Spoločnosť Dell Technologies práve premenila výstavbu AI infraštruktúry na štvrťrok s tržbami 47,0 mld. USD. Tržby vzrástli o 58 % medziročne, čistý zisk sa viac ako strojnásobil na 4,1 mld. USD a zriedený zisk na akciu dosiahol 6,34 USD. Napriek tomu číslo, ktoré definuje tento štvrťrok, nie je vo výkaze ziskov a strát: Dell ukončil júl s nevybavenými objednávkami na AI servery v hodnote 95 mld. USD, čo je takmer šesťnásobok tržieb z AI serverov vykázaných v tomto štvrťroku. Signál dopytu je mimoriadny. Investičnou otázkou je, či Dell dokáže premeniť tento objem objednávok na tržby, maržu a hotovosť bez toho, aby mu zásoby a financovanie od dodávateľov ušli spod kontroly.
Hlavné čísla
Oficiálne výsledky spoločnosti Dell za 2. štvrťrok fiškálneho roku 2027 pokrývajú tri mesiace končiace 31. júla 2026. Medziročné porovnanie je nezvyčajne silné, pretože dodávky serverov optimalizovaných pre AI sa zrýchlili v rovnakom čase, keď rástli aj tradičné servery, sieťové zariadenia, úložiská a komerčné počítače.
| Ukazovateľ podľa GAAP | 2. štvrťrok FY2027 | 2. štvrťrok FY2026 | Medziročná zmena |
|---|---|---|---|
| Tržby | 46,971 mld. USD | 29,776 mld. USD | +58 % |
| Náklady na predané tovary | 37,141 mld. USD | 24,329 mld. USD | +53 % |
| Hrubý zisk | 9,830 mld. USD | 5,447 mld. USD | +80 % |
| Predajné, všeobecné a správne náklady | 3,336 mld. USD | 2,889 mld. USD | +15 % |
| Výskum a vývoj | 1,109 mld. USD | 0,785 mld. USD | +41 % |
| Prevádzkový zisk | 5,385 mld. USD | 1,773 mld. USD | +204 % |
| Úrokové a ostatné náklady, netto | 0,254 mld. USD | 0,333 mld. USD | −24 % |
| Zisk pred zdanením | 5,131 mld. USD | 1,440 mld. USD | +256 % |
| Daň z príjmu | 0,998 mld. USD | 0,276 mld. USD | +262 % |
| Čistý zisk | 4,133 mld. USD | 1,164 mld. USD | +255 % |
| Zriedený zisk na akciu | 6,34 USD | 1,70 USD | +273 % |
Tabuľka ukazuje prevádzkovú páku, nielen väčší objem predaja. Tržby vzrástli o 17,2 mld. USD, zatiaľ čo hrubý zisk vzrástol o 4,4 mld. USD a prevádzkové náklady sa zvýšili len o 0,771 mld. USD. Táto kombinácia posunula prevádzkový zisk nad 5 mld. USD za jediný štvrťrok, čo je viac ako 8,1 mld. USD za celý fiškálny rok 2026. Dell tak za tri mesiace zarobil približne dve tretiny prevádzkového zisku z celého predchádzajúceho fiškálneho roka.
Dôležitý je aj mix tržieb. Tržby z produktov dosiahli 41,1 mld. USD a tržby zo služieb 5,9 mld. USD. Hardvér stále dominuje na prvom riadku, takže Dell sa nikdy nebude podobať na čistú softvérovú spoločnosť. Tento štvrťrok však ukazuje, že hardvérovo zameraný model dokáže vytvárať silný rast zisku, keď nedostatkový tovar prináša lepšiu ekonomiku a základňa prevádzkových nákladov rastie oveľa pomalšie ako tržby.
