD  ; net premiums earned 14,924 + NII 1,791 − net realized losses 455 − market risk benefits losses 65
  Income:OtherNet                           -364 MUSD  ; Other (income): separate-account losses (24) + other 388
  Expenses:CostOfRevenue                    7526 MUSD  ; Losses and loss expenses
  Expenses:PolicyBenefits                    1477 MUSD  ; Policy benefits
  Expenses:PolicyAcquisitionCosts            2739 MUSD  ; Policy acquisition costs
  Expenses:SellingGeneralAdministrative     1126 MUSD  ; Administrative expenses
  Expenses:Interest                           204 MUSD  ; Interest expense
  Expenses:AmortizationOfAcquiredIntangibles    74 MUSD  ; Amortization of purchased intangibles
  Expenses:OtherNet                             11 MUSD  ; Integration expenses and severance
  Expenses:IncomeTax                           666 MUSD
  Equity:Adjustments                          2736 MUSD  ; net income offset (RE set by balance assertion)

Una asseguradora amb un negoci de vida necessita un vocabulari més ampli que una companyia purament de P&C, i el llibre comptable el porta: les reserves de sinistres de P&C seuen a InsuranceReserves, mentre que els beneficis de pòlisses futures, els beneficis de risc de mercat i els saldos de comptes dels assegurats seuen en un passiu separat PolicyBenefits — els dos estocs de reserves mai es barregen. Les primes no meritades seuen a DeferredRevenue, els recuperables de reassegurança al costat de les primes de reassegurança pagades per avançat, i les accions de tresoreria com a dèbit de contra-capital. Unes quantes línies del balanç porten tot el trimestre:

2026-09-29 pad Liabilities:NonCurrent:InsuranceReserves        Equity:Adjustments
2026-09-30 balance Liabilities:NonCurrent:InsuranceReserves               -91829 MUSD  ; Unpaid losses and loss expenses
2026-09-29 pad Liabilities:NonCurrent:PolicyBenefits          Equity:Adjustments
2026-09-30 balance Liabilities:NonCurrent:PolicyBenefits                -31108 MUSD  ; future policy benefits 21,133 + market risk benefits 530 + policyholders' account balances 9,445

La xifra del balanç que ho explica tot és el parell anterior: 91.800 milions de dòlars de reserves de sinistres de P&C més 31.100 milions de dòlars d'obligacions de pòlisses de vida, junts gairebé 123.000 milions de dòlars de promeses als assegurats, recolzats per una cartera de renda fixa de 125.800 milions de dòlars i 175.500 milions de dòlars d'actius invertits. El flotant va créixer un 5% en nou mesos mentre el nombre d'accions es reduïa un 3% — més promeses, repartides entre menys propietaris, invertides a taxes creixents. Aquesta és la màquina de capitalització, en dues línies.

Obre Chubb Financial Ledger FY2024–FY2026 Q3 en una pestanya nova

L'arc plurianual​

Més de tres anys de llibre comptable comprimeixen la transformació en una taula:

Any complet (milions de $)2023202420259M 2026
Ingressos totals49.73555.75359.40246.784
Primes meritades45.71249.84653.01442.270
Ràtio combinat de P&C86,5%86,6%85,7%84,0%
Ingressos per inversions nets4.9375.9306.4655.260
Benefici net atribuïble a Chubb9.0289.27210.3108.018
Pèrdues no pagades (reserves)80.12284.00488.01891.829
Renda fixa106.571110.363122.680125.804

L'arc té dos motors i s'alternen. Del 2023 al 2025, les primes meritades es van capitalitzar un 8% anual mentre el ràtio combinat baixava del 86,5% al 85,7% — la subscripció fent la feina. Mentrestant, els ingressos per inversions nets es van capitalitzar un 14% anual a mesura que el llibre de renda fixa creixia 16.000 milions de dòlars i es revalorava a l'alça; els ingressos per inversions nets de nou mesos de 5.260 milions de dòlars ja són el 81% del rècord de l'any complet anterior. Ara el 2026 és l'any en què tots dos motors s'encenen alhora: els resultats de subscripció de P&C de nou mesos de 5.790 milions de dòlars pugen un 34% fins a un rècord, el benefici operatiu core per acció puja un 24,5% fins a un rècord de 21,94 $, i el ràtio combinat va al 84,0%. L'ombra del valor de mercat plana sobre la secció de capital — la pèrdua acumulada d'altres resultats integrals es va ampliar fins a 9.500 milions de dòlars per l'augment de les taxes — però el valor comptable per acció encara va créixer un 5,1% fins a 191,43 $, i excloent aquesta ombra va créixer un 11,1%. Reserves un 15% més en tres anys, bons un 18% més, accions a la baixa cada any: un flotant més gran, millor invertit, repartit entre menys mans.

