Към основното съдържание
Beancount.io Logo

Безплатният план на Square вече таксува 3.3% + 30¢ онлайн: Какво ви коства увеличението на тарифите от януари 2026 г. на година

Публикувано 11 минути четенеMike ThriftMike Thrift
Безплатният план на Square вече таксува 3.3% + 30¢ онлайн: Какво ви коства увеличението на тарифите от януари 2026 г. на година

Проверете последното си извлечение за обработка на плащания, преди да прочетете нататък. Ако продавате онлайн чрез безплатния план на Square, всяко картово плащане от 13 януари 2026 г. насам ви коства 3.3% + 30¢ вместо 2.9% + 30¢, които може би все още помните — скок от 14% в процентната ставка, който премина с много по-малко шум, отколкото заслужава промяна в цената от такъв мащаб.

За бизнес, обработващ по няколкостотин долара месечно, разликата е дребна сума. За продавач с голям оборот тя се натрупва до хиляди долари годишно — достатъчно, за да промени отговора на въпроса „на кой план трябва да съм?“, а за някои бизнеси и „изобщо трябва ли да съм в Square?“.

Това ръководство разглежда какво се промени, как да изчислите реалния си годишен разход, къде сега се намират линиите на рентабилност между плановете на Square, и как да решите — с вашите собствени числа, а не с рекламна реч — дали има смисъл да останете, да преминете на по-висок план или да смените доставчика.

Какво се промени през януари 2026 г.

От 13 януари 2026 г. Square коригира тарифите си за обработка на плащания във всички нива на плановете. Основните промени засегнаха онлайн плащанията:

  • Безплатен план, онлайн разплащане и фактури: 2.9% + 30¢ → 3.3% + 30¢
  • Платени планове (Plus и Premium), онлайн: 2.6% + 30¢ → 2.9% + 30¢

Ето актуалната тарифна схема към средата на 2026 г.:

Тип плащанеSquare FreeSquare Plus ($49/мес.)Square Premium ($149/мес.)
Лице в лице (докосване, чип, прекарване)2.6% + 15¢2.5% + 15¢2.4% + 15¢
Онлайн разплащане / фактури3.3% + 30¢2.9% + 30¢2.9% + 30¢
Ръчно въведени / карта на файл3.5% + 15¢3.5% + 15¢3.5% + 15¢
ACH чрез фактура1% (мин. $1)1% (мин. $1, с таван)1% (мин. $1, с таван)

Отгоре се прилагат няколко допълнителни такси независимо от плана: международните карти добавят 1.5%, моментните преводи към банковата ви сметка струват 1.95% от сумата на превода, а транзакциите чрез Afterpay струват 6% + 30¢.

В тази таблица си струва да се отбележат две неща. Първо, ставките за плащания лице в лице почти не се промениха — увеличението е съсредоточено върху обема без физическо присъствие на картата, където разходите за измами и ставките за обмен (interchange) са по-високи. Второ, разликата между безплатния план и платените планове за онлайн плащания вече е 0.4 процентни пункта — точно числото, което определя дали абонамент за $49/месец се изплаща сам. Повече за това по-долу.

Процентът е малък. Годишният разход — не.

Таксите за обработка се крият добре, защото се удържат от всяка транзакция, преди парите да стигнат до банковата ви сметка. Никой не пише чек на Square за $6,000 годишно — но множество бизнеси на практика плащат точно това.

Математиката само за увеличението е проста: новата онлайн ставка ви коства допълнителни 0.4% от всеки онлайн долар, който обработвате в безплатния план. Приложете това към годишния си оборот без физическо присъствие на картата:

  • $5,000/месец онлайн → $20 повече на месец → $240/година
  • $10,000/месец онлайн → $40 повече на месец → $480/година
  • $25,000/месец онлайн → $100 повече на месец → $1,200/година
  • $50,000/месец онлайн → $200 повече на месец → $2,400/година

Това е само увеличението — разликата между това, което сте плащали през декември 2025 г., и това, което плащате сега за идентични продажби. Общият ви разход за обработка е много по-голям.

