Skontrolujte si posledný výpis o spracovaní platieb skôr, než prečítate ďalšie slovo. Ak predávate online cez bezplatný plán Square, každá platba kartou od 13. januára 2026 vás stojí 3.3% + 30¢ namiesto 2.9% + 30¢, ktoré možno stále máte v hlave — 14 % nárast percentuálnej sadzby, ktorý prišiel s oveľa menším rozruchom, než si takáto veľká zmena ceny zaslúži.
Pre firmu spracúvajúcu pár stoviek dolárov mesačne je rozdiel drobné vreckové. Pre predajcu s vysokým objemom sa to však nabaľuje na tisíce dolárov ročne — dosť na to, aby to zmenilo odpoveď na otázku „na akom pláne by som mal byť?" a pre niektoré firmy aj „mal by som byť na Square vôbec?"
Tento návod prechádza tým, čo sa zmenilo, ako si vypočítať svoje skutočné ročné náklady, kde teraz ležia body zvratu medzi plánmi Square, a ako sa rozhodnúť — na základe vlastných čísel, nie predajnej reči — či zostať, prejsť na vyšší plán, alebo prejsť inam, dáva zmysel.
Čo sa zmenilo v januári 2026
S účinnosťou od 13. januára 2026 Square upravil svoje spracovateľské sadzby naprieč úrovňami plánov. Hlavné zmeny zasiahli online platby:
- Bezplatný plán, online pokladňa a faktúry: 2.9% + 30¢ → 3.3% + 30¢
- Platené plány (Plus a Premium), online: 2.6% + 30¢ → 2.9% + 30¢
Tu je aktuálny sadzobník k polovici roka 2026:
| Typ platby | Square Free | Square Plus ($49/mesiac) | Square Premium ($149/mesiac) |
|---|---|---|---|
| Osobne (priloženie, vloženie, prevlečenie) | 2.6% + 15¢ | 2.5% + 15¢ | 2.4% + 15¢ |
| Online pokladňa / faktúry | 3.3% + 30¢ | 2.9% + 30¢ | 2.9% + 30¢ |
| Ručne zadané / karta uložená v systéme | 3.5% + 15¢ | 3.5% + 15¢ | 3.5% + 15¢ |
| ACH cez faktúru | 1% (min. $1) | 1% (min. $1, s limitom) | 1% (min. $1, s limitom) |
K tomu sa bez ohľadu na plán pripočítavajú aj ďalšie príplatky: medzinárodné karty pridávajú 1.5%, okamžité prevody na váš bankový účet stoja 1.95% z prevádzanej sumy a transakcie cez Afterpay bežia na 6% + 30¢.
Na tejto tabuľke stojí za povšimnutie dvoje. Po prvé, sadzby za platby osobne sa takmer nepohli — zvýšenie je sústredené na objem transakcií bez fyzickej prítomnosti karty, kde sú náklady na podvody a interchange sadzby vyššie. Po druhé, rozdiel medzi bezplatným plánom a platenými plánmi pri online platbách je teraz 0.4 percentuálneho bodu, čo je presne to číslo, ktoré určuje, či sa predplatné za $49/mesiac oplatí. Viac o tom nižšie.
Percento je malé. Ročné náklady nie.
Poplatky za spracovanie sa dobre skrývajú, pretože sa strhávajú z každej transakcie skôr, než peniaze dorazia na váš bankový účet. Nikto nepíše šek na $6,000 ročne pre Square — ale nemálo firiem to teraz platí.
Matematika samotného zvýšenia je jednoduchá: nová online sadzba vás stojí navyše 0.4% z každého online dolára, ktorý spracujete v bezplatnom pláne. Aplikujte to na svoj ročný objem transakcií bez fyzickej prítomnosti karty:
- $5,000/mesiac online → o $20 viac mesačne → $240/rok
- $10,000/mesiac online → o $40 viac mesačne → $480/rok
- $25,000/mesiac online → o $100 viac mesačne → $1,200/rok
- $50,000/mesiac online → o $200 viac mesačne → $2,400/rok
A to je len samotný nárast — rozdiel medzi tým, čo ste platili v decembri 2025, a tým, čo platíte teraz za rovnaké tržby. Vaše celkové náklady na spracovanie sú oveľa vyššie.
Vypočítajte si svoju skutočnú efektívnu sadzbu
Uvádzaná sadzba podhodnocuje to, čo skutočne platíte, pretože fixných 30¢ za transakciu penalizuje malé účtenky. Číslo, ktoré stojí za to poznať, je vaša efektívna sadzba:
Efektívna sadzba = celkové zaplatené poplatky ÷ celkový kartový objem
Zoberme si predajcu kávy a pečiva, ktorý robí $20,000/mesiac online (predobjednávky, donáškové aplikácie smerované cez vlastnú pokladňu) s priemernou účtenkou $12. To je zhruba 1,667 transakcií:
- Percentuálne poplatky: $20,000 × 3.3% = $660
- Poplatky za transakciu: 1,667 × $0.30 = $500
- Spolu: $1,160/mesiac — efektívna sadzba 5.8%
Teraz dizajnérske štúdio fakturujúce rovnakých $20,000/mesiac naprieč 10 klientmi:
- Percentuálne poplatky: $20,000 × 3.3% = $660
- Poplatky za transakciu: 10 × $0.30 = $3
- Spolu: $663/mesiac — efektívna sadzba 3.3%
Rovnaký objem, rovnaký plán, úplne odlišná ekonomika. Ak je vaša priemerná účtenka malá, januárové zvýšenie bolí, ale fixný poplatok 30¢ bol už predtým vaším väčším problémom — a to je aj dôvod, prečo si možnosť ACH faktúry na úrovni 1% (s limitom poplatku pri platených plánoch) zaslúži seriózne zváženie u každého, kto fakturuje vyššie sumy.