Jedna výstraha sa skrýva pod čistým ziskom. Prevádzkový peňažný tok dosiahol 2,225 mld. USD, čo je medziročne pokles o 13 %, a to aj napriek tomu, že čistý zisk vzrástol o 255 %. Po odpočítaní kapitálových výdavkov a aktivovaných nákladov na vývoj softvéru vo výške 1,239 mld. USD zostal voľný peňažný tok 986 mil. USD, čo je pokles o 47 %. Výkaz ziskov a strát bol výnimočný. Premena zisku na hotovosť už nie.
Podrobný pohľad na tržby: AI servery menia mix
Oba vykazované segmenty spoločnosti Dell rástli, ale takmer celé zrýchlenie zabezpečila divízia Infrastructure Solutions Group (ISG).
| Segment alebo kategória produktov | Tržby za 2. štvrťrok FY2027 | Tržby za 2. štvrťrok FY2026 | Medziročná zmena |
|---|---|---|---|
| Infrastructure Solutions Group | 31,782 mld. USD | 16,817 mld. USD | +89 % |
| Servery optimalizované pre AI | 16,401 mld. USD | 8,208 mld. USD | +100 % |
| Tradičné servery a sieťové zariadenia | 10,531 mld. USD | 4,747 mld. USD | +122 % |
| Úložiská | 4,850 mld. USD | 3,862 mld. USD | +26 % |
| Client Solutions Group | 15,034 mld. USD | 12,503 mld. USD | +20 % |
| Komerční klienti | 13,192 mld. USD | 10,781 mld. USD | +22 % |
| Spotrebitelia | 1,842 mld. USD | 1,722 mld. USD | +7 % |
Infrastructure Solutions Group: Tržby ISG dosiahli 31,8 mld. USD, čo predstavuje 68 % konsolidovaných tržieb spoločnosti Dell. AI servery priniesli 16,4 mld. USD, ale prekvapením je šírka rastu okolo nich: tradičné servery a sieťové zariadenia vzrástli o 122 % a úložiská o 26 %. Toto nie je výsledok jediného produktu. AI projekty ťahajú do rovnakého nákupného cyklu aj sieťové zariadenia, úložiská, podporu a bežné výpočtové systémy. Čísla podporujú tézu o širšej obnove infraštruktúry.
Prevádzkový zisk ISG vzrástol o 225 % na 4,781 mld. USD. Prevádzková marža segmentu sa rozšírila z 8,8 % na 15,0 %. Tento posun o 620 bázických bodov je ústredným faktom o ziskovosti štvrťroka. AI servery síce obsahujú drahé akcelerátory a veľký objem nákladov na komponenty, ktoré sa len prefaktúrujú, ale objem, konfiguračná práca, predaj príslušenstva a lepší mix zabezpečili oveľa vyšší zisk na dolár tržieb ako pred rokom.
Client Solutions Group: Tržby CSG vzrástli o 20 % na 15,0 mld. USD, pričom hlavným ťahúňom bol rast komerčných klientov o 22 %. Tržby od spotrebiteľov vzrástli len o 7 %, čo potvrdzuje podnikovú orientáciu spoločnosti Dell. Prevádzkový zisk CSG vzrástol o 42 % na 1,142 mld. USD a marža segmentu sa zlepšila zo 6,4 % na 7,6 %. Podnikanie s počítačmi nie je hlavnou správou štvrťroka, ale poskytlo ziskový základ pre komerčných zákazníkov popri cykle AI infraštruktúry a nezmenilo sa na príťaž.
Téza o segmentoch je priamočiara: Dell sa stáva viac infraštruktúrnou spoločnosťou bez toho, aby opúšťal svoju základňu komerčných zariadení. Podiel ISG na štvrťročných tržbách vzrástol z približne 56 % na 68 %. Táto koncentrácia zvyšuje citlivosť na cyklus firemných investícií do AI, ale zlepšenie v CSG znamená, že štvrťrok nezávisel od slabého porovnania v oblasti počítačov ani od jediného úzkeho produktového radu.
