Salta al contingut principal

BNY T3 2026: BPA de 2,34 $ (+24%) amb uns ingressos de 5.680 M$

Publicat 5 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
BNY T3 2026: BPA de 2,34 $ (+24%) amb uns ingressos de 5.680 M$
En aquesta pàgina

Resultats d'un cop d'ull

Període
FY2026Q3
Ingressos
5676 M USD (5.676 MUSD)
Benefici net
1608 M USD (1.608 MUSD)
Marge net
28,3 %

Del Llibre Major obert de BnyVeure el llibre major en directeInforme de l'emissor (FY2026Q3)

The Bank of New York Mellon Corporation (NYSE: BNY) va reportar uns ingressos totals del tercer trimestre de 2026 de 5.676 milions de dòlars — un 12% més que l'any anterior — i un resultat net atribuïble als accionistes ordinaris de 1.608 milions de dòlars, un 20% més, o 2,34 dòlars per acció diluïda (+24%). Els dos motors van funcionar: els ingressos per comissions de 4.078 milions de dòlars van créixer un 12% gràcies a les comissions de serveis d'inversió de 2.973 milions de dòlars (+15%) i als ingressos per divises de 198 milions de dòlars (+19%), mentre que els ingressos nets per interessos de 1.423 milions de dòlars van créixer un 15%. Les despeses no financeres de 3.489 milions de dòlars van créixer només un 8% — el personal va pujar un 3% fins a 1.805 milions de dòlars fins i tot quan els serveis professionals (+17%) i els costos de subcustòdia (+19%) van augmentar més — oferint el palanquejament operatiu pel qual paguen els inversors en custòdia: el resultat abans d'impostos va pujar un 18% fins a 2.186 milions de dòlars amb un marge abans d'impostos del 38,5%, amb un ROTCE del 29,0% i un ROE del 16,0%. La provisió per pèrdues creditícies va ser d'1 milió de dòlars enfront d'una cartera de préstecs a escala de custòdia.

L'escala continua compostant per sota: els actius en custòdia i administració van assolir els 63,4 bilions de dòlars (+10% pels mercats i les entrades de fons) amb 2,2 bilions de dòlars en gestió, i el balanç amb prou feines es va moure — dipòsits de 335.446 milions de dòlars (+1% des de principi d'any), préstecs en augment de 8.548 milions fins a 89.163 milions de dòlars, CET1 al 10,9%. La remuneració del capital va fer la feina: 1.400 milions de dòlars als accionistes ordinaris (436 milions de dòlars en dividends més 937 milions de dòlars en recompres d'accions) per a un ràtio de distribució del 86% des de principi d'any, amb les accions pròpies en augment de 3.045 milions de dòlars en nou mesos. Trimestre a trimestre, el trimestre es va refredar una mica — ingressos plans respecte als 5.698 milions de dòlars del T2 i el marge abans d'impostos per sota del 39,8% —, però interanual aquesta és la xifra més neta entre els bancs de custòdia.

Les xifres destacades​

MètricaT3 2026T3 2025
Ingressos totals5.676 M$ (+12%)5.081 M$
Ingressos per comissions4.078 M$ (+12%)3.637 M$
Ingressos nets per interessos1.423 M$ (+15%)1.236 M$
Despeses no financeres3.489 M$ (+8%)3.236 M$
Marge abans d'impostos38,5%36,4%
Resultat net, als ordinaris1.608 M$ (+20%)1.339 M$
BPA diluït2,34 $ (+24%)1,89 $
ROTCE29,0%—
AUC/A63,4 B$ (+10%)57,6 B$
Capital retornat1.400 M$—
Ràtio CET110,9%—
Dipòsits*335.446 M$331.894 M$
Préstecs*89.163 M$80.615 M$

* Xifres del balanç a 30 de setembre de 2026 enfront del 31 de desembre de 2025.

Els ingressos de nou mesos de 16.783 milions de dòlars augmenten un 13% i el resultat net als ordinaris de nou mesos de 4.866 milions de dòlars augmenta un 25% — l'acceleració de les comissions (comissions de serveis +13% en nou mesos) més un vent de cua dels interessos nets fan d'aquest un any de dos motors, no una xifra d'un sol trimestre. La comparació que cal vigilar a continuació és State Street, l'altre únic banc de custòdia pur, que va reportar un creixement del BPA nou punts percentuals més ràpid aquest trimestre sobre una base més petita.

Cinc anys al llibre: de víctima dels tipus a vencedor dels tipus​

El llibre abasta de l'exercici 2021 a l'exercici 2025 més aquest trimestre. Els ingressos van compostar de 15.931 milions de dòlars a 20.080 milions de dòlars mentre el resultat net als ordinaris va augmentar un 49% de 3.552 milions de dòlars a 5.306 milions de dòlars i el BPA diluït va passar de 4,14 $ a 7,40 $ — amb la vall del 2022 (2.362 milions de dòlars, 2,90 $) excavada per un deteriorament del fons de comerç de 680 milions de dòlars i rebaixes AFS que van empènyer la pèrdua d'AOCI fins a 5.966 milions de dòlars. Els ingressos nets per interessos expliquen la història dels tipus en una línia: 2.618 milions de dòlars amb un marge del 0,68% el 2021, 4.944 milions de dòlars a l'1,33% el 2025. Tres elements mereixen una mirada: els 788 milions de dòlars de càrrecs per avaluació bancària de l'exercici 2023 (l'avaluació especial de la FDIC), el debut en paper comercial de l'exercici 2024 i l'ascens del 54% del dividend d'1,30 $ a 2,00 $. Cada compte de resultats anual i balanç, més els estats suplementaris d'aquest trimestre, estan modelats com a Beancount examinable a continuació.

Obre BNY Ledger FY2021–FY2026Q3 en una pestanya nova

Fonts​

Font: https://beancount.io/ca/blog/2026/10/26/bny-fy2026-q3-earnings-analysis

Publicat: 26 d’octubre del 2026