Výsledky na prvý pohľad
- Obdobie
- FY2026Q3
- Výnosy
- 25,3 mld. USD (25 274 MUSD)
- Čistý zisk
- 3 mld. USD (3 048 MUSD)
- Čistá marža
- 12,1 %
Z otvorenej knihy spoločnosti PepsicoZobraziť živú knihuPodanie emitenta (FY2026Q3)
PepsiCo oznámila 8. októbra 2026 tržby za tretí kvartál vo výške 25,3 miliardy USD, čo je nárast o 5,6 %, a zriedený EPS 2,23 USD, čo je nárast o 17 %. Jadrový prevádzkový zisk vzrástol o 3 %, teda o 140 miliónov USD. Vrátenie ciel v kvartáli predstavovalo 178 miliónov USD. Bez nich by jadrový prevádzkový zisk bol mierne nižší ako pred rokom. V ten istý deň ráno vedenie znížilo celoročný výhľad rastu jadrového EPS v stálych menách z dolnej hranice 4 % až 6 % na rozpätie 1 % až 2 % a o obrate v Severnej Amerike uviedlo: „trvá to dlhšie, než sme plánovali."
Kľúčové čísla
Fiškálny rok PepsiCo sa končí poslednú sobotu decembra a jeho prvé tri kvartály majú po 12 týždňov. Q3 2026 predstavuje 12 týždňov končiacich 5. septembra 2026. Každý údaj nižšie pochádza z formulára 10-Q, správy o ziskoch a pripravených poznámok vedenia uvedených v Zdroje.
| Ukazovateľ | Q3 2026 | Q3 2025 | Medziročná zmena |
|---|---|---|---|
| Tržby | 25 274 mil. USD | 23 937 mil. USD | +5,6 % |
| Hrubá marža | 54,4 % | 53,6 % | +85 bps |
| Prevádzkový zisk | 4 260 mil. USD | 3 569 mil. USD | +19 % |
| Čistý zisk (pripadajúci) | 3 048 mil. USD | 2 603 mil. USD | +17,1 % |
| Zriedený EPS | 2,23 USD | 1,90 USD | +17 % |
| Jadrový zriedený EPS | 2,34 USD | 2,29 USD | +2 % |
Správa rozdeľuje 5,6 % rast tržieb na tri časti: 3,1 % organický rast, čistý prínos 1,7 bodu z akvizícií a odpredajov a prínos 0,7 bodu zo zahraničných mien. Organický rast bol väčšinou cena. Podľa 10-Q efektívna čistá cenotvorba predstavovala približne 3 body a organický objem približne pol bodu.
Vykázaný zisk rástol oveľa rýchlejšie ako tržby a väčšina tohto rozdielu sú minuloročné položky. Tretí kvartál 2025 zahŕňal 568 miliónov USD položiek, ktoré PepsiCo vylučuje z jadrových výsledkov: náklady na akvizície a odpredaje, odpis Rockstar, reštrukturalizáciu a vyrovnanie daňovej kontroly v Latinskej Amerike. Tento rok tie isté položky predstavujú čistých 17 miliónov USD. Jadrový prevádzkový zisk, ktorý ich vynecháva v oboch rokoch, vzrástol zo 4 137 miliónov USD na 4 277 miliónov USD.
Naša analýza Q2 odporúčala v tomto kvartáli sledovať dve veci: či sa potraviny v Severnej Amerike vrátili k rastu a či jadrová prevádzková marža prestala klesať. Nestalo sa ani jedno. Tržby potravín v Severnej Amerike boli ploché až mierne klesajúce a jadrová prevádzková marža klesla o ďalších 35 bázických bodov na 16,9 %.