Príbeh marží
Štvrťročné rozšírenie marží je výraznejšie ako nedávna ročná história spoločnosti Dell. Ročné riadky nižšie pochádzajú z výročných správ spoločnosti Dell a slúžia na kontext; 2. štvrťrok FY2027 je trojmesačné obdobie a nemal by sa mechanicky prepočítavať na ročnú bázu.
| Obdobie | Hrubá marža | Prevádzková marža | Čistá marža |
|---|---|---|---|
| FY2024, upravené | 23,8 % | 6,1 % | 3,8 % |
| FY2025 | 22,2 % | 6,5 % | 4,8 % |
| FY2026 | 20,0 % | 7,2 % | 5,2 % |
| 2. štvrťrok FY2026 | 18,3 % | 6,0 % | 3,9 % |
| 2. štvrťrok FY2027 | 20,9 % | 11,5 % | 8,8 % |
Hrubá marža sa medziročne zotavila o 260 bázických bodov, a to aj napriek tomu, že ročná hrubá marža klesala, pretože drahšie serverové hardvéry tvoria čoraz väčšiu časť tržieb. Toto zotavenie je dôležité, pretože ukazuje, že rast predaja AI serverov nezredukoval Dell na nízkomaržového predajcu komponentov. Rozšírenie marže segmentu ISG viac ako kompenzovalo kapitálovú náročnosť systémov, ktoré predáva.
K väčšiemu skoku došlo pod hrubým ziskom. Predajné, všeobecné a správne náklady vzrástli len o 15 %, teda oveľa pomalšie ako tržby, a ich podiel na tržbách klesol zo 7,1 % na 9,7 %. Náklady na výskum a vývoj vzrástli v dolároch o 41 %, ale ich podiel na tržbách klesol z 2,6 % na 2,4 %. Tieto dva pomerové ukazovatele vysvetľujú, prečo sa prevádzková marža takmer zdvojnásobila, hoci hrubá marža zostáva pod ročnou úrovňou FY2024.
Úrokové a ostatné náklady, netto, tiež klesli o 79 mil. USD. Neboli hlavným faktorom, ale pomohli, aby zisk pred zdanením rástol rýchlejšie ako prevádzkový zisk. Daňová sadzba zostala v podstate stabilná na úrovni 19,5 % oproti 19,2 % pred rokom, takže nárast čistého zisku odráža prevádzkovú výkonnosť, nie daňovú anomáliu.
Testom kvality pre budúce štvrťroky je, či Dell dokáže udržať maržu ISG blízko 15 % pri spracovaní oveľa väčšieho objemu nevybavených objednávok. Samotné vykázanie tržieb nestačí. Návrat k predchádzajúcej 9 % marži segmentu by naznačoval, že súčasný skok v zisku je dočasný; udržateľná dvojciferná marža ISG by potvrdila, že Dell získal trvalú ekonomickú hodnotu z cyklu AI infraštruktúry.
Otázka za 95 mld. USD: Môže sa objem objednávok stať hotovosťou?
Spoločnosť Dell prijala počas štvrťroka objednávky na AI servery v hodnote 60,9 mld. USD, vykázala tržby z AI serverov vo výške 16,401 mld. USD a štvrťrok ukončila s nevybavenými objednávkami na AI servery vo výške 95 mld. USD. Nevybavené objednávky sú viac ako dvojnásobkom celkových štvrťročných tržieb a 5,8-násobkom štvrťročných tržieb z AI serverov. Je to nezvyčajne silný ukazovateľ budúceho dopytu, ale nie je to vykázaná tržba ani hotovosť.
Aktualizovaný výhľad zvyšuje latku premeny. Spoločnosť Dell teraz očakáva tržby za fiškálny rok 2027 vo výške 192 mld. USD, čo je nárast o 69 %, a tržby z AI serverov vo výške 74 mld. USD, čo je nárast o 200 %. V prvom polroku vykázala tržby z AI serverov vo výške 32,533 mld. USD, čo na dosiahnutie ročného cieľa ponecháva v druhom polroku približne 41,5 mld. USD. Celkové tržby za prvý polrok boli 90,813 mld. USD, takže na druhý polrok zostáva približne 101,2 mld. USD. Oba ciele vyžadujú ďalší rast dodávok z už aj tak rekordnej základne.