Nová matematika bodu zvratu medzi plánmi Square
Zvýšenie sadzieb potichu posunulo hranice, ktoré určujú, ktorý plán je najlacnejší. Keďže Plus znižuje vašu online sadzbu z 3.3% na 2.9% — úsporu o 0.4 bodu — predplatné sa oplatí, keď úspora presiahne $49/mesiac:
$49 ÷ 0.004 = $12,250/mesiac online objemu
Ak spracúvate viac než približne $12,250/mesiac online, Square Plus je teraz lacnejší než bezplatný plán len na základe nákladov na spracovanie, ešte predtým, než započítate akékoľvek softvérové funkcie plánu. Objem platieb osobne tiež pomáha, ale len mierne: rozdiel 0.1 bodu pri platbách osobne (2.6% vs 2.5%) si vyžaduje $49,000/mesiac tržieb s fyzickou prítomnosťou karty, aby sám osebe pokryl predplatné, takže pre väčšinu obchodníkov je práve online sadzba tým, čo prevažuje rozhodnutie.
Príklad z praxe: maloobchodník robiaci $15,000/mesiac online a $10,000/mesiac osobne.
V bezplatnom pláne (predpokladajme 500 online objednávok po $30 a 800 platieb osobne po $12.50):
- Online: $15,000 × 3.3% + 500 × $0.30 = $495 + $150 = $645
- Osobne: $10,000 × 2.6% + 800 × $0.15 = $260 + $120 = $380
- Spolu: $1,025/mesiac → $12,300/rok
V Square Plus:
- Online: $15,000 × 2.9% + 500 × $0.30 = $435 + $150 = $585
- Osobne: $10,000 × 2.5% + 800 × $0.15 = $250 + $120 = $370
- Predplatné: $49
- Spolu: $1,004/mesiac → $12,048/rok
Plus vyhráva o približne $250/rok — skromný rozdiel, ale podstatné je, že tento obchodník bol v roku 2025 lepšie na bezplatnom pláne a v roku 2026 je lepšie na Plus. Zvýšenie sadzieb odpoveď otočilo. Ak ste toto porovnanie naposledy robili pred januárom, váš záver je zastaraný.
Kedy Square prestáva dávať zmysel úplne
Paušálny cenník Square kupuje reálne veci: žiadne mesačné minimá, žiadne poplatky za súlad s PCI, žiadnu penalizáciu za predčasné ukončenie, bezplatné riešenie sporov o platbách (chargebacky) a hardvér so softvérom, ktoré väčšinou jednoducho fungujú. Pre nové firmy a firmy s nízkym objemom je tento balík naozaj ťažké prekonať a čestná rada je zostať.
Paušálny cenník má však štrukturálnu nevýhodu. Square vám účtuje rovnakú sadzbu bez ohľadu na to, či váš zákazník platí obyčajnou debetnou kartou (ktorá Square stojí na interchange veľmi málo) alebo prémiovou kreditnou kartou s odmenami (ktorá stojí veľa). Paušálna sadzba je nastavená dostatočne vysoko, aby pokryla drahé karty, čo znamená, že lacné transakcie dotujú tento model. S rastúcim objemom sa táto dotácia — rozdiel medzi paušálnou sadzbou a skutočnými podkladovými nákladmi — stáva najväčšou vyjednateľnou položkou vo vašej nákladovej štruktúre.
Bežné odvetvové pravidlá, kedy sa oplatí zohnať porovnanie alternatív:
- Spracovanie nad zhruba $25,000/mesiac, alebo
- priemerná účtenka nad zhruba $50
Pri takomto rozsahu interchange-plus obchodný účet — kde platíte skutočné náklady interchange plus deklarovanú prirážku, typicky niekde okolo 2.1 %–2.5 % efektívne pri zmiešanom kartovom objeme — bežne podlieza paušálnu sadzbu 3.3% o celý percentuálny bod alebo viac. Pri $40,000/mesiac online objemu je jeden bod $400/mesiac, teda $4,800/rok. Niektorí spracovatelia namiesto toho ponúkajú modely s paušálnym mesačným poplatkom, kde platíte fixné predplatné a náklady sa prenášajú ďalej; označenie je menej dôležité než efektívna sadzba, ktorú si vypočítate z reálneho mesiaca vlastných dát.
