Resultats d'un cop d'ull
- Període
- FY2026
- Ingressos
- 12,2 kM USD (12.195 MUSD)
- Benefici net
- 3184 M USD (3.184 MUSD)
- Marge net
- 26,1 %
Del Llibre Major obert de SeagateVeure el llibre major en directeInforme de l'emissor (FY2026)
Un fabricant de discs durs acaba de publicar un trimestre de programari. El quart trimestre fiscal de Seagate va lliurar 3.600 milions de dòlars d'ingressos amb un marge brut GAAP del 52,3% i un marge operatiu del 43,0%, amb 1.300 milions de dòlars de benefici net fins a la línia final. Per a l'exercici fiscal complet, els ingressos van créixer un 34% fins als 12.200 milions de dòlars mentre que el cost dels ingressos només va créixer un 12,5% — el palanquejament operatiu d'una fàbrica que funciona a ple rendiment per als centres de dades d'IA. I la direcció va orientar el trimestre de setembre cap als 4.100 milions de dòlars, que seria el trimestre més gran de la història de la companyia.
Les xifres destacades
L'exercici fiscal de Seagate acaba el divendres més proper al 30 de juny, de manera que FY2026 són els dotze mesos acabats el 3 de juliol de 2026 — un any de 53 setmanes, cosa que significa que aproximadament dos punts del creixement següent corresponen a una setmana addicional de vendes. Totes les xifres provenen del Formulari 10-K i del comunicat de resultats.
| Milions de dòlars (excepte BPA) | FY2026 | FY2025 | Interanual |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 12.195 | 9.097 | +34,1% |
| Benefici brut | 5.558 | 3.200 | +73,7% |
| Marge brut | 45,6% | 35,2% | +10,4 pp |
| Benefici operatiu | 4.094 | 1.890 | +116,6% |
| Benefici net | 3.184 | 1.469 | +116,8% |
| BPA diluït | 13,90 $ | 6,77 $ | +105,3% |
| Flux de caixa lliure | 3.105 | 818 | +279,6% |
Dues coses destaquen abans d'aprofundir. Primer, el creixement del benefici és més del triple del creixement dels ingressos — cada dòlar incremental d'ingressos va aportar uns 76 cèntims de benefici brut (un marge incremental de 2.358 milions de dòlars sobre 3.098 milions de dòlars de vendes addicionals). Així és com es comporta una fàbrica de costos fixos amb una alta utilització. Segon, el flux de caixa lliure de 3.100 milions de dòlars és gairebé igual al benefici net, de manera que es tracta de benefici en efectiu, no de meritació: el flux de caixa operatiu va ser de 3.674 milions de dòlars davant només 569 milions de dòlars de despeses de capital.
El quart trimestre per si sol explica la història de l'acceleració: ingressos de 3.629 milions de dòlars (+48,5% interanual), marge brut del 52,3% (davant el 37,4%), benefici net de 1.294 milions de dòlars (+165%) i BPA diluït de 5,58 dòlars. Seagate també va orientar el primer trimestre fiscal de 2027 cap a uns ingressos de 4.100 milions de dòlars (més o menys 100 milions) i un BPA diluït no-GAAP de 7,30 dòlars (més o menys 0,20) — en el punt mitjà, un creixement seqüencial dels ingressos del 13% amb un marge net no-GAAP implícit proper al 40%.
Anàlisi detallada dels ingressos
Seagate reporta un únic segment operatiu, de manera que la història de la composició es troba en els desglossaments de la MD&A del 10-K: el 80% dels ingressos de FY2026 van provenir de clients de centres de dades, davant el 75%, amb Edge IoT mantenint el 20% restant. En dòlars, això és aproximadament 9.800 milions de dòlars d'ingressos de centres de dades (+43%) davant 2.400 milions de dòlars d'Edge IoT (+7%) — el desplegament d'IA va fer pràcticament tot el creixement.
| Composició dels ingressos | FY2026 | FY2025 |
|---|---|---|
| Quota de centres de dades | 80% | 75% |
| Quota d'Edge IoT | 20% | 25% |
| OEM | 81% | 80% |
| Distribuïdors | 13% | 12% |
| Minoristes | 6% | 8% |
| Amèrica / Àsia-Pacífic / EMEA | 50 / 40 / 10% | 49 / 41 / 10% |
Les files de canal i geografia amb prou feines es van moure, i això és precisament el punt: no es tractava d'una història de trobar nous clients en nous llocs. Es tractava de vendre molts més exabytes als mateixos clients de núvol. Els enviaments de HDD nearline van arribar als 695 exabytes, un 40% més que els 497, mentre que el volum no-nearline va caure un 4% fins als 94 exabytes. Els enviaments totals de 789 exabytes van créixer un 32,6% — una mica més lent que el 34,1% dels ingressos, cosa que implica que el preu mitjà ponderat va pujar al voltant de l'1%. Seagate va créixer pel volum, no pel preu.
