Salta al contingut principal

Resultats de Starbucks Q3 AF2026: creixement del 7,9% en vendes comparables darrere d'una caiguda d'ingressos

Publicat Última actualització 13 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
Resultats de Starbucks Q3 AF2026: creixement del 7,9% en vendes comparables darrere d'una caiguda d'ingressos

Starbucks va tenir un trimestre inusual: les vendes comparables globals van pujar un 7,9%, però els ingressos reportats van caure un 1,4% fins als 9.320 milions de dòlars. El marge operatiu es va expandir 60 punts bàsics, i el benefici net gairebé es va duplicar fins als 1.050 milions de dòlars. La contradicció aparent prové d'un canvi estructural, no d'una demanda feble. Starbucks va traslladar les seves operacions de retail a la Xina a una joint venture sota llicència, eliminant les vendes operades per l'empresa de la consolidació, mantenint alhora l'economia mitjançant llicències i ingressos per participació. La recuperació subjacent de les botigues de cafè es va enfortir just quan la base d'ingressos reportada es va fer més petita.

Les xifres principals

Per al tercer trimestre fiscal finalitzat el 28 de juny de 2026, en comparació amb el trimestre finalitzat el 29 de juny de 2025:

MètricaAF2026 Q3AF2025 Q3Canvi interanual
Ingressos nets9.322,7 M$9.456,0 M$-1,4%
Costos de producte i distribució2.828,6 M$2.955,5 M$-4,3%
Resultat operatiu980,4 M$935,6 M$+4,8%
Marge operatiu10,5%9,9%+0,6 pp
Benefici net atribuïble a Starbucks1.045,3 M$558,3 M$+87,2%
Marge net11,2%5,9%+5,3 pp
BPA diluït GAAP0,91 $0,49 $+85,7%
Vendes comparables globals+7,9%

El resultat operatiu va ser més fort que la línia d'ingressos. Les despeses operatives totals van caure 156,6 milions de dòlars, i el resultat operatiu va pujar 44,8 milions de dòlars malgrat els ingressos consolidats més baixos. L'apalancament de vendes, la moderació de la inflació i les devolucions d'aranzels van superar la inversió addicional en mà d'obra i els càrrecs de reestructuració.

L'augment del 87% del benefici net necessita una qualificació important. Starbucks va registrar un guany de 536,3 milions de dòlars abans d'impostos quan va desinvertir una participació de control en les seves operacions de retail a la Xina. Aquest guany és econòmicament real, però no és benefici recurrent de les botigues de cafè. Excloent el guany mecànicament, el benefici abans d'impostos hauria estat d'aproximadament 883 milions de dòlars en lloc de 1.420 milions de dòlars. La comparació del resultat operatiu és el senyal més net del rendiment continuat del trimestre.

Els indicadors de demanda van ser genuïnament encoratjadors. Les vendes comparables dels EUA van pujar un 7,9%, mentre que les vendes comparables d'Amèrica del Nord van pujar un 8,1%. Les transaccions d'Amèrica del Nord van augmentar un 4,5% i el tiquet mitjà va augmentar un 3,5%. El creixement va venir tant de la freqüència de clients com de la despesa, una combinació més saludable que només el preu.

Anàlisi detallada dels ingressos: una petjada més petita a la Xina, un nucli més fort als EUA

La taula de segments mostra exactament on es van moure els ingressos consolidats.

SegmentIngressos AF2026 Q3Ingressos AF2025 Q3Canvi interanual
Amèrica del Nord7.395,1 M$6.927,0 M$+6,8%
Internacional1.322,6 M$2.010,7 M$-34,2%
Channel Development587,9 M$483,8 M$+21,5%
Corporatiu i altres17,1 M$34,5 M$-50,4%
Total9.322,7 M$9.456,0 M$-1,4%

Amèrica del Nord va aportar la recuperació operativa. Els ingressos van créixer 468 milions de dòlars, recolzats per un augment de les vendes comparables del 8,1%. Les transaccions comparables van pujar un 4,5%, mentre que el tiquet va pujar un 3,5%. El resultat operatiu va arribar als 1.010 milions de dòlars, un 10% més, i el marge operatiu del segment es va expandir 30 punts bàsics fins al 13,6%. El client va tornar, i la base de costos va retenir part del creixement.

Els ingressos internacionals van caure perquè el model de reporting va canviar. La conversió de les operacions de retail a la Xina a una joint venture sota llicència va reduir els ingressos internacionals operats per l'empresa en aproximadament 780 milions de dòlars al trimestre. Starbucks ja no registra les vendes i despeses completes d'aquestes botigues. Registra l'economia de llicència i la seva part dels ingressos de la joint venture. Com a conseqüència, el marge operatiu internacional es va expandir 550 punts bàsics fins al 19,1%, fins i tot quan els ingressos del segment van caure un 34%.

