Lowe's va informar de 25,96 milions de dòlars en ingressos del segon trimestre, un 8,3% més, mentre que els guanys nets van quedar gairebé sense canvis en 2,40 milions de dòlars. La diferència entre aquestes dues taxes de creixement és el fet central del trimestre. Les empreses adquirides van aportar aproximadament el 90% de l'augment de vendes interanual, les vendes comparables només van pujar un 0,2% i el marge operatiu es va contreure 81 punts bàsics. La companyia s'està fent més gran. Les xifres publicades encara no demostren que el motor de la venda al detall subjacent s'estigui enfortint materialment.
Les Xifres Principals
Per al trimestre finalitzat el 31 de juliol de 2026, en comparació amb el trimestre finalitzat l'1 d'agost de 2025:
| Mètrica | 2n trimestre FY2026 | 2n trimestre FY2025 | Canvi interanual |
|---|---|---|---|
| Vendes netes | 25.956 M$ | 23.959 M$ | +8,3% |
| Dòlars de marge brut | 8.577 M$ | 8.101 M$ | +5,9% |
| Marge brut | 33,04% | 33,81% | -0,77 pp |
| Ingressos operatius | 3.549 M$ | 3.469 M$ | +2,3% |
| Marge operatiu | 13,67% | 14,48% | -0,81 pp |
| Guanys nets | 2.399 M$ | 2.398 M$ | +0,0% |
| Marge net | 9,24% | 10,01% | -0,77 pp |
| BPA diluït | 4,27 $ | 4,27 $ | 0,0% |
El compte de resultats no és feble, però és molt menys impressionant que el titular d'ingressos. Les vendes van afegir 1.997 milions de dòlars. Els dòlars de marge brut van afegir 476 milions, els ingressos operatius només van afegir 80 milions i els guanys nets van afegir 1 milió. Cada pas cap avall en el compte va retenir menys de l'augment de la línia superior.
Aquest patró explica la contracció del marge. El cost de les vendes va pujar un 9,6%, més ràpid que els ingressos. La depreciació i l'amortització van augmentar un 25,2%, reflectint la base d'actius adquirida més gran. La despesa neta per interessos va pujar a 374 milions de dòlars des de 313 milions. Lowe's va comprar creixement, i el primer trimestre publicat porta l'estructura de costos associada.
El senyal de demanda de la venda al detall va ser més estable del que implica el titular. Les vendes comparables van augmentar un 0,2%, el cinquè trimestre positiu consecutiu. Les vendes a professionals, serveis per a la llar i en línia van proporcionar el creixement; les vendes en línia van pujar un 15,7%. La pressió persistent sobre els projectes discrecionals de bricolatge va continuar sent el contrapès. Un comp plan és millor que una contracció, però no és una acceleració.
Anàlisi Detallada dels Ingressos: Venda al Detall Orgànica i la Capa Adquirida
Lowe's ara informa de la Venda al Detall de Millora de la Llar juntament amb un segment Altres que inclou les empreses adquirides. Aquesta divisió fa visible la font del creixement.
| Font d'ingressos | 2n trimestre FY2026 | 2n trimestre FY2025 | Canvi interanual |
|---|---|---|---|
| Ferreteria i eines | 7.952 M$ | 8.006 M$ | -0,7% |
| Decoració per a la llar | 7.817 M$ | 7.782 M$ | +0,4% |
| Productes de construcció | 7.554 M$ | 7.472 M$ | +1,1% |
| Altres categories de venda al detall | 692 M$ | 561 M$ | +23,4% |
| Venda al detall de millora de la llar | 24.015 M$ | 23.821 M$ | +0,8% |
| Segment Altres | 1.941 M$ | 138 M$ | +1.306,5% |
| Total | 25.956 M$ | 23.959 M$ | +8,3% |
La Venda al Detall de Millora de la Llar va créixer un 0,8%. Les tres grans divisions de mercaderies van estar gairebé planes en conjunt. La ferreteria i eines va disminuir modestament, mentre que la decoració per a la llar i els productes de construcció van produir un creixement de dígits simples baixos o per sota del dígit simple. Això és coherent amb el resultat de vendes comparables del 0,2%: la xarxa de botigues principal era estable, no en auge.