Les paraules de la mateixa direcció donen suport a aquesta lectura. "El nostre rendiment està impulsat per una sòlida demanda de centres de dades de núvol i una execució disciplinada, i veiem que el moment continua el 2027", va dir el conseller delegat Dave Mosley al comunicat, afegint: "A mesura que la IA accelera la generació de dades i el seu valor, veiem una demanda duradora a llarg termini per a l'emmagatzematge de gran capacitat. Seagate està ben posicionada per abordar la creixent demanda d'exabytes a través de la nostra plataforma Mozaic i la nostra fulla de ruta diferenciada de tecnologia HAMR." Fixeu-vos en el que no hi és: cap "la demanda supera l'oferta", cap "impuls dels preus", cap "oferta limitada". Per a un trimestre tan fort, la contenció és notable — el llibre confirma que el creixement va venir de la utilització i la composició, i la direcció no reclama augments de preus que no pot demostrar. La línia de comptes a cobrar dona suport a la història de la demanda sense exagerar-la: els comptes a cobrar van créixer un 60% fins als 1.534 milions de dòlars sobre un creixement dels ingressos del 34%, cosa coherent amb un any carregat a la segona meitat més que amb un farciment de canal, ja que el quart trimestre va funcionar a un ritme trimestral de 3.600 milions de dòlars davant una mitjana de 3.000 milions de dòlars.
La història dels marges
Quatre anys de marges mostren una companyia que surt d'un forat i després s'accelera més enllà dels seus màxims anteriors:
| Marge | FY2023 | FY2024 | FY2025 | FY2026 |
|---|---|---|---|---|
| Marge brut | 18,3% | 23,4% | 35,2% | 45,6% |
| Marge operatiu | -4,6% | 6,9% | 20,8% | 33,6% |
| Marge net | -7,2% | 5,1% | 16,1% | 26,1% |
La mecànica és senzilla. El cost dels ingressos va pujar 740 milions de dòlars (+12,5%) mentre que els ingressos van pujar 3.098 milions de dòlars (+34,1%) — les fàbriques, un cop pagades, generen marges sobre les oblies i els capçals incrementals. Les despeses operatives amb prou feines es van moure: el desenvolupament de producte va pujar un 4,3% fins als 755 milions de dòlars, i el màrqueting i l'administració van pujar un 2,9% fins als 577 milions de dòlars. Seagate va absorbir un càrrec de 105 milions de dòlars per acord de litigi i una pèrdua de 151 milions de dòlars per l'amortització anticipada de deute i encara va ampliar el marge operatiu en gairebé 13 punts.
El càrrec de 105 milions de dòlars mereix una frase: és la quota neta de Seagate d'un acord de 175 milions de dòlars d'una acció col·lectiva de valors que cobreix el període 2020–2023, amb les asseguradores pagant uns 70 milions de dòlars; el tribunal va concedir l'aprovació preliminar el juliol de 2026 abans d'una audiència final al novembre. Se situa per sobre del benefici operatiu, de manera que el marge operatiu del 33,6% és després del càrrec, no abans. Per sota de la línia, la pèrdua de 151 milions de dòlars per transaccions de deute és el peatge pagat per retirar 1.400 milions de dòlars de deute anticipadament — car en l'any, accreditatiu en tots els anys posteriors, ja que la despesa per interessos ja va caure de 321 milions a 284 milions de dòlars.
Una advertència per a la celebració dels marges: la línia d'impostos s'està normalitzant. La provisió va saltar de 44 milions de dòlars (una taxa efectiva del 2,9%) a 506 milions de dòlars (13,7%), i els impostos en efectiu pagats van ser només de 40 milions de dòlars. L'estructura de Singapur encara protegeix molt, però la diferència entre la provisió i l'efectiu és un vent en contra futur, no un regal permanent.
La gran pregunta: l'orientació de 4.100 milions de dòlars és un ritme sostingut o un pic?
L'orientació de Seagate per al Q1 de FY2027 — 4.100 milions de dòlars d'ingressos i 7,30 dòlars de BPA no-GAAP — implica una cosa notable: aproximadament 1.660 milions de dòlars de benefici net no-GAAP sobre unes 227 milions d'accions, o un marge net del 40%, davant el 36% del Q4. La direcció orienta cap a una expansió continuada, no cap a un estancament. La qüestió és si les unitats Mozaic basades en HAMR (fins a 44 TB per unitat, sistemes de 3,5 PB) constitueixen un cicle tecnològic que ho sostingui, o si estem davant el cim d'un supercicle adjacent a la memòria que sempre acaba de la mateixa manera.
