Salta al contingut principal

Resultats H1 2026 de MiniMax: Ingressos de 116,6 M$, Pèrdua Ajustada de 293,0 M$ i un Nou Balanç

Publicat Última actualització 17 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
Resultats H1 2026 de MiniMax: Ingressos de 116,6 M$, Pèrdua Ajustada de 293,0 M$ i un Nou Balanç

MiniMax va generar 116,6 milions de dòlars d'ingressos al primer semestre de 2026—més que els 79,0 milions de dòlars produïts durant tot l'exercici 2025—ja que els ingressos de la plataforma oberta van augmentar un 703%. La pèrdua neta reportada va millorar un 11% fins a 358,0 milions de dòlars, però la mesura operativa més neta va anar en sentit contrari: la pèrdua neta ajustada es va més que duplicar fins a 293,0 milions de dòlars mentre la despesa en R+D arribava als 296,9 milions de dòlars. El negoci es va comercialitzar a una velocitat extraordinària. També va gastar gairebé cada dòlar nou, i més, perseguint el proper cicle de models.

Les Xifres Principals

L'anunci de resultats interins de MiniMax reporta els sis mesos finalitzats el 30 de juny de 2026 sota les normes IFRS, en dòlars dels EUA:

MètricaH1 2026H1 2025Canvi Interanual
Ingressos116,573 M$30,429 M$+283,1%
Cost de vendes(95,760) M$(26,744) M$+258,1%
Benefici brut20,813 M$3,685 M$+464,8%
Marge brut17,9%12,1%+5,8 pp
Altres ingressos i guanys, nets8,039 M$20,339 M$−60,5%
Despeses de venda i distribució(26,973) M$(32,843) M$−17,9%
Despeses administratives(30,230) M$(14,843) M$+103,7%
Recerca i desenvolupament(296,870) M$(124,333) M$+138,8%
Pèrdua per valor raonable en passius financers(31,025) M$(253,876) M$−87,8%
Pèrdua neta (IFRS)(357,997) M$(402,188) M$−11,0%
Pèrdua neta ajustada (no IFRS)(293,031) M$(138,735) M$+111,2%

La taula conté dues històries oposades. El motor operatiu es va enfortir: els ingressos van créixer més ràpid que el cost de vendes, el benefici brut va créixer un 465%, i les despeses de venda van caure tot i gairebé quadruplicar les vendes. Però el motor d'inversió també es va accelerar. La R+D va augmentar en 172,5 milions de dòlars, el doble de l'augment de 86,1 milions en ingressos. Per això la pèrdua ajustada va empitjorar fins i tot quan la pèrdua reportada va millorar.

La distinció és important perquè la comparació reportada s'afavoreix per la comptabilitat de l'estructura de capital. L'H1 2025 incloïa una pèrdua de 253,9 milions de dòlars per valor raonable en passius financers pre-OPI. L'H1 2026 només en va incloure 31,0 milions després que les accions preferents convertibles esdevinguessin accions ordinàries amb la sortida a borsa del gener. Si eliminem aquesta fluctuació, els pagaments basats en accions i les despeses de sortida a borsa, la pèrdua subjacent de MiniMax va augmentar un 111%. La línia superior està creixent. La rendibilitat encara no la segueix.

Anàlisi Detallada dels Ingressos: La Plataforma es Converteix en l'Empresa

MiniMax ven la mateixa pila de models fundacionals a través de dos canals: aplicacions natives d'IA com Hailuo AI i Talkie, i una plataforma oberta utilitzada per desenvolupadors i empreses. L'H1 2026 va canviar quin canal defineix l'empresa.

Canal d'IngressosH1 2026MesclaH1 2025MesclaCanvi Interanual
Productes natius d'IA42,644 M$36,6%21,223 M$69,7%+100,9%
Plataforma oberta i altres serveis empresarials d'IA73,929 M$63,4%9,206 M$30,3%+703,1%
Total116,573 M$100,0%30,429 M$100,0%+283,1%

Els productes natius d'IA encara es van duplicar. L'expedient ho atribueix a un major compromís, una major disposició a pagar i la monetització contínua de Hailuo AI i altres aplicacions. És un bon resultat de consum pel seu compte. Simplement sembla modest al costat d'un negoci de plataforma que es va fer vuit vegades més gran en un any.

