Salta al contingut principal

Resultats d'Uber del 2n trimestre 2026: creixement del 24% en reserves brutes i un canvi de benefici de 1.600 milions de dòlars

Publicat Última actualització 13 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
Resultats d'Uber del 2n trimestre 2026: creixement del 24% en reserves brutes i un canvi de benefici de 1.600 milions de dòlars

La plataforma d'Uber va processar 58.000 milions de dòlars en reserves brutes durant el segon trimestre, un augment del 24%, en 3.870 milions de viatges. Els ingressos van créixer un 12% fins als 14.190 milions de dòlars, i el resultat operatiu va créixer un 30% fins als 1.890 milions de dòlars. Aquests són els números duradors. El benefici net va augmentar un 77% fins als 2.390 milions de dòlars, però va incloure un guany abans d'impostos de 1.600 milions de dòlars per canvis en el valor de les inversions en renda variable. La xarxa d'Uber es compon i les seves operacions escalen. El benefici titular encara es mou amb actius fora de la plataforma central.

Els Números Principals

Per als tres mesos finalitzats el 30 de juny de 2026, en comparació amb el mateix període del 2025:

Mètrica2n trimestre 20262n trimestre 2025Variació interanual
Consumidors actius mensuals de la plataforma208M180M+15,6%
Viatges3.867M3.268M+18,3%
Reserves brutes$58.022M$46.756M+24,1%
Ingressos$14.191M$12.651M+12,2%
Resultat operatiu$1.890M$1.450M+30,3%
Marge operatiu13,3%11,5%+1,9pp
Benefici net atribuïble a Uber$2.394M$1.355M+76,7%
BPA diluït$1,17$0,63+85,7%

La xarxa va créixer tant en amplitud com en freqüència. Els consumidors actius mensuals van augmentar un 16%, els viatges un 18%, i els viatges per consumidor van pujar al voltant d'un 2%. Les reserves brutes van créixer més ràpid que els viatges, cosa que indica un valor mitjà per reserva més gran, una combinació favorable, efectes de divisa, o alguna combinació dels tres.

Els ingressos van créixer més lentament que les reserves brutes perquè la presentació comptable va canviar en parts del Regne Unit. Uber va passar de ser responsable del servei de Mobilitat a actuar com a agent en aquests mercats. Els pagaments als conductors ara es registren com una reducció dels ingressos en lloc del cost dels ingressos. El canvi va reduir els ingressos reportats del 2n trimestre en aproximadament 1.100 milions de dòlars sense representar una pèrdua equivalent en l'activitat de la plataforma.

El resultat operatiu és el senyal consolidat més net. Va augmentar 440 milions de dòlars sobre un creixement dels ingressos reportats de 1.540 milions. El cost dels ingressos va augmentar només un 2,7%, en part perquè els pagaments als conductors del Regne Unit es van compensar amb els ingressos. Fins i tot amb aquest efecte de classificació, les despeses totals van créixer un 9,8%, per sota del creixement dels ingressos, i el marge operatiu es va expandir.

Anàlisi Detallada dels Ingressos: Delivery Lidera, la Mobilitat Canvia de Forma

Uber reporta tres segments, cadascun amb un perfil de creixement i comptabilitat diferent.

SegmentIngressos 2n trimestre 2026Ingressos 2n trimestre 2025Variació interanual
Mobilitat$7.363M$7.288M+1,0%
Delivery$5.245M$4.102M+27,9%
Freight$1.583M$1.261M+25,5%
Total$14.191M$12.651M+12,2%

Els ingressos reportats de Mobilitat subestimen el creixement de l'activitat. Els ingressos del segment van augmentar només un 1%, però les reserves brutes de Mobilitat van créixer un 20% en moneda constant. El canvi del model de negoci al Regne Unit va reduir els ingressos reportats de Mobilitat en 1.100 milions de dòlars. Econòmicament, la plataforma va organitzar més viatges; financerament, una part més petita de cada reserva del Regne Unit ara passa pels ingressos reportats.

Delivery es va convertir en el motor de creixement reportat. Els ingressos van augmentar 1.140 milions de dòlars, o un 28%, mentre que les reserves brutes en moneda constant van pujar un 25%. Delivery va aportar gairebé tres quartes parts de l'augment total dels ingressos reportats de la companyia. La seva expansió és important perquè augmenta la freqüència dels consumidors més enllà dels viatges i dóna a Uber més oportunitats de monetitzar subscripcions i publicitat.

