Preskočiť na hlavný obsah

Výsledky Seagate za FY2026: tržby 12,2 mld. USD a hrubá marža 52,3 % v Q4, keď dátové centrá AI platia za úložiská

Publikované 13 min čítaniaMike ThriftMike Thrift
Výsledky Seagate za FY2026: tržby 12,2 mld. USD a hrubá marža 52,3 % v Q4, keď dátové centrá AI platia za úložiská
Na tejto stránke

Výsledky na prvý pohľad

Obdobie
FY2026
Výnosy
12,2 mld. USD (12 195 MUSD)
Čistý zisk
3,2 mld. USD (3 184 MUSD)
Čistá marža
26,1 %

Z otvorenej knihy spoločnosti SeagateZobraziť živú knihuPodanie emitenta (FY2026)

Výrobca diskov práve vykázal výsledky ako softvérová firma. Štvrtý fiškálny štvrťrok Seagate priniesol 3,6 miliardy dolárov tržieb pri hrubej marži podľa GAAP na úrovni 52,3 % a prevádzkovej marži 43,0 %, pričom na spodnú líniu sa dostal čistý zisk 1,3 miliardy dolárov. Za celý fiškálny rok vzrástli tržby o 34 % na 12,2 miliardy dolárov, zatiaľ čo náklady na tržby vzrástli len o 12,5 % — to je prevádzková páka továrne bežiacej na plné obrátky pre dátové centrá AI. A vedenie nasmernilo septembrový štvrťrok na 4,1 miliardy dolárov, čo by bol najväčší štvrťrok v histórii spoločnosti.

Kľúčové čísla​

Fiškálny rok Seagate sa končí v piatok najbližší 30. júnu, takže FY2026 je dvanásť mesiacov končiacich 3. júla 2026 — rok s 53 týždňami, čo znamená, že približne dva body rastu nižšie predstavuje jeden týždeň tržieb navyše. Každý údaj pochádza z Formulára 10-K a tlačovej správy o výsledkoch.

USD v miliónoch (okrem EPS)FY2026FY2025Medziročne
Tržby12 1959 097+34,1 %
Hrubý zisk5 5583 200+73,7 %
Hrubá marža45,6 %35,2 %+10,4 pp
Prevádzkový zisk4 0941 890+116,6 %
Čistý zisk3 1841 469+116,8 %
Zriedený EPS$13,90$6,77+105,3 %
Voľný peňažný tok3 105818+279,6 %

Predtým, než pôjdeme hlbšie, vystupujú do popredia dve veci. Po prvé, rast zisku je viac než trojnásobkom rastu tržieb — každý dodatočný dolár tržieb priniesol približne 76 centov hrubého zisku (prírastková marža 2 358 mil. USD na 3 098 mil. USD dodatočných tržieb). Takto vyzerá továreň s fixnými nákladmi pri vysokom využití. Po druhé, voľný peňažný tok 3,1 miliardy dolárov je takmer rovnaký ako čistý zisk, takže ide o hotovostný zisk, nie o zisk z časového rozlíšenia: prevádzkový peňažný tok bol 3 674 mil. USD oproti iba 569 mil. USD kapitálových výdavkov.

Už samotný štvrtý štvrťrok rozpráva príbeh zrýchlenia: tržby 3 629 mil. USD (+48,5 % medziročne), hrubá marža 52,3 % (oproti 37,4 %), čistý zisk 1 294 mil. USD (+165 %) a zriedený EPS 5,58 USD. Seagate tiež nasmernilo fiškálny 1. štvrťrok 2027 na tržby 4,1 miliardy dolárov (plus mínus 100 mil. USD) a ne-GAAP zriedený EPS 7,30 USD (plus mínus 0,20 USD) — v strede rozpätia to znamená 13 % medzikvartálny rast tržieb s implikovanou ne-GAAP čistou maržou blízko 40 %.