Hĺbková analýza tržieb
Tržby segmentov pochádzajú z 10-Q. Stĺpce organického rastu a objemu pochádzajú zo správy.
| Divízia | Q3 2026 | Q3 2025 | Vykázaná medziročná zmena | Organická medziročná zmena | Objem |
|---|---|---|---|---|---|
| PepsiCo Foods North America | 6 504 mil. USD | 6 526 mil. USD | ploché | ploché | potraviny ploché |
| PepsiCo Beverages North America | 7 706 mil. USD | 7 327 mil. USD | +5 % | ploché | nápoje -2 % |
| International Beverages Franchise | 1 401 mil. USD | 1 291 mil. USD | +8 % | +7 % | nápoje +5 % |
| Európa, Blízky východ a Afrika | 5 413 mil. USD | 5 022 mil. USD | +8 % | +9 % | potraviny -1 %, nápoje +4 % |
| Latin America Foods | 3 021 mil. USD | 2 656 mil. USD | +14 % | +6 % | potraviny +3 % |
| Asia Pacific Foods | 1 229 mil. USD | 1 115 mil. USD | +10 % | +9 % | potraviny +11 % |
Dva segmenty v Severnej Amerike tvoria 56 % tržieb a ani jeden organicky nerástol. Tržby potravín klesli o 22 miliónov USD. Podľa 10-Q objem slaných pochúťok vzrástol o 1 % a objem ostatných potravín klesol o 4 % a čistá cenotvorba bola nepriaznivá. PepsiCo stále platí za objem pochúťok nižšími cenami, rovnako ako v Q2.
Nápoje v Severnej Amerike vzrástli o 5 % a správa tento rast pripisuje primárne „prínosom akvizícií uskutočnených v roku 2025." Akvizície v kvartáli pridali 428 miliónov USD tržieb. Organické tržby predstavovali 7 289 miliónov USD oproti 7 312 miliónom USD pred rokom. Objem nápojov klesol o 2 %, čo je zlepšenie oproti 4 % poklesu v Q2, pričom sýtené nealkoholické nápoje klesli o 2 % a nesýtené nápoje o 3 %.
Štyri medzinárodné segmenty spolu priniesli 11 064 miliónov USD, teda 44 % tržieb, a každý z nich rástol. Tu sú najsilnejšie slová vedenia. Pripravené poznámky uvádzajú, že „medzinárodná výkonnosť bola v treťom kvartáli robustná, pričom každý segment dosiahol organický rast tržieb," a že medzinárodný organický rast „zrýchlil v treťom kvartáli na 8 percent – 22. po sebe nasledujúci kvartál organického rastu tržieb aspoň v stredných jednociferných hodnotách." Tabuľka segmentov podporuje obe tvrdenia. Objem potravín v Ázii a Tichomorí vzrástol o 11 %, na čele s Indiou.
K novým produktom poznámky uvádzajú: „Sme povzbudení výkonnosťou trendových inovácií, ako sú NKD, Doritos Protein, Lays Baked s olivovým olejom," a že poppi „dosiahlo zlepšené výsledky a získalo objemový a hodnotový podiel v treťom kvartáli." 10-Q poskytuje druhý pohľad na poppi. PepsiCo dlhuje predávajúcim ďalších 300 miliónov USD, ak značka do tretieho kvartálu 2027 dosiahne určité míľniky. Teraz túto povinnosť oceňuje na 12 miliónov USD po tom, čo ju v tomto kvartáli znížila o 105 miliónov USD a od začiatku roka o 266 miliónov USD. Zníženie sa zaúčtuje ako zníženie predajných, všeobecných a administratívnych nákladov, a teda zvýšilo vykázaný prevádzkový zisk. PepsiCo ho vylučuje z jadrových výsledkov.
Pre Severnú Ameriku sú poznámky priame: „Naše podnikanie v Severnej Amerike bolo pod našimi očakávaniami a predstavuje významnú príležitosť na zlepšenie."