Изчислете реалната си ефективна ставка

Рекламираната ставка занижава това, което реално плащате, защото фиксираните 30¢ на транзакция утежняват малките суми. Числото, което си струва да знаете, е вашата ефективна ставка:

Ефективна ставка = общо платени такси ÷ общ картов оборот

Вземете продавач на кафе и сладкиши с $20,000/месец онлайн оборот (предварителни поръчки, приложения за доставка, насочени през собствената им система за плащане) със среден чек от $12. Това са приблизително 1,667 транзакции:

  • Процентни такси: $20,000 × 3.3% = $660
  • Такси на транзакция: 1,667 × $0.30 = $500
  • Общо: $1,160/месец — ефективна ставка от 5.8%

Сега дизайнерско студио, което фактурира същите $20,000/месец на 10 клиенти:

  • Процентни такси: $20,000 × 3.3% = $660
  • Такси на транзакция: 10 × $0.30 = $3
  • Общо: $663/месец — ефективна ставка от 3.3%

Един и същ оборот, един и същ план, но коренно различна икономика. Ако средният ви чек е малък, увеличението от януари боли, но фиксираната такса от 30¢ вече е бил по-големият ви проблем — и точно затова опцията за фактуриране чрез ACH при 1% (с таван на таксата в платените планове) заслужава сериозно внимание за всеки, който фактурира по-големи суми.

Новата математика на рентабилността между плановете на Square

Увеличението на тарифите тихомълком премести линиите, които определят кой план е по-евтин. Тъй като Plus намалява онлайн ставката ви от 3.3% на 2.9% — спестяване от 0.4 пункта — абонаментът се изплаща сам, когато спестяването надхвърли $49/месец:

$49 ÷ 0.004 = $12,250/месец онлайн оборот

Ако обработвате повече от около $12,250/месец онлайн, Square Plus вече е по-евтин от безплатния план само по отношение на разходите за обработка, преди дори да отчетете софтуерните функции на плана. Оборотът от плащания лице в лице също помага, но само леко: разликата от 0.1 пункта при плащания лице в лице (2.6% срещу 2.5%) изисква $49,000/месец продажби с физическо присъствие на картата, за да покрие абонамента самостоятелно, така че за повечето търговци точно онлайн ставката е тази, която обръща везните.

Разгледан пример: търговец с $15,000/месец онлайн и $10,000/месец лице в лице.

В безплатния план (приемаме 500 онлайн поръчки по $30 и 800 продажби лице в лице по $12.50):

  • Онлайн: $15,000 × 3.3% + 500 × $0.30 = $495 + $150 = $645
  • Лице в лице: $10,000 × 2.6% + 800 × $0.15 = $260 + $120 = $380
  • Общо: $1,025/месец → $12,300/година

В Square Plus:

  • Онлайн: $15,000 × 2.9% + 500 × $0.30 = $435 + $150 = $585
  • Лице в лице: $10,000 × 2.5% + 800 × $0.15 = $250 + $120 = $370
  • Абонамент: $49
  • Общо: $1,004/месец → $12,048/година

Plus печели с около $250/година — скромно, но идеята е, че този търговец е бил по-добре на безплатния план през 2025 г., а през 2026 г. е по-добре на Plus. Увеличението на тарифите обърна отговора. Ако последно сте правили това сравнение преди януари, изводът ви вече не важи.

Кога Square вече изобщо не е логичен избор

Фиксираното ценообразуване на Square купува реални неща: без месечни минимуми, без такси за PCI съответствие, без неустойка за предсрочно прекратяване, безплатно управление на оспорвания на плащания и хардуер плюс софтуер, които в по-голямата си част просто работят. За нови бизнеси и такива с малък оборот този пакет наистина трудно се надминава, и честният съвет е да останете на място.

Но фиксираното ценообразуване има структурен разход. Square ви таксува с една и съща ставка независимо дали клиентът ви плаща с обикновена дебитна карта (която струва на Square много малко в такси за обмен) или с премиум кредитна карта с бонус програма (която струва много). Фиксираната ставка е зададена достатъчно висока, за да покрие скъпите карти, което означава, че евтините транзакции субсидират модела. С нарастването на оборота ви тази субсидия — разликата между фиксираната ставка и реалния подлежащ разход — се превръща в най-голямата подлежаща на договаряне позиция в разходната ви структура.

Честите практически правила в бранша за това кога да потърсите оферти от алтернативи:

  • Обработка над приблизително $25,000/месец, или
  • Среден чек над приблизително $50

При такъв мащаб търговска сметка тип interchange-plus — при която плащате реалния разход за обмен плюс декларирана надценка, обикновено достигаща около 2.1%–2.5% ефективно при смесен картов оборот — редовно бие фиксирана ставка от 3.3% с цял процентен пункт или повече. При $40,000/месец онлайн оборот, един пункт е $400/месец, или $4,800/година. Някои процесори вместо това предлагат модели с фиксирана месечна такса, при които плащате постоянен абонамент и прехвърляте разходите директно; етикетът има по-малко значение от ефективната ставка, която изчислявате от реален месец на собствените си данни.

