Salta al contingut principal

Resultats del 2T de l'any fiscal 2027 de Dell: 47.000 milions de dòlars ($47B) d'ingressos, una cartera de comandes d'IA de 95.000 milions ($95B) i la prova de conversió de caixa

Publicat 17 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
Resultats del 2T de l'any fiscal 2027 de Dell: 47.000 milions de dòlars ($47B) d'ingressos, una cartera de comandes d'IA de 95.000 milions ($95B) i la prova de conversió de caixa

Dell Technologies acaba de convertir el desplegament d'infraestructura d'IA en un trimestre de 47.000 milions de dòlars. Els ingressos van augmentar un 58% interanual, el benefici net es va més que triplicar fins als 4.100 milions de dòlars i el benefici per acció diluït va assolir els 6,34 dòlars. No obstant això, la xifra que defineix el trimestre no és al compte de resultats: Dell va tancar el juliol amb una cartera de comandes de servidors d'IA de 95.000 milions de dòlars, gairebé sis vegades els ingressos per servidors d'IA reconeguts durant el trimestre. El senyal de demanda és extraordinari. La qüestió d'inversió és si Dell pot convertir aquesta cartera de comandes en ingressos, marge i caixa sense que l'inventari i el finançament de proveïdors superin el negoci.

Les xifres principals

El comunicat oficial de resultats del 2T de l'any fiscal 2027 de Dell cobreix els tres mesos finalitzats el 31 de juliol de 2026. La comparació interanual és inusualment forta perquè els lliuraments de servidors optimitzats per a IA es van accelerar alhora que van créixer els servidors tradicionals, les xarxes, l'emmagatzematge i els clients comercials.

Mètrica GAAP2T FY20272T FY2026Canvi interanual
Ingressos46.971 M$29.776 M$+58%
Cost dels ingressos37.141 M$24.329 M$+53%
Benefici brut9.830 M$5.447 M$+80%
Despeses de venda, generals i administratives3.336 M$2.889 M$+15%
Recerca i desenvolupament1.109 M$0.785 M$+41%
Resultat operatiu5.385 M$1.773 M$+204%
Despeses financeres i altres, netes0.254 M$0.333 M$−24%
Resultat abans d'impostos5.131 M$1.440 M$+256%
Impost sobre beneficis0.998 M$0.276 M$+262%
Benefici net4.133 M$1.164 M$+255%
BPA diluït6,34 $1,70 $+273%

La taula mostra l'apalancament operatiu, no només un augment del volum d'enviaments. Els ingressos van augmentar en 17.200 milions de dòlars, mentre que el benefici brut va augmentar en 4.400 milions i les despeses operatives només van augmentar en 771 milions. Aquesta combinació va empènyer el resultat operatiu per sobre dels 5.000 milions de dòlars en un sol trimestre, en comparació amb els 8.100 milions de tot l'any fiscal 2026. Dell va obtenir al voltant de dos terços del seu resultat operatiu anual anterior en només tres mesos.

La composició també importa. Els ingressos de productes van ser de 41.100 milions de dòlars i els de serveis de 5.900 milions. El maquinari continua dominant la línia superior, de manera que Dell mai no s'assemblarà a una empresa de programari pur. Però el trimestre demostra que un model centrat en el maquinari pot produir un creixement de beneficis potent quan els sistemes escassos comporten millors marges i la base de despeses operatives creix molt més lentament que els ingressos.

Una advertència es troba per sota del benefici net. El flux de caixa de les operacions va ser de 2.225 milions de dòlars, un 13% menys que els 2.543 milions de l'any anterior, tot i que el benefici net va augmentar un 255%. Després de deduir 1.239 milions de dòlars en despeses de capital i desenvolupament de programari capitalitzat, el flux de caixa lliure va ser de 986 milions de dòlars, un 47% menys. El compte de resultats va ser excepcional. La conversió de caixa no ho va ser.

Anàlisi dels ingressos: els servidors d'IA canvien la combinació

Els dos segments declarables de Dell van créixer, però el Grup de Solucions d'Infraestructura (ISG) va representar gairebé tota l'acceleració.