Príbeh marží
| Obdobie | Tržby | Hrubá marža | Prevádzková marža | Čistá marža |
|---|---|---|---|---|
| FY2021 | 79 474 mil. USD | 53,3 % | 14,0 % | 9,6 % |
| FY2022 | 86 392 mil. USD | 53,0 % | 13,3 % | 10,3 % |
| FY2023 | 91 471 mil. USD | 54,2 % | 13,1 % | 9,9 % |
| FY2024 | 91 854 mil. USD | 54,6 % | 14,0 % | 10,4 % |
| FY2025 | 93 925 mil. USD | 54,1 % | 12,2 % | 8,8 % |
| Q2 2026 | 24 181 mil. USD | 54,2 % | 16,6 % | 12,3 % |
| Q3 2026 | 25 274 mil. USD | 54,4 % | 16,9 % | 12,1 % |
Hrubá marža vzrástla medziročne o 85 bázických bodov na 54,4 %. Náklady na predaný tovar vzrástli o 3,7 %, zatiaľ čo tržby vzrástli o 5,6 %. Časť zlepšenia spočíva v tom, že minuloročné náklady na predaný tovar zahŕňali 46 miliónov USD nákladov súvisiacich s akvizíciami. Na jadrovom základe správa ukazuje rast hrubej marže z 53,9 % na 54,4 %.
Cenotvorba funguje medzinárodne, ale nie v Severnej Amerike. Podľa 10-Q efektívna čistá cenotvorba predstavovala 7 bodov v Európe, na Blízkom východe a v Afrike, 3 body v Latinskej Amerike a 3 body pri nápojoch v Severnej Amerike. Cenotvorba potravín v Severnej Amerike klesla o 1 bod a potravín v Ázii a Tichomorí o 2 body. Správa opisuje konsolidovaný rast ako „prínosy spojené s efektívnou čistou cenotvorbou a príspevok z organického rastu objemu". Nič v správe ani v poznámkach neuvádza, že ceny budú ďalej rásť. Vyhlásenie generálneho riaditeľa o nákladoch hovorí opak: nové znižovanie nákladov má „zmierniť dopady rastúcej inflácie vstupných nákladov."
Vykázaná prevádzková marža dosiahla 16,9 %, oproti 14,9 % pred rokom. Jadrová prevádzková marža sa pohla opačným smerom, zo 17,3 % na 16,9 %. Oba údaje sú v správe. Vykázaná marža sa zlepšila, pretože minuloročné položky zmizli. Jadrová marža klesla, pretože potraviny v Severnej Amerike zarobili menej: ich jadrový prevádzkový zisk klesol o 12 %, z 1 570 miliónov USD na 1 382 miliónov USD, a poznámky uvádzajú pokles ich jadrovej marže o 280 bázických bodov s odkazom na „dopad investícií do dostupnosti, prekonanie zisku z predaja aktíva v predchádzajúcom roku a vyššie investície do reklamy a marketingu."
Pod prevádzkovou líniou má kvartál jednu pomenovanú položku. PepsiCo zaúčtovala 144 miliónov USD nákladu na vyrovnanie dôchodkov po tom, čo jednorazové výplaty z amerického dôchodkového plánu prekročili ročnú hranicu, ktorá spúšťa účtovanie o vyrovnaní (10-Q poznámka 6). Tým sa dôchodková položka zmenila z príjmu 26 miliónov USD pred rokom na výdavok 114 miliónov USD. Náklad znížil EPS o 0,08 USD a je vylúčený z jadrového EPS.
Jedna veľká otázka: Akú časť kvartálu tvorilo vrátenie ciel?
Najvyšší súd USA tento rok rozhodol, že mnohé clá uložené podľa zákona o medzinárodných núdzových hospodárskych právomociach sú neplatné. Podľa 10-Q PepsiCo podala nároky na vrátenie a „prijala podstatnú väčšinu vrátenia týchto ciel." Konkrétnu sumu neuvádza. Pripravené poznámky áno: „Vrátenie ciel predstavovalo v treťom kvartáli 178 miliónov USD."
