Preskočiť na hlavný obsah

Výsledky Uberu za 2. štvrťrok 2026: 24% rast hrubých rezervácií a ziskový obrat 1,6 miliardy dolárov

Publikované Naposledy aktualizované 12 minút čítaniaMike ThriftMike Thrift
Výsledky Uberu za 2. štvrťrok 2026: 24% rast hrubých rezervácií a ziskový obrat 1,6 miliardy dolárov

Platforma Uberu spracovala v 2. štvrťroku hrubé rezervácie vo výške 58,0 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 24 %, pri 3,87 miliardy jázd. Výnosy vzrástli o 12 % na 14,19 miliardy dolárov a prevádzkový zisk vzrástol o 30 % na 1,89 miliardy dolárov. Toto sú trvalé čísla. Čistý zisk vzrástol o 77 % na 2,39 miliardy dolárov, ale zahŕňal zisk 1,6 miliardy dolárov pred zdanením zo zmien hodnoty majetkových investícií. Sieť Uberu sa zhodnocuje a jej prevádzka sa škáluje. Hlavný zisk sa však stále pohybuje spolu s aktívami mimo hlavného podnikania.

Hlavné čísla

Za tri mesiace končiace 30. júna 2026 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2025:

Ukazovateľ2. štvrťrok 20262. štvrťrok 2025Medziročná zmena
Mesační aktívni spotrebitelia208M180M+15,6 %
Jazdy3 867M3 268M+18,3 %
Hrubé rezervácie58 022 MUSD46 756 MUSD+24,1 %
Výnosy14 191 MUSD12 651 MUSD+12,2 %
Prevádzkový zisk1 890 MUSD1 450 MUSD+30,3 %
Prevádzková marža13,3 %11,5 %+1,9 p. b.
Čistý zisk pripadajúci na Uber2 394 MUSD1 355 MUSD+76,7 %
Zriedený zisk na akciu1,17 USD0,63 USD+85,7 %

Sieť rástla v šírke aj frekvencii. Mesační aktívni spotrebitelia vzrástli o 16 %, jazdy o 18 % a počet jázd na spotrebiteľa vzrástol o približne 2 %. Hrubé rezervácie rástli rýchlejšie ako jazdy, čo naznačuje vyššiu priemernú hodnotu rezervácie, priaznivý mix, vplyvy výmenných kurzov alebo kombináciu týchto faktorov.

Výnosy rástli pomalšie ako hrubé rezervácie, pretože sa zmenila prezentácia účtovníctva v častiach Spojeného kráľovstva. Uber prešiel zo zodpovednosti za službu Mobility na pozíciu agenta na týchto trhoch. Platby vodičom sa teraz vykazujú ako zníženie výnosov namiesto nákladov na výnosy. Táto zmena znížila vykázané výnosy za 2. štvrťrok o približne 1,1 miliardy dolárov bez toho, aby predstavovala ekvivalentnú stratu aktivity platformy.

Prevádzkový zisk je najčistejší konsolidovaný signál. Vzrástol o 440 miliónov dolárov pri raste vykázaných výnosov o 1,54 miliardy dolárov. Náklady na výnosy vzrástli len o 2,7 %, čiastočne preto, že platby vodičom v Spojenom kráľovstve sa presunuli z nákladov na výnosy. Napriek tomuto klasifikačnému vplyvu celkové náklady a výdavky vzrástli o 9,8 %, čo je menej ako rast výnosov, a prevádzková marža sa rozšírila.

Podrobný pohľad na výnosy: Delivery vedie, Mobility mení svoju podobu

Uber vykazuje tri segmenty, z ktorých každý má iný profil rastu a účtovníctva.

SegmentVýnosy za 2. štvrťrok 2026Výnosy za 2. štvrťrok 2025Medziročná zmena
Mobility7 363 MUSD7 288 MUSD+1,0 %
Delivery5 245 MUSD4 102 MUSD+27,9 %
Freight1 583 MUSD1 261 MUSD+25,5 %
Spolu14 191 MUSD12 651 MUSD+12,2 %

Vykázané výnosy segmentu Mobility podhodnocujú rast aktivity. Výnosy segmentu vzrástli len o 1 %, ale hrubé rezervácie Mobility vzrástli o 20 % v konštantných menách. Zmena obchodného modelu v Spojenom kráľovstve znížila vykázané výnosy Mobility o 1,1 miliardy dolárov. Ekonomicky platforma zabezpečila viac jázd; finančne sa teraz menšia časť každej rezervácie v Spojenom kráľovstve vykazuje ako výnos.

Delivery sa stal motorom rastu vykázaných výnosov. Výnosy vzrástli o 1,14 miliardy dolárov, teda o 28 %, zatiaľ čo hrubé rezervácie v konštantných menách vzrástli o 25 %. Delivery zabezpečilo takmer tri štvrtiny celkového nárastu vykázaných výnosov spoločnosti. Jeho expanzia je dôležitá, pretože zvyšuje frekvenciu spotrebiteľov nad rámec jázd a dáva Uberu viac príležitostí na speňaženie prostredníctvom predplatného a reklamy.

Freight zrýchlil z menšej základne. Výnosy vzrástli o 26 %, zatiaľ čo hrubé rezervácie v konštantných menách vzrástli o 25 %. Pri 1,58 miliardy dolárov predstavoval Freight 11 % výnosov spoločnosti. Jeho ekonomika je priamočiarejšie spojená s platbami dopravcom a prepravnou aktivitou ako trhovisko typu agentúry v segmente Mobility, preto by sa jeho miera výnosov nemala porovnávať jedna k jednej so spotrebiteľskými segmentmi.

Portfólio efekt je čoraz viditeľnejší. Spotrebiteľ môže využívať Mobility na prepravu a Delivery na jedlo, potraviny a maloobchod. Spoločnosť evidovala 208 miliónov mesačných aktívnych spotrebiteľov platformy, ale 3,87 miliardy štvrťročných jázd. To je približne 6,2 jazdy na aktívneho spotrebiteľa za mesiac, pri použití štvrťročného počtu jázd a priemerného mesačného počtu spotrebiteľov. Frekvencia je prevádzkovou pákou siete.

Príbeh marže

Opakujúca sa prevádzková marža Uberu sa zlepšila, ale čistá marža obsahuje veľký neprevádzkový zisk.

Miera nákladov alebo marža2. štvrťrok 20262. štvrťrok 2025Zmena
Výnosy mínus náklady na výnosy / výnosy44,9 %39,8 %+5,1 p. b.
Výskum a vývoj / výnosy7,3 %6,6 %-0,7 p. b.
Predaj a marketing / výnosy10,7 %9,6 %-1,1 p. b.
Prevádzková marža13,3 %11,5 %+1,9 p. b.
Čistá marža pripadajúca na Uber16,9 %10,7 %+6,2 p. b.

Výnosy mínus náklady na výnosy sa výrazne rozšírili, ale hlavným dôvodom je zmena prezentácie v Spojenom kráľovstve: platby vodičom sa presunuli z nákladov na výnosy na zníženie výnosov. To robí porovnania vykázanej hrubej marže ekonomicky menej čistými. Prevádzková marža zahŕňa širšiu nákladovú základňu a je užitočnejšia.

Prevádzkové náklady sa nezlepšili všetky rovnako. Výskum a vývoj vzrástol o 24 % na 1,04 miliardy dolárov a predaj a marketing vzrástol o 25 % na 1,52 miliardy dolárov, oba rýchlejšie ako vykázané výnosy. Prevádzka a podpora vzrástli o 16 %. Všeobecné a administratívne náklady vzrástli o 40 % na 935 miliónov dolárov. Platforma napriek tomu dosiahla rozšírenie marže, pretože náklady na výnosy rástli pomaly a škála absorbovala investície.

Pod prevádzkovým ziskom sa ostatné výnosy zmenili z nákladu 19 miliónov dolárov na výnos 1,34 miliardy dolárov. Zisky z dlhových a majetkových cenných papierov dosiahli 1,61 miliardy dolárov, vrátane ziskov spojených so spoločnosťami Delivery Hero a Aurora, čiastočne kompenzovaných stratou z podielu v spoločnosti Didi. To vysvetľuje, prečo čistý zisk rástol oveľa rýchlejšie ako prevádzkový zisk.

Generovanie hotovosti je užitočnou protiváhou. Za prvých šesť mesiacov roku 2026 dosiahol prevádzkový peňažný tok 5,21 miliardy dolárov, čo je nárast o 7 %, a voľný peňažný tok dosiahol 5,08 miliardy dolárov, tiež nárast o 7 %. Tieto čísla nie sú štvrťročne zosúladené s výkazom ziskov a strát, ale ukazujú, že ekonomika Uberu presahuje zisky z reálnej hodnoty.

Otázka za 1,6 miliardy dolárov: Koľko zisku je kľúčový?

Uber vykázal čistý zisk pripadajúci na spoločnosť vo výške 2,39 miliardy dolárov. Štvrťrok zahŕňal zisky z dlhových a majetkových cenných papierov vo výške 1,61 miliardy dolárov, zatiaľ čo ostatné položky znížili čisté ostatné výnosy na 1,34 miliardy dolárov. Investičné portfólio teda prispelo viac ako polovicou vykázaného zisku pred zdanením.

Toto rozlíšenie je dôležité, pretože zisky z reálnej hodnoty sa môžu zvrátiť. Cenné papiere sú reálnymi aktívami a rastúce hodnoty posilňujú súvahu. Nemerajú však, ako efektívne Uber zabezpečoval jazdy, doručovanie a nákladnú dopravu.

Kľúčový pokrok je lepšie vidieť cez premostenie:

  • Hrubé rezervácie vzrástli o 11,27 miliardy dolárov.
  • Výnosy vzrástli o 1,54 miliardy dolárov napriek protivietru vo výške 1,1 miliardy dolárov z prezentácie v Spojenom kráľovstve.
  • Prevádzkový zisk vzrástol o 440 miliónov dolárov.
  • Prevádzková marža sa rozšírila o 1,9 percentuálneho bodu.
  • Šesťmesačný voľný peňažný tok vzrástol na 5,08 miliardy dolárov.

Toto premostenie je silné aj bez investičného zisku. Zároveň odhaľuje ďalšiu výzvu. Prevádzkové náklady mimo nákladov na výnosy naďalej rýchlo rastú. Uber musí naďalej premieňať škálu spotrebiteľov a frekvenciu jázd na dostatočný hrubý zisk na financovanie výskumu a vývoja, marketingu, poistenia, regulačných a podporných nákladov pri zachovaní rozširovania marže.

Súvaha pridáva ďalšiu vrstvu. Ostatné neobežné aktíva dosiahli 40,86 miliardy dolárov, čo je kategória zahŕňajúca investičné portfólio, zatiaľ čo hotovosť predstavovala 4,87 miliardy dolárov. Zmeny hodnôt investícií môžu pohybovať aktívami aj ziskami o miliardy. Investori by mali každý štvrťrok oddeliť peňažnú tvorbu platformy od zmien hodnoty portfólia.

Sledovanie platformy Mobility za 52 miliárd dolárov v obyčajnom texte

Účtovná kniha Beancount núti, aby sa výnosy, prevádzkové náklady, investičný príspevok, dane a čistý zisk za štvrťrok sčítali na nulu. Výnosy a kladné ostatné výnosy sú záporné kredity; náklady sú kladné debety.

; VÝKAZ ZISKOV A STRÁT
; Výnosy 14191; náklady na výnosy 7815; výskum a vývoj 1043; predajné, všeobecné a administratívne náklady 2450; ostatné -351; daň 840; vykázaný čistý zisk 2394.
; Kontrola: -14191 + 7815 + 1043 + 2450 + -351 + 840 + 2394 = 0
2026-06-30 * "Uber Technologies, Inc." "Výkaz ziskov a strát za FY2026Q2"
  Income:Revenue                           -14191 MUSD
  Expenses:CostOfRevenue                    7815 MUSD
  Expenses:ResearchAndDevelopment           1043 MUSD
  Expenses:SellingGeneralAdministrative     2450 MUSD
  Income:OtherNet                            -351 MUSD
  Expenses:IncomeTax                          840 MUSD
  Equity:Adjustments                         2394 MUSD  ; vykázaný čistý zisk offset

Položka Income:OtherNet v účtovnej knihe je čistou hodnotou po úrokoch a iných neprevádzkových vplyvoch. V dokumentácii sa uvádzajú potrebné podrobnosti: zisk z cenných papierov vo výške 1,61 miliardy dolárov bol čiastočne kompenzovaný pred dosiahnutím čistého kreditu 351 miliónov dolárov v účtovnej knihe. Kód zostáva vyvážený bez skrytia tejto štruktúry.

Riadkom súvahy, ktorý nesie citlivosť na ocenenie, sú ostatné neobežné aktíva. Vzrástli na 40,86 miliardy dolárov z 35,93 miliardy dolárov na konci fiškálneho roka 2025.

2026-06-29 pad Assets:NonCurrent:Other            Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Assets:NonCurrent:Other                    40859 MUSD
 
2026-06-29 pad Assets:Current:Cash                Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Assets:Current:Cash                         4870 MUSD
 
2026-06-29 pad Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt Equity:Adjustments
2026-06-30 balance Liabilities:NonCurrent:LongTermDebt       -10726 MUSD

Viacročný oblúk

Päťročná účtovná kniha Uberu ukazuje platformu, ktorá sa posúva od strát typu škála za každú cenu k opakujúcej sa prevádzkovej ziskovosti, pričom investičné a daňové vplyvy spôsobujú volatilitu čistého zisku.

Fiškálny rokVýnosyČistý ziskČistá maržaCelkové aktívaCelkový vlastný kapitál
FY202117 455 MUSD-496 MUSD-2,8 %38 774 MUSD15 145 MUSD
FY202231 877 MUSD-9 141 MUSD-28,7 %32 109 MUSD8 074 MUSD
FY202337 281 MUSD1 887 MUSD5,1 %38 699 MUSD12 028 MUSD
FY202443 978 MUSD9 856 MUSD22,4 %51 244 MUSD22 383 MUSD
FY202552 017 MUSD10 053 MUSD19,3 %61 802 MUSD27 918 MUSD
Súvaha za FY2026 Q22 394 MUSD štvrťročne16,9 % štvrťročne65 801 MUSD28 219 MUSD

Výnosy sa od fiškálneho roku 2021 do fiškálneho roku 2025 takmer strojnásobili. Prelomovým rokom bol fiškálny rok 2023, keď sa ročný čistý zisk dostal do kladných čísel. Nasledujúce dva roky priniesli veľmi vysoké zisky podľa GAAP, ale fiškálny rok 2024 zahŕňal značný daňový prospech a oba roky zahŕňali volatilitu súvisiacu s investíciami. Samotná čistá marža nadhodnocuje plynulosť prevádzkovej cesty.

Súvaha sa napriek tomu zlepšila. Vlastný kapitál vzrástol z 8,07 miliardy dolárov vo fiškálnom roku 2022 na 28,22 miliardy dolárov do 2. štvrťroka 2026. Celkové aktíva sa od dna vo fiškálnom roku 2022 viac ako zdvojnásobili, čiastočne vďaka investíciám. Spoločnosť má teraz oveľa silnejšiu kapitálovú základňu ako počas fázy strát.

Najnovšia prevádzková marža 13,3 % je preto informatívnejšia ako najnovšia čistá marža 16,9 %. Meria platformu, ktorá je čoraz ziskovejšia pred precenením portfólia cenných papierov.

Verdikt: Býčí vs. medvedí prípad

Býčí prípad

  • Hrubé rezervácie vzrástli o 24 %, mesační aktívni spotrebitelia o 16 % a jazdy o 18 %; škála siete a frekvencia sa rozširovali spoločne.
  • Prevádzkový zisk vzrástol o 30 %, rýchlejšie ako výnosy, a prevádzková marža sa rozšírila o 1,9 percentuálneho bodu.
  • Výnosy z doručovania vzrástli o 28 %, čím vznikol druhý spotrebiteľský motor popri Mobility.
  • Šesťmesačný voľný peňažný tok dosiahol 5,08 miliardy dolárov, čo dokazuje značnú tvorbu hotovosti nezávislú od štvrťročných zmien hodnoty investícií.
  • Zmena účtovníctva v Spojenom kráľovstve znížila vykázané výnosy bez ekvivalentného poklesu aktivity platformy, čo robí 12 % rast tržieb silnejším, než sa na prvý pohľad zdá.

Medvedí prípad

  • Zisk z cenných papierov vo výške 1,61 miliardy dolárov materiálne nafúkol štvrťročný čistý zisk 2,39 miliardy dolárov.
  • Výskum a vývoj, predaj a marketing a všeobecné a administratívne náklady rástli rýchlejšie ako vykázané výnosy, takže ďalšie rozširovanie marže závisí od pokračujúcej páky platformy.
  • Vykázané výnosy Mobility vzrástli len o 1 % a zmena prezentácie v Spojenom kráľovstve sťažuje porovnávanie základnej miery sprostredkovateľského poplatku.
  • Ostatné neobežné aktíva dosiahli 40,86 miliardy dolárov, čo zanecháva zisky a vlastný kapitál citlivé na zmeny trhových hodnôt mimo hlavného podnikania.
  • Regulačné, poistné náklady a náklady na klasifikáciu pracovníkov zostávajú štrukturálne spojené s expanziou a môžu sa meniť nepredvídateľne.

Náš názor: Ekonomika platformy Uberu je silnejšia, než naznačuje hlavný čistý zisk, a menej veľkolepá, než sa zdá. Býčí prípad nepotrebuje investičný zisk 1,6 miliardy dolárov: rezervácie, jazdy, prevádzkový zisk, marža a voľný peňažný tok sa všetky zlepšili. Toto je trvalá téza. Hlavnou analytickou disciplínou je oceniť prevádzkovú platformu a investičné portfólio oddelene. Na základe prevádzkových dôkazov Uber úspešne škáluje. Pokiaľ ide o vykázaný čistý zisk, investori by mali očakávať pokračujúcu volatilitu, ktorá hovorí viac o cenách cenných papierov ako o dopyte po jazdách a doručovaní.

Zdieľať tento článok