Una mirada als comparables emmarca les apostes. La memòria està obtenint rendes gairebé monopolístiques ara mateix, mentre que l'equip d'emmagatzematge n'obté de mortals:
| Anual FY2026 (milions de dòlars) | Ingressos | Benefici net | Marge net |
|---|---|---|---|
| Seagate | 12.195 | 3.184 | 26,1% |
| Micron (memòria) | 133.188 | 84.969 | 63,8% |
| Applied Materials, FY2025 (equips) | 28.368 | 6.998 | 24,7% |
Seagate se situa entre els fabricants d'equips i l'oligopoli de la memòria — millor que els proveïdors d'eines, lluny del supercicle de la memòria. Aquest és el cas alcista en una taula (guanys de quota i la composició HAMR poden empènyer els marges cap a nivells semblants als de la memòria en el llibre de centres de dades) i també el cas baixista (els discs durs mai han mantingut poder de fixació de preus durant una desacceleració; el marge brut de FY2023 va ser del 18%). La prova falsable arriba amb el Q1: els exabytes nearline han de continuar creixent al 30%+ i la composició de centres de dades ha de mantenir-se prop del 80%, o l'orientació és composició i moment més que un cicle. Cal vigilar també l'únic client que va comprar el 14% dels ingressos de FY2026 — una concentració tan alta significa que una sola decisió de qualificació mou el trimestre.
Seguir una companyia de 12.000 milions de dòlars en text pla
La comptabilitat per partida doble obliga que cada dòlar quadri, que és exactament el que necessita una temporada de resultats: sense boira no-GAAP, sense res ajustat — els ingressos menys les despeses han d'igualar el benefici net fins al dòlar. Llegeix com modelitzem cada companyia per a les convencions, i després mira FY2026 de Seagate tal com el registra el llibre (els ingressos són un abonament, de manera que porten un signe negatiu):
; FY2026 Income Statement — fiscal year ended July 3, 2026 (53 weeks)
; Check: −12195 + 6637 + 755 + 577 + 105 + 27 + 404 + 506 + 3184 = 0 ✓
2026-07-03 * "Seagate Technology Holdings plc" "FY2026 Income Statement"
Income:Revenue -12195 MUSD ; Data Center 80% / Edge IoT 20% of revenue; nearline HDD exabytes 695 of 789 shipped (10-K MD&A)
Expenses:CostOfRevenue 6637 MUSD
Expenses:ResearchAndDevelopment 755 MUSD ; product development
Expenses:SellingGeneralAdministrative 577 MUSD ; marketing and administrative
Expenses:OtherNet 105 MUSD ; legal settlement, Note 12 ($175M securities settlement, ~$70M paid by insurers)
Expenses:OtherNet 27 MUSD ; restructuring and other, net
Expenses:OtherNet 404 MUSD ; other expense, net: interest expense 284 less interest income 30, debt-transaction loss 151, less other gain 1
Expenses:IncomeTax 506 MUSD
Equity:Adjustments 3184 MUSD ; net income offset (RE set by balance assertion)La xifra del balanç que explica la narrativa és la reparació del patrimoni net. Seagate va tenir patrimoni net total negatiu durant tres anys seguits — un dèficit de (1.491 milions de dòlars) tan recentment com FY2024 — perquè dècades de recompres d'accions i dividends van superar els guanys acumulats. A FY2026, els beneficis retinguts van absorbir 3.184 milions de dòlars de benefici net, i el patrimoni net total va passar a +2.167 milions de dòlars mentre que el deute total va caure de 4.995 milions a 3.565 milions de dòlars. La desapalancament i la retenció de beneficis van reparar els dos costats del balanç en un sol any. L'efectiu va acabar en 1.704 milions de dòlars, 813 milions més, després de retornar 810 milions de dòlars als accionistes — i la recompra d'accions, inactiva durant anys, es va reiniciar amb 176 milions de dòlars davant una autorització restant de 4.800 milions de dòlars.