Segment o categoria de producteIngressos 2T FY2027Ingressos 2T FY2026Canvi interanual
Grup de Solucions d'Infraestructura (ISG)31.782 M$16.817 M$+89%
Servidors optimitzats per a IA16.401 M$8.208 M$+100%
Servidors tradicionals i xarxes10.531 M$4.747 M$+122%
Emmagatzematge4.850 M$3.862 M$+26%
Grup de Solucions per a Clients (CSG)15.034 M$12.503 M$+20%
Clients comercials13.192 M$10.781 M$+22%
Clients de consum1.842 M$1.722 M$+7%

Grup de Solucions d'Infraestructura: Els ingressos d'ISG van assolir els 31.800 milions de dòlars, o el 68% dels ingressos consolidats de Dell. Els servidors optimitzats per a IA van aportar 16.400 milions de dòlars, però la sorpresa va ser l'amplada al seu voltant: els servidors tradicionals i les xarxes van créixer un 122% i l'emmagatzematge un 26%. Això no és un resultat d'un sol producte. Els desplegaments d'IA estiren les xarxes, l'emmagatzematge, el suport i la informàtica convencional cap al mateix cicle de compra. Les xifres donen suport a una tesi més àmplia de renovació d'infraestructura.

El resultat operatiu d'ISG va augmentar un 225% fins als 4.781 milions de dòlars. El seu marge operatiu es va expandir del 8,8% al 15,0%. Aquest moviment de 620 punts bàsics és el fet central de beneficis del trimestre. Els servidors d'IA poden portar acceleradors cars i grans costos de components traspassats, però l'escala de Dell, el treball de configuració, la infraestructura connectada i la millora de la combinació van produir molt més benefici per dòlar d'ingressos que l'any anterior.

Grup de Solucions per a Clients: Els ingressos de CSG van augmentar un 20% fins als 15.000 milions de dòlars, liderats per un increment del 22% en els ingressos de clients comercials. Els ingressos de consum només van créixer un 7%, cosa que reforça l'orientació empresarial de Dell. El resultat operatiu de CSG va augmentar un 42% fins als 1.142 milions de dòlars, i el seu marge va millorar del 6,4% al 7,6%. El negoci de PC no és el titular, però va aportar creixement i marge en lloc d'actuar com a lastre mentre el negoci de servidors escalava.

La tesi del segment és senzilla: Dell s'està tornant més intensiu en infraestructura sense abandonar la seva base de dispositius comercials. La participació d'ISG en els ingressos trimestrals va augmentar fins a aproximadament el 68% des del 56% de l'any anterior. Aquesta concentració crea exposició al cicle d'inversió en IA, però la millora de CSG significa que el trimestre no va dependre d'una comparació de PC feble ni d'una única línia de producte estreta.

La història del marge

L'expansió del marge trimestral és més pronunciada que la història anual recent de Dell. Les files anuals següents provenen dels informes SEC de Dell i proporcionen context; el 2T FY2027 és un període de tres mesos i no s'ha d'anualitzar mecànicament.

PeríodeMarge brutMarge operatiuMarge net
FY2024, revisat23,8%6,1%3,8%
FY202522,2%6,5%4,8%
FY202620,0%7,2%5,2%
2T FY202618,3%6,0%3,9%
2T FY202720,9%11,5%8,8%

El marge brut es va recuperar 260 punts bàsics respecte al trimestre de l'any anterior, tot i que el marge brut anual havia estat disminuint a mesura que el maquinari de servidors de major cost esdevenia una part més gran dels ingressos. Aquesta recuperació és important perquè mostra que l'augment de la producció de servidors d'IA no va reduir Dell a un revenedor de components de baix marge. L'expansió del marge del segment ISG va més que compensar la intensitat de capital incrustada en els sistemes que ven.