PepsiCo ponecháva vrátenie v jadrových výsledkoch. Správa uvádza, že 3 % rast jadrového prevádzkového zisku zahŕňa „priaznivý vplyv vrátenia ciel vo výške 4 percentuálnych bodov." Mostík nižšie používa zosúladenie zo správy a potom odpočíta vrátenie.
| Mostík GAAP → non-GAAP, Q3 2026 | milióny USD |
|---|---|
| Vykázaný prevádzkový zisk (GAAP) | 4 260 |
| Čisté zisky z precenenia komoditných derivátov na trhovú hodnotu | (79) |
| Náklady na reštrukturalizáciu a odpisy | 192 |
| Kredity súvisiace s akvizíciami a odpredajmi | (96) |
| Jadrový prevádzkový zisk (non-GAAP) | 4 277 |
| Vrátenie ciel zahrnuté v jadrovom zisku (pripravené poznámky) | 178 |
| Jadrový prevádzkový zisk bez vrátenia ciel (náš výpočet) | 4 099 |
| Jadrový prevádzkový zisk, Q3 2025 | 4 137 |
Jadrový prevádzkový zisk bez vrátenia je 4 099 miliónov USD, približne o 1 % pod úrovňou pred rokom. Posledné dva riadky predstavujú náš odpočet dvoch údajov, ktoré PepsiCo zverejnila. PepsiCo neuvádza jadrový údaj bez vrátení.
Vrátenie je koncentrované v nápojoch v Severnej Amerike. Podľa 10-Q 45 % rast prevádzkového zisku tohto segmentu zahŕňal „priaznivý čistý vplyv globálnych ciel vo výške 23 percentuálnych bodov (ktorý zahŕňa vrátenie ciel) a vyššie náklady na komodity." Jeho jadrový prevádzkový zisk vzrástol len o 4 % na 1 012 miliónov USD a poznámky uvádzajú, že jeho jadrová marža napriek tomu klesla o 15 bázických bodov.
Rozdeľte šesť segmentov podľa geografie a kvartál vyzerá ako dve spoločnosti. Medzinárodný jadrový prevádzkový zisk vzrástol o 16 %, z 1 998 miliónov USD na 2 309 miliónov USD. Jadrový prevádzkový zisk v Severnej Amerike klesol o 6 %, z 2 545 miliónov USD na 2 394 miliónov USD, a to vrátane vrátenia.
Preto sa výhľad znížil. Celoročné zmeny zo správy:
| Výhľad na fiškálny rok 2026 | Aktuálny | Predchádzajúci |
|---|---|---|
| Organický rast tržieb | približne 3 % | 2 % až 4 % |
| Rast čistých tržieb | približne 6 % | 4 % až 6 % |
| Rast jadrového EPS v stálych menách | 1 % až 2 % | dolná hranica 4 % až 6 % |
| Rast jadrového EPS | 2,5 % až 3,5 % | dolná hranica 5 % až 7 % |
| Jadrová efektívna daňová sadzba | približne 21 % | približne 22 % |
Výhľad tržieb sa zvýšil a výhľad zisku sa znížil, takže zníženie sa týka výlučne marže. Poznámky uvádzajú: „očakávame, že výkonnosť jadrovej prevádzkovej marže v Severnej Amerike zostane v štvrtom kvartáli pod tlakom." Nižšia daňová sadzba zníženie zmierňuje. Podľa 10-Q bola podstatná väčšina vrátenia ciel už prijatá, takže v ďalších kvartáloch zostáva len málo na zaúčtovanie.
Sledovanie spoločnosti s tržbami 93,9 mld. USD v čistom texte
Podvojná účtovná kniha musí umiestniť každú sumu na riadok, takže jednorazová položka je buď viditeľná, alebo zámerne ponechaná v rámci súčtu. Transakcia nižšie predstavuje kvartál tak, ako bol vložený do open_ledger/pepsico, podľa spôsobu, akým modelujeme každú spoločnosť. Výnosy sú záporné, náklady kladné a kontrolný riadok dokazuje, že ich súčet je nula.
; FY2026Q3 Income Statement — 12 weeks ended September 5, 2026
; Net revenue 25274; cost of sales 11520; SG&A 9494; no impairment this quarter;
; operating profit 4260; other pension and retiree medical benefits expense 114
; (settlement charge 144 less 30 of other net benefit income);
; net interest expense and other 242; pre-tax 3904; tax 834; net income 3070.
