Dell Technologies току-що превърна изграждането на AI инфраструктура в тримесечие с приходи от 4.1 млрд., а печалбата на акция (разредена) достигна 95 млрд., което е близо шест пъти повече от признатите приходи от AI сървъри през тримесечието. Сигналът за търсене е изключителен. Въпросът за инвеститорите е дали Dell може да превърне този беклог в приходи, марж и паричен поток, без да позволи на инвентара и финансирането от доставчици да изпреварят бизнеса.
Ключовите числа
Официалният отчет за второто тримесечие на FY2027 на Dell обхваща трите месеца, приключили на 31 юли 2026 г. Сравнението на годишна база е необичайно силно, защото доставките на AI-оптимизирани сървъри се ускориха едновременно с ръста на традиционните сървъри, мрежовото оборудване, системите за съхранение и компютрите за бизнес клиенти.
| Показател (GAAP) | Q2 на FY2027 | Q2 на FY2026 | Промяна на годишна база |
|---|---|---|---|
| Приходи | $46.971 млрд. | $29.776 млрд. | +58% |
| Себестойност на продажбите | $37.141 млрд. | $24.329 млрд. | +53% |
| Брутна печалба | $9.830 млрд. | $5.447 млрд. | +80% |
| Общи, административни и търговски разходи | $3.336 млрд. | $2.889 млрд. | +15% |
| Разходи за научноизследователска и развойна дейност | $1.109 млрд. | $0.785 млрд. | +41% |
| Оперативна печалба | $5.385 млрд. | $1.773 млрд. | +204% |
| Лихви и други нетни разходи | $0.254 млрд. | $0.333 млрд. | −24% |
| Печалба преди данъци | $5.131 млрд. | $1.440 млрд. | +256% |
| Данък върху печалбата | $0.998 млрд. | $0.276 млрд. | +262% |
| Нетна печалба | $4.133 млрд. | $1.164 млрд. | +255% |
| Разредена печалба на акция | $6.34 | $1.70 | +273% |
Таблицата показва оперативен ливъридж, а не просто по-голям брой продадени устройства. Приходите са нараснали със 4.4 млрд., а оперативните разходи – само със 5 млрд. за едно тримесечие, което е сравнимо с $8.1 млрд. за цялата FY2026 година. С други думи, Dell е спечелила около две трети от оперативната печалба за цялата предходна година само за три месеца.
Структурата на приходите също има значение. Приходите от продукти бяха 5.9 млрд. Хардуерът все още доминира в горния ред, така че Dell не може да се сравни с чисто софтуерна компания. Но тримесечието демонстрира, че бизнес модел, фокусиран върху хардуера, може да генерира значителен ръст на печалбата, когато системите са в недостиг и носят по-добра икономика, а оперативната база расте по-бавно от приходите.
Едно предупреждение обаче се крие под нетната печалба. Паричният поток от оперативна дейност е бил 2.543 млрд. година по-рано, въпреки че нетната печалба е нараснала със 255%. След приспадане на 986 млн. – с 47% под нивото от предходната година. Отчетът за приходите и загубите е изключителен; превръщането му в паричен поток все още не е.
Анализ на приходите: AI сървърите променят микса
И двата сегмента на Dell са отбелязали растеж, но почти целият ускоряващ ефект идва от Infrastructure Solutions Group (ISG).
| Сегмент или продуктова категория | Приходи за Q2 на FY2027 | Приходи за Q2 на FY2026 | Промяна на годишна база |
|---|---|---|---|
| Infrastructure Solutions Group | $31.782 млрд. | $16.817 млрд. | +89% |
| AI-оптимизирани сървъри | $16.401 млрд. | $8.208 млрд. | +100% |
| Традиционни сървъри и мрежово оборудване | $10.531 млрд. | $4.747 млрд. | +122% |
| Системи за съхранение на данни | $4.850 млрд. | $3.862 млрд. | +26% |
| Client Solutions Group | $15.034 млрд. | $12.503 млрд. | +20% |
| Компютри за бизнес клиенти | $13.192 млрд. | $10.781 млрд. | +22% |
| Компютри за потребители | $1.842 млрд. | $1.722 млрд. | +7% |
Infrastructure Solutions Group: Приходите на ISG достигнаха 16.4 млрд., но изненадата е широчината около тях: традиционните сървъри и мрежовото оборудване отбелязаха ръст от 122%, а системите за съхранение – 26%. Това не е резултат от един-единствен продукт. Разгръщането на AI инфраструктура „дърпа" със себе си мрежи, съхранение, поддръжка и конвенционални изчислителни мощности в рамките на същия цикъл на покупки. Числата подкрепят тезата за по-широко обновяване на инфраструктурата, а не само за продажба на сървъри с графични ускорители.