El segment Altres va afegir 1.803 milions de dòlars d'ingressos interanuals. Les vendes totals de la companyia van afegir 1.997 milions de dòlars. Per tant, la capa adquirida va generar aproximadament el 90% de l'augment publicat. Lowe's va completar l'adquisició de Foundation Building Materials l'octubre de 2025 després d'adquirir Artisan Design Group abans. Aquestes empreses amplien l'exposició de la companyia als contractistes professionals, la instal·lació i la distribució de productes de construcció.
La combinació dona suport a la tesi de la Llar Total, però canvia l'economia. Una botiga de millora de la llar orientada al consumidor, un distribuïdor de productes de construcció i una plataforma de serveis d'instal·lació no comparteixen marges ni requisits de capital idèntics. El creixement consolidat pot pujar mentre el marge consolidat baixa simplement perquè més ingressos provenen d'una combinació de negocis diferent. Això és el que suggereix el trimestre.
La qüestió operativa important és si les empreses adquirides creen beneficis de venda creuada i de compliment per als clients Pro de Lowe's. La consolidació d'ingressos passa immediatament. Les sinergies, la disciplina del capital circulant i els retorns sobre el preu de compra triguen més.
La Història del Marge
La comparació trimestral mostra compressió a cada nivell de marge reportat.
| Marge | 2n trimestre FY2026 | 2n trimestre FY2025 | Canvi |
|---|---|---|---|
| Marge brut | 33,04% | 33,81% | -0,77 pp |
| Taxa de SG&A | 17,17% | 17,42% | +0,25 pp d'apalancament |
| Taxa de depreciació i amortització | 2,20% | 1,91% | -0,29 pp |
| Marge operatiu | 13,67% | 14,48% | -0,81 pp |
| Marge abans d'impostos | 12,23% | 13,17% | -0,94 pp |
| Marge net | 9,24% | 10,01% | -0,77 pp |
El SG&A va proporcionar una mica d'apalancament, caient 25 punts bàsics com a part de les vendes. No va ser suficient. El marge brut va perdre 77 punts bàsics, la depreciació i l'amortització van absorbir altres 29 punts bàsics i el cost dels interessos va pujar 13 punts bàsics. Els ingressos adquirits van expandir el denominador, però els actius i el finançament relacionats amb l'adquisició també van expandir la base de costos.
Hi va haver un element favorable dins del marge brut: Lowe's va reconèixer aproximadament 80 milions de dòlars en reemborsaments d'aranzels després d'un canvi en l'estatus legal de certs aranzels d'importació. Aquest benefici va valer aproximadament 0,11 dòlars de BPA diluït ajustat. Va ajudar a la rendibilitat reportada, cosa que significa que la imatge del marge subjacent era lleugerament menys favorable del que suggereix la taula GAAP sola.
Al llarg del llibre major anual, el marge brut ha estat notablement estable mentre els ingressos es normalitzaven des del pic de la pandèmia:
| Any fiscal | Ingressos | Marge brut | Ingressos nets | Marge net |
|---|---|---|---|---|
| FY2021 | 96.250 M$ | 33,3% | 8.442 M$ | 8,8% |
| FY2022 | 97.059 M$ | 33,2% | 6.437 M$ | 6,6% |
| FY2023 | 86.377 M$ | 33,4% | 7.726 M$ | 8,9% |
| FY2024 | 83.674 M$ | 33,3% | 6.957 M$ | 8,3% |
| FY2025 | 86.286 M$ | 33,5% | 6.654 M$ | 7,7% |
El registre de cinc anys diu que el marge de comercialització de Lowe's és estructuralment durador prop del 33%. L'últim trimestre va trencar per sota d'aquesta banda estreta al 33,04%. Un trimestre no estableix un nou règim, especialment després de grans adquisicions, però defineix la pròxima comparació que els inversors haurien de vigilar.