Podrobná analýza tržieb​

Seagate vykazuje jeden prevádzkový segment, takže príbeh o štruktúre tržieb sa nachádza v členeniach MD&A vo formulári 10-K: 80 % tržieb FY2026 pochádzalo od zákazníkov v oblasti dátových centier, oproti 75 %, pričom Edge IoT si ponechal zvyšných 20 %. V dolároch to predstavuje približne 9,8 miliardy dolárov tržieb z dátových centier (+43 %) oproti 2,4 miliardy dolárov z Edge IoT (+7 %) — budovanie infraštruktúry AI zabezpečilo v podstate celý rast.

Štruktúra tržiebFY2026FY2025
Podiel dátových centier80 %75 %
Podiel Edge IoT20 %25 %
OEM81 %80 %
Distribútori13 %12 %
Maloobchodníci6 %8 %
Amerika / Ázia a Tichomorie / EMEA50 / 40 / 10 %49 / 41 / 10 %

Riadky o distribučných kanáloch a geografii sa takmer nepohli, čo je samo o sebe pointou: nešlo o príbeh hľadania nových zákazníkov na nových miestach. Išlo o predaj oveľa väčšieho počtu exabajtov tým istým cloudovým zákazníkom. Dodávky nearline HDD dosiahli 695 exabajtov, čo je o 40 % viac oproti 497, zatiaľ čo objem mimo nearline klesol o 4 % na 94 exabajtov. Celkové dodávky 789 exabajtov vzrástli o 32,6 % — o niečo pomalšie ako tržby s 34,1 %, čo naznačuje, že zmiešané ceny vzrástli o približne 1 %. Seagate rástol objemom, nie cenou.

Vlastné vyjadrenie vedenia tento výklad podporuje. „Náš výkon je poháňaný robustným dopytom cloudových dátových centier a disciplinovaným vykonávaním a vidíme, že momentum pokračuje aj v roku 2027,“ uviedol vo správe generálny riaditeľ Dave Mosley a dodal: „Ako AI zrýchľuje generovanie dát a ich hodnotu, vidíme trvalý dlhodobý dopyt po hromadnom úložnom priestore. Seagate je dobre pozicionovaný na uspokojenie silnejúceho dopytu po exabajtoch prostredníctvom našej platformy Mozaic a diferencovanej technologickej roadmapy HAMR.“ Všimnite si, čo chýba: žiadne „dopyt prevyšuje ponuku“, žiadne „cenové momentum“, žiadne „obmedzená ponuka“. Pri takto silnom štvrťroku je táto zdržanlivosť nápadná — hlavná kniha potvrdzuje, že rast pochádzal z využitia a štruktúry tržieb, a vedenie si nenárokuje zvyšovanie cien, ktoré nedokáže preukázať. Riadok pohľadávok podporuje príbeh dopytu bez toho, aby ho preháňal: pohľadávky vzrástli o 60 % na 1 534 mil. USD pri 34 % raste tržieb, čo je konzistentné s rokom zaťaženým druhým polrokom, a nie s napĺňaním kanálov, keďže štvrtý štvrťrok bežal tempom 3,6 mld. USD za štvrťrok oproti priemeru 3,0 mld. USD.

Príbeh marží​

Štyri roky marží ukazujú spoločnosť, ktorá sa šplhá z diery a potom prekonáva svoje staré maximá:

MaržaFY2023FY2024FY2025FY2026
Hrubá marža18,3 %23,4 %35,2 %45,6 %
Prevádzková marža-4,6 %6,9 %20,8 %33,6 %
Čistá marža-7,2 %5,1 %16,1 %26,1 %

Mechanika je priamočiara. Náklady na tržby vzrástli o 740 mil. USD (+12,5 %), zatiaľ čo tržby vzrástli o 3 098 mil. USD (+34,1 %) — továrne, keď sú už zaplatené, razia maržu na prírastkových waferoch a slideroch. Prevádzkové náklady sa takmer nepohli: vývoj produktov vzrástol o 4,3 % na 755 mil. USD, marketing a administratíva o 2,9 % na 577 mil. USD. Seagate absorboval náklad 105 mil. USD na urovnanie súdneho sporu a stratu 151 mil. USD z predčasného splatenia dlhu a napriek tomu rozšíril prevádzkovú maržu takmer o 13 bodov.