Channel Development va ser el motor de creixement de marge alt més net. Els ingressos van pujar un 22% fins als 587,9 milions de dòlars, principalment gràcies a l'Aliança Global del Cafè. El resultat operatiu del segment va augmentar un 40% fins als 306,2 milions de dòlars, i el marge operatiu va arribar al 52,1%. Els efectes dels aranzels, incloses les devolucions, van ser un benefici important, així que els inversors no haurien d'anualitzar tot l'augment del marge. Tot i això, el model de llicències i productes envasats continua sent extremadament rendible.

El canvi de mix és deliberat. Un sistema internacional més basat en llicències reporta menys ingressos per botiga perquè el llicenciatari registra la venda al detall. A canvi, Starbucks compromet menys capital de botigues i pot guanyar un marge més alt sobre els ingressos que reporta. Comparar els ingressos consolidats al llarg de la transició sense ajustar aquest canvi subestima l'impuls operatiu.

La història del marge

El marge consolidat va millorar fins i tot mentre Starbucks absorbia costos de reestructuració materials.

Marge o taxa de costAF2026 Q3AF2025 Q3Canvi
Costos de producte i distribució / ingressos30,3%31,3%+1,0 pp d'apalancament
Costos operatius de botiga / ingressos operats per l'empresa55,9%55,6%-0,3 pp
Marge operatiu consolidat10,5%9,9%+0,6 pp
Marge operatiu d'Amèrica del Nord13,6%13,3%+0,3 pp
Marge operatiu internacional19,1%13,6%+5,5 pp
Marge operatiu de Channel Development52,1%45,1%+7,0 pp

Els costos de producte i distribució van millorar 100 punts bàsics com a part dels ingressos. La conversió de la joint venture xinesa va representar aproximadament 130 punts bàsics de benefici, mentre que la inflació més baixa i les devolucions d'aranzels van afegir aproximadament 80 punts bàsics. El mix de productes va anar en la direcció contrària amb uns 110 punts bàsics.

La mà d'obra a nivell de botiga continua sent el punt de pressió. La despesa operativa de botiga com a part dels ingressos operats per l'empresa va augmentar 30 punts bàsics. Les inversions en l'experiència de les botigues de cafè van afegir aproximadament 190 punts bàsics, i les reserves d'assegurança pròpia van afegir uns 100 punts bàsics. L'apalancament de vendes va compensar uns 250 punts bàsics. En altres paraules, un trànsit més fort està finançant la inversió en servei, però encara no ha produït una expansió dramàtica del marge de botiga.

Els càrrecs de reestructuració i deteriorament van pujar fins als 302,6 milions de dòlars des dels 20,8 milions. El trimestre actual va incloure costos vinculats a les ubicacions Reserve i Roastery, funcions de suport i altres treballs de simplificació. Malgrat aquests càrrecs, el marge operatiu consolidat va pujar. Això fa que la recuperació operativa sigui més creïble, tot i que la durabilitat de les devolucions d'aranzels és menys certa.

La pregunta dels 536 milions: què és benefici recurrent?

El benefici net reportat de Starbucks va augmentar 487 milions de dòlars interanualment. El guany per desinversió va ser de 536 milions. Aquesta aritmètica significa que essencialment tot l'augment del resultat final va venir de la transacció, amb la millora operativa en curs compensada per impostos i altres partides més altes.

La manera correcta de llegir el trimestre és, doncs, per capes:

  • Les vendes i transaccions comparables demostren una demanda del client més forta.
  • El resultat operatiu i el marge operatiu demostren una millora recurrent modesta.
  • El marge internacional demostra el benefici estructural del model amb llicència.
  • El benefici net inclou un guany puntual i sobreestima la taxa de creixement recurrent.

La transacció xinesa també va canviar el balanç de situació. El fons de comerç va caure fins als 1.240 milions de dòlars a finals de trimestre des dels 3.370 milions a finals de l'AF2025, en gran part perquè les operacions de retail desinvertides van sortir del balanç consolidat. Starbucks va retenir un 40% de la joint venture i continua posseint i llicenciant la marca i la propietat intel·lectual.

Això crea un model internacional més net i amb menys capital, però també una nova càrrega analítica. Els inversors han de seguir l'economia de les botigues amb llicència i els ingressos per participació en lloc de confiar només en les vendes consolidades de botigues. Si el creixement de botigues a la Xina millora, els beneficis arribaran amb menys ingressos reportats que sota el model anterior.

Seguiment d'una plataforma de cafè de 37.000 milions de dòlars en text pla

El llibre major de Beancount comprimeix el trimestre en una sola transacció de suma zero. Els ingressos són un crèdit negatiu; les despeses són dèbits positius. L'apunt agregat Expenses:OtherNet conté els costos operatius i els efectes no operatius no representats separadament pel pla de comptes principal, inclòs el guany per desinversió.