La Pregunta dels 2.000 Milions: El Creixement Adquirit Està Creant Valor?
La pregunta definitòria del trimestre no és si Lowe's pot consolidar més ingressos. És si els ingressos adquirits generen un retorn atractiu després del preu de compra, la despesa d'integració, la depreciació, els interessos i el capital circulant.
El balanç mostra l'escala de l'aposta. El fons de comerç més els actius intangibles van arribar a 9,67 milions de dòlars el 31 de juliol de 2026, en comparació amb 0,59 milions al final del FY2024. El deute a llarg termini era de 35,20 milions de dòlars, i el deute a curt termini era de 2,35 milions. L'efectiu era de 3,17 milions. Les adquisicions van transformar la combinació d'actius de Lowe's molt més ràpidament del que van créixer les categories principals de venda al detall.
Això no fa que l'estratègia sigui equivocada. Els clients Pro compren amb més freqüència, fan comandes més grans i valoren el compliment fiable. La distribució de materials de construcció i les capacitats d'instal·lació poden aprofundir la relació de Lowe's amb els contractistes més enllà del passadís de la botiga. Els 1,94 milions de dòlars de vendes trimestrals del segment Altres demostren escala immediata.
Però el creixement de vendes reportat és la fita més fàcil. Les fites més difícils són visibles en tres llocs:
- Els ingressos operatius del segment Altres han de pujar més ràpidament que el seu capital invertit.
- El marge operatiu consolidat s'ha d'estabilitzar després del canvi de combinació de les adquisicions.
- La conversió d'efectiu ha de finançar la reducció del deute sense privar les botigues principals ni el canal digital.
Fins que aquestes apareguin, la capa adquirida s'ha de tractar com una expansió prometedora l'economia de la qual encara s'està examinant, no com una acceleració orgànica.
Seguiment d'una Plataforma de Millora de la Llar de 86 Milions de Dòlars en Text Pla
El llibre major de Beancount obliga el trimestre a reconciliar-se. Els ingressos són un crèdit negatiu; els costos i les despeses són dèbits positius. Equity:Adjustments és la compensació dels ingressos nets perquè els guanys retinguts s'afirmen per separat al balanç.
; COMPTE DE RESULTATS
; Ingressos 25956; cost 17379; R+D 0; SG&A 4456; altres 946; impostos 776; ingressos nets reportats 2399.
; Comprovació: -25956 + 17379 + 0 + 4456 + 946 + 776 + 2399 = 0
2026-07-31 * "Lowe's Companies, Inc." "Compte de resultats del 2n trimestre FY2026"
Income:Revenue -25956 MUSD
Expenses:CostOfRevenue 17379 MUSD
Expenses:ResearchAndDevelopment 0 MUSD
Expenses:SellingGeneralAdministrative 4456 MUSD
Expenses:OtherNet 946 MUSD
Expenses:IncomeTax 776 MUSD
Equity:Adjustments 2399 MUSD ; compensació dels ingressos nets reportatsLa línia del balanç que porta la història de l'adquisició és el valor intangible comprat. El fons de comerç i els intangibles ara totalitzen gairebé 9,7 milions de dòlars, mentre que l'estructura de passius encara deixa el patrimoni net dels accionistes negatiu en 7,44 milions.
2026-07-30 pad Assets:NonCurrent:Goodwill Equity:Adjustments
2026-07-31 balance Assets:NonCurrent:Goodwill 3957 MUSD
2026-07-30 pad Assets:NonCurrent:IntangibleAssets Equity:Adjustments
2026-07-31 balance Assets:NonCurrent:IntangibleAssets 5709 MUSD
2026-07-30 pad Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt Equity:Adjustments
2026-07-31 balance Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt -35204 MUSDL'Arc Multianual
Els cinc períodes anuals mostren un minorista madur que va preservar el marge brut a través d'una normalització aguda de la demanda.