Náklad 105 mil. USD si zaslúži jednu vetu: je to čistý podiel Seagate na urovnaní za 175 mil. USD v skupinovej žalobe investorov týkajúcej sa rokov 2020–2023, pričom poisťovatelia zaplatili približne 70 mil. USD; súd udelil predbežné schválenie v júli 2026 pred novembrovým záverečným pojednávaním. Nachádza sa nad prevádzkovým ziskom, takže prevádzková marža 33,6 % je po tomto náklade, nie pred ním. Pod čiarou je strata z dlhových transakcií 151 mil. USD mýtom zaplateným za predčasné splatenie 1,4 miliardy dolárov dlhu — v danom roku drahé, v každom ďalšom roku akrečné, keďže úrokové náklady už klesli z 321 mil. USD na 284 mil. USD.

Jedno upozornenie k oslave marží: daňová položka sa normalizuje. Rezerva vyskočila zo 44 mil. USD (efektívna sadzba 2,9 %) na 506 mil. USD (13,7 %) a zaplatené hotovostné dane boli len 40 mil. USD. Singapurská štruktúra stále poskytuje značný štít, ale rozdiel medzi rezervou a hotovosťou je budúca protiváha, nie trvalý dar.

Jedna veľká otázka: Je usmernenie 4,1 mld. USD bežné tempo, alebo vrchol?​

Usmernenie Seagate na 1. štvrťrok FY2027 — 4,1 mld. USD tržieb a 7,30 USD ne-GAAP EPS — implikuje niečo pozoruhodné: približne 1,66 mld. USD ne-GAAP čistého zisku na približne 227 mil. akcií, teda 40 % čistú maržu, oproti 36 % v 4. štvrťroku. Vedenie nasmerňuje pokračujúcu expanziu, nie plató. Otázka je, či disky Mozaic založené na HAMR (až 44 TB na jednotku, systémy 3,5 PB) predstavujú technologický cyklus, ktorý to udrží, alebo či sa pozeráme na vrchol supercyklu blízkeho pamäťovému, ktorý sa vždy končí rovnako.

Pohľad na konkurentov načrtáva, o čo ide. Pamäť si práve teraz zarába monopoly podobné renty, zatiaľ čo úložné zariadenia zarábajú smrteľné:

Ročne FY2026 (USD v miliónoch)TržbyČistý ziskČistá marža
Seagate12 1953 18426,1 %
Micron (pamäť)133 18884 96963,8 %
Applied Materials, FY2025 (zariadenia)28 3686 99824,7 %

Seagate sa nachádza medzi výrobcami zariadení a pamäťovým oligopolom — lepšie ako dodávateľ nástrojov, ani zďaleka nie pamäťový supercyklus. To je býčí scenár v jednej tabuľke (zisky podielu a štruktúra HAMR môžu potlačiť marže smerom k úrovniam podobným pamäti v knihe dátových centier) a tiež medvedí scenár (diskové mechaniky nikdy neudržali cenovú silu počas poklesu; hrubá marža FY2023 bola 18 %). Overiteľný test prichádza s 1. štvrťrokom: nearline exabajty musia naďalej rásť o 30 %+ a podiel dátových centier sa musí udržať blízko 80 %, inak je usmernenie otázkou štruktúry a načasovania, nie cyklu. Sledujte tiež jedného zákazníka, ktorý kúpil 14 % tržieb FY2026 — takáto vysoká koncentrácia znamená, že jedno kvalifikačné rozhodnutie pohne štvrťrokom.