Компромисите обаче са реални: извлеченията при interchange-plus се четат по-трудно, някои доставчици връщат месечни такси и договори, а вие се отказвате от интегрираната екосистема на Square. Преминаването също има разходи по смяната — нов хардуер, преобучение, повторно свързване на счетоводството ви. Пресметнете и тях, преди да смените доставчика.

Практически контролен списък за сравнение

  1. Извадете три скорошни месечни извлечения и изчислете ефективната си ставка (общо такси ÷ общ оборот) за всеки месец.
  2. Разделете оборота по канал — лице в лице, онлайн, ръчно въведени, фактура — защото оферти, които бият Square в един канал, могат да губят в друг.
  3. Поискайте от конкурентите оферти interchange-plus в писмен вид, включващи всички месечни такси, такси за PCI, такси за шлюз и такси на транзакция. Изчислете общата ефективна ставка, а не само рекламираната надценка.
  4. Проверете условията за прекратяване — продължителност на договора, такса за предсрочно прекратяване и условия за лизинг на оборудване. Отлична ставка в тригодишен договор с такса за прекратяване от $500 е различен продукт от същата ставка на месечна основа.
  5. Преизчислявайте числата ежегодно. Както доказа този януари, фиксираните ставки не са постоянни ставки. Доставчиците препрайсват, а верният отговор от вчера тихо се превръща в грешния отговор днес.

Малки оперативни стъпки, които връщат част от таксите

Каквато и платформа да изберете, няколко навика намаляват сметката:

  • Насочвайте големи фактури през ACH. Ставката на Square от 1% за ACH (с таван в платените планове) категорично бие 3.3% + 30¢ при всяка по-голяма фактура. Фактура за $5,000 струва $165.30 при плащане с карта и много по-малко при банков превод.
  • Избягвайте ръчното въвеждане. При 3.5% + 15¢ ръчно въведените карти са най-скъпият начин за приемане на плащане. Споразуменията за карта на файл и платежните линкове ви държат извън тази категория.
  • Пропускайте моментните преводи, освен ако паричният поток наистина го изисква. Таксата от 1.95% за моментен превод е втора „такса“ върху пари, за които вече сте платили, за да ги съберете. Стандартните преводи на следващия работен ден са безплатни.
  • Внимавайте с възстановяванията. Square не връща първоначалната такса за обработка, когато възстановите продажба, така че бизнеси с чести възстановявания плащат такси върху приход, който така и не задържат. Прецизирането на описанията на продуктите и указанията за размери, колкото и странно да звучи, е платежна стратегия.
  • Групирайте малки повтарящи се такси. Ако таксувате клиенти на малки суми често, консолидирането в месечно фактуриране намалява броя на таксите от по 30¢, които плащате.

Проследявайте таксите, иначе анализът е измислица

Всяко изчисление в тази статия зависи от едно нещо: да знаете реалния си месечен оборот, брой транзакции и такси по канал. Повечето собственици не го знаят, защото процесорите депозират нетни суми — таксата се удържа, преди парите да пристигнат, така че никога не се появява като сметка.

Решението е счетоводен навик: записвайте брутната продажба, таксата за обработка като отделен разход, а нетния депозит — като това, което реално постъпва в банката. В термините на двустранното счетоводство, продажба от $100 онлайн при новата ставка на безплатния план изглежда така:

2026-09-02 * "Square" "Daily online sales settlement"
  Assets:Bank:Checking            96.40 USD
  Expenses:Fees:CardProcessing     3.60 USD
  Income:Sales                  -100.00 USD

Правете това последователно и книгите ви ще отговарят на стратегическите въпроси при поискване: истинската ви ефективна ставка е на едно запитване разстояние, разходите по канали са видими, и когато конкурент ви предложи оферта от 2.4% ефективно, можете да проверите твърдението спрямо реален месец данни, вместо да разчитате на усещане. Това също поддържа отчета за приходите и разходите честен — записването на нетните депозити като приход занижава едновременно продажбите и разходите, което изкривява маржовете и дори може да изкриви брутните приходи, които декларирате при данъчното облагане.

Дръжте разходите си за плащания видими през цялата година

Увеличението през януари беше напомняне, че тарифите за обработка са променлив разход, а не постоянен — и бизнесите, които го забелязаха най-бързо, бяха тези, чиито книги разделяха таксите от прихода. Beancount.io ви дава счетоводство на чист текст с двойно записване, при което всяка такса за обработка е видим, подлежащ на заявки ред — прозрачен, версиониран и лесен за анализ, когато настъпи следващата промяна в тарифите. Започнете безплатно и знайте ефективната си ставка преди следващото съобщение на процесора си, а не след него.

Споделете тази статия