La plataforma oberta va afegir 64,7 milions de dòlars en ingressos i va aportar tres quartes parts del creixement total de MiniMax. La direcció va atribuir l'augment a més clients individuals i empresarials, volums més alts de crides API i l'adopció ràpida del Pla de Tokens. El comunicat de resultats de l'empresa afegeix el context operatiu: el consum de tokens al juliol va ser 20 vegades el nivell de gener. La combinació de monetització ha canviat de les aplicacions que embolcallen els models de MiniMax a clients que paguen directament per la inferència de models.

La geografia explica una història més subtil. Els ingressos fora de la Xina continental van passar de 21,858 Ma70,828M a 70,828 M, però la seva quota va caure del 71,8% al 60,8% perquè els ingressos al continent van créixer encara més ràpid, de 8,571 Ma45,745M a 45,745 M. MiniMax no s'està fent menys global; ambdues regions es van expandir ràpidament. S'està tornant menys dependent de les aplicacions de consum internacionals a mesura que les empreses i els desenvolupadors xinesos adopten la plataforma.

Aquesta combinació és estratègicament millor que la forma de l'exercici 2025. Una aplicació de consum ha de guanyar atenció repetidament i pagar costos de distribució. Una plataforma d'inferència s'integra en les càrregues de treball dels clients, i l'ús es pot acumular amb el creixement del mateix client. La caiguda de les despeses de venda dona suport a aquesta tesi. El risc és que els ingressos de la plataporta comportin costos de computació elevats i expectatives de preus agressives. Una taxa de creixement del 703% demostra demanda, no una economia unitària duradora.

La Història del Marge

Els marges de MiniMax mostren com la comercialització supera el cost d'inferència mentre que la inversió en entrenament avança més ràpid que ambdues coses:

MètricaExercici 2023Exercici 2024Exercici 2025H1 2025H1 2026
Ingressos3,460 M$30,523 M$79,038 M$30,429 M$116,573 M$
Marge brut−24,7%12,2%25,4%12,1%17,9%
R+D com a % dels ingressos2.023,2%619,1%319,8%408,6%254,7%
Venda i distribució com a % dels ingressos659,7%285,0%65,7%107,9%23,1%
Despeses administratives com a % dels ingressos220,1%47,1%46,6%48,8%25,9%

El marge brut es va expandir 5,8 punts percentuals interanualment perquè els ingressos van créixer un 283% mentre que el cost de vendes va créixer un 258%. La direcció atribueix la millora a l'eficiència de la infraestructura. Aquesta és una evidència important que MiniMax pot lliurar més inferència per dòlar de cost de servei. El resultat del 17,9%, però, roman per sota del 25,4% de l'exercici 2025, de manera que la combinació i l'adopció ràpida de la plataforma no han produït una escalada lineal del marge.

L'eficiència de vendes és el senyal positiu més net. La despesa de venda i distribució va disminuir en 5,9 milions de dòlars fins i tot quan els ingressos van afegir 86,1 milions. MiniMax diu que la menor despesa promocional reflecteix una estratègia de creixement orgànic d'usuaris. La ràtio va caure del 108% dels ingressos al 23% en un any. Una empresa de models que es pot distribuir mitjançant l'adopció per part de desenvolupadors i l'ús del producte en lloc de la promoció pagada té un camí materialment millor cap a l'escala.

La R+D és el punt de pressió deliberat. La despesa va augmentar un 139% fins als 296,9 milions de dòlars, impulsada principalment pels serveis al núvol per a l'entrenament, ja que MiniMax va augmentar la iteració de models i va millorar els seus sistemes de llenguatge i multimodals. La ràtio va millorar del 409% al 255% dels ingressos, però això és progrés del denominador, no una reducció en dòlars. Només la R+D del primer semestre va superar tots els ingressos de l'exercici 2025 per 3,8 vegades. El benefici brut encara no pot finançar ni una desena part.