Sledovanie spoločnosti za 12 mld. USD v čistom texte​

Podvojné účtovníctvo núti každý dolár vyrovnať sa, čo je presne to, čo sezóna výsledkov potrebuje: žiadna ne-GAAP hmla, žiadne upravené čokoľvek — tržby mínus náklady sa musia rovnať čistému zisku do posledného dolára. Prečítajte si ako modelujeme každú spoločnosť kvôli konvenciám a potom sa pozrite na Seagate FY2026 tak, ako ho zaznamenáva hlavná kniha (príjem je kredit, takže nesie záporné znamienko):

; FY2026 Income Statement — fiscal year ended July 3, 2026 (53 weeks)
; Check: −12195 + 6637 + 755 + 577 + 105 + 27 + 404 + 506 + 3184 = 0 ✓
 
2026-07-03 * "Seagate Technology Holdings plc" "FY2026 Income Statement"
  Income:Revenue                         -12195 MUSD  ; Data Center 80% / Edge IoT 20% of revenue; nearline HDD exabytes 695 of 789 shipped (10-K MD&A)
  Expenses:CostOfRevenue                   6637 MUSD
  Expenses:ResearchAndDevelopment           755 MUSD  ; product development
  Expenses:SellingGeneralAdministrative     577 MUSD  ; marketing and administrative
  Expenses:OtherNet                         105 MUSD  ; legal settlement, Note 12 ($175M securities settlement, ~$70M paid by insurers)
  Expenses:OtherNet                          27 MUSD  ; restructuring and other, net
  Expenses:OtherNet                         404 MUSD  ; other expense, net: interest expense 284 less interest income 30, debt-transaction loss 151, less other gain 1
  Expenses:IncomeTax                         506 MUSD
  Equity:Adjustments                       3184 MUSD  ; net income offset (RE set by balance assertion)

Číslo v súvahe, ktoré rozpráva príbeh, je ozdravenie vlastného imania. Seagate mal tri roky po sebe záporné celkové vlastné imanie — deficit ($1 491 mil.) ešte vo FY2024 — pretože desaťročia spätných odkupov a dividend prevýšili kumulované zisky. Vo FY2026 nerozdelený zisk absorboval 3 184 mil. USD čistého zisku a celkové vlastné imanie sa obrátilo na +$2 167 mil., zatiaľ čo celkový dlh klesol zo 4 995 mil. USD na 3 565 mil. USD. Znižovanie zadlženosti a zadržiavanie zisku ozdravili obe strany súvahy v jedinom roku. Hotovosť skončila na 1 704 mil. USD, čo je o 813 mil. USD viac, po tom, čo bolo akcionárom vrátených 810 mil. USD — a spätný odkup, roky nečinný, sa obnovil so 176 mil. USD oproti zostávajúcemu povoleniu 4,8 mld. USD.

Otvoriť Seagate Financial Ledger FY2022–FY2026 v novej karte

Viacročný oblúk​

Päť rokov Seagate je celý cyklus v miniatúre: rozmach, prepad, dno, zotavenie, rozmach.

USD v miliónochFY2022FY2023FY2024FY2025FY2026
Tržby11 6617 3846 5519 09712 195
Hrubá marža29,7 %18,3 %23,4 %35,2 %45,6 %
Čistý zisk1 649-5293351 4693 184
Celkový dlh5 6465 4515 6744 9953 565
Celkové vlastné imanie109-1 199-1 491-4532 167

Tržby klesli z FY2022 na FY2024 o 44 % a potom sa za dva roky takmer zdvojnásobili. Strata FY2023 spája dno dopytu s pokutou 300 mil. USD od BIS za dodávky spoločnosti Huawei — jednorazová udalosť, ktorá stále doznieva, keďže Seagate platí 15 mil. USD za štvrťrok až do roku 2028 (75 mil. USD zaplatených vo FY2026, 120 mil. USD stále časovo rozlíšených). Všimnite si, čo vedenie robilo počas diery: každý rok ďalej vyplácalo dividendu (približne 600 mil. USD ročne), znížilo kapitálové výdavky na 254 mil. USD vo FY2024 a čakalo. Kapitálové výdavky sú teraz 569 mil. USD a nehnuteľnosti, stroje a zariadenia opäť rastú (z 1 657 mil. USD na 2 034 mil. USD) — továreň je zásobovaná, pretože objednávky sú reálne. Akvizícia Intevac z marca 2025 (88 mil. USD, zariadenie na depozíciu tenkých vrstiev) zapadá do tej istej logiky: vlastniť viac dodávateľského reťazca HAMR, kým to cyklus zaplatí.