Súvaha ukazuje pracovný kapitál potrebný na podporu tohto rastu.
| Položka súvahy | 31. júl 2026 | 30. január 2026 | Zmena |
|---|---|---|---|
| Peňažné prostriedky a ich ekvivalenty | 11,569 mld. USD | 11,528 mld. USD | +0,4 % |
| Pohľadávky z obchodného styku | 22,918 mld. USD | 17,585 mld. USD | +30 % |
| Krátkodobé finančné pohľadávky | 12,805 mld. USD | 8,458 mld. USD | +51 % |
| Zásoby | 21,290 mld. USD | 10,437 mld. USD | +104 % |
| Celkové obežné aktíva | 80,547 mld. USD | 57,602 mld. USD | +40 % |
| Záväzky z obchodného styku | 49,723 mld. USD | 33,630 mld. USD | +48 % |
| Celkové krátkodobé záväzky | 83,703 mld. USD | 63,269 mld. USD | +32 % |
Zásoby sa za šesť mesiacov viac ako zdvojnásobili a pohľadávky z obchodného styku plus krátkodobé finančné pohľadávky vzrástli o 9,7 mld. USD. Záväzky z obchodného styku vzrástli o 16,1 mld. USD, čo znamená, že dodávatelia financovali významnú časť výstavby zásob. Peňažné prostriedky zostali takmer nezmenené. Tento smer je pre spoločnosť dodávajúcu systémy pri mimoriadnom raste dodávok normálny, ale rozsah vysvetľuje, prečo štvrťročný prevádzkový peňažný tok klesol napriek oveľa vyššiemu zisku.
Existuje aj ďalšie napätie v alokácii kapitálu. Spoločnosť Dell počas štvrťroka vrátila akcionárom rekordných 4,3 mld. USD prostredníctvom spätného odkúpenia akcií a dividend. To bolo takmer dvojnásobok prevádzkového peňažného toku a viac ako štvornásobok voľného peňažného toku za rovnaké tri mesiace. Dell vstúpil do štvrťroka s dostatočnou hotovosťou a môže využiť svoju súvahu, ale opakované kapitálové výnosy v tomto tempe by konkurovali pracovnému kapitálu potrebnému na splnenie nevybavených objednávok.
Jasný výsledkový list preto nie je len o objednávkach. Sledujte tržby z AI serverov oproti zvyšným 41,5 mld. USD požiadavky na druhý polrok, prevádzkovú maržu ISG oproti súčasným 15,0 %, zásoby oproti súčasným 21,3 mld. USD a voľný peňažný tok oproti čistému zisku. Ak sa tržby a premena na hotovosť zblížia, nevybavené objednávky sú vysoko kvalitným aktívom. Ak nevybavené objednávky rastú, zatiaľ čo zásoby a pohľadávky pohlcujú zisk, medializovaný dopyt nadhodnotí ekonomiku.
Sledovanie štvrťroka s tržbami 47 mld. USD v obyčajnom texte
Modelovanie spoločnosti Dell v Beancount núti, aby sa každý vykázaný dolár zosúladil. Hlavná kniha zaznamenáva Income ako negatívne kredity a Expenses ako pozitívne debety; vyrovnávacia položka čistého zisku privedie transakciu presne na nulu.