El pas més gran es va produir per sota del benefici brut. Les despeses de venda, generals i administratives només van augmentar un 15%, molt per darrere del creixement dels ingressos, de manera que les despeses administratives i de venda van caure al 7,1% dels ingressos des del 9,7%. La recerca i el desenvolupament va augmentar un 41% en dòlars, però encara va disminuir al 2,4% dels ingressos des del 2,6%. Junts, aquests ràtios expliquen per què el marge operatiu gairebé es va duplicar tot i que el marge brut es manté per sota del nivell anual del FY2024.

Les despeses financeres i altres netes també van disminuir en 79 milions de dòlars. No va ser el motor principal, però va ajudar que el resultat abans d'impostos creixés més ràpid que el resultat operatiu. El tipus impositiu es va mantenir àmpliament estable al 19,5%, enfront del 19,2% de l'any anterior, de manera que l'augment del benefici net reflecteix les operacions i no una anomalia fiscal.

La prova de qualitat per als propers trimestres és si Dell pot defensar un marge ISG proper al 15% mentre treballa amb una cartera de comandes molt més gran. El reconeixement d'ingressos sol no és suficient. Un retorn cap al marge de segment anterior del 9% faria semblar temporal l'augment actual de beneficis; marges ISG sostenibles de dos dígits establirien que Dell ha capturat una economia duradora del cicle d'infraestructura d'IA.

La qüestió dels 95.000 milions: pot la cartera de comandes convertir-se en caixa?

Dell va registrar 60.900 milions de dòlars en comandes de servidors d'IA durant el trimestre, va reconèixer 16.401 milions de dòlars en ingressos per servidors d'IA i va tancar amb una cartera de comandes de servidors d'IA de 95.000 milions de dòlars. La cartera de comandes és més del doble dels ingressos trimestrals totals i 5,8 vegades els ingressos trimestrals per servidors d'IA. És un indicador de demanda futura inusualment fort, però no és ingressos reportats ni caixa.

La perspectiva actualitzada augmenta el llistó de conversió. Dell ara guia cap a 192.000 milions de dòlars d'ingressos per a l'any fiscal 2027, un augment del 69%, i 74.000 milions de dòlars en ingressos per servidors optimitzats per a IA, un augment del 200%. L'empresa va reconèixer 32.533 milions de dòlars en ingressos per servidors d'IA al primer semestre, cosa que deixa aproximadament 41.500 milions de dòlars pendents per al segon semestre per assolir la guia anual. Els ingressos totals del primer semestre van ser de 90.813 milions de dòlars, deixant uns 101.200 milions per al segon semestre. Ambdós objectius requereixen un creixement addicional dels lliuraments des d'una base ja rècord.

El balanç mostra el capital de treball necessari per donar suport a aquest augment.

Partida del balanç31 de juliol de 202630 de gener de 2026Canvi
Caixa i equivalents11.569 M$11.528 M$+0,4%
Comptes a cobrar22.918 M$17.585 M$+30%
Finançaments a cobrar corrents12.805 M$8.458 M$+51%
Inventari21.290 M$10.437 M$+104%
Actius corrents totals80.547 M$57.602 M$+40%
Comptes a pagar49.723 M$33.630 M$+48%
Passius corrents totals83.703 M$63.269 M$+32%

L'inventari es va més que duplicar en sis mesos, i els comptes a cobrar més els finançaments a cobrar corrents van augmentar en 9.700 milions de dòlars. Els comptes a pagar van augmentar en 16.100 milions de dòlars, cosa que significa que els proveïdors van finançar una part significativa de la construcció. La caixa es va mantenir gairebé plana. Aquesta és una direcció normal per a una empresa de sistemes que escala enviaments a una velocitat extraordinària, però la magnitud explica per què el flux de caixa operatiu trimestral va disminuir tot i tenir beneficis molt més alts.

Hi ha una altra tensió en l'assignació. Dell va retornar un rècord de 4.300 milions de dòlars als accionistes mitjançant recompres i dividends durant el trimestre. Això va ser gairebé el doble del flux de caixa operatiu i més de quatre vegades el flux de caixa lliure del mateix període de tres mesos. Dell va entrar al trimestre amb caixa abundant i pot utilitzar el seu balanç, però retorns de capital repetits a aquest ritme competirien amb el capital de treball necessari per lliurar la cartera de comandes.