L'arc plurianual
Cinc anys de Seagate són un cicle complet en miniatura: auge, caiguda, fons, recuperació, auge.
| Milions de dòlars | FY2022 | FY2023 | FY2024 | FY2025 | FY2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingressos | 11.661 | 7.384 | 6.551 | 9.097 | 12.195 |
| Marge brut | 29,7% | 18,3% | 23,4% | 35,2% | 45,6% |
| Benefici net | 1.649 | -529 | 335 | 1.469 | 3.184 |
| Deute total | 5.646 | 5.451 | 5.674 | 4.995 | 3.565 |
| Patrimoni net total | 109 | -1.199 | -1.491 | -453 | 2.167 |
Els ingressos van caure un 44% de FY2022 a FY2024, i després gairebé es van duplicar en dos anys. La pèrdua de FY2023 combina el fons de la demanda amb la sanció de 300 milions de dòlars de la BIS pels enviaments a Huawei — un fet puntual que encara ressona, ja que Seagate paga 15 milions de dòlars al trimestre fins al 2028 (75 milions de dòlars pagats a FY2026, 120 milions encara meritats). Fixeu-vos en què va fer la direcció durant el forat: va continuar pagant el dividend cada any (uns 600 milions de dòlars anuals), va reduir les despeses de capital a 254 milions de dòlars a FY2024 i va esperar. Les despeses de capital ara són de 569 milions de dòlars i la propietat, planta i equip tornen a créixer (de 1.657 a 2.034 milions de dòlars) — la fàbrica s'alimenta perquè les comandes són reals. L'adquisició d'Intevac el març de 2025 (88 milions de dòlars, equips de deposició de pel·lícula fina) encaixa en la mateixa lògica: posseir més de la cadena de subministrament HAMR mentre el cicle ho paga.
El veredicte: alcista vs. baixista
Cas alcista
- L'orientació del Q1 de FY2027 (4.100 milions de dòlars d'ingressos, 7,30 dòlars de BPA no-GAAP) implica un marge net del ~40% — la direcció orienta cap a l'acceleració, i el marge brut del 52,3% del Q4 diu que la composició ho dona suport.
- Els exabytes nearline van créixer un 40% amb preus plans, de manera que qualsevol poder de fixació de preus futur va directe al marge brut; els centres de dades són el 80% dels ingressos i encara creixen.
- HAMR/Mozaic més l'addició d'Intevac a la cadena de subministrament donen a Seagate un lideratge tecnològic en unitats de gran capacitat que els clients de núvol han de qualificar durant cicles llargs — quota enganxosa.
- 3.100 milions de dòlars de flux de caixa lliure cobreixen el dividend de 634 milions de dòlars gairebé cinc vegades, es van retirar 1.400 milions de dòlars de deute i queden 4.800 milions de dòlars d'autorització de recompra — els retorns de capital tenen marge per créixer.
- El balanç va passar d'un dèficit de (453 milions de dòlars) a +2.167 milions de dòlars de patrimoni net en un any; la despesa per interessos ja cau (de 321 a 284 milions de dòlars) amb més per venir.
Cas baixista
- Un client representa el 14% dels ingressos, i les xifres encara no donen suport a cap afirmació de poder de fixació de preus — el mateix comunicat de la direcció evita les paraules, i el marge brut del 18% de FY2023 mostra com de ràpid es reverteix.
- L'últim cicle va retallar els ingressos un 44% del pic al fons; els exabytes no-nearline ja es van reduir un 4%, i els HDD enfronten pressió estructural a tot arreu fora del núvol de gran capacitat.
- 225 milions de dòlars d'acords legals estan meritats amb una audiència d'aprovació final al novembre de 2026 pendent, i el cas de patents Lambeth remès torna a judici — els fets puntuals poden no ser puntuals.
- La taxa efectiva d'impostos del 13,7% (davant el 2,9% de l'any anterior) encara està molt per sota de la realitat d'efectiu convergent: 506 milions de dòlars provisionats davant 40 milions pagats és un benefici de moment amb data de caducitat.
- L'any de 53 setmanes afavoreix el creixement de FY2026 en ~2 punts, i el marge del 52,3% del Q4 anualitzat arriba a un nivell que cap fabricant de discs durs ha mantingut mai — la reversió a la mitjana és la taxa base.
La nostra opinió
Seagate es va guanyar aquesta revaloració de la manera difícil — sobrevivint a FY2023–FY2024 sense retallar el dividend i mantenint la fàbrica a punt per a l'onada que va arribar. El llibre de FY2026 mostra un palanquejament operatiu genuí, una conversió real en efectiu i un balanç reparat, i l'orientació del Q1 desafia el mercat a declarar el cim. Ens decantem perquè el cicle duri fins a FY2027: la demanda nearline lligada als desplegaments de centres de dades d'IA té visibilitat de diversos trimestres, la composició HAMR encara és primerenca, i el volant de desapalancament (menys interessos, més recompres) es compon a partir d'ara. Però això és un pic cíclic fins que es demostri el contrari — el cas baixista és simplement l'últim cicle, i només té tres anys. Dimensiona-ho com un cicle, no com un compostador, i deixa que el recompte d'exabytes sigui el stop-loss.