; Kontrola: -46971 + 37141 + 1109 + 3336 + 254 + 998 + 4133 = 0
2026-07-31 * "Dell Technologies Inc." "Výkaz ziskov a strát za 2. štvrťrok FY2027"
Income:Revenue -46971 MUSD
Expenses:CostOfRevenue 37141 MUSD
Expenses:ResearchAndDevelopment 1109 MUSD
Expenses:SellingGeneralAdministrative 3336 MUSD
Expenses:OtherNet 254 MUSD
Expenses:IncomeTax 998 MUSD
Equity:Adjustments 4133 MUSD ; vyrovnávacia položka vykázaného konsolidovaného čistého ziskuČíslom v súvahe, ktoré nesie hlavný príbeh, sú zásoby: 21,290 mld. USD k 31. júlu, oproti 10,437 mld. USD na konci fiškálneho roku 2026. Verejná kniha tiež ukazuje zodpovedajúci zostatok záväzkov z obchodného styku vo výške 49,723 mld. USD. Podvojné účtovníctvo ukazuje financovanie vedľa rastu; nárast zásob nevznikol z ničoho.
Kniha pokrýva ročné výkazy spoločnosti Dell za fiškálne roky 2022 až 2026 a najnovšie podanie za 2. štvrťrok FY2027, vrátane následne upravených porovnateľných údajov za fiškálny rok 2024.
Viacročný oblúk: Od rozsahu počítačov k AI infraštruktúre
Päťročná história spoločnosti Dell nie je plynulou rastovou krivkou. Tržby sa po pandemickom cykle počítačov znížili, vo fiškálnom roku 2025 sa zotavili a potom sa vo fiškálnom roku 2026 zrýchlili, keď sa dopyt po infraštruktúre stal dominantným. Pre fiškálny rok 2024 nižšie sú použité upravené porovnateľné údaje, ktoré Dell predstavil vo svojom podaní za fiškálny rok 2025.
| Obdobie | Tržby | Hrubá marža | Prevádzková marža | Čistý zisk | Zásoby | Záväzky z obchodného styku |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2022 | 101,197 mld. USD | 21,6 % | 4,6 % | 5,707 mld. USD | 5,898 mld. USD | 27,143 mld. USD |
| FY2023 | 102,301 mld. USD | 22,2 % | 5,6 % | 2,422 mld. USD | 4,776 mld. USD | 18,598 mld. USD |
| FY2024, upravené | 88,425 mld. USD | 23,8 % | 6,1 % | 3,372 mld. USD | 3,622 mld. USD | 19,226 mld. USD |
| FY2025 | 95,567 mld. USD | 22,2 % | 6,5 % | 4,576 mld. USD | 6,716 mld. USD | 20,832 mld. USD |
| FY2026 | 113,538 mld. USD | 20,0 % | 7,2 % | 5,936 mld. USD | 10,437 mld. USD | 33,630 mld. USD |
| 2. štvrťrok FY2027, štvrťrok | 46,971 mld. USD | 20,9 % | 11,5 % | 4,133 mld. USD | 21,290 mld. USD | 49,723 mld. USD |
Oblúk obsahuje dva súčasné príbehy. Po prvé, prevádzková efektívnosť sa počas cyklu zlepšovala: ročná prevádzková marža vzrástla zo 4,6 % vo fiškálnom roku 2022 na 7,2 % vo fiškálnom roku 2026, a to aj napriek tomu, že ročná hrubá marža klesla z 21,6 % na 20,0 %. Dell kompenzoval tlak na mix prísnejšími prevádzkovými nákladmi. 2. štvrťrok FY2027 tento vzor dramaticky zosilnil.
Po druhé, súvaha sa transformovala rýchlejšie ako ročný výkaz ziskov a strát. Zásoby klesli pod 4 mld. USD vo fiškálnom roku 2024, potom vzrástli na 6,7 mld. USD vo fiškálnom roku 2025, 10,4 mld. USD vo fiškálnom roku 2026 a 21,3 mld. USD do júla 2026. Záväzky z obchodného styku sledovali rovnaký smer. Tieto riadky sú fyzickou a finančnou stopou rozsahu AI serverov spoločnosti Dell. Zároveň robia z premeny na hotovosť najdôležitejší potvrdzujúci signál pre nasledujúce dva štvrťroky.