Freight va accelerar des d'una base més petita. Els ingressos van augmentar un 26%, mentre que les reserves brutes en moneda constant van pujar un 25%. Amb 1.580 milions de dòlars, Freight va representar un 11% dels ingressos de la companyia. La seva economia està més directament lligada als pagaments als transportistes i a l'activitat d'enviament que el mercat de Mobilitat d'estil agència, així que la seva escala d'ingressos no s'ha de comparar un a un amb els segments de consum.

L'efecte de cartera és cada cop més visible. Un consumidor pot utilitzar Mobilitat per al transport i Delivery per a àpats, queviures i comerç al detall. La companyia va comptar 208 milions de consumidors actius mensuals de la plataforma, però 3.870 milions de viatges trimestrals. Això és aproximadament 6,2 viatges per consumidor actiu al mes, utilitzant el nombre de viatges trimestral i la base mitjana de consumidors mensuals. La freqüència és l'apalancament operatiu de la xarxa.

La Història del Marge

El marge operatiu recurrent d'Uber va millorar, però el marge net conté un gran guany no operatiu.

Marge o taxa de cost2n trimestre 20262n trimestre 2025Canvi
Ingressos menys cost dels ingressos / ingressos44,9%39,8%+5,1pp
R+D / ingressos7,3%6,6%-0,7pp
Vendes i màrqueting / ingressos10,7%9,6%-1,1pp
Marge operatiu13,3%11,5%+1,9pp
Marge net atribuïble a Uber16,9%10,7%+6,2pp

Els ingressos menys el cost dels ingressos es van expandir fortament, però el canvi de presentació al Regne Unit és una raó important: els pagaments als conductors van passar del cost dels ingressos a una reducció dels ingressos. Això fa que les comparacions del marge brut reportat siguin menys econòmicament pures. El marge operatiu inclou la base de costos més àmplia i és més útil.

Les despeses operatives no es van apalancar totes. La R+D va augmentar un 24% fins als 1.040 milions de dòlars, i les vendes i el màrqueting van augmentar un 25% fins als 1.520 milions de dòlars, ambdós més ràpid que els ingressos reportats. Les operacions i el suport van augmentar un 16%. La despesa general i administrativa va augmentar un 40% fins als 935 milions de dòlars. La plataforma encara va produir expansió de marge perquè el cost dels ingressos va créixer lentament i l'escala va absorbir les inversions.

Per sota del resultat operatiu, altres ingressos van passar d'una despesa de 19 milions de dòlars a 1.340 milions d'ingressos. Els guanys en valors de deute i renda variable van ser de 1.610 milions de dòlars, incloent guanys vinculats a Delivery Hero i Aurora, parcialment compensats per una pèrdua en Didi. Això explica per què el benefici net va créixer molt més ràpid que el resultat operatiu.

La generació de caixa és el contrapès útil. Per als primers sis mesos del 2026, el flux de caixa operatiu va ser de 5.210 milions de dòlars, un augment del 7%, i el flux de caixa lliure va ser de 5.080 milions, també un augment del 7%. Aquestes xifres no són una coincidència trimestral amb la taula d'ingressos, però mostren que l'economia d'Uber s'estén més enllà dels guanys de valor raonable.

La Pregunta dels 1.600 Milions: Quant Benefici és Central?

Uber va reportar 2.390 milions de dòlars de benefici net atribuïble. El trimestre va incloure 1.610 milions de dòlars en guanys sobre valors de deute i renda variable, mentre que altres elements van reduir els altres ingressos nets a 1.340 milions de dòlars. La cartera d'inversions, per tant, va contribuir amb més de la meitat del benefici reportat abans d'impostos.

Aquesta distinció importa perquè els guanys de valor raonable es poden revertir. Els valors són actius reals, i els valors creixents enforteixen el balanç. No mesuren amb quina eficiència Uber va organitzar viatges, entregues i càrrega.

El progrés central es pot observar millor a través d'un pont:

  • Les reserves brutes van augmentar 11.270 milions de dòlars.
  • Els ingressos van augmentar 1.540 milions de dòlars malgrat un cap en contra de presentació al Regne Unit de 1.100 milions.
  • El resultat operatiu va augmentar 440 milions de dòlars.
  • El marge operatiu es va expandir 1,9 punts percentuals.
  • El flux de caixa lliure de sis mesos va augmentar fins als 5.080 milions de dòlars.

Aquest pont és fort sense el guany d'inversió. També exposa el proper repte. Les despeses operatives fora del cost dels ingressos continuen creixent ràpidament. Uber ha de mantenir convertint l'escala de consumidors i la freqüència de viatges en prou benefici brut per finançar R+D, màrqueting, assegurances, costos regulatoris i de suport mentre preserva l'expansió del marge.

El balanç afegeix una altra capa. Altres actius no corrents van assolir 40.860 milions de dòlars, una categoria que inclou la cartera d'inversions, mentre que l'efectiu era de 4.870 milions. Els canvis en els valors de les inversions poden moure tant els actius com els guanys en milers de milions. Els inversors haurien de separar la generació de caixa de la plataforma de les marques de la cartera cada trimestre.

Seguiment d'una Plataforma de Mobilitat de 52.000 Milions de Dòlars en Text Pla

El llibre major de Beancount força que els ingressos, costos operatius, contribució de la inversió, impostos i benefici net del trimestre sumin zero. Els ingressos i altres ingressos positius són crèdits negatius; les despeses són dèbits positius.

; COMPTE DE RESULTATS
; Ingressos 14191; cost 7815; R+D 1043; SG&A 2450; altres -351; impost 840; benefici net reportat 2394.
; Comprovació: -14191 + 7815 + 1043 + 2450 + -351 + 840 + 2394 = 0
2026-06-30 * "Uber Technologies, Inc." "Compte de Resultats FY2026Q2"
  Income:Revenue                           -14191 MUSD
  Expenses:CostOfRevenue                    7815 MUSD
  Expenses:ResearchAndDevelopment           1043 MUSD
  Expenses:SellingGeneralAdministrative     2450 MUSD
  Income:OtherNet                            -351 MUSD
  Expenses:IncomeTax                          840 MUSD
  Equity:Adjustments                         2394 MUSD  ; compensació del benefici net reportat

L'Income:OtherNet del llibre major és una xifra neta després d'interessos i altres efectes no operatius. La presentació proporciona el detall necessari: un guany de valors de 1.610 milions de dòlars va ser parcialment compensat abans d'arribar al crèdit net de 351 milions del llibre major. El codi es manté equilibrat sense amagar aquesta composició.

La línia del balanç que porta la sensibilitat de valoració són altres actius no corrents. Va augmentar fins als 40.860 milions de dòlars des dels 35.930 milions al tancament de l'exercici 2025.

2026-06-29 pad Assets:NonCurrent:Other            Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Assets:NonCurrent:Other                    40859 MUSD
 
2026-06-29 pad Assets:Current:Cash                Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Assets:Current:Cash                         4870 MUSD
 
2026-06-29 pad Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt       -10726 MUSD

L'Arc de Diversos Anys

El llibre major de cinc anys d'Uber mostra una plataforma que passa de pèrdues a qualsevol cost a una rendibilitat operativa recurrent, amb efectes d'inversió i fiscals que fan que el benefici net sigui volàtil.

Any fiscalIngressosBenefici netMarge netActius totalsPatrimoni total
FY2021$17.455M-$496M-2,8%$38.774M$15.145M
FY2022$31.877M-$9.141M-28,7%$32.109M$8.074M
FY2023$37.281M$1.887M5,1%$38.699M$12.028M
FY2024$43.978M$9.856M22,4%$51.244M$22.383M
FY2025$52.017M$10.053M19,3%$61.802M$27.918M
Balanç FY2026 Q2$2.394M trimestral16,9% trimestral$65.801M$28.219M

Els ingressos gairebé es van triplicar del FY2021 al FY2025. L'any clau va ser el FY2023, quan el benefici net anual va tornar a ser positiu. Els dos anys següents van produir beneficis GAAP molt grans, però el FY2024 va incloure un benefici fiscal substancial i tots dos anys van incloure volatilitat relacionada amb les inversions. El marge net sol sobreestima la suavitat del viatge operatiu.

El balanç, però, va millorar. El patrimoni va passar de 8.070 milions de dòlars el FY2022 a 28.220 milions el 2n trimestre del 2026. Els actius totals es van més que duplicar des del mínim del FY2022, impulsats en part per les inversions. La companyia ara té una base de capital molt més forta que durant la seva fase de pèrdues.