Оперативната печалба на ISG нарасна със 225% до $4.781 млрд. Оперативният марж на сегмента се разшири от 8.8% на 15.0%. Това увеличение от 620 базисни пункта е централният факт за печалбата през тримесечието. AI сървърите може да съдържат скъпи ускорители и големи разходи за компоненти, които се прехвърлят към клиентите, но мащабът на Dell, конфигурационната работа, свързаната инфраструктура и подобреният микс са довели до значително по-висока печалба на долар приход спрямо предходната година.
Client Solutions Group: Приходите на CSG нараснаха с 20% до 1.142 млрд., а маржът му се подобри от 6.4% на 7.6%. Бизнесът с компютри не е основният заглавие, но той осигури растеж и марж, вместо да бъде тежест, докато сървърният бизнес се мащабираше.
Тезата за сегментите е ясна: Dell става все по-инфраструктурно ориентирана компания, без да изоставя базата си от търговски устройства. Делът на ISG в тримесечните приходи се повиши до приблизително 68% от 56% година по-рано. Тази концентрация създава експозиция към цикъла на ИИ инвестиции, но подобрението в CSG означава, че тримесечието не е зависимо от срив в сравнението при компютрите или от една тясна продуктова линия.
Историята за маржовете
Разширяването на тримесечния марж е по-рязко от скорошната годишна история на Dell. Годишните редове по-долу са от докладите на Dell до SEC и служат за контекст; Q2 на FY2027 е тримесечен период и не трябва да се ануализира механично.
| Период | Брутен марж | Оперативен марж | Нетен марж |
|---|---|---|---|
| FY2024, преработен | 23.8% | 6.1% | 3.8% |
| FY2025 | 22.2% | 6.5% | 4.8% |
| FY2026 | 20.0% | 7.2% | 5.2% |
| Q2 на FY2026 | 18.3% | 6.0% | 3.9% |
| Q2 на FY2027 | 20.9% | 11.5% | 8.8% |
Брутният марж се възстанови с 260 базисни пункта спрямо същото тримесечие на предходната година, въпреки че годишният брутен марж намаляваше, тъй като по-скъпият сървърен хардуер заемаше все по-голяма част от приходите. Това възстановяване е важно, защото показва, че ускорението на AI сървърите не е свалило Dell до нивото на дистрибутор на компоненти с ниска печалба. Разширяването на маржа на ISG сегмента повече от компенсира капиталовата интензивност, присъща на продаваните системи.
По-голямата стъпка се случи под брутната печалба. Общите, административните и търговските разходи (SG&A) нараснаха само с 15%, което е далеч зад темпа на растеж на приходите, така че SG&A спаднаха до 7.1% от приходите от 9.7%. Разходите за научноизследователска и развойна дейност се увеличиха с 41% в доларово изражение, но въпреки това намаляха до 2.4% от приходите от 2.6%. Заедно тези коефициенти обясняват защо оперативният марж почти се удвои, въпреки че брутният марж остава под годишното ниво за FY2024.
Лихвените и другите нетни разходи също намаляха със $79 млн. Това не беше основният двигател, но помогна на печалбата преди данъци да нарасне по-бързо от оперативната печалба. Данъчната ставка остана относително стабилна на 19.5% спрямо 19.2% година по-рано, така че скокът в нетната печалба отразява оперативната дейност, а не данъчна аномалия.
Тестът за качеството на бъдещите тримесечия е дали Dell може да защити марж на ISG около 15%, докато работи през значително по-големия беклог. Само признаването на приходи не е достатъчно. Връщане към предишния марж на сегмента от около 9% би направило настоящото повишаване на печалбата да изглежда временно; устойчивите двуцифрени маржове на ISG биха установили, че Dell е уловила дълготрайна икономика от цикъла на AI инфраструктурата.
Въпросът за $95 млрд.: Може ли беклогът да се превърне в пари?
През тримесечието Dell е записала поръчки за AI сървъри на стойност 16.401 млрд. и е приключила периода с беклог за AI сървъри от $95 млрд. Беклогът е повече от два пъти по-голям от общите тримесечни приходи и 5.8 пъти по-голям от тримесечните приходи от AI сървъри. Това е необичайно силен индикатор за бъдещо търсене, но не е признат приход и не е пари.