Čistý zisk za fiškálny rok 2022 zahŕňa 765 mil. USD z ukončených operácií VMware, takže nie je dokonale porovnateľný s neskoršími rokmi. Širší záver stále platí: súčasná štvrťročná ziskovosť spoločnosti Dell je výrazne nad jej nedávnou ročnou základňou, ale aj jej požiadavky na pracovný kapitál sú výrazne nad touto základňou.
Verdikt: Býk vs. medveď
Prípad býka:
- Nevybavené objednávky na AI servery vo výške 95 mld. USD poskytujú značnú viditeľnosť dopytu a cieľ spoločnosti Dell vo výške 74 mld. USD tržieb z AI serverov za fiškálny rok 2027 naznačuje približne 41,5 mld. USD dodávok v druhom polroku po 32,5 mld. USD v prvom polroku.
- Prevádzkový zisk ISG vzrástol o 225 % a marža segmentu sa rozšírila na 15,0 %. Dell zachytáva zisk z rastu predaja AI serverov, nielen prefaktúruje drahé komponenty.
- Rast bol široký: tradičné servery a sieťové zariadenia vzrástli o 122 %, úložiská o 26 %, komerční klienti o 22 % a spotrebitelia o 7 %.
- Prevádzkový zisk CSG vzrástol o 42 % pri marži 7,6 %, čo poskytuje ziskovú základňu komerčných počítačov popri infraštruktúrnom cykle.
- Aktualizovaný výhľad na fiškálny rok 2027 počíta s tržbami 192 mld. USD a ziskom na akciu podľa GAAP vo výške 24,37 USD, čo je nárast o 69 %, resp. 181 %. Zvýšený výhľad potvrdzuje, že zrýchlenie z druhého štvrťroka je súčasťou ročného plánu.
Prípad medveďa:
- Zásoby sa za šesť mesiacov zdvojnásobili na 21,3 mld. USD. Oneskorenie dodávok, zmena cien komponentov alebo posun dopytu by ohrozili hodnotu súvahy viac ako v ktoromkoľvek nedávnom roku.
- Prevádzkový peňažný tok klesol o 13 % a voľný peňažný tok o 47 %, a to aj napriek tomu, že čistý zisk sa viac ako strojnásobil. Kvalita zisku sa musí potvrdiť normalizáciou pracovného kapitálu.
- ISG vyprodukovala 68 % štvrťročných tržieb. Táto koncentrácia zvyšuje citlivosť spoločnosti Dell na cykly firemných kapitálových výdavkov na AI a na malú skupinu vysoko hodnotných nasadení.
- Hrubá marža 20,9 % zostáva pod upravenou ročnou maržou 23,8 % za fiškálny rok 2024. Výnimočný prevádzkový výsledok štvrťroka čiastočne závisí od páky predajných a správnych nákladov, ktorú bude čoraz ťažšie zopakovať.
- Spoločnosť Dell vrátila akcionárom 4,3 mld. USD v štvrťroku, v ktorom vytvorila voľný peňažný tok 986 mil. USD. Pokračovanie tohto rozdielu by si vyžadovalo hotovosť, dlh alebo zvrátenie pracovného kapitálu.
Náš názor: Spoločnosť Dell dosiahla naozaj silný štvrťrok a 15 % marža ISG robí výsledok presvedčivejším ako jednoduchý titulok o dodávkach AI. Prípad býka je dôveryhodný, pretože nevybavené objednávky, tržby a zisk segmentu sa pohybovali spoločne. Ďalším dôkazom je však hotovosť. Dell musí v druhom polroku vykázať približne 41,5 mld. USD tržieb z AI serverov a zároveň dostať rast zásob a premenu na voľný peňažný tok pod kontrolu. Ak sa mu to podarí, fiškálny rok 2027 bude znamenať trvalú zmenu v ziskovej sile spoločnosti. Ak nie, nevybavené objednávky vo výške 95 mld. USD financovali pôsobivý výkaz ziskov a strát bez toho, aby vytvorili rovnako pôsobivú návratnosť kapitálu.