Dell Technologies heeft de AI-infrastructuuropbouw zojuist omgezet in een kwartaal van $47,0 miljard. De omzet steeg met 58% op jaarbasis, de nettowinst meer dan verdrievoudigde naar $4,1 miljard en de verwaterde winst per aandeel bereikte $6,34. Toch is het getal dat dit kwartaal definieert niet te vinden in de winst-en-verliesrekening: Dell sloot juli af met $95 miljard aan AI-serverbacklog, bijna zes keer de AI-serveromzet die het tijdens het kwartaal realiseerde. Het vraagsignaal is buitengewoon. De beleggingsvraag is of Dell die backlog kan omzetten in omzet, marge en cash zonder dat voorraad en leveranciersfinanciering de onderneming voorbijstreven.
De Kopcijfers
Dell's officiële publicatie over het tweede kwartaal van FY2027 heeft betrekking op de drie maanden eindigend op 31 juli 2026. De jaar-op-jaarvergelijking is uitzonderlijk sterk omdat de leveringen van AI-geoptimaliseerde servers tegelijkertijd versnelden met groei in traditionele servers, netwerken, opslag en commerciële pc's.
| GAAP-maatstaf | FY2027 Q2 | FY2026 Q2 | Verandering j-o-j |
|---|---|---|---|
| Omzet | $46,971B | $29,776B | +58% |
| Kostprijs van omzet | $37,141B | $24,329B | +53% |
| Brutowinst | $9,830B | $5,447B | +80% |
| Verkoop-, algemene en administratieve kosten | $3,336B | $2,889B | +15% |
| Onderzoek en ontwikkeling | $1,109B | $0,785B | +41% |
| Bedrijfsresultaat | $5,385B | $1,773B | +204% |
| Rentebaten en overige netto lasten | $0,254B | $0,333B | −24% |
| Winst vóór belastingen | $5,131B | $1,440B | +256% |
| Vennootschapsbelasting | $0,998B | $0,276B | +262% |
| Nettowinst | $4,133B | $1,164B | +255% |
| Verwaterde winst per aandeel | $6,34 | $1,70 | +273% |
De tabel toont operationele hefboomwerking, niet slechts een groter aantal verzonden eenheden. De omzet steeg met $17,2 miljard, terwijl de brutowinst met $4,4 miljard toenam en de operationele lasten met slechts $771 miljoen stegen. Die combinatie duwde het bedrijfsresultaat in één kwartaal boven $5 miljard, vergeleken met $8,1 miljard voor geheel FY2026. Dell verdiende in drie maanden ongeveer twee derde van zijn eerdere volledige-jaar bedrijfsresultaat.
De mix doet ertoe. Productomzet bedroeg $41,1 miljard en serviceomzet $5,9 miljard. Hardware domineert nog steeds de bovenste regel, dus Dell zal nooit op een puur softwarebedrijf lijken. Maar het kwartaal toont aan dat een hardwaregericht model krachtige winstgroei kan produceren wanneer schaarse systemen betere economie met zich meebrengen en de operationele kostenbasis veel langzamer groeit dan de omzet.
Eén kanttekening staat onder de nettowinst. De kasstroom uit operationele activiteiten bedroeg $2,225 miljard, een daling van 13% ten opzichte van $2,543 miljard een jaar eerder, zelfs terwijl de nettowinst met 255% steeg. Na $1,239 miljard aan kapitaaluitgaven en geactiveerde softwareontwikkelingskosten bedroeg de vrije kasstroom $986 miljoen, een daling van 47%. De winst-en-verliesrekening was uitzonderlijk. De cashconversie was dat niet.
Omzet in Detail: AI-servers Veranderen de Mix
Beide rapporteerbare segmenten van Dell groeiden, maar Infrastructure Solutions Group was verantwoordelijk voor vrijwel de gehele versnelling.
| Segment of productcategorie | FY2027 Q2-omzet | FY2026 Q2-omzet | Verandering j-o-j |
|---|---|---|---|
| Infrastructure Solutions Group | $31,782B | $16,817B | +89% |
| AI-geoptimaliseerde servers | $16,401B | $8,208B | +100% |
| Traditionele servers en netwerken | $10,531B | $4,747B | +122% |
| Opslag | $4,850B | $3,862B | +26% |
| Client Solutions Group | $15,034B | $12,503B | +20% |
| Commerciële clients | $13,192B | $10,781B | +22% |
| Consumentenclients | $1,842B | $1,722B | +7% |
Infrastructure Solutions Group: De ISG-omzet bereikte $31,8 miljard, oftewel 68% van de geconsolideerde omzet van Dell. AI-geoptimaliseerde servers leverden $16,4 miljard op, maar de verrassing was de breedte eromheen: traditionele servers en netwerken groeiden met 122%, terwijl opslag met 26% groeide. Dit is geen resultaat van één product. AI-implementaties trekken netwerken, opslag, ondersteuning en conventionele rekenkracht in dezelfde aankoopcyclus. De cijfers ondersteunen een bredere these van infrastructuurvernieuwing.
Het bedrijfsresultaat van ISG steeg met 225% naar $4,781 miljard. De operationele marge groeide van 8,8% naar 15,0%. Die verschuiving van 620 basispunten is het centrale winstfeit van het kwartaal. AI-servers kunnen dure versnellers en grote doorberekende componentkosten met zich meebrengen, maar de schaal van Dell, configuratiewerk, gekoppelde infrastructuur en verbeterde mix leverden veel meer segmentwinst per omzetdollar op dan een jaar geleden.
Client Solutions Group: De CSG-omzet steeg met 20% naar $15,0 miljard, aangevoerd door een stijging van 22% in commerciële clientomzet. De consumentenomzet groeide slechts met 7%, wat Dells gerichtheid op de zakelijke markt bevestigt. Het bedrijfsresultaat van CSG steeg met 42% naar $1,142 miljard, en de marge verbeterde van 6,4% naar 7,6%. De pc-activiteiten zijn niet het kopnieuws, maar ze leverden groei en marge op in plaats van een rem te vormen terwijl de serveractiviteiten opschaalden.
De segmentthese is eenvoudig: Dell wordt steeds infrastructuurzwaarder zonder de commerciële apparaatbasis te verlaten. Het aandeel van ISG in de kwartaalomzet steeg naar ruwweg 68% van 56% een jaar eerder. Die concentratie creëert blootstelling aan de AI-investeringscyclus, maar de verbetering van CSG betekent dat het kwartaal niet afhankelijk was van een instortende pc-vergelijking of één smalle productlijn.
Het Margeverhaal
De marge-expansie op kwartaalbasis is scherper dan Dells recente jaarlijkse historie. De jaarlijkse rijen hieronder komen uit SEC-deponeringen van Dell en bieden context; FY2027 Q2 is een periode van drie maanden en mag niet mechanisch worden geannualiseerd.
| Periode | Brutomarge | Operationele marge | Nettomarge |
|---|---|---|---|
| FY2024, herzien | 23,8% | 6,1% | 3,8% |
| FY2025 | 22,2% | 6,5% | 4,8% |
| FY2026 | 20,0% | 7,2% | 5,2% |
| FY2026 Q2 | 18,3% | 6,0% | 3,9% |
| FY2027 Q2 | 20,9% | 11,5% | 8,8% |
De brutomarge herstelde met 260 basispunten ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar, zelfs terwijl de jaarlijkse brutomarge daalde naarmate duurdere serverhardware een groter deel van de omzet ging uitmaken. Dat herstel is belangrijk omdat het aantoont dat de AI-serveropmars Dell niet reduceerde tot een wederverkoper van componenten met lage marges. De marge-expansie van het ISG-segment compenseerde ruimschoots de kapitaalintensiteit die in de verkochte systemen besloten ligt.
De grotere stap vond plaats onder de brutowinst. De verkoop-, algemene en administratieve kosten stegen slechts met 15%, ver achter bij de omzetgroei, waardoor deze daalden tot 7,1% van de omzet, tegen 9,7%. Onderzoek en ontwikkeling steeg in dollars met 41%, maar daalde nog steeds tot 2,4% van de omzet, tegen 2,6%. Samen verklaren die ratio's waarom de operationele marge bijna verdubbelde, ook al blijft de brutomarge onder het jaarlijkse niveau van FY2024.
De rentebaten en overige netto lasten daalden ook met $79 miljoen. Het was niet de belangrijkste drijfveer, maar het hielp de winst vóór belastingen sneller te groeien dan het bedrijfsresultaat. Het belastingtarief bleef grotendeels stabiel op 19,5%, tegen 19,2% een jaar eerder, dus de nettowinstexplosie weerspiegelt operationele prestaties en geen belastingafwijking.
De kwaliteitstest voor komende kwartalen is of Dell een ISG-marge van bijna 15% kan verdedigen terwijl het een veel grotere backlog verwerkt. Alleen omzetverantwoording is niet genoeg. Een terugkeer naar de eerdere segmentmarge van 9% zou de huidige winststijging tijdelijk doen lijken; aanhoudende dubbele cijfers voor de ISG-marge zouden bevestigen dat Dell duurzame economie uit de AI-infrastructuurcyclus heeft gewonnen.
De $95 Miljard Vraag: Kan Backlog Cash Worden?
Dell boekte tijdens het kwartaal $60,9 miljard aan AI-serverorders, realiseerde $16,401 miljard aan AI-serveromzet en sloot af met $95 miljard aan AI-serverbacklog. De backlog is meer dan tweemaal de totale kwartaalomzet en 5,8 maal de kwartaalomzet van AI-servers. Het is een uitzonderlijk sterke indicator van toekomstige vraag, maar het is geen gerapporteerde omzet en het is geen cash.
De bijgewerkte outlook verhoogt de conversiehorde. Dell verwacht nu $192 miljard aan FY2027-omzet, een stijging van 69%, en $74 miljard aan AI-geoptimaliseerde serveromzet, een stijging van 200%. Het bedrijf realiseerde in de eerste helft $32,533 miljard aan AI-serveromzet, waardoor er in de tweede helft nog ongeveer $41,5 miljard nodig is om de jaarlijkse richtlijn te halen. De totale omzet over de eerste helft bedroeg $90,813 miljard, waardoor er ongeveer $101,2 miljard overblijft voor de tweede helft. Beide doelstellingen vereisen verdere leveringsgroei op basis van een al recordbrekend niveau.
De balans toont het werkkapitaal dat nodig is om die opmars te ondersteunen.
| Balanspost | 31 juli 2026 | 30 januari 2026 | Verandering |
|---|---|---|---|
| Liquide middelen en kasequivalenten | $11,569B | $11,528B | +0,4% |
| Debiteuren | $22,918B | $17,585B | +30% |
| Kortlopende financieringsvorderingen | $12,805B | $8,458B | +51% |
| Voorraad | $21,290B | $10,437B | +104% |
| Totaal vlottende activa | $80,547B | $57,602B | +40% |
| Crediteuren | $49,723B | $33,630B | +48% |
| Totaal kortlopende schulden | $83,703B | $63,269B | +32% |
De voorraad meer dan verdubbelde in zes maanden, en debiteuren plus kortlopende financieringsvorderingen stegen met $9,7 miljard. De crediteuren stegen met $16,1 miljard, wat betekent dat leveranciers een aanzienlijk deel van de opbouw financierden. De kaspositie bleef vrijwel onveranderd. Dit is qua richting normaal voor een systemenbedrijf dat leveringen in een buitengewoon tempo opschaalt, maar de omvang verklaart waarom de operationele kasstroom op kwartaalbasis daalde ondanks een veel hogere winst.
Er is nog een ander allocatiespanningsveld. Dell keerde tijdens het kwartaal een recordbedrag van $4,3 miljard uit aan aandeelhouders via inkopen en dividenden. Dat was bijna tweemaal de operationele kasstroom en meer dan viermaal de vrije kasstroom over dezelfde drie maanden. Dell begon het kwartaal met ruime kasreserves en kan de eigen balans inzetten, maar herhaalde kapitaalteruggaven in dat tempo zouden concurreren met het werkkapitaal dat nodig is om de backlog te leveren.
De zuivere scorekaart is dus niet alleen de orderintake. Let op AI-serveromzet tegen de resterende tweedehelftvereiste van $41,5 miljard, ISG-operationele marge tegen de huidige 15,0%, voorraad tegen de huidige $21,3 miljard en vrije kasstroom tegen nettowinst. Als omzet en cashconversie convergeren, is de backlog een kwalitatief hoogwaardig actief. Als de backlog stijgt terwijl voorraad en vorderingen de winst absorberen, zal de kopvraag de economie overschatten.
Een Kwartaal van $47 Miljard Volgen in Platte Tekst
Het modelleren van Dell in Beancount dwingt elke gerapporteerde dollar om te reconciliëren. Het grootboek registreert Inkomsten als negatieve credits en Lasten als positieve debets; de nettowinstcompensatie brengt de transactie exact op nul.
; Controle: -46971 + 37141 + 1109 + 3336 + 254 + 998 + 4133 = 0
2026-07-31 * "Dell Technologies Inc." "FY2027Q2 Winst-en-verliesrekening"
Inkomsten:Omzet -46971 MUSD
Lasten:KostprijsVanOmzet 37141 MUSD
Lasten:OnderzoekEnOntwikkeling 1109 MUSD
Lasten:VerkoopAlgemeneAdministratieve 3336 MUSD
Lasten:OverigeNetto 254 MUSD
Lasten:Vennootschapsbelasting 998 MUSD
EigenVermogen:Aanpassingen 4133 MUSD ; gerapporteerde geconsolideerde nettowinstcompensatieHet balanscijfer dat het verhaal draagt is de voorraad: $21,290 miljard op 31 juli, tegen $10,437 miljard aan het einde van FY2026. Het openbare grootboek toont ook de overeenkomstige crediteurenpositie van $49,723 miljard. Dubbel boekhouden maakt de financiering zichtbaar naast de groei; de voorraadopbouw is niet uit het niets ontstaan.
Het grootboek bestrijkt Dells jaarrekeningen van FY2022 tot en met FY2026 en de meest recente FY2027 Q2-deponering, inclusief de vervolgens herziene vergelijkende cijfers voor FY2024 van Dell.
De Meerjarige Boog: Van Pc-schaal naar AI-infrastructuur
De vijfjarige geschiedenis van Dell is geen vloeiende groeicurve. De omzet kromp na de post-pandemische pc-cyclus, herstelde in FY2025 en versnelde vervolgens in FY2026 toen de infrastructuurvraag dominant werd. FY2024 hieronder gebruikt de herziene vergelijkende cijfers die Dell in zijn FY2025-deponering presenteerde.
| Periode | Omzet | Brutomarge | Operationele marge | Nettowinst | Voorraad | Crediteuren |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2022 | $101,197B | 21,6% | 4,6% | $5,707B | $5,898B | $27,143B |
| FY2023 | $102,301B | 22,2% | 5,6% | $2,422B | $4,776B | $18,598B |
| FY2024, herzien | $88,425B | 23,8% | 6,1% | $3,372B | $3,622B | $19,226B |
| FY2025 | $95,567B | 22,2% | 6,5% | $4,576B | $6,716B | $20,832B |
| FY2026 | $113,538B | 20,0% | 7,2% | $5,936B | $10,437B | $33,630B |
| FY2027 Q2, kwartaal | $46,971B | 20,9% | 11,5% | $4,133B | $21,290B | $49,723B |
De boog bevat twee gelijktijdige verhalen. Ten eerste verbeterde de operationele efficiëntie door de cyclus heen: de jaarlijkse operationele marge klom van 4,6% in FY2022 naar 7,2% in FY2026, zelfs terwijl de jaarlijkse brutomarge daalde van 21,6% naar 20,0%. Dell compenseerde de mixdruk door strakkere operationele lasten. FY2027 Q2 versterkte dat patroon dramatisch.
Ten tweede transformeerde de balans sneller dan de jaarlijkse winst-en-verliesrekening. De voorraad daalde in FY2024 onder $4 miljard, steeg vervolgens naar $6,7 miljard in FY2025, $10,4 miljard in FY2026 en $21,3 miljard in juli 2026. De crediteuren volgden dezelfde richting. Die posten vormen de fysieke en financiële voetafdruk van Dells AI-serverschaal. Ze maken cashconversie ook het belangrijkste bevestigingssignaal voor de komende twee kwartalen.
De nettowinst van FY2022 omvat $765 miljoen uit beëindigde VMware-activiteiten, dus die is niet perfect vergelijkbaar met latere jaren. De bredere conclusie blijft staan: Dells huidige kwartaalwinstgevendheid ligt ver boven de recente jaarlijkse basislijn, terwijl de werkkapitaalvereisten ook ver boven die basislijn liggen.
Het Oordeel: Bull versus Bear
De Bull-case:
- Een AI-serverbacklog van $95 miljard biedt aanzienlijke vraagzichtbaarheid, en Dells richtlijn van $74 miljard aan AI-serveromzet voor FY2027 impliceert ongeveer $41,5 miljard aan leveringen in de tweede helft na $32,5 miljard in de eerste helft.
- Het bedrijfsresultaat van ISG steeg met 225% en de marge groeide naar 15,0%. Dell onttrekt winst aan de AI-serveropmars, niet alleen doorberekening van dure componenten.
- De groei was breed: traditionele servers en netwerken stegen met 122%, opslag met 26%, commerciële clients met 22% en consumentenclients met 7%.
- Het bedrijfsresultaat van CSG steeg met 42% met een marge van 7,6%, wat zorgt voor een winstgevende commerciële pc-basis naast de infrastructuurcyclus.
- De bijgewerkte FY2027-richtlijn voorziet in $192 miljard aan omzet en $24,37 aan GAAP-verwaterde winst per aandeel, stijgingen van 69% en 181%. De verhoogde outlook bevestigt dat de versnelling van het tweede kwartaal in het jaarplan is verankerd.
De Bear-case:
- De voorraad verdubbelde in zes maanden tot $21,3 miljard. Een leveringsvertraging, herprijzing van componenten of vraagverschuiving zou meer balanswaarde in gevaar brengen dan in enig recent jaar.
- De operationele kasstroom daalde met 13% en de vrije kasstroom met 47%, zelfs terwijl de nettowinst meer dan verdrievoudigde. De winstkwaliteit moet worden bevestigd via normalisatie van het werkkapitaal.
- ISG leverde 68% van de kwartaalomzet. Die concentratie vergroot Dells blootstelling aan kapitaaluitgavencycli voor enterprise-AI en een kleine groep waardevolle implementaties.
- De brutomarge van 20,9% blijft onder de herziene jaarlijkse marge van 23,8% voor FY2024. Het uitzonderlijke kwartaalresultaat hangt deels af van hefboomwerking in verkoop- en algemene kosten die moeilijker te herhalen wordt.
- Dell keerde $4,3 miljard uit aan aandeelhouders in een kwartaal dat $986 miljoen aan vrije kasstroom genereerde. Dat gat voortzetten zou cash, schuld of een ommekeer in werkkapitaal vereisen.
Onze mening: Dell leverde een werkelijk sterk kwartaal af, en de ISG-marge van 15% maakt het resultaat overtuigender dan een simpele AI-leveringskop. De bull-case is geloofwaardig omdat backlog, omzet en segmentwinst allemaal samen bewogen. Maar het volgende bewijspunt is cash. Dell moet in de tweede helft grofweg $41,5 miljard aan AI-serveromzet realiseren terwijl het de voorraadgroei en de conversie van vrije kasstroom onder controle brengt. Lukt dat, dan markeert FY2027 een duurzame verandering in de winstkracht van het bedrijf. Lukt dat niet, dan heeft de $95 miljard backlog een indrukwekkende winst-en-verliesrekening gefinancierd zonder een eveneens indrukwekkend rendement op kapitaal op te leveren.