Verdikt: Býčí vs. medvedí scenár​

Býčí scenár

  • Usmernenie na 1. štvrťrok FY2027 (4,1 mld. USD tržieb, 7,30 USD ne-GAAP EPS) implikuje ~40 % čistú maržu — vedenie nasmerňuje zrýchlenie a hrubá marža 52,3 % v 4. štvrťroku hovorí, že štruktúra tržieb to podporuje.
  • Nearline exabajty vzrástli o 40 % pri stabilných cenách, takže akákoľvek budúca cenová sila ide priamo do hrubej marže; dátové centrá tvoria 80 % tržieb a stále rastú.
  • HAMR/Mozaic plus doplnenie dodávateľského reťazca Intevac dávajú Seagate technologický náskok v diskoch s hromadnou kapacitou, ktoré si cloudoví zákazníci musia kvalifikovať počas dlhých cyklov — priľnavý podiel.
  • 3,1 mld. USD voľného peňažného toku pokrýva dividendu 634 mil. USD takmer päťnásobne, 1,4 mld. USD dlhu bolo splatených a zostáva povolenie na spätný odkup 4,8 mld. USD — kapitálové výnosy majú priestor rásť.
  • Súvaha prekročila z deficitu ($453 mil.) na vlastné imanie +$2 167 mil. za jeden rok; úrokové náklady už klesajú (z 321 mil. USD na 284 mil. USD) a príde toho viac.

Medvedí scenár

  • Jeden zákazník predstavuje 14 % tržieb a čísla zatiaľ nepodporujú žiadne tvrdenie o cenovej sile — vlastná správa vedenia sa týmto slovám vyhýba a hrubá marža 18 % vo FY2023 ukazuje, ako rýchlo sa to obráti.
  • Posledný cyklus znížil tržby z vrcholu na dno o 44 %; nearline exabajty už klesli o 4 % a HDD čelia štrukturálnemu tlaku všade mimo hromadnej cloudovej kapacity.
  • 225 mil. USD na urovnania súdnych sporov je časovo rozlíšených s čakajúcim pojednávaním o záverečnom schválení v novembri 2026 a vrátený patentový spor Lambeth mieri na nový proces — jednorazové udalosti nemusia byť jednorazové.
  • Efektívna daňová sadzba 13,7 % (oproti 2,9 % minulý rok) je stále výrazne pod hotovostnou realitou, ktorá sa zbieha: 506 mil. USD rezervovaných oproti 40 mil. USD zaplatených je časová výhoda s dátumom expirácie.
  • Rok s 53 týždňami prikrášľuje rast FY2026 o ~2 body a marža 52,3 % v 4. štvrťroku sa anualizuje na úroveň, ktorú žiadny výrobca diskov nikdy neudržal — návrat k priemeru je základná sadzba.

Náš názor

Seagate si toto prehodnotenie zaslúžil tvrdou cestou — prežitím FY2023–FY2024 bez škrtania dividendy a udržiavaním továrne pripravenej na vlnu, ktorá prišla. Hlavná kniha FY2026 ukazuje skutočnú prevádzkovú páku, reálnu konverziu na hotovosť a ozdravenú súvahu a usmernenie na 1. štvrťrok vyzýva trh, aby nazval vrchol. Prikláňame sa k tomu, že cyklus vydrží aj počas FY2027: nearline dopyt spojený s budovaním dátových centier AI má viacštvrťročnú viditeľnosť, štruktúra HAMR je stále v ranom štádiu a zotrvačník znižovania zadlženosti (menej úrokov, viac spätných odkupov) sa odtiaľto kumuluje. Ale toto je cyklický vrchol, kým sa nepreukáže opak — medvedí scenár je jednoducho posledný cyklus a ten má len tri roky. Veľkosť pozície prispôsobte cyklu, nie zloženej rastovej akcii, a nechajte počet exabajtov ako stop-loss.

Zdroj: https://beancount.io/sk/blog/2026/10/18/seagate-fy2026-earnings-analysis

Publikované: 18. októbra 2026