Актуализираната прогноза повишава летвата за конвертиране. Dell вече очаква приходи от 74 млрд., което е ръст от 200%. Компанията е признала приходи от AI сървъри за 41.5 млрд., необходими през второто полугодие, за да се достигне годишната прогноза. Общите приходи за първото полугодие бяха 101.2 млрд. за второто полугодие. И двете цели изискват допълнителен ръст на доставките от вече рекордна база.
Балансът показва оборотния капитал, необходим за поддържане на това ускорение.
| Балансов показател | 31 юли 2026 г. | 30 януари 2026 г. | Промяна |
|---|---|---|---|
| Парични средства и еквиваленти | $11.569 млрд. | $11.528 млрд. | +0.4% |
| Вземания от клиенти | $22.918 млрд. | $17.585 млрд. | +30% |
| Текущи вземания по финансов лизинг | $12.805 млрд. | $8.458 млрд. | +51% |
| Инвентар | $21.290 млрд. | $10.437 млрд. | +104% |
| Общо текущи активи | $80.547 млрд. | $57.602 млрд. | +40% |
| Задължения към доставчици | $49.723 млрд. | $33.630 млрд. | +48% |
| Общо текущи пасиви | $83.703 млрд. | $63.269 млрд. | +32% |
Инвентарът се е удвоил за шест месеца, а вземанията от клиенти плюс текущите вземания по финансов лизинг са се увеличили с 16.1 млрд., което означава, че доставчиците са финансирали значителна част от натрупването. Паричните средства са останали почти непроменени. Това е нормална посока за компания, която мащабира доставките си с изключителна скорост, но мащабът обяснява защо тримесечният оперативен паричен поток е намалял въпреки много по-високата печалба.
Има и друго напрежение при разпределението на капитала. Dell върна рекордните $4.3 млрд. на акционерите чрез обратно изкупуване на акции и дивиденти през тримесечието. Това е почти два пъти оперативния паричен поток и повече от четири пъти свободния паричен поток за същите три месеца. Dell започна тримесечието с достатъчно парични средства и може да използва баланса си, но повтарящи се капиталови връщания в този темп биха се конкурирали с оборотния капитал, необходим за изпълнението на беклога.
Следователно чистият резултат не се измерва само с поръчките. Следете приходите от AI сървъри спрямо оставащото изискване от 21.3 млрд. и свободния паричен поток спрямо нетната печалба. Ако приходите и конвертирането в паричен поток се сближат, беклогът е висококачествен актив. Ако беклогът расте, докато инвентарът и вземанията поглъщат печалбата, заглавието за търсенето ще надцени икономиката.
Моделиране на тримесечие от $47 млрд. в Plain Text
Моделирането на Dell в Beancount принуждава всеки отчетен долар да бъде съгласуван. Счетоводната книга записва Income като отрицателни кредити, а Expenses като положителни дебити; прихождането на нетната печалба довежда транзакцията точно до нула.
; Проверка: -46971 + 37141 + 1109 + 3336 + 254 + 998 + 4133 = 0
2026-07-31 * "Dell Technologies Inc." "Отчет за приходите и разходите за Q2 на FY2027"
Income:Revenue -46971 MUSD
Expenses:CostOfRevenue 37141 MUSD
Expenses:ResearchAndDevelopment 1109 MUSD
Expenses:SellingGeneralAdministrative 3336 MUSD
Expenses:OtherNet 254 MUSD
Expenses:IncomeTax 998 MUSD
Equity:Adjustments 4133 MUSD ; отчетена консолидирана нетна печалба (компенсираща)Числото от баланса, което носи основният разказ, е инвентарът: 10.437 млрд. в края на FY2026. Публичната счетоводна книга също така показва съответстващото салдо на задълженията към доставчици от $49.723 млрд. Двойното записване прави финансирането видимо до растежа; натрупването на инвентар не се е появило от нищото.
Счетоводната книга обхваща годишните отчети на Dell от FY2022 до FY2026 и най-новия доклад за Q2 на FY2027, включително впоследствие преработените сравнителни данни за FY2024.
Многогодишната траектория: От мащаба на компютрите към AI инфраструктурата
Петгодишната история на Dell не е гладка крива на растеж. Приходите се свиха след цикъла на компютрите по време на пандемията, възстановиха се през FY2025 и след това се ускориха през FY2026, когато търсенето на инфраструктура стана доминиращо. FY2024 по-долу използва преработените сравнителни данни, представени от Dell в доклада им за FY2025.
| Период | Приходи | Брутен марж | Оперативен марж | Нетна печалба | Инвентар | Задължения към доставчици |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2022 | $101.197 млрд. | 21.6% | 4.6% | $5.707 млрд. | $5.898 млрд. | $27.143 млрд. |
| FY2023 | $102.301 млрд. | 22.2% | 5.6% | $2.422 млрд. | $4.776 млрд. | $18.598 млрд. |
| FY2024, преработен | $88.425 млрд. | 23.8% | 6.1% | $3.372 млрд. | $3.622 млрд. | $19.226 млрд. |
| FY2025 | $95.567 млрд. | 22.2% | 6.5% | $4.576 млрд. | $6.716 млрд. | $20.832 млрд. |
| FY2026 | $113.538 млрд. | 20.0% | 7.2% | $5.936 млрд. | $10.437 млрд. | $33.630 млрд. |
| Q2 на FY2027 (тримесечие) | $46.971 млрд. | 20.9% | 11.5% | $4.133 млрд. | $21.290 млрд. | $49.723 млрд. |
Траекторията съдържа две едновременни истории. Първо, оперативната ефективност се подобри през целия цикъл: годишният оперативен марж се покачи от 4.6% през FY2022 до 7.2% през FY2026, въпреки че годишният брутен марж падна от 21.6% на 20.0%. Dell компенсира натиска върху микса чрез по-строг контрол на оперативните разходи. Q2 на FY2027 драматично усили този модел.
Второ, балансът се трансформира по-бързо от годишния отчет за приходите и разходите. Инвентарът падна под 6.7 млрд. през FY2025, 21.3 млрд. до юли 2026 г. Задълженията към доставчици следваха същата посока. Тези редове са физическият и финансовият отпечатък на мащаба на AI сървърите на Dell. Те също така правят конвертирането в паричен поток най-важният потвърждаващ сигнал за следващите две тримесечия.
Нетната печалба за FY2022 включва $765 млн. от прекратените операции на VMware, така че не е напълно сравнимо с по-късните години. По-широкият извод все пак е валиден: настоящата тримесечна рентабилност на Dell е значително над скорошната годишна базова линия, докато изискванията за оборотен капитал също са значително над тази базова линия.
Присъдата: Бикове срещу мечки
Аргументите на биковете:
- Беклогът от 74 млрд. за FY2027 предполага около 32.5 млрд. през първото.
- Оперативната печалба на ISG нарасна със 225%, а маржът му се разшири до 15.0%. Dell печели от ускорението на AI сървърите, а не само прехвърля скъпите компоненти.
- Растежът беше широк: традиционните сървъри и мрежовото оборудване нараснаха със 122%, системите за съхранение – с 26%, компютрите за бизнес клиенти – с 22%, а тези за потребители – със 7%.
- Оперативната печалба на CSG нарасна с 42% при марж от 7.6%, осигурявайки печеливша база за бизнес компютри до инфраструктурния цикъл.
- Актуализираната прогноза за FY2027 предвижда приходи от 24.37, което е ръст от съответно 69% и 181%. Повишената прогноза потвърждава, че ускорението от второто тримесечие е заложено в годишния план.
Аргументите на мечките:
- Инвентарът се е удвоил до $21.3 млрд. за шест месеца. Забавяне на доставките, преоценка на компонентите или промяна в търсенето биха изложили на риск повече стойност от баланса, отколкото през която и да е скорошна година.
- Оперативният паричен поток е спаднал с 13%, а свободният паричен поток – с 47%, въпреки че нетната печалба се е утроила. Качеството на печалбата трябва да бъде потвърдено чрез нормализиране на оборотния капитал.
- ISG генерира 68% от тримесечните приходи. Тази концентрация увеличава експозицията на Dell към циклите на капиталовите разходи за ИИ при предприятията и към малка група високостойностни внедрявания.
- Брутният марж от 20.9% остава под преработения годишен марж от 23.8% за FY2024. Изключителният оперативен резултат през тримесечието зависи отчасти от ливъриджа на SG&A, който става по-трудно да се повтори.
- Dell върна 986 млн. Продължаването на тази разлика би изисквало парични средства, дълг или обръщане на оборотния капитал.
Нашето мнение: Dell отчете наистина силно тримесечие, а маржът на ISG от 15% прави резултата по-убедителен от обикновеното заглавие за доставки на AI. Аргументът на биковете е правдоподобен, защото беклогът, приходите и сегментната печалба се движат заедно. Но следващото доказателство е паричният поток. Dell трябва да признае приблизително 95 млрд. ще е финансирал впечатляващ отчет за приходите, без да произведе също толкова впечатляваща възвръщаемост на капитала.