Naar hoofdinhoud springen

Seagate FY2026-resultaten: $12,2 miljard omzet en een brutomarge van 52,3% in Q4 doordat AI-datacenters betalen voor opslag

Gepubliceerd 13 min leestijdMike ThriftMike Thrift
Seagate FY2026-resultaten: $12,2 miljard omzet en een brutomarge van 52,3% in Q4 doordat AI-datacenters betalen voor opslag
Op deze pagina

Resultaten in één oogopslag

Periode
FY2026
Opbrengsten
US$ 12,2 mld. (12.195 MUSD)
Nettowinst
US$ 3,2 mld. (3.184 MUSD)
Nettomarge
26,1%

Uit het Open Grootboek van SeagateBekijk het live grootboekPublicatie van de uitgevende instelling (FY2026)

Een fabrikant van harde schijven leverde zojuist een softwarekwartaal af. Seagates vierde fiscale kwartaal bracht $3,6 miljard omzet bij een GAAP-brutomarge van 52,3% en een operationele marge van 43,0%, met $1,3 miljard nettowinst die naar de onderste regel vloeide. Over het hele fiscale jaar groeide de omzet met 34% naar $12,2 miljard, terwijl de kosten van omzet met slechts 12,5% stegen — de operationele hefboom van een fabriek die op volle toeren draait voor AI-datacenters. En het management gaf voor het kwartaal van september een richtlijn van $4,1 miljard af, wat het grootste kwartaal in de geschiedenis van het bedrijf zou zijn.

De kerncijfers​

Seagates fiscale jaar eindigt op de vrijdag die het dichtst bij 30 juni ligt, dus FY2026 is de twaalf maanden eindigend op 3 juli 2026 — een jaar van 53 weken, wat betekent dat ongeveer twee punten van de onderstaande groei één extra verkoopweek is. Elk cijfer komt uit het Form 10-K en het persbericht met resultaten.

USD miljoen (behalve winst per aandeel)FY2026FY2025JoJ
Omzet12.1959.097+34,1%
Brutowinst5.5583.200+73,7%
Brutomarge45,6%35,2%+10,4 pp
Operationele winst4.0941.890+116,6%
Nettowinst3.1841.469+116,8%
Verwaterde winst per aandeel$13,90$6,77+105,3%
Vrije kasstroom3.105818+279,6%

Twee dingen vallen op voordat we dieper ingaan. Ten eerste is de winstgroei meer dan drie keer de omzetgroei — elke extra dollar omzet bracht ongeveer 76 cent brutowinst met zich mee (een incrementele marge van $2.358 miljoen op $3.098 miljoen aan extra verkopen). Zo ziet een fabriek met vaste kosten eruit bij hoge bezettingsgraad. Ten tweede is de vrije kasstroom van $3,1 miljard bijna gelijk aan de nettowinst, dus dit is kaswinst, geen overlopende winst: de operationele kasstroom bedroeg $3.674 miljoen tegen slechts $569 miljoen aan investeringen.

Alleen het vierde kwartaal vertelt het versnellingsverhaal: omzet van $3.629 miljoen (+48,5% jaar op jaar), brutomarge van 52,3% (op van 37,4%), nettowinst van $1.294 miljoen (+165%) en verwaterde winst per aandeel van $5,58. Seagate gaf ook een richtlijn voor fiscaal Q1 2027 van $4,1 miljard omzet (plus of min $100 miljoen) en non-GAAP verwaterde winst per aandeel van $7,30 (plus of min $0,20) — op het middelpunt een opeenvolgende omzetgroei van 13% met een geïmpliceerde non-GAAP nettowinstmarge van bijna 40%.

Diepgaande analyse van de omzet​

Seagate rapporteert één operationeel segment, dus het verhaal over de samenstelling schuilt in de MD&A-uitsplitsingen van het 10-K: 80% van de FY2026-omzet kwam van klanten in datacenters, op van 75%, terwijl Edge IoT de resterende 20% vasthield. In dollars is dat ruwweg $9,8 miljard aan datacenteromzet (+43%) tegenover $2,4 miljard aan Edge IoT (+7%) — de AI-uitbouw zorgde vrijwel voor de hele groei.

OmzetsamenstellingFY2026FY2025
Aandeel datacenters80%75%
Aandeel Edge IoT20%25%
OEM's81%80%
Distributeurs13%12%
Retailers6%8%
Amerika's / Azië-Pacific / EMEA50 / 40 / 10%49 / 41 / 10%

De rijen voor kanaal en geografie bewogen nauwelijks, en dat is juist het punt: dit was geen verhaal over nieuwe klanten in nieuwe plaatsen. Het ging erom veel meer exabytes te verkopen aan dezelfde cloudklanten. Leveringen van nearline-HDD's bereikten 695 exabytes, op van 497, een stijging van 40%, terwijl het niet-nearline volume met 4% daalde naar 94 exabytes. De totale leveringen van 789 exabytes groeiden met 32,6% — iets langzamer dan de omzetgroei van 34,1%, wat impliceert dat de gemengde prijs met ongeveer 1% steeg. Seagate groeide op volume, niet op prijs.