| Any fiscal | Ingressos | Cost dels ingressos | Ingressos nets | Inventari | Actius totals |
|---|---|---|---|---|---|
| FY2021 | 96.250 M$ | 64.194 M$ | 8.442 M$ | 17.605 M$ | 44.640 M$ |
| FY2022 | 97.059 M$ | 64.802 M$ | 6.437 M$ | 18.532 M$ | 43.708 M$ |
| FY2023 | 86.377 M$ | 57.533 M$ | 7.726 M$ | 16.894 M$ | 41.795 M$ |
| FY2024 | 83.674 M$ | 55.797 M$ | 6.957 M$ | 17.409 M$ | 43.102 M$ |
| FY2025 | 86.286 M$ | 57.401 M$ | 6.654 M$ | 17.300 M$ | 54.144 M$ |
| Balanç del 2n trimestre FY2026 | — | — | 2.399 M$ trimestrals | 17.737 M$ | 55.881 M$ |
Els ingressos van assolir el pic al FY2022 i després es van establir al voltant dels 80 milions. L'inventari va mantenir-se controlat al voltant dels 17 milions de dòlars malgrat el canvi de vendes. El marge brut gairebé no es va moure. L'operació central és duradora.
La discontinuïtat són els actius. Els actius totals van saltar 11,0 milions de dòlars al FY2025 i van pujar de nou en l'últim trimestre, en gran part perquè les adquisicions van afegir fons de comerç, intangibles, comptes per cobrar i altres actius operatius. La fortalesa històrica de Lowe's era extreure alts ingressos d'una base d'actius relativament compacta. La nova estratègia demana als inversors que acceptin un balanç més gran a canvi d'una plataforma Pro més àmplia.
El Veredicte: Alcista vs. Baixista
Cas Alcista
- Les vendes comparables van mantenir-se positives al 0,2% malgrat la feble demanda discrecional de bricolatge, allargant la ratxa positiva a cinc trimestres.
- Les vendes en línia van créixer un 15,7%, evidència que el compliment digital està guanyant rellevància en lloc de simplement desplaçar els ingressos de les botigues.
- La demanda dels professionals i dels serveis per a la llar dona suport a la lògica estratègica darrere de les adquisicions de distribució de materials de construcció i instal·lació.
- El marge brut de la venda al detall principal s'ha mantingut prop del 33% durant cinc períodes anuals, demostrant una economia de comercialització duradora.
- El segment Altres ja contribueix amb 1,94 milions de dòlars d'ingressos trimestrals, donant a la plataforma adquirida una escala significativa.
Cas Baixista
- Aproximadament el 90% del creixement d'ingressos reportat va venir del segment Altres, mentre que la Venda al Detall de Millora de la Llar només va créixer un 0,8%.
- El marge operatiu es va contreure 81 punts bàsics i els guanys nets van quedar plans malgrat un creixement de vendes del 8,3%.
- Els costos de depreciació, amortització i interessos estan pujant a mesura que el balanç carregat d'adquisicions s'expandeix.
- El fons de comerç i els intangibles van arribar a 9,67 milions de dòlars, creant risc d'integració i deteriorament si els retorns esperats no arriben.
- El patrimoni net dels accionistes continua sent negatiu i el deute total és gran en relació amb l'efectiu, limitant la tolerància a una conversió feble de les vendes adquirides en efectiu.
La Nostra Opinió: El negoci principal de Lowe's s'està mantenint millor que el context de millora de la llar, però el 2n trimestre va ser una història d'adquisicions presentada com una història de creixement. El minorista mereix crèdit per les vendes comparables estables, el creixement digital i una estratègia Pro coherent. Encara no mereix tot el crèdit pels ingressos adquirits. L'evidència decisiva serà l'estabilització del marge i la generació d'efectiu, no un altre trimestre de creixement de vendes consolidades. Fins aleshores, la tesi operativa de l'acció és una venda al detall duradora més un retorn no provat sobre una base d'actius molt més gran.