El veredicte: alcista vs. baixista​

Tesi alcista

  • El ràtio de l'any d'accidents del 82,6% és el número real. Les catàstrofes hi van afegir uns 3 punts de soroll i els alliberaments de reserves en van retornar un; treu tots dos i la subscripció va millorar interanualment per a una franquícia que capitalitza primes meritades al 8%.
  • Els ingressos per inversions encara tenen anys de revaloració per davant. El llibre de renda fixa de 125.800 milions de dòlars es renova gradualment, i Greenberg es va posicionar per a "l'augment de les taxes d'interès ... atesos els dèficits públics i el cicle d'inversió de capital" — els ingressos per inversions nets poden batre rècords fins i tot si les taxes només es mantenen planes.
  • 9.500 milions de dòlars de pèrdues no realitzades són capital futur. El valor comptable tangible per acció excloent l'AOCI va créixer un 15,4% mentre el número GAAP va créixer un 5,7%; quan les taxes baixin o els bons madurin, el forat s'omplirà sense cap esforç de subscripció.
  • La diversificació ara està provada, no promesa. Quatre dels sis segments van créixer prou ràpid per cobrir una contracció deliberada del 2,7% en el més gran — per això serveix una franquícia multirram global, demostrada en directe en un mercat nord-americà en estovament.
  • El retorn de capital és implacable. 4.470 milions de dòlars en nou mesos, un guany de 460 milions de dòlars per la venda d'USI sobre una inversió de 740 milions, i un nombre d'accions un 2,9% inferior interanual — les mètriques per acció es capitalitzen fins i tot en trimestres plans.

Tesi baixista

  • North America Commercial es contreu en un mercat en estovament. El −2,7% és "disciplina" fins que s'estén; si els preus comercials dels EUA continuen lliscant, Chubb ha de triar entre la seva ratxa de creixement i el seu ràtio de l'any d'accidents del 82,6%, i l'"espero plenament" de Greenberg no és un alliberament de reserves.
  • Els alliberaments de reserves afavoreixen la superació d'expectatives. 511 milions de dòlars de desenvolupament favorable (gairebé 4 punts de ràtio combinat) van superar els 361 milions de l'any passat — els alliberaments no es poden capitalitzar per sempre, i el 84,1% del trimestre els necessitava per compensar el pic de catàstrofes.
  • El benefici net va caure un 12% en base consolidada. El gir dels interessos minoritaris de +306 milions de dòlars a −108 milions és el tipus de línia que ningú modelitza i tothom excusa — fins que es repeteix. Chubb posseeix menys de la seva economia aquest trimestre que l'anterior.
  • El negoci de vida concentra risc de durada. 31.000 milions de dòlars d'obligacions de pòlisses més 9.400 milions de saldos dels assegurats finançats amb bons a llarg termini és una aposta palanquejada que les taxes es mantinguin prou altes per guanyar l'escandall però prou baixes per estalviar l'AOCI — un corredor estret si la inflació es reaccelera.
  • Les catàstrofes van a 2,5 vegades l'any passat amb un trimestre per endavant. 705 milions de dòlars aquest trimestre després d'un Q1 amb incendis forestals de Califòrnia; un altre esdeveniment gran al Q4 faria del 2026 l'any en què el pressupost de catàstrofes, no el ràtio combinat, va explicar la història.

La nostra opinió

Chubb és l'asseguradora millor gestionada que es capitalitza a un preu just per la seva disciplina. El mercat veu una caiguda del benefici del 2% i un segment insígnia en contracció; el llibre comptable mostra una màquina de l'any d'accidents del 82,6% que fa créixer les primes un 8% anual, revalorant un llibre de bons de 126.000 milions de dòlars fins a ingressos per inversions rècord, i retirant accions mentre els seus competidors persegueixen risc mal valorat. La voluntat de marcar un −2,7% a North America Commercial en lloc d'igualar el preu del mercat no és debilitat — és tota la tesi d'inversió, i el ràtio combinat del 84,1% n'és el rebut. El risc a vigilar no són les catàstrofes d'aquest trimestre, que els comunicats van cobrir, sinó els preus comercials de l'any vinent, que cap comunicat pot arreglar. Llargs en la disciplina; vigileu les taxes de renovació dels EUA.

Font: https://beancount.io/ca/blog/2026/10/21/chubb-fy2026-q3-earnings-analysis

Publicat: 21 d’octubre del 2026