El marge operatiu més recent del 13,3% és, per tant, més informatiu que el marge net més recent del 16,9%. Mesura una plataforma que és cada cop més rendible abans que la cartera de valors es revalori.

El Veredicte: Alcista vs. Baixista

Cas Alcista

  • Les reserves brutes van créixer un 24%, els consumidors actius mensuals un 16% i els viatges un 18%; l'escala de xarxa i la freqüència es van expandir conjuntament.
  • El resultat operatiu va créixer un 30%, més ràpid que els ingressos, i el marge operatiu es va expandir 1,9 punts percentuals.
  • Els ingressos de Delivery van créixer un 28%, creant un segon motor de consum al costat de Mobilitat.
  • El flux de caixa lliure de sis mesos va assolir 5.080 milions de dòlars, demostrant una generació substancial de caixa independent de les marques trimestrals d'inversió.
  • El canvi comptable al Regne Unit va reduir els ingressos reportats sense una disminució equivalent en l'activitat de la plataforma, fent que el creixement de la línia superior del 12% sigui més fort del que sembla a primera vista.

Cas Baixista

  • Un guany de valors de 1.610 milions de dòlars va inflar materialment el benefici net del trimestre de 2.390 milions.
  • La R+D, les vendes i el màrqueting, i la G&A van créixer totes més ràpid que els ingressos reportats, així que la continuada expansió del marge depèn de més apalancament de la plataforma.
  • Els ingressos reportats de Mobilitat van créixer només un 1%, i el canvi de presentació al Regne Unit fa les comparacions de la taxa de retenció subjacent més difícils.
  • Altres actius no corrents van assolir 40.860 milions de dòlars, deixant els guanys i el patrimoni sensibles a canvis de valor de mercat fora de l'operació central.
  • Els costos regulatoris, d'assegurances i de classificació de treballadors segueixen estructuralment lligats a l'expansió i es poden moure de manera impredictible.

La Nostra Opinió: L'economia de la plataforma d'Uber és més forta que el benefici net titular i menys espectacular del que suggereix. El cas alcista no necessita el guany d'inversió de 1.600 milions: reserves, viatges, resultat operatiu, marge i flux de caixa lliure tots van avançar. Aquesta és la tesi duradora. La principal disciplina analítica és valorar la plataforma operativa i la cartera d'inversions per separat. Sobre l'evidència operativa, Uber està escalant amb èxit. Sobre el benefici net reportat, els inversors haurien d'esperar volatilitat contínua que diu més sobre els preus dels valors que sobre la demanda de viatges i entregues.

Comparteix aquest article

6 minuts de lectura

Resultats del 2T 2026 de Shopify: 115,6 milers de milions de dòlars en GMV impulsen un creixement d'ingressos del 34% i un marge de flux de caixa lliure del 18%

El 2T 2026 de Shopify (trimestre finalitzat el 30 de juny de 2026) va reportar…

financial-reporting
financial-analysis
10 minuts de lectura

Resultats de Lowe's del 2n trimestre de l'any fiscal 2026: 26 milions de dòlars en vendes, però les adquisicions van suposar el 90% del creixement

Lowe's va registrar 25,96 milions de dòlars en ingressos al 2n trimestre de…

open-ledger
financial-reporting
10 minuts de lectura

Resultats del 2n Trimestre 2026 de Delta Air Lines: Ingressos Rècord de 17.700 Milions de Dòlars Absorbeixen la Factura de Combustible més Alta de la Història mentre el Augment de Dividend del 15% Senyala Confiança

Delta Air Lines Q2 2026: ingressos rècord de 17.700 milions de dòlars, ingrés…

financial-reporting
financial-analysis
6 minuts de lectura

Resultats del 2T 2026 de JPMorgan Chase: Ingressos de 45.700 milions de dòlars i Benefici Net de 18.100 milions de dòlars mentre la Recompra de 50.000 milions de dòlars posa a prova els Retorns de Capital

JPMorgan Chase 2T 2026: ingressos de 45.700 milions de dòlars, benefici net de…

financial-reporting
financial-analysis
11 minuts de lectura

Resultats del 2T de l'exercici fiscal 2026 de Levi Strauss: ingressos de 1.690 milions de dòlars, supera les expectatives en un 8% i el BPA creix un 27%, cosa que eleva la guia anual

Resultats del 2T de l'exercici fiscal 2026 de Levi Strauss: ingressos de 1.690…

financial-reporting
financial-analysis