El marcador net, doncs, no són només les comandes. Vigileu els ingressos per servidors d'IA enfront dels 41.500 milions de dòlars restants requerits al segon semestre, el marge operatiu d'ISG enfront del 15,0% actual, l'inventari enfront dels 21.300 milions actuals i el flux de caixa lliure enfront del benefici net. Si els ingressos i la conversió de caixa convergeixen, la cartera de comandes és un actiu d'alta qualitat. Si la cartera de comandes augmenta mentre l'inventari i els comptes a cobrar absorbeixen el benefici, la demanda dels titulars sobreestimarà l'economia.

Seguiment d'un trimestre de 47.000 milions en text net

Modelar Dell a Beancount obliga a que cada dòlar reportat quadri. El llibre major registra Ingressos com a crèdits negatius i Despeses com a dèbits positius; la compensació del benefici net porta la transacció exactament a zero.

; Comprovació: -46971 + 37141 + 1109 + 3336 + 254 + 998 + 4133 = 0
2026-07-31 * "Dell Technologies Inc." "Compte de resultats 2T FY2027"
  Ingressos:Ingressos                            -46971 MUSD
  Despeses:CostDelsIngressos                      37141 MUSD
  Despeses:RecercaIDesenvolupament                 1109 MUSD
  Despeses:VendaGeneralAdministratives             3336 MUSD
  Despeses:AltresNetes                               254 MUSD
  Despeses:ImpostSobreBeneficis                      998 MUSD
  Patrimoni:Ajustaments                             4133 MUSD  ; compensació del benefici net consolidat reportat

La xifra del balanç que porta la narrativa és l'inventari: 21.290 milions de dòlars el 31 de juliol, enfront dels 10.437 milions al final del FY2026. El llibre major públic també mostra el saldo corresponent de comptes a pagar de 49.723 milions de dòlars. La partida doble fa visible el finançament al costat del creixement; la acumulació d'inventari no va sorgir del no-res.

El llibre major cobreix els estats financers anuals de Dell del FY2022 al FY2026 i la darrera presentació del 2T FY2027, incloses les xifres comparatives del FY2024 revisades posteriorment per Dell.

L'arc plurianual: de l'escala de PC a la infraestructura d'IA

La història de cinc anys de Dell no és una corba de creixement suau. Els ingressos es van contreure després del cicle de PC de la pandèmia, es van recuperar al FY2025 i després es van accelerar al FY2026 a mesura que la demanda d'infraestructura esdevenia dominant. El FY2024 següent utilitza les xifres comparatives revisades que Dell va presentar al seu informe del FY2025.

PeríodeIngressosMarge brutMarge operatiuBenefici netInventariComptes a pagar
FY2022101.197 M$21,6%4,6%5.707 M$5.898 M$27.143 M$
FY2023102.301 M$22,2%5,6%2.422 M$4.776 M$18.598 M$
FY2024, revisat88.425 M$23,8%6,1%3.372 M$3.622 M$19.226 M$
FY202595.567 M$22,2%6,5%4.576 M$6.716 M$20.832 M$
FY2026113.538 M$20,0%7,2%5.936 M$10.437 M$33.630 M$
2T FY2027, trimestre46.971 M$20,9%11,5%4.133 M$21.290 M$49.723 M$

L'arc conté dues històries simultànies. Primer, l'eficiència operativa va millorar al llarg del cicle: el marge operatiu anual va pujar del 4,6% al FY2022 al 7,2% al FY2026, tot i que el marge brut anual va caure del 21,6% al 20,0%. Dell va compensar la pressió de la combinació mitjançant despeses operatives més ajustades. El 2T FY2027 va amplificar aquest patró de manera dramàtica.

Segon, el balanç es va transformar més ràpid que el compte de resultats anual. L'inventari va caure per sota dels 4.000 milions de dòlars al FY2024, després va pujar a 6.700 milions al FY2025, 10.400 milions al FY2026 i 21.300 milions al juliol de 2026. Els comptes a pagar van seguir la mateixa direcció. Aquestes línies són la petjada física i financera de l'escala de servidors d'IA de Dell. També fan de la conversió de caixa el senyal de confirmació més important per als propers dos trimestres.

El benefici net del FY2022 inclou 765 milions de dòlars d'operacions discontinuades de VMware, de manera que no és perfectament comparable amb els anys posteriors. La conclusió més àmplia es manté: la rendibilitat trimestral actual de Dell està molt per sobre de la seva línia de base anual recent, mentre que els seus requisits de capital de treball també estan molt per sobre d'aquesta línia de base.

El veredicte: alcista vs. baixista

El cas alcista:

  • Una cartera de comandes de servidors d'IA de 95.000 milions de dòlars proporciona una visibilitat substancial de la demanda, i la guia d'ingressos per servidors d'IA de 74.000 milions de dòlars per al FY2027 de Dell implica uns lliuraments de segon semestre d'uns 41.500 milions després de 32.500 milions al primer semestre.
  • El resultat operatiu d'ISG va augmentar un 225% i el seu marge es va expandir fins al 15,0%. Dell està capturant beneficis de l'augment de la producció de servidors d'IA, no només traspassant components cars.
  • El creixement va ser ampli: els servidors tradicionals i les xarxes van augmentar un 122%, l'emmagatzematge un 26%, els clients comercials un 22% i els clients de consum un 7%.
  • El resultat operatiu de CSG va augmentar un 42% amb un marge del 7,6%, proporcionant una base de PC comercial rendible juntament amb el cicle d'infraestructura.
  • La guia actualitzada per al FY2027 preveu 192.000 milions de dòlars d'ingressos i 24,37 dòlars de BPA GAAP diluït, augments del 69% i el 181%. La perspectiva elevada confirma que l'acceleració del segon trimestre està incrustada al pla anual.

El cas baixista:

  • L'inventari es va duplicar fins als 21.300 milions de dòlars en sis mesos. Un retard en el lliurament, un repreciu de components o un canvi en la demanda posarien en risc més valor del balanç que en cap any recent.
  • El flux de caixa operatiu va caure un 13% i el flux de caixa lliure va caure un 47% tot i que el benefici net es va més que triplicar. La qualitat dels beneficis s'ha de confirmar mitjançant la normalització del capital de treball.
  • ISG va produir el 68% dels ingressos trimestrals. Aquesta concentració augmenta l'exposició de Dell als cicles de despesa de capital d'IA empresarial i a un petit grup de desplegaments d'alt valor.
  • El marge brut del 20,9% es manté per sota del marge anual revisat del 23,8% del FY2024. El resultat operatiu excepcional del trimestre depèn en part de l'apalancament de les despeses administratives i de venda que esdevé més difícil de repetir.
  • Dell va retornar 4.300 milions de dòlars als accionistes en un trimestre que va generar 986 milions de dòlars de flux de caixa lliure. Continuar aquesta bretxa requeriria caixa, deute o una reversió del capital de treball.

La nostra opinió: Dell va lliurar un trimestre realment fort, i el marge ISG del 15% fa que el resultat sigui més convincent que un simple titular d'enviaments d'IA. El cas alcista és creïble perquè la cartera de comandes, els ingressos i el benefici del segment es van moure junts. Però el següent punt de prova és la caixa. Dell ha de reconèixer aproximadament 41.500 milions de dòlars en ingressos per servidors d'IA al segon semestre mentre controla el creixement de l'inventari i la conversió del flux de caixa lliure. Si ho fa, el FY2027 marcarà un canvi durador en el poder de beneficis de l'empresa. Si no ho fa, la cartera de comandes de 95.000 milions haurà finançat un compte de resultats impressionant sense produir un retorn sobre el capital igualment impressionant.

Comparteix aquest article