; COMPTE DE RESULTATS
; Ingressos 9322,7; costos 2828,6; R+D 0; SG&A 598,8; altres 4475,6; impostos 374,4; benefici net reportat 1045,3.
; Comprovació: -9322,7 + 2828,6 + 0 + 598,8 + 4475,6 + 374,4 + 1045,3 = 0
2026-06-28 * "Starbucks Corporation" "Compte de resultats FY2026Q3"
  Income:Revenue                           -9322.7 MUSD
  Expenses:CostOfRevenue                    2828.6 MUSD
  Expenses:ResearchAndDevelopment              0 MUSD
  Expenses:SellingGeneralAdministrative      598.8 MUSD
  Expenses:OtherNet                         4475.6 MUSD
  Expenses:IncomeTax                         374.4 MUSD
  Equity:Adjustments                        1045.3 MUSD  ; compensació del benefici net reportat

El balanç de situació continua sent inusual per a una marca de consum. Starbucks tenia 28.290 milions de dòlars en actius i 35.960 milions en passius, deixant un dèficit d'accionistes de 7.670 milions. L'efectiu de 3.450 milions proporciona liquiditat, però l'estructura de capital negativa fa que la generació consistent d'efectiu sigui important.

2026-06-27 pad Assets:Current:Cash                Equity:Adjustments
2026-06-28 balance Assets:Current:Cash                         3449.8 MUSD
 
2026-06-27 pad Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt Equity:Adjustments
2026-06-28 balance Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt       -11780.2 MUSD
 
2026-06-27 pad Equity:RetainedEarnings             Equity:Adjustments
2026-06-28 balance Equity:RetainedEarnings                       8542.5 MUSD

La trajectòria plurianual

El registre anual mostra per què la recuperació actual és important. Els ingressos van continuar creixent fins a l'AF2025, però el benefici es va esfondrar.

Any fiscalIngressosBenefici netMarge netActius totalsDèficit d'accionistes
AF202129.060,6 M$4.199,3 M$14,5%31.392,6 M$5.314,5 M$
AF202232.250,3 M$3.281,6 M$10,2%27.978,4 M$8.698,7 M$
AF202335.975,6 M$4.124,5 M$11,5%29.445,5 M$7.987,8 M$
AF202436.176,2 M$3.760,9 M$10,4%31.339,3 M$7.441,6 M$
AF202537.184,4 M$1.856,4 M$5,0%32.019,7 M$8.089,2 M$
Balanç AF2026 Q31.045,3 M$ trimestral11,2% trimestral28.294,7 M$7.667,1 M$

De l'AF2021 a l'AF2025, els ingressos anuals van créixer un 28%, però el benefici net va caure un 56%. La marca va continuar venent més mentre la mà d'obra, la inflació, la complexitat operativa i la reestructuració consumien una part més gran de l'economia. El marge net del 5,0% de l'AF2025 va ser el punt més baix del llibre major.

L'últim trimestre apunta cap a la reparació. Les vendes comparables van créixer tant mitjançant transaccions com amb el tiquet, el marge operatiu es va expandir i el model internacional es va fer amb menys capital. Tot i això, el marge net trimestral no es pot comparar directament amb el mínim anual perquè el guany per desinversió el va inflar. La prova duradora és el marge operatiu, no el marge net GAAP.

El veredicte: alcista vs. baixista

Cas alcista

  • Les vendes comparables globals van pujar un 7,9%, amb les transaccions d'Amèrica del Nord pujant un 4,5% i el tiquet un 3,5%; la recuperació no és només de preus.
  • Els ingressos d'Amèrica del Nord van créixer un 6,8% i el resultat operatiu un 10%, produint una expansió modesta del marge mentre es finançaven les inversions en mà d'obra.
  • El marge operatiu consolidat es va expandir 60 punts bàsics malgrat 302,6 milions de dòlars en càrrecs de reestructuració i deteriorament.
  • El model de joint venture xinès hauria de requerir menys capital i augmentar estructuralment el marge internacional reportat.
  • Els ingressos de Channel Development van créixer un 22% i el resultat operatiu un 40%, reforçant el valor de l'ecosistema de llicències de Starbucks.

Cas baixista

  • Els ingressos consolidats van caure un 1,4%, i el nou model de reporting fa que les comparacions de la línia superior siguin menys intuïtives.
  • El guany per desinversió de 536,3 milions de dòlars explica més que tot l'augment interanual del benefici net.
  • La despesa operativa de botiga va pujar com a part dels ingressos operats per l'empresa perquè els costos de mà d'obra i assegurances continuen elevats.
  • Les devolucions d'aranzels van ajudar tant al marge consolidat com al de Channel Development i no s'han de tractar com una taxa de recorregut permanent.
  • L'empresa encara arrossega un dèficit d'accionistes de 7.670 milions de dòlars, limitant el marge per a una altra caiguda prolongada del benefici.

La nostra opinió: Starbucks va lliurar el primer tipus de trimestre que un gir necessita: més visites de clients, tiquet més alt i millor marge operatiu alhora. La caiguda d'ingressos reportada és majoritàriament una conseqüència comptable de l'estratègia xinesa, no una evidència que la demanda es va deteriorar. El creixement del benefici net reportat és el contrari: majoritàriament un guany per transacció, no una millora recurrent. Eliminant les dues distorsions, el resultat central és constructiu però no complet. Starbucks s'està recuperant, i l'estructura xinesa amb llicència podria millorar els rendiments, però el creixement sostingut de transaccions i una expansió addicional del marge operatiu han de portar la següent fase.

Comparteix aquest article