De eigen woorden van het management ondersteunen die lezing. "Onze prestaties worden gedreven door de robuuste vraag uit clouddatacenters en een gedisciplineerde uitvoering, en we zien het momentum in 2027 aanhouden," zei bestuursvoorzitter Dave Mosley in het persbericht, eraan toevoegend: "Naarmate AI de datageneratie en de waarde daarvan versnelt, zien we een duurzame langetermijnvraag naar opslag met grote capaciteit. Seagate is goed gepositioneerd om de toenemende vraag naar exabytes aan te pakken via ons Mozaic-platform en onze gedifferentieerde HAMR-technologieroadmap." Let op wat ontbreekt: geen "de vraag overtreft het aanbod", geen "prijsmomentum", geen "beperkt aanbod". Voor een zo sterk kwartaal is die terughoudendheid opvallend — het grootboek bevestigt dat de groei uit bezettingsgraad en samenstelling kwam, en het management claimt geen prijsstijgingen die het niet kan aantonen. De post debiteuren ondersteunt het vraagverhaal zonder het te overdrijven: de debiteuren groeiden met 60% naar $1.534 miljoen bij een omzetgroei van 34%, consistent met een jaar dat in de tweede helft zwaar is, eerder dan met kanaalvulling, aangezien het vierde kwartaal een kwartaaltempo van $3,6 miljard draaide tegen een gemiddelde van $3,0 miljard.

Het marginaal verhaal​

Vier jaar marges laten een bedrijf zien dat uit een dal klimt en vervolgens voorbij zijn oude hoogtepunten sprint:

MargeFY2023FY2024FY2025FY2026
Brutomarge18,3%23,4%35,2%45,6%
Operationele marge-4,6%6,9%20,8%33,6%
Nettomarge-7,2%5,1%16,1%26,1%

De mechaniek is eenvoudig. De kosten van omzet stegen met $740 miljoen (+12,5%) terwijl de omzet met $3.098 miljoen (+34,1%) steeg — fabrieken, eenmaal afbetaald, munten marge uit incrementele wafers en sliders. De operationele kosten bewogen nauwelijks: productontwikkeling steeg met 4,3% naar $755 miljoen, marketing en administratie met 2,9% naar $577 miljoen. Seagate absorbeerde een last van $105 miljoen uit een schikking in een rechtszaak en een verlies van $151 miljoen op vervroegde aflossingen van schuld en breidde de operationele marge toch met bijna 13 punten uit.

De last van $105 miljoen verdient één zin: het is Seagates netto aandeel in een schikking van $175 miljoen in een collectieve effectenrechtszaak over 2020–2023, waarbij verzekeraars ongeveer $70 miljoen betalen; de rechtbank verleende in juli 2026 voorlopige goedkeuring voorafgaand aan een definitieve zitting in november. De post staat boven de operationele winst, dus de operationele marge van 33,6% is ná de last, niet ervoor. Onder de streep is het schuldtransactieverlies van $151 miljoen de tol die werd betaald om $1,4 miljard aan schuld vervroegd af te lossen — duur in het jaar, accretief voor elk jaar daarna, aangezien de rentelasten al daalden van $321 miljoen naar $284 miljoen.

Eén waarschuwing bij het vieren van de marges: de belastingpost normaliseert. De voorziening sprong van $44 miljoen (een effectief tarief van 2,9%) naar $506 miljoen (13,7%), en de betaalde kasbelasting bedroeg slechts $40 miljoen. De Singaporese structuur biedt nog steeds veel beschutting, maar het gat tussen voorziening en kas is een toekomstige tegenwind, geen permanent geschenk.

De ene grote vraag: is de richtlijn van $4,1 miljard een looptempo of een piek?​

Seagates richtlijn voor Q1 FY2027 — $4,1 miljard omzet en $7,30 non-GAAP winst per aandeel — impliceert iets opmerkelijks: ruwweg $1,66 miljard non-GAAP nettowinst op ongeveer 227 miljoen aandelen, of een nettomarge van 40%, op van 36% in Q4. Het management gidst naar voortgezette expansie, niet naar een plateau. De vraag is of HAMR-gebaseerde Mozaic-schijven (tot 44 TB per eenheid, 3,5 PB-systemen) een technologische cyclus vormen die dit volhoudt, of dat we naar de top kijken van een supercyclus die aan geheugen grenst en altijd op dezelfde manier eindigt.

Een blik op sectorgenoten maakt de inzet duidelijk. Geheugen int op dit moment monopolieachtige huren, terwijl opslagapparatuur sterfelijke huren int:

Jaarcijfers FY2026 (USD miljoen)OmzetNettowinstNettomarge
Seagate12.1953.18426,1%
Micron (geheugen)133.18884.96963,8%
Applied Materials, FY2025 (apparatuur)28.3686.99824,7%

Seagate zit tussen de apparatuurfabrikanten en het geheugenoligopolie in — beter dan schepjes en houwelen, lang niet zo goed als supercyclusgeheugen. Dat is het bull-scenario in één tabel (marktaandeelwinst en HAMR-samenstelling kunnen de marges op het datacenterboek richting geheugenachtige niveaus duwen) en tegelijk het bear-scenario (harde schijven hebben nooit prijszettingsmacht door een neergang heen vastgehouden; de brutomarge over FY2023 was 18%). De falsifieerbare test komt met Q1: nearline-exabytes moeten met 30%+ blijven groeien en de datacentersamenstelling moet rond 80% blijven, anders is de richtlijn samenstelling-en-timing in plaats van een cyclus. Let ook op de ene klant die 14% van de FY2026-omzet kocht — een zo hoge concentratie betekent dat één kwalificatiebeslissing het kwartaal verandert.

Een bedrijf van $12 miljard volgen in platte tekst​

Dubbel boekhouden dwingt elke dollar tot kloppendheid, en dat is precies wat een resultatenseizoen nodig heeft: geen non-GAAP-mist, niets aangepast — omzet min kosten moet tot op de dollar gelijk zijn aan de nettowinst. Lees hoe we elk bedrijf modelleren voor de conventies, en bekijk dan Seagates FY2026 zoals het grootboek het vastlegt (inkomsten zijn een credit, dus ze dragen een negatief teken):

; FY2026 Income Statement — fiscal year ended July 3, 2026 (53 weeks)
; Check: −12195 + 6637 + 755 + 577 + 105 + 27 + 404 + 506 + 3184 = 0 ✓
 
2026-07-03 * "Seagate Technology Holdings plc" "FY2026 Income Statement"
  Income:Revenue                         -12195 MUSD  ; Data Center 80% / Edge IoT 20% of revenue; nearline HDD exabytes 695 of 789 shipped (10-K MD&A)
  Expenses:CostOfRevenue                   6637 MUSD
  Expenses:ResearchAndDevelopment           755 MUSD  ; product development
  Expenses:SellingGeneralAdministrative     577 MUSD  ; marketing and administrative
  Expenses:OtherNet                         105 MUSD  ; legal settlement, Note 12 ($175M securities settlement, ~$70M paid by insurers)
  Expenses:OtherNet                          27 MUSD  ; restructuring and other, net
  Expenses:OtherNet                         404 MUSD  ; other expense, net: interest expense 284 less interest income 30, debt-transaction loss 151, less other gain 1
  Expenses:IncomeTax                         506 MUSD
  Equity:Adjustments                       3184 MUSD  ; net income offset (RE set by balance assertion)

Het balanscijfer dat het verhaal vertelt, is het herstel van het eigen vermogen. Seagate droeg drie jaar op rij een negatief totaal eigen vermogen — een tekort van ($1.491 miljoen) nog in FY2024 — omdat decennia van inkoop van eigen aandelen en dividenden de cumulatieve winsten overtroffen. In FY2026 absorbeerden de ingehouden winsten $3.184 miljoen aan nettowinst, en het totale eigen vermogen sloeg om naar +$2.167 miljoen terwijl de totale schuld daalde van $4.995 miljoen naar $3.565 miljoen. Deleveraging en winstinhouding herstelden beide zijden van de balans in één jaar. De kas eindigde op $1.704 miljoen, $813 miljoen hoger, na $810 miljoen aan aandeelhouders te hebben teruggegeven — en de inkoop van eigen aandelen, jarenlang slapend, herstartte met $176 miljoen tegen een resterende machtiging van $4,8 miljard.

Seagate Financial Ledger FY2022–FY2026 in een nieuw tabblad openen

De meerjarige boog​

Vijf jaar Seagate is een volledige cyclus in het klein: hoogtij, neergang, dal, herstel, hoogtij.

USD miljoenFY2022FY2023FY2024FY2025FY2026
Omzet11.6617.3846.5519.09712.195
Brutomarge29,7%18,3%23,4%35,2%45,6%
Nettowinst1.649-5293351.4693.184
Totale schuld5.6465.4515.6744.9953.565
Totaal eigen vermogen109-1.199-1.491-4532.167

De omzet daalde met 44% van FY2022 naar FY2024 en verdubbelde vervolgens bijna in twee jaar. Het verlies over FY2023 combineert het dal in de vraag met de BIS-schikkingsboete van $300 miljoen over leveringen aan Huawei — een eenmalige gebeurtenis die nog naklinkt, aangezien Seagate tot 2028 elk kwartaal $15 miljoen betaalt ($75 miljoen betaald in FY2026, $120 miljoen nog opgebouwd). Let op wat het management door het dal heen deed: het bleef elk jaar dividend uitkeren (ongeveer $600 miljoen per jaar), verlaagde de investeringen naar $254 miljoen in FY2024 en wachtte af. De investeringen bedragen nu $569 miljoen en de materiële vaste activa groeien weer ($1.657 miljoen naar $2.034 miljoen) — de fabriek wordt gevoed omdat de orders echt zijn. De overname van Intevac in maart 2025 ($88 miljoen, apparatuur voor dunnefilmdepositie) past in dezelfde logica: meer van de HAMR-toeleveringsketen bezitten terwijl de cyclus ervoor betaalt.

Het oordeel: bull vs. bear​

Bull-scenario

  • De richtlijn voor Q1 FY2027 ($4,1 miljard omzet, $7,30 non-GAAP winst per aandeel) impliceert een nettomarge van ~40% — het management gidst naar versnelling, en de brutomarge van 52,3% in Q4 zegt dat de samenstelling dat ondersteunt.
  • Nearline-exabytes groeiden met 40% bij vlakke prijzen, dus elke toekomstige prijszettingsmacht slaat direct neer in de brutomarge; datacenters zijn 80% van de omzet en nog steeds stijgend.
  • HAMR/Mozaic plus de toeleveringsketen-aanvulling van Intevac geven Seagate een technologische voorsprong in schijven met grote capaciteit die cloudklanten over lange cycli moeten kwalificeren — kleverig marktaandeel.
  • $3,1 miljard aan vrije kasstroom dekt het dividend van $634 miljoen bijna vijf keer, $1,4 miljard aan schuld werd afgelost en er resteert een machtiging van $4,8 miljard voor inkoop van eigen aandelen — de kapitaalteruggave heeft ruimte om te groeien.
  • De balans ging in één jaar van een tekort van ($453 miljoen) naar +$2.167 miljoen eigen vermogen; de rentelasten dalen al ($321 miljoen naar $284 miljoen) met meer in het verschiet.

Bear-scenario

  • Eén klant is goed voor 14% van de omzet, en de cijfers ondersteunen nog geen enkele claim van prijszettingsmacht — het eigen persbericht van het management vermijdt die woorden, en de brutomarge van 18% in FY2023 laat zien hoe snel dit kantelt.
  • De vorige cyclus verlaagde de omzet met 44% van piek tot dal; niet-nearline-exabytes krompen al met 4%, en HDD's staan buiten mass-capaciteit-cloud overal onder structurele druk.
  • $225 miljoen aan schikkingsbedragen staat opgebouwd met een zitting voor definitieve goedkeuring in november 2026 in het vooruitzicht, en de terugverwezen Lambeth-patentzaak gaat terug voor een nieuw proces — de eenmalige posten zijn misschien niet eenmalig.
  • Het effectieve belastingtarief van 13,7% (tegen 2,9% vorig jaar) ligt nog steeds ruim onder de kassarealiteit die convergeert: $506 miljoen voorzien tegen $40 miljoen betaald is een timingvoordeel met een houdbaarheidsdatum.
  • Het jaar van 53 weken flatteert de groei over FY2026 met ~2 punten, en de marge van 52,3% in Q4 op jaarbasis is een niveau dat geen enkele harde-schijvenfabrikant ooit heeft vastgehouden — mean reversion is het basistarief.

Onze visie

Seagate verdiende deze herwaardering op de moeilijke manier — door FY2023–FY2024 te overleven zonder het dividend te verlagen en de fabriek gereed te houden voor de golf die kwam. Het grootboek over FY2026 toont echte operationele hefboom, echte kasconversie en een herstelde balans, en de Q1-richtlijn daagt de markt uit om de top te benoemen. Wij scharen ons achter een cyclus die doorloopt tot en met FY2027: nearline-vraag gekoppeld aan AI-datacenterbouw heeft zichtbaarheid over meerdere kwartalen, HAMR-samenstelling staat nog vroeg, en het deleveraging-vliegwiel (minder rente, meer inkoop van eigen aandelen) versterkt zich vanaf hier. Maar dit is een cyclische piek tot het tegendeel bewezen is — het bear-scenario is simpelweg de vorige cyclus, en die is pas drie jaar oud. Behandel het als een cyclus, niet als een compounder, en laat het aantal exabytes de stop-loss zijn.

Bron: https://beancount.io/nl/blog/2026/10/18/seagate-fy2026-earnings-analysis

Gepubliceerd: 18 oktober 2026