Salta al contingut principal

M&T Bank T3 2026: BPA de 5,04 $ (+4,6%) mentre les recompres compensen el benefici pla

Publicat 6 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
M&T Bank T3 2026: BPA de 5,04 $ (+4,6%) mentre les recompres compensen el benefici pla
En aquesta pàgina

Resultats d'un cop d'ull

Període
FY2026Q3
Ingressos
2536 M USD (2.536 MUSD)
Benefici net
732 M USD (732 MUSD)
Marge net
28,9 %

Del Llibre Major obert de M T BankVeure el llibre major en directeInforme de l'emissor (FY2026Q3)

M&T Bank Corporation (NYSE: MTB), el banc regional de Buffalo, va reportar un benefici net del tercer trimestre de 2026 de 775 milions de dòlars — un 2,1% menys que els 792 milions de dòlars d'un any abans — però el benefici diluït per acció va pujar un 4,6% fins a 5,04 $ des de 4,82 $, perquè el nombre d'accions diluïdes es va reduir un 7,3% fins a 145,2 milions. El BPA operatiu de 5,08 $ excloïa 7 milions de dòlars d'amortització d'intangibles. L'ingrés net per interessos va créixer un 1,8% fins a 1.793 milions de dòlars (1.805 milions en equivalent taxable) a mesura que les despeses per interessos van caure un 4,9% fins a 874 milions de dòlars mentre els ingressos per interessos es van mantenir gairebé plans en 2.667 milions de dòlars; el marge va marcar 3,65%, 4 punts bàsics menys que un any abans. Els altres ingressos van baixar un 1,2% fins a 743 milions de dòlars — fons fiduciaris amunt un 6,0% fins a 230 milions de dòlars i hipoteques amunt un 3,4% fins a 152 milions de dòlars, compensats per altres ingressos avall un 24,1% fins a 85 milions de dòlars — i el dividend trimestral de 1,50 $ es va mantenir pla.

El crèdit va millorar en totes les línies que importen: la provisió va ser de 135 milions de dòlars, un 8,0% més interanual però contra cancel·lacions netes que s'annualitzen en només un 0,35% (avall des del 0,42%), els préstecs en impagament van caure un 14,1% fins a 1.298 milions de dòlars, i la provisió per a pèrdues de crèdit es va reduir a l'1,51% dels préstecs des de l'1,59%. Les despeses van créixer un 2,2% fins a 1.393 milions de dòlars — sous plans en 832 milions de dòlars mentre el processament de dades extern va saltar un 25,4% fins a 173 milions de dòlars — empènyer el ratio d'eficiència fins al 54,4% des del 53,6%. El benefici abans d'impostos de 1.008 milions de dòlars va baixar un 1,6% després d'una provisió fiscal plana de 233 milions de dòlars. El capital va continuar retornant-se mitjançant la recompra: el ratio CET1 va acabar en el 10,16% enfront del 10,99% d'un any abans, les sucursals van caure un 4% fins a 906 i la plantilla un 4% fins a 21.562, i l'acció va tancar el trimestre en 217,60 $, un 10,1% més interanual.

Les xifres destacades​

MètricaT3 2026T3 2025
Benefici net775 M$ (−2,1%)792 M$
Benefici net atribuïble a accions ordinàries732 M$ (−2,9%)754 M$
BPA diluït5,04 $ (+4,6%)4,82 $
BPA diluït operatiu5,08 $ (+4,3%)4,87 $
Ingrés net per interessos1.793 M$ (+1,8%)1.761 M$
Marge d'interessos net3,65%3,69%
Altres ingressos743 M$ (−1,2%)752 M$
Provisió per a pèrdues de crèdit135 M$ (+8,0%)125 M$
Altres despeses1.393 M$ (+2,2%)1.363 M$
Ratio d'eficiència54,4%53,6%
Cancel·lacions netes (annualitzades)0,35%0,42%
Préstecs en impagament1.298 M$ (−14,1%)1.512 M$
Préstecs totals144.756 M$*137.635 M$
Dipòsits totals167.510 M$*166.909 M$
Ratio CET110,16%*10,99%

* Xifres de balanç a 30 de setembre de 2026 enfront de 31 de desembre de 2025; el CET1 d'un any abans és a 30 de setembre de 2025.

El benefici net atribuïble a accions ordinàries de nou mesos de 2.133 milions de dòlars ha pujat un 7,7% interanual, amb un BPA diluït de 14,48 $ que augmenta un 17,3% des de 12,34 $ amb el nombre d'accions reduït. Els préstecs van créixer 7.121 milions de dòlars en l'any fins a 144.756 milions de dòlars — comercials i industrials amunt 2.967 milions de dòlars, immobiliari comercial amunt 2.226 milions de dòlars — finançats menys per dipòsits (amunt només 601 milions de dòlars fins a 167.510 milions de dòlars, amb els no remunerats avall 1.690 milions de dòlars) que per préstecs: els préstecs a curt termini gairebé es van triplicar fins a 6.373 milions de dòlars (amunt 4.224 milions de dòlars) i els préstecs a llarg termini van pujar 2.737 milions de dòlars fins a 13.648 milions de dòlars. El patrimoni net total va baixar 1.018 milions de dòlars fins a 28.159 milions de dòlars a mesura que les recompres van superar els beneficis retinguts, mentre les accions preferents van pujar 183 milions de dòlars fins a 3.017 milions de dòlars.

Cinc anys al llibre major: People's United, després la feina constant​

El llibre major abasta l'exercici 2021–2025 més aquest trimestre. Els ingressos totals es van compondre des de 5.992 milions de dòlars fins a 9.690 milions de dòlars, amb el canvi d'esglaó el 2022 quan es va tancar l'adquisició de People's United: el fons de comerç gairebé es va duplicar des de 4.593 milions de dòlars fins a 8.490 milions de dòlars, els préstecs van saltar 38.937 milions de dòlars, i 3.331 milions de dòlars d'accions pròpies es van reemetre per a l'operació. Tres elements mereixen una mirada: la provisió del 2021 és una reversió de (75) milions de dòlars; les altres despeses del 2023 inclouen la contribució especial a la FDIC de 315 milions de dòlars; i el 2025 és l'any rècord en totes les línies — ingressos de 9.690 milions de dòlars, ingrés net per interessos de 6.948 milions de dòlars, benefici net atribuïble a accions ordinàries de 2.699 milions de dòlars, BPA diluït de 17,00 $ — amb les accions pròpies duplicant-se fins a (4.917) milions de dòlars a mesura que les recompres s'acceleraven. El nombre d'accions diluïdes explica la història de composició en una línia: 158,8 milions per a l'exercici 2025, 145,2 milions aquest trimestre. Cada compte de resultats anual i balanç, més els estats financers 8-K d'aquest trimestre, està modelat com a Beancount examinable a continuació.

Obre M&T Bank Ledger FY2021–FY2026Q3 en una pestanya nova

Fonts​

Font: https://beancount.io/ca/blog/2026/10/26/m-t-bank-fy2026-q3-earnings-analysis

Publicat: 26 d’octubre del 2026