Les despeses administratives es van duplicar fins als 30,2 milions de dòlars a causa de la plantilla directiva, els pagaments basats en accions i els honoraris professionals, tot i que van caure al 25,9% dels ingressos des del 48,8%. Això és palanquejament operatiu real. Simplement es veu aclaparat per la mida del programa d'entrenament.

La Gran Pregunta: La Comercialització Ha Cobert la Factura de l'Entrenament?

Encara no. La taxa de creixement de MiniMax és espectacular, però l'economia incremental encara és negativa.

Incremental H1 2026 vs H1 2025Canvi
Ingressos+86,144 M$
Benefici brut+17,128 M$
Despesa de R+D+172,537 M$
Despesa de venda i distribució−5,870 M$
Despesa administrativa+15,387 M$
Pèrdua neta ajustada+154,296 M$

Per cada dòlar d'ingressos nous, MiniMax va generar uns 20 cèntims de benefici brut addicional i va gastar uns 2,00 dòlars més en R+D. Per tant, l'acceleració comercial de la plataforma no va finançar l'acceleració del desenvolupament de models. La pèrdua ajustada va créixer en 154,3 milions de dòlars—uns 1,79 dòlars per cada dòlar d'ingressos incrementals.

Això no fa que la despesa sigui irracional. La competència en models fundacionals recompensa la capacitat, l'eficiència d'inferència i el ritme de llançaments abans que els guanys a curt termini. MiniMax va llançar M3 durant el període de report i H3 poc després, mentre expandia les càrregues de treball de codificació, agents, vídeo i multimodals. Un pla de R+D més lent podria protegir l'efectiu i perdre l'avantatge de producte que va crear el creixement del 703% de la plataforma.

La pregunta d'inversió falsejable és si la relació canvia en els propers dos informes. El marge brut ha de tornar a moure's cap o per sobre del 25,4% de l'exercici 2025, i el creixement de la R+D ha de romandre per sota del creixement dels ingressos tant en dòlars com en termes percentuals. Si els ingressos anualitzats s'apropen als 250–300 milions de dòlars mentre la R+D es manté prop del ritme del primer semestre, la pèrdua pot començar a estrènyer-se. Si cada cicle de models requereix un altre augment en la despesa d'entrenament al núvol, l'escala de la plataforma continuarà finançant només una fracció de la investigació.

El balanç dona temps a MiniMax. El seu saldo de caixa definit era de 1,323 milions de dòlars el 30 de juny, enfront dels 1,050 milions del 31 de desembre, incloent equivalents d'efectiu, actius financers, efectiu restringit i dipòsits a termini. Després del final del període, l'empresa també va completar una col·locació d'accions i una emissió de bons convertibles amb cupó zero. La liquiditat no és la restricció immediata. La pregunta és si aquest capital compra un negoci d'inferència autofinançat abans que la competència reiniciï els preus dels models de nou.

Seguiment d'un Balanç de 1,7 Milions de Dòlars en Text Pla

Modelar MiniMax a Beancount fa que la distinció entre pèrdua operativa i transformació financera sigui inevitable: la partida doble obliga cada import a reconciliar-se amb una font i amb l'altre costat del balanç.

