Salta al contingut principal

Nokia T3 2026: vendes +10% fins a 5.150 M€ mentre els ingressos d'IA i núvol es dupliquen

Publicat 5 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
Nokia T3 2026: vendes +10% fins a 5.150 M€ mentre els ingressos d'IA i núvol es dupliquen
En aquesta pàgina

Resultats d'un cop d'ull

Període
FY2026Q3
Ingressos
5154 M € (5.154 MEUR)
Benefici net
150 M € (150 MEUR)
Marge net
2,9 %

Del Llibre Major obert de NokiaVeure el llibre major en directeInforme de l'emissor (FY2026Q3)

Nokia (HEL: NOKIA, NYSE: NOK), l'empresa finlandesa d'infraestructura de xarxes, va reportar unes vendes netes del tercer trimestre de 2026 de 5.154 milions d'euros, un 10% més que l'any anterior (9% en termes de divisa constant). El motor de creixement és IA i núvol, on les vendes netes s'han més que duplicat fins a 631 milions d'euros i l'entrada de comandes ha arribat a 1.500 milions d'euros. El benefici operatiu reportat va caure fins a 196 milions d'euros (marge del 3,8%) des dels 252 milions d'euros de fa un any, però això és íntegrament la història de la reestructuració: 357 milions d'euros de reestructuració i càrrecs associats enfront dels 44 milions de l'any passat. Traient-los, el benefici operatiu comparable va pujar un 35% fins a 605 milions d'euros, amb un marge que va augmentar 220 punts bàsics fins a l'11,7%. El benefici de les operacions continuades gairebé es va duplicar fins a 176 milions d'euros, o 0,03 euros diluïts per acció.

Tots dos segments van aportar la seva part. Les vendes d'Infraestructura de Xarxa van créixer un 17% fins a 2.158 milions d'euros, amb Xarxes IP un 45% més i Xarxes Òptiques un 19% més gràcies a la demanda d'IA i núvol, parcialment compensat per una disminució deliberada del 21% en Xarxes Fixes de menor marge. La Infraestructura Mòbil va créixer un 5% fins a 2.902 milions d'euros — Xarxes de Ràdio un 11% més amb alguns ingressos avançats del T4, Estàndards Tecnològics un 9% més gràcies als acords de llicència recents — mentre que el Programari Central va caure un 13% en aplicacions menys prioritzades. La previsió per a l'any complet no ha canviat: benefici operatiu comparable de 2.100–2.600 milions d'euros, amb unes vendes del T4 que s'espera que augmentin un 20–24% respecte al trimestre anterior i la integració d'Infinera ara amb l'objectiu de completar-se a finals de 2026, un any abans, amb 200 milions d'euros de sinergies netes. El flux de caixa lliure va ser negatiu de 99 milions d'euros, ja que el capital circulant va absorbir 560 milions d'euros per assegurar el subministrament per al 2027, deixant la caixa més les inversions amb interessos en 5.023 milions d'euros.

Les xifres destacades​

MètricaT3 2026T3 2025T1–T3 2026
Vendes netes5.154 M€ (+10%)4.700 M€14.402 M€ (+7%)
Marge brut, reportat42,2% (−220bps)44,4%43,7% (+20bps)
Benefici operatiu, reportat196 M€ (3,8%)252 M€ (5,4%)229 M€ (1,6%)
Benefici operatiu, comparable605 M€ (11,7%)448 M€ (9,5%)1.340 M€ (9,3%)
Benefici de les operacions continuades176 M€90 M€307 M€
BPA diluït, continuades0,03 €0,01 €0,05 €
Vendes d'Infraestructura de Xarxa2.158 M€ (+17%)1.850 M€6.024 M€ (+13%)
Vendes d'Infraestructura Mòbil2.902 M€ (+5%)2.755 M€8.085 M€ (+3%)
Vendes d'IA i núvol631 M€ (+126%)279 M€1.425 M€ (+110%)
Caixa + inversions amb interessos5.023 M€6.055 M€—

El flux de caixa operatiu de 95 milions d'euros (per sota dels 597 milions d'euros) reflecteix l'augment del capital circulant: comptes a cobrar uns 230 milions d'euros més, existències 130 milions d'euros més, parcialment compensat per 90 milions d'euros de passius més alts, més 290 milions d'euros de sortides de caixa per reestructuració. Nokia va pagar 226 milions d'euros en dividends durant el trimestre sota l'autorització de 0,14 euros per acció. La direcció va elevar el sostre de reestructuració per al 2026 fins a 1.100 milions d'euros de càrrecs (800–900 milions d'euros en efectiu) mentre reduïa la suposició de conversió de flux de caixa lliure al 35–55%, i ara preveu un creixement combinat de Xarxes Òptiques i IP del 25–30% per al 2027.

Cinc anys al llibre: la sortida d'ASN, l'aposta per Infinera, el gir cap a la IA​

El llibre abasta els exercicis 2021–2025 més aquest trimestre. Les vendes netes van assolir el màxim de 23.761 milions d'euros el 2022 (reformulat) i el mínim de 19.220 milions d'euros el 2024 abans de recuperar-se fins a 19.889 milions d'euros el 2025. Dos elements mereixen una mirada: el benefici de 4.259 milions d'euros del 2022 està afavorit per un benefici fiscal diferit de 2.033 milions d'euros, i el 2024 inclou una pèrdua de 427 milions d'euros d'operacions interrompudes del negoci d'Alcatel Submarine Networks que Nokia va vendre a l'estat francès el desembre de 2024. L'adquisició d'Infinera es va tancar a finals de febrer de 2025, elevant el fons de comerç fins als actuals 6.150 milions d'euros, i a partir del T2 2026 els negocis de CPE d'accés fix sense fil i Enterprise Campus Edge es van traslladar a operacions interrompudes (43 milions d'euros d'actius mantinguts per a la venda). Fixeu-vos en els dos gegants del balanç: 6.817 milions d'euros d'actius de pensions de prestació definida i un dèbit de conversió de 1.272 milions d'euros pel dòlar feble a finals de 2025. Cada compte de resultats anual i balanç, més els estats financers intermedis d'aquest trimestre, estan modelats com a Beancount examinable a continuació.

Obre Nokia Ledger FY2021–FY2026Q3 en una pestanya nova

Fonts​

Font: https://beancount.io/ca/blog/2026/10/26/nokia-fy2026-q3-earnings-analysis

Publicat: 26 d’octubre del 2026