; Check: -25274 + 11520 + 9494 + 144 - 30 + 242 + 834 + 22 + 3048 = 0 ✓
2026-09-05 * "PepsiCo, Inc." "FY2026Q3 Income Statement"
Income:Revenue -25274 MUSD
Expenses:CostOfRevenue 11520 MUSD
Expenses:SellingGeneralAdministrative 9494 MUSD
Expenses:OtherNet 144 MUSD ; Note 6: pension settlement charge, U.S. qualified plan lump-sum distributions
Expenses:OtherNet -30 MUSD ; other pension and retiree medical benefits, before the settlement charge (114 as filed - 144)
Expenses:OtherNet 242 MUSD ; net interest expense and other
Expenses:IncomeTax 834 MUSD
Expenses:OtherNet 22 MUSD ; net income attributable to noncontrolling interests
Equity:Adjustments 3048 MUSD ; net income attributable to PepsiCo offset (RE set by balance assertion)S dvoma jednorazovými položkami sa zaobchádza odlišne a dôvodom je podanie. Náklad na vyrovnanie dôchodkov má vlastné zaúčtovanie, pretože 10-Q uvádza sumu a riadok, v ktorom sa nachádza. Obe dôchodkové zaúčtovania spolu tvoria 114 miliónov USD, ktoré ukazuje výkaz ziskov a strát. Vrátenie ciel nemá vlastné zaúčtovanie. PepsiCo uvádza jeho sumu v pripravených poznámkach, ale žiadne podanie neuvádza, ktorý riadok výkazu ziskov a strát ho nesie. Zaúčtovať 178 miliónov USD oproti nákladom na predaný tovar by bol odhad, takže kniha ponecháva podané riadky celé a zaznamenáva vrátenie v komentári v súbore obdobia.
Súvahové číslo, ktoré rozpráva príbeh tohto kvartálu, je nerozdelený zisk. Ten sa pohol zo 74 116 miliónov USD na konci Q2 na 75 140 miliónov USD, čo je nárast o 1 024 miliónov USD v kvartáli, ktorý zarobil 3 048 miliónov USD. Rozdiel predstavuje 2 024 miliónov USD vyhlásených dividend, 1,48 USD na akciu, teda dve tretiny zisku kvartálu. Spätné odkupy akcií pohltili ďalších 267 miliónov USD. Hotovosť napriek tomu vzrástla z 10 251 miliónov USD na 10 675 miliónov USD a krátkodobý dlh klesol z 10 602 miliónov USD na 9 223 miliónov USD. Prevádzkový peňažný tok za prvých 36 týždňov predstavoval 7 950 miliónov USD oproti 5 468 miliónom USD pred rokom. Goodwill je 18 884 miliónov USD, čo je pokles z 18 916 miliónov USD na konci roka, a 10-Q tento pokles pripisuje hlavne prepočtu mien.
Viacročný oblúk
| Obdobie | Tržby | Čistý zisk | Čistá marža | Celkové aktíva |
|---|---|---|---|---|
| FY2021 | 79 474 mil. USD | 7 618 mil. USD | 9,6 % | 92 377 mil. USD |
| FY2022 | 86 392 mil. USD | 8 910 mil. USD | 10,3 % | 92 187 mil. USD |
| FY2023 | 91 471 mil. USD | 9 074 mil. USD | 9,9 % | 100 495 mil. USD |
| FY2024 | 91 854 mil. USD | 9 578 mil. USD | 10,4 % | 99 467 mil. USD |
| FY2025 | 93 925 mil. USD | 8 240 mil. USD | 8,8 % | 107 399 mil. USD |
| Q2 2026 | 24 181 mil. USD | 2 981 mil. USD | 12,3 % | 112 189 mil. USD |
| Q3 2026 | 25 274 mil. USD | 3 048 mil. USD | 12,1 % | 111 976 mil. USD |
Za päť fiškálnych rokov vzrástli tržby PepsiCo z 79,5 miliardy USD na 93,9 miliardy USD, približne o 4,3 % ročne, zatiaľ čo čistý zisk sa pohyboval medzi 7,6 miliardy USD a 9,6 miliardy USD v závislosti od odpisov daného roka. Fiškálny rok 2025 zahŕňal odpis 1 993 miliónov USD a skončil s čistou maržou 8,8 %.