Aquí teniu el compte de resultats del primer semestre de 2026 del llibre major empès. Els comptes d'Ingressos són saldos creditors negatius, els comptes de Despeses són débits positius, i l'ajust negatiu de patrimoni net compensa la pèrdua neta presentada perquè la transacció sumi zero:

; Compte de Resultats H1 del Exercici 2026 — sis mesos finalitzats el 30 de juny de 2026
; Comprovació: −116.573 + (−6.288) + 95.760 + 296.870 + 57.203 + 31.025 + 0 + (−357.997) = 0 ✓
 
2026-06-30 * "MiniMax Group Inc." "Compte de Resultats H1 de l'Exercici 2026"
  Income:Revenue                         -116.573 MUSD
  Income:OtherNet                          -6.288 MUSD
  Expenses:CostOfRevenue                   95.760 MUSD
  Expenses:ResearchAndDevelopment         296.870 MUSD
  Expenses:SellingGeneralAdministrative    57.203 MUSD
  Expenses:FairValueLossOnFinancialLiabilities 31.025 MUSD
  Expenses:IncomeTax                        0 MUSD
  Equity:Adjustments                     -357.997 MUSD

Les línies del balanç porten la narrativa més gran. Les accions preferents convertibles i rescatables eren un passiu de 3.598 milions de dòlars a l'exercici 2025. Es van convertir en accions ordinàries quan MiniMax va sortir a borsa el 9 de gener de 2026, i el passiu era zero al juny. El patrimoni net reportat a l'expedient va passar d'un dèficit de 2.648 milions a un positiu de 1.347 milions:

2026-06-29 pad Liabilities:Current:ConvertibleRedeemablePreferredShares Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Liabilities:Current:ConvertibleRedeemablePreferredShares 0 MUSD
 
2026-06-29 pad Equity:CommonStockAndAPIC                 Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Equity:CommonStockAndAPIC              -0.020 MUSD
 
2026-06-29 pad Equity:RetainedEarnings                   Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Equity:RetainedEarnings            -1346.663 MUSD

Per això la millora de la pèrdua neta reportada no s'ha de confondre amb el palanquejament operatiu. El compte de resultats encara conté 31,0 milions de dòlars de pèrdua per valor raonable per al període, però el gran passiu d'accions preferents ha desaparegut. Els passius totals van caure fins als 368,0 milions de dòlars, els actius totals van arribar als 1.715 milions, i la ràtio de palanquejament de l'expedient es va ensorrar del 343,3% al 21,5%. L'empresa no va retornar 3,6 milions de dòlars en efectiu. L'instrument va canviar de classificació de passiu a patrimoni net.

La Trajectòria Multi-Anual

Les cinc instantànies reportades de MiniMax tracen una empresa que passa de ser un laboratori de recerca pre-ingressos a una plataforma d'inferència cotitzada:

MètricaExercici 2022Exercici 2023Exercici 2024Exercici 2025H1 2026
Ingressos0 M$3,460 M$30,523 M$79,038 M$116,573 M$
Despesa de R+D10,560 M$70,002 M$188,979 M$252,771 M$296,870 M$
Pèrdua neta (IFRS)(73,728) M$(269,246) M$(465,238) M$(1.871,617) M$(357,997) M$
Actius totals73,961 M$324,007 M$910,584 M$1.088,404 M$1.714,668 M$
Efectiu + inversions a curt termini70,482 M$313,795 M$757,903 M$959,933 M$1.223,290 M$
Passiu per accions preferents convertibles145,175 M$629,001 M$1.581,949 M$3.597,566 M$0 M$
Patrimoni net total / (dèficit)(76,374) M$(341,914) M$(799,320) M$(2.648,190) M$1.346,683 M$

Els ingressos han passat de zero a un ritme anualitzat del primer semestre superior als 230 milions de dòlars en quatre anys. La R+D s'ha expandit gairebé amb la mateixa dramàtica, de 10,6 milions de dòlars a l'exercici 2022 a 296,9 milions en sis mesos. Aquest és el pacte central: el programa de recerca va crear un negoci de plataforma real, però encara no s'ha tornat econòmicament subordinat a aquest negoci.

L'arc de finançament és igual d'important. MiniMax va recaptar capital mitjançant accions preferents mentre era privada, i les IFRS tractaven aquestes accions com a passius la creixent valor raonable dels quals produïa pèrdues no monetàries enormes. L'efectiu i les inversions a curt termini van passar de 70,5 milions a 959,9 milions a l'exercici 2025, mentre que el passiu preferent va pujar a 3,6 milions. La sortida a borsa va convertir el passiu en patrimoni net, deixant l'H1 2026 amb una estructura de capital d'aparença convencional i 1.223 milions de dòlars en efectiu més inversions a curt termini.