Kompromisy sú však reálne: výpisy interchange-plus sa čítajú ťažšie, niektorí poskytovatelia vracajú mesačné poplatky a zmluvy, a vzdávate sa integrovaného ekosystému Square. Aj migrácia má svoje náklady na prechod — nový hardvér, preškolenie, opätovné prepojenie s účtovníctvom. Zarátajte ich do rozhodnutia skôr, než sa presuniete.
Praktický kontrolný zoznam na porovnanie
- Vytiahnite si tri nedávne mesačné výpisy a vypočítajte si efektívnu sadzbu (celkové poplatky ÷ celkový objem) za každý mesiac.
- Rozdeľte objem podľa kanála — osobne, online, ručne zadané, faktúra — pretože ponuky, ktoré porazia Square v jednom kanáli, môžu prehrať v inom.
- Vyžiadajte si od konkurencie písomné ponuky interchange-plus, vrátane všetkých mesačných poplatkov, poplatkov za PCI, poplatkov za bránu a poplatkov za jednotlivé transakcie. Vypočítajte celkovú efektívnu sadzbu, nie len hlavnú prirážku.
- Skontrolujte podmienky ukončenia — dĺžku zmluvy, poplatok za predčasné ukončenie a podmienky lízingu zariadenia. Skvelá sadzba v trojročnej zmluve s poplatkom za výstup $500 je úplne iný produkt než rovnaká sadzba mesiac po mesiaci.
- Prepočítajte si čísla každoročne. Ako ukázal tento január, paušálne sadzby nie sú fixné sadzby. Poskytovatelia menia ceny a včerajšia správna odpoveď sa potichu stáva dnešnou nesprávnou.
Malé prevádzkové kroky, ktoré vám vrátia časť poplatkov
Nech skončíte na akejkoľvek platforme, niekoľko návykov znižuje účet:
- Smerujte veľké faktúry cez ACH. Sadzba ACH 1% u Square (s limitmi pri platených plánoch) jednoznačne poráža 3.3% + 30¢ pri akejkoľvek väčšej faktúre. Faktúra na $5,000 stojí $165.30 cez kartu a oveľa menej cez bankový prevod.
- Vyhýbajte sa ručnému zadávaniu. Pri sadzbe 3.5% + 15¢ sú ručne zadané karty najdrahším spôsobom prijatia platby. Dohody o uloženej karte a platobné odkazy vás udržia mimo tejto kategórie.
- Preskočte okamžité prevody, pokiaľ to naozaj nevyžaduje cash flow. Poplatok 1.95% za okamžitý prevod je druhé mýto na peniazoch, ktoré ste už zaplatili za výber. Štandardné prevody na nasledujúci pracovný deň sú zdarma.
- Dávajte pozor na vratky. Square pri refundácii predaja nevracia pôvodný poplatok za spracovanie, takže firmy s vysokým podielom vratiek platia poplatky z tržieb, ktoré si nikdy nenechajú. Sprísnenie popisov produktov a návodov na veľkosť je, čo je vlastne zaujímavé, aj platobnou stratégiou.
- Zoskupujte malé opakované platby. Ak zákazníkom fakturujete časté malé sumy, konsolidácia do mesačnej fakturácie znižuje počet mýtnych 30¢ poplatkov, ktoré platíte.
Sledujte poplatky, inak je analýza fikcia
Každý výpočet v tomto článku závisí od jednej veci: poznania vášho skutočného mesačného objemu, počtu transakcií a poplatkov podľa kanála. Väčšina majiteľov to nevie, pretože spracovatelia vkladajú čisté sumy — poplatok sa odpočíta skôr, než peniaze dorazia, takže sa nikdy neobjaví ako samostatná faktúra.
Riešením je účtovný návyk: zaznamenať hrubý predaj, poplatok za spracovanie ako samostatný náklad a čistý vklad ako to, čo dorazí na účet. V podvojnom účtovníctve vyzerá predaj online vo výške $100 pri novej sadzbe bezplatného plánu takto:
2026-09-02 * "Square" "Daily online sales settlement"
Assets:Bank:Checking 96.40 USD
Expenses:Fees:CardProcessing 3.60 USD
Income:Sales -100.00 USDRobte to dôsledne a vaše účtovníctvo vám na požiadanie odpovie na strategické otázky: vaša skutočná efektívna sadzba je vzdialená jeden dotaz, náklady podľa jednotlivých kanálov sú viditeľné, a keď vám konkurent ponúkne efektívnu sadzbu 2.4%, môžete si toto tvrdenie overiť oproti reálnemu mesiacu dát namiesto pocitu z brucha. Zároveň to udržuje váš výkaz ziskov a strát čestný — zaúčtovanie čistých vkladov ako tržieb podhodnocuje tržby aj náklady, čo skresľuje marže a môže dokonca skresliť aj hrubé príjmy, ktoré vykazujete pri daniach.
Udržte si prehľad o platobných nákladoch po celý rok
Januárové zvýšenie bolo pripomienkou, že sadzby za spracovanie sú pohyblivým nákladom, nie fixným — a firmy, ktoré si to všimli najrýchlejšie, boