Salta al contingut principal

State Street Q3 2026: BPA de 3,69 $ (+33%) amb uns ingressos de 4.000 M$

Publicat 5 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
State Street Q3 2026: BPA de 3,69 $ (+33%) amb uns ingressos de 4.000 M$
En aquesta pàgina

Resultats d'un cop d'ull

Període
FY2026Q3
Ingressos
4004 M USD (4.004 MUSD)
Benefici net
1030 M USD (1.030 MUSD)
Marge net
25,7 %

Del Llibre Major obert de State StreetVeure el llibre major en directeInforme de l'emissor (FY2026Q3)

State Street Corporation (NYSE: STT) va reportar uns ingressos totals de 4.004 milions de dòlars per al tercer trimestre de 2026 —un 13% més interanual— i un benefici net disponible per als accionistes ordinaris de 1.030 milions de dòlars, un 28% més, o 3,69 dòlars per acció diluïda (+33%), nou punts per sobre del 24% de BNY sobre una base més petita. Els ingressos per comissions de 3.140 milions de dòlars van créixer un 11% gràcies a les comissions de serveis de 1.492 milions de dòlars (+10%) i les comissions de gestió de 797 milions de dòlars (+20%), mentre que els ingressos nets per interessos de 864 milions de dòlars van créixer un 21% a mesura que les despeses per interessos van caure un 7% fins i tot amb els dipòsits a l'alça. Les despeses totals de 2.620 milions de dòlars van créixer només un 8% —531 punts bàsics de palanquejament operatiu—, elevant el marge abans d'impostos fins al 34,6% des del 31,1%, amb un ROE del 16,4% i un ROTCE del 25,1%. La provisió va ser una reversió de 4 milions de dòlars. El nou negoci va reforçar la superació d'expectatives: 68 milions de dòlars en adjudicacions de comissions de serveis i 429.000 milions de dòlars en adjudicacions d'AUC/A, incloent-hi un primer mandat de Wealth Services.

Tant l'escala com el capital van avançar: els actius en custòdia i administració van assolir 59.173.000 milions de dòlars (+15%) amb 6.306.000 milions sota gestió (+16%), els dipòsits van créixer 37.301 milions de dòlars en el que va d'any fins a 311.651 milions de dòlars, i el ràtio CET1 es va situar en l'11,0% —0,3 punts menys per les recompres d'accions, uns actius ponderats pel risc més elevats i l'impacte de l'AOCI. El retorn de capital va totalitzar 651 milions de dòlars (400 milions de dòlars en recompres d'accions més 251 milions de dòlars en dividends a 0,92 dòlars per acció), i una nova emissió d'accions preferents de la Sèrie L va afegir 496 milions de dòlars. En termes seqüencials, el trimestre va ser pla respecte als 4.048 milions de dòlars d'ingressos del Q2 —els ingressos per comissions van baixar un 1,5% a mesura que el comerç de divises es va normalitzar després d'un segon trimestre sòlid—, però la trajectòria interanual és inequívoca.

Les xifres destacades​

MètricaQ3 2026Q3 2025
Ingressos totals4.004 M$ (+13%)3.545 M$
Ingressos per comissions3.140 M$ (+11%)2.829 M$
Comissions de serveis1.492 M$ (+10%)1.357 M$
Ingressos nets per interessos864 M$ (+21%)715 M$
Despeses totals2.620 M$ (+8%)2.434 M$
Marge abans d'impostos34,6%31,1%
Benefici net, per als ordinaris1.030 M$ (+28%)802 M$
BPA diluït3,69 $ (+33%)2,78 $
ROTCE25,1%—
AUC/A59,2 B$ (+15%)51,7 B$
Capital retornat651 M$—
Ràtio CET111,0%—
Dipòsits*311.651 M$274.350 M$

* Xifres del balanç a 30 de setembre de 2026 davant del 31 de desembre de 2025.

Els ingressos de nou mesos de 11.848 milions de dòlars són un 15% superiors i el benefici net per als ordinaris de nou mesos de 2.761 milions de dòlars és un 36% superior —les comissions de gestió (+24%) i el comerç de divises (+24%) creixen el doble de ràpid que el llibre de serveis principal (+11%), un canvi de composició que caldrà vigilar de cara al 2027. Amb els dos bancs dipositaris ja publicats, el marcador diu: State Street, el que creix més de pressa aquest trimestre; BNY, la franquícia amb més marge.

Cinc anys al llibre comptable: la vall del 2023 i l'ascens​

El llibre comptable abasta els exercicis FY2021–FY2025 més aquest trimestre. Els ingressos van baixar de 12.027 milions de dòlars fins a un mínim de 11.945 milions de dòlars el 2023 —294 milions de dòlars en pèrdues per venda d'AFS contra una base de NII de 2.759 milions de dòlars—, i després van pujar fins a 13.944 milions de dòlars; el benefici net per als ordinaris va traçar la mateixa vall, de 2.572 milions de dòlars fins a 1.821 milions i fins a 2.717 milions, amb un BPA diluït de 7,19 → 5,58 → 9,40. Tres elements mereixen una mirada: la rotació de la cartera de bons del 2022 (73.399 milions de dòlars en AFS que es van ensorrar fins a 40.579 milions mentre l'HTM absorbia 64.700 milions), els 1.000 milions de dòlars en fons federals comprats que apareixen només al FY2023, i la rotació d'accions preferents de D/F/G/H passant per G/I/J/K fins a la nova Sèrie L. Tots els comptes de resultats i balanços anuals, més els estats addicionals d'aquest trimestre, estan modelats com a Beancount examinable a continuació.

Obre State Street Ledger FY2021–FY2026Q3 en una pestanya nova

Fonts​

Font: https://beancount.io/ca/blog/2026/10/26/state-street-fy2026-q3-earnings-analysis

Publicat: 26 d’octubre del 2026