Fiškálny rok 2026 zatiaľ nemá žiadny odpis. Za 36 týždňov sú tržby 68 898 miliónov USD a čistý zisk pripadajúci PepsiCo 8 356 miliónov USD, čo je už nad celoročnou hodnotou roku 2025 vo výške 8 240 miliónov USD. Štvrtý kvartál má 16 týždňov. Či sa rok skončí nad 10 % čistou maržou, závisí od toho, či ten kvartál neprinesie žiadny nový náklad. Každoročná kontrola odpisov PepsiCo sa uskutočnila v treťom kvartáli a podľa 10-Q „neviedla k žiadnemu odpisu."
Verdikt: Býk proti medveďovi
Býčí scenár
- Medzinárodné podnikanie rastie na objeme aj cene: všetky štyri medzinárodné segmenty zvýšili tržby medzi 8 % a 14 % a ich kombinovaný jadrový prevádzkový zisk vzrástol o 16 % na 2 309 miliónov USD.
- Organický rast zrýchlil: 3,1 % je viac oproti 2,4 % v Q2 a poznámky ho označujú za „najvyššiu mieru rastu od Q4 2023."
- Objem nápojov v Severnej Amerike klesá pomalšie: o 2 % v Q3 oproti 4 % v Q2.
- Tvorba hotovosti sa výrazne zlepšila: voľný peňažný tok za 36 týždňov predstavoval 5 857 miliónov USD oproti 3 241 miliónom USD pred rokom, čo je blízko 5 935 miliónom USD vyplatených dividend.
- Celoročný vykázaný zisk sa má zotaviť: 36-týždňový čistý zisk 8 356 miliónov USD už prevyšuje celý fiškálny rok 2025.
Medvedí scenár
- Rast jadrového zisku bol menší ako vrátenie ciel: 140 miliónov USD rastu jadrového prevádzkového zisku oproti 178 miliónom USD vrátenia ciel.
- Severná Amerika nerástla: organické tržby boli ploché v potravinách aj nápojoch a kombinovaný jadrový prevádzkový zisk klesol o 6 %.
- Robustný dopyt je len medzinárodné tvrdenie: vedenie používa slovo „robustný" pre medzinárodné výsledky a „pod našimi očakávaniami" pre Severnú Ameriku a čísla segmentov súhlasia s oboma.
- Cenotvorba potravín v Severnej Amerike je negatívna: čistá cenotvorba klesla o 1 bod a jadrová marža o 280 bázických bodov, takže objemový zisk bol zaplatený.
- Výhľad zisku bol znížený: rast jadrového EPS v stálych menách 1 % až 2 % z dolnej hranice 4 % až 6 %, pričom marže v Severnej Amerike majú v Q4 zostať pod tlakom.
- Earn-out poppi je ocenený na 12 miliónov USD z možných 300 miliónov USD: poznámky o poppi sú pozitívne a vlastné ocenenie záväzku zo strany PepsiCo naznačuje nízku pravdepodobnosť výplaty.
Náš názor
Kvartál bol slabší ako jeho titulky. Rast tržieb bol skutočný a medzinárodný rast bol silný, ale 17 % rast EPS pochádzal z minuloročných položiek a 3 % rast jadrového zisku z vrátenia ciel, ktoré je už z veľkej časti vybraté. V našej analýze Q2 sme sa prikláňali k opatrne býčiemu postoju a uviedli, že prípad závisí od obratu potravín v Severnej Amerike k pozitívnym číslam a od udržania jadrovej marže. Obe skúšky zlyhali a zníženie výhľadu zo strany vedenia to potvrdzuje. PepsiCo teraz vnímame ako medzinárodne rastúci podnik spojený s podnikaním v Severnej Amerike, ktoré stráca maržu rýchlejšie, než ho dokáže nahradiť znižovanie nákladov. Ďalším dôkazom je 16-týždňový štvrtý kvartál: jadrová marža v Severnej Amerike bez vrátenia ciel v pozadí a to, či sa sľúbené zníženie nákladov prejaví v predajných, všeobecných a administratívnych nákladoch. Kniha ukáže oboje.