L'H1 2026 és, doncs, el primer punt de partida net per jutjar l'empresa pública. Els resultats futurs ja no estaran dominats per la mateixa re-mesura de les accions preferents. Els inversors veuran la qüestió operativa directament: ingressos i benefici brut de la plataforma a un costat, despesa d'entrenament de models a l'altre.

El Veredicte: Alcista vs. Baixista

Cas Alcista

  • Els ingressos van créixer un 283,1% fins als 116,6 milions de dòlars i van superar tot el resultat de l'exercici 2025 en sis mesos.
  • Els ingressos de la plataforma oberta van créixer un 703,1% fins als 73,9 milions i es van convertir en el 63,4% de la combinació, creant un motor empresarial impulsat per l'ús i menys dependent de la promoció d'aplicacions de consum.
  • El benefici brut va créixer un 464,8%, més ràpid que els ingressos, i el marge brut es va expandir 5,8 punts percentuals gràcies a la millora de l'eficiència de la infraestructura.
  • La despesa de venda i distribució va caure un 17,9% en dòlars absoluts mentre els ingressos gairebé es quadruplicaven, fent caure la ràtio del 107,9% al 23,1%.
  • El creixement de la R+D del 138,8% va ser molt inferior al creixement dels ingressos en termes percentuals, i la R+D com a part dels ingressos va caure del 408,6% al 254,7%.
  • La conversió d'accions preferents va reparar el balanç: 1.347 milions de dòlars de patrimoni net positiu, un palanquejament del 21,5% i un saldo de caixa definit de 1.323 milions de dòlars donen temps a l'empresa per finançar el desenvolupament de models.

Cas Baixista

  • La pèrdua neta ajustada es va més que duplicar fins als 293,0 milions; la millora de l'11% en la pèrdua IFRS va provenir d'una reducció de 222,9 milions en càrrecs per valor raonable, no de la rendibilitat operativa.
  • La despesa incremental en R+D va ser el doble dels ingressos incrementals i més de deu vegades el benefici brut incremental.
  • El marge brut del primer semestre del 17,9% roman per sota del 25,4% de l'exercici 2025, cosa que suggereix que la combinació de plataforma de ràpid creixement encara comporta un cost d'inferència substancial o pressió sobre els preus.
  • La R+D va consumir el 255% dels ingressos, i la despesa del primer semestre ja va superar el total de R&D de l'exercici 2025 en 44,1 milions de dòlars.
  • La despesa administrativa es va duplicar, mentre que la pèrdua ajustada va créixer 1,79 dòlars per cada dòlar d'ingressos incrementals.
  • Els clients de la plataforma poden escalar l'ús ràpidament, però també comparen contínuament la qualitat del model i el preu; el mateix mercat que va produir un creixement del 703% pot comprimir l'economia de la inferència amb la mateixa rapidesa.

La Nostra Opinió: MiniMax va demostrar l'ajust producte-mercat de manera més convincent a l'H1 2026 que en cap període anterior. Un negoci de plataforma que creix un 703%, un negoci de consum que es duplica, un marge brut en expansió i una despesa de venda en caiguda no és una història d'ingressos especulativa. Però l'expedient encara no demostra palanquejament operatiu. La conversió d'accions preferents fa que el balanç sigui més net i la pèrdua reportada més petita; no fa que l'entrenament sigui més barat. La propera fita no és un altre titular d'ingressos de tres dígits. És un informe on el benefici brut incremental finança una part significativa de la R+D incremental i la pèrdua ajustada comença a caure. Fins aleshores, MiniMax és un programa de recerca en ràpida comercialització amb capital ampli—encara no un negoci de programari autofinançat.

Comparteix aquest article