Salta al contingut principal

El pla gratuït de Square ara cobra 3.3% + 30¢ en línia: què et costa l'any l'augment de tarifes de gener de 2026

Publicat 12 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
El pla gratuït de Square ara cobra 3.3% + 30¢ en línia: què et costa l'any l'augment de tarifes de gener de 2026

Revisa el teu darrer extracte de processament abans de llegir cap més paraula. Si vens en línia a través del pla gratuït de Square, cada pagament amb targeta des del 13 de gener de 2026 t'ha costat un 3.3% + 30¢ en lloc del 2.9% + 30¢ que potser encara tens al cap — un salt del 14% en la tarifa percentual que va arribar amb molta menys publicitat de la que mereix un canvi de preu d'aquesta magnitud.

Per a una empresa que processa uns quants centenars de dòlars al mes, la diferència és calderilla. Per a un venedor d'alt volum, s'acumula fins a milers de dòlars a l'any — prou per canviar la resposta a "quin pla hauria de tenir?" i, per a algunes empreses, "hauria de fer servir Square?"

Aquesta guia repassa què ha canviat, com calcular el teu cost anual real, on se situen ara els punts d'equilibri entre els plans de Square, i com decidir — amb les teves pròpies xifres, no amb un discurs comercial — si té sentit quedar-te, actualitzar-te o canviar de proveïdor.

Què va canviar el gener de 2026

A partir del 13 de gener de 2026, Square va ajustar les seves tarifes de processament en tots els nivells de pla. Els canvis més destacats afecten els pagaments en línia:

  • Pla gratuït, pagament en línia i factures: 2.9% + 30¢ → 3.3% + 30¢
  • Plans de pagament (Plus i Premium), en línia: 2.6% + 30¢ → 2.9% + 30¢

Aquí tens el quadre de tarifes actual a mitjan 2026:

Tipus de pagamentSquare FreeSquare Plus ($49/mes)Square Premium ($149/mes)
Presencial (contactless, xip, banda)2.6% + 15¢2.5% + 15¢2.4% + 15¢
Pagament en línia / factures3.3% + 30¢2.9% + 30¢2.9% + 30¢
Introduït manualment / targeta desada3.5% + 15¢3.5% + 15¢3.5% + 15¢
ACH via factura1% (mín. $1)1% (mín. $1, amb límit)1% (mín. $1, amb límit)

A sobre s'apliquen alguns recàrrecs independentment del pla: les targetes internacionals afegeixen un 1.5%, les transferències instantànies al teu banc costen un 1.95% de l'import transferit, i les transaccions d'Afterpay són del 6% + 30¢.

Val la pena fixar-se en dues coses d'aquesta taula. Primer, les tarifes presencials tot just s'han mogut — l'augment es concentra en el volum sense presència de targeta, que és on els costos de frau i les tarifes d'interchange són més alts. Segon, la diferència entre el pla gratuït i els plans de pagament en pagaments en línia és ara de 0.4 punts percentuals, que és exactament la xifra que determina si una subscripció de $49/mes s'acaba amortitzant. Més sobre això a continuació.

El percentatge és petit. El cost anual, no.

Les tarifes de processament s'amaguen bé perquè es descompten de cada transacció abans que els diners arribin al teu compte bancari. Ningú fa un xec a Square per $6,000 a l'any — però moltes empreses ara el paguen igualment.

El càlcul només de l'augment és senzill: la nova tarifa en línia et costa un 0.4% addicional de cada dòlar en línia que processis amb el pla gratuït. Aplica-ho al teu volum anual de vendes sense presència de targeta:

  • $5,000/mes en línia → $20 més al mes → $240/any
  • $10,000/mes en línia → $40 més al mes → $480/any
  • $25,000/mes en línia → $100 més al mes → $1,200/any
  • $50,000/mes en línia → $200 més al mes → $2,400/any

Això és només l'augment — la diferència entre el que pagaves el desembre de 2025 i el que pagues ara per vendes idèntiques. El teu cost total de processament és molt més gran.

Calcula la teva veritable tarifa efectiva

La tarifa anunciada infravalora el que realment pagues, perquè els 30¢ fixos per transacció penalitzen els tiquets petits. La xifra que val la pena conèixer és la teva tarifa efectiva:

Tarifa efectiva = total de tarifes pagades ÷ volum total de targetes

Agafem un venedor de cafè i pastisseria que factura $20,000/mes en línia (comandes anticipades, aplicacions de repartiment redirigides al seu propi checkout) amb un tiquet mitjà de $12. Això són aproximadament 1,667 transaccions:

  • Tarifes percentuals: $20,000 × 3.3% = $660
  • Tarifes per transacció: 1,667 × $0.30 = $500
  • Total: $1,160/mes — una tarifa efectiva del 5.8%

Ara un estudi de disseny que factura els mateixos $20,000/mes repartits entre 10 clients:

  • Tarifes percentuals: $20,000 × 3.3% = $660
  • Tarifes per transacció: 10 × $0.30 = $3
  • Total: $663/mes — una tarifa efectiva del 3.3%

Mateix volum, mateix pla, una economia radicalment diferent. Si el teu tiquet mitjà és petit, l'augment de gener fa mal, però la tarifa fixa de 30¢ ja era el teu problema més gran — i per això mateix l'opció de factura ACH a l'1% (amb un límit de tarifa en els plans de pagament) mereix una mirada seriosa per a qualsevol que facturi imports més grans.

El nou càlcul del punt d'equilibri entre els plans de Square

L'augment de tarifes ha desplaçat silenciosament les línies que determinen quin pla surt més a compte. Com que Plus redueix la teva tarifa en línia del 3.3% al 2.9% — un estalvi de 0.4 punts — la subscripció s'amortitza quan l'estalvi supera els $49/mes:

$49 ÷ 0.004 = $12,250/mes de volum en línia

Si processes més d'uns $12,250/mes en línia, Square Plus ara surt més barat que el pla gratuït només pels costos de processament, abans de comptar cap de les funcions de programari del pla. El volum presencial també ajuda, però només lleugerament: la diferència presencial de 0.1 punts (2.6% vs 2.5%) necessita $49,000/mes en vendes amb presència de targeta per cobrir la subscripció per si sola, així que per a la majoria de comerciants la tarifa en línia és el que decanta la decisió.

Un exemple pràctic: un comerciant que factura $15,000/mes en línia i $10,000/mes presencialment.

Amb el pla gratuït (suposem 500 comandes en línia de $30 i 800 vendes presencials de $12.50):

  • En línia: $15,000 × 3.3% + 500 × $0.30 = $495 + $150 = $645
  • Presencial: $10,000 × 2.6% + 800 × $0.15 = $260 + $120 = $380
  • Total: $1,025/mes → $12,300/any

Amb Square Plus:

  • En línia: $15,000 × 2.9% + 500 × $0.30 = $435 + $150 = $585
  • Presencial: $10,000 × 2.5% + 800 × $0.15 = $250 + $120 = $370
  • Subscripció: $49
  • Total: $1,004/mes → $12,048/any

Plus guanya per uns $250/any — modest, però el que importa és que aquest comerciant sortia més a compte amb el pla gratuït el 2025 i ara surt més a compte amb Plus el 2026. L'augment de tarifes va capgirar la resposta. Si l'última vegada que vas fer aquesta comparació va ser abans de gener, la teva conclusió està desactualitzada.

Quan Square deixa de tenir sentit del tot

La tarifa plana de Square compra coses reals: sense mínims mensuals, sense tarifes de compliment PCI, sense penalització per cancel·lació anticipada, gestió gratuïta de disputes de contracàrrec, i maquinari més programari que, en general, simplement funciona. Per a empreses noves i de baix volum, aquest paquet és realment difícil de superar, i el consell honest és quedar-s'hi.

Però la tarifa plana té un cost estructural. Square et cobra la mateixa tarifa tant si el teu client paga amb una targeta de dèbit senzilla (que costa molt poc a Square en interchange) com amb una targeta de crèdit premium amb recompenses (que costa molt). La tarifa plana es fixa prou alta per cobrir les targetes cares, cosa que significa que les transaccions de baix cost subvencionen el model. A mesura que el teu volum creix, aquesta subvenció — la diferència entre la tarifa plana i el cost real subjacent — es converteix en la partida més gran i negociable de la teva estructura de costos.

Les regles pràctiques habituals del sector per saber quan cal comparar preus amb alternatives:

  • Processar per sobre d'uns $25,000/mes, o
  • Tiquet mitjà per sobre d'uns $50

A aquesta escala, un compte de comerciant interchange-plus — on pagues el cost real d'interchange més un marge declarat, que normalment se situa al voltant del 2.1%–2.5% efectiu en volum mixt de targetes — sol quedar per sota d'una tarifa plana del 3.3% en un punt percentual sencer o més. Amb $40,000/mes de volum en línia, un punt és $400/mes, o $4,800/any. Alguns processadors, en canvi, ofereixen models de tarifa mensual fixa on pagues una subscripció fixa i repercuteixes els costos directament; l'etiqueta importa menys que la tarifa efectiva que calculis a partir d'un mes real de les teves pròpies dades.

Els compromisos, però, són reals: els extractes d'interchange-plus són més difícils de llegir, alguns proveïdors reintrodueixen tarifes mensuals i contractes, i renuncies a l'ecosistema integrat de Square. El canvi també té costos propis — maquinari nou, formació de nou, tornar a vincular la teva comptabilitat. Inclou-los al càlcul abans de fer el canvi.

Una llista de comprovació pràctica per comparar

  1. Recull tres extractes mensuals recents i calcula la teva tarifa efectiva (total de tarifes ÷ volum total) per a cada mes.
  2. Divideix el volum per canal — presencial, en línia, introduït manualment, factura — perquè un pressupost que supera Square en un canal pot perdre en un altre.
  3. Demana pressupostos d'interchange-plus per escrit a la competència, incloent-hi totes les tarifes mensuals, tarifes PCI, tarifes de gateway i càrrecs per transacció. Calcula la tarifa efectiva total, no només el marge anunciat.
  4. Revisa les condicions de sortida — durada del contracte, tarifa de cancel·lació anticipada i condicions de lloguer de l'equipament. Una tarifa excel·lent dins d'un contracte de tres anys amb una tarifa de sortida de $500 és un producte diferent de la mateixa tarifa mes a mes.
  5. Torna a fer els càlculs cada any. Com ha demostrat aquest gener, les tarifes planes no són tarifes fixes. Els proveïdors les revisen, i la resposta correcta d'ahir es converteix silenciosament en la resposta equivocada d'avui.

Petits ajustos operatius que recuperen tarifes

Sigui quina sigui la plataforma que triïs, uns quants hàbits redueixen la factura:

  • Encamina les factures grans a través d'ACH. La tarifa ACH de l'1% de Square (amb límits en els plans de pagament) supera clarament el 3.3% + 30¢ en qualsevol factura considerable. Una factura de $5,000 costa $165.30 amb targeta i molt menys per transferència bancària.
  • Evita la introducció manual. Amb un 3.5% + 15¢, les targetes introduïdes manualment són la manera més cara de cobrar un pagament. Els acords de targeta desada i els enllaços de pagament et mantenen fora d'aquest nivell.
  • Evita les transferències instantànies llevat que el flux de caixa ho requereixi realment. La tarifa del 1.95% per transferència instantània és un segon peatge sobre uns diners que ja has pagat per cobrar. Les transferències estàndard del següent dia hàbil són gratuïtes.
  • Vigila els reemborsaments. Square no retorna la tarifa de processament original quan reemborses una venda, així que les empreses amb molts reemborsaments paguen tarifes sobre ingressos que mai arriben a quedar-se. Ajustar les descripcions de producte i les guies de talles és, curiosament, una estratègia de pagaments.
  • Agrupa els càrrecs recurrents petits. Si factures als clients imports petits amb freqüència, consolidar-ho en una facturació mensual redueix el nombre de peatges de 30¢ que pagues.

Fes seguiment de les tarifes, o l'anàlisi és pura ficció

Cada càlcul d'aquest article depèn d'una cosa: conèixer el teu volum mensual real, el nombre de transaccions i les tarifes per canal. La majoria de propietaris no ho saben, perquè els processadors ingressen imports nets — la tarifa es descompta abans que els diners arribin, així que mai apareix com una factura.

La solució és un hàbit comptable: registra la venda bruta, la tarifa de processament com una despesa pròpia, i el dipòsit net com allò que arriba al banc. En termes de partida doble, una venda en línia de $100 amb la nova tarifa del pla gratuït es veu així:

2026-09-02 * "Square" "Liquidació diària de vendes en línia"
  Assets:Bank:Checking            96.40 USD
  Expenses:Fees:CardProcessing     3.60 USD
  Income:Sales                  -100.00 USD

Fes-ho de manera consistent i els teus llibres respondran les preguntes estratègiques a demanda: la teva veritable tarifa efectiva és a una consulta de distància, els costos canal per canal són visibles, i quan un competidor et proposi un 2.4% efectiu, pots verificar l'afirmació contra un mes real de dades en lloc d'una simple sensació. També manté honesta la teva compte de resultats — registrar els dipòsits nets com a ingressos infravalora tant les vendes com les despeses, cosa que distorsiona els marges i fins i tot pot alterar els ingressos bruts que declares a l'hora de pagar impostos.

Mantén els teus costos de pagament visibles tot l'any

L'augment de gener va ser un recordatori que les tarifes de processament són un cost variable, no un cost fix — i les empreses que se'n van adonar més ràpid van ser aquelles amb uns llibres que separaven les tarifes dels ingressos. Beancount.io t'ofereix una comptabilitat de partida doble en text pla, on cada tarifa de processament és una línia visible i consultable — transparent, versionada i fàcil d'analitzar quan arribi el proper canvi de tarifes. Comença gratis i coneix la teva tarifa efectiva abans del proper anunci del teu processador, no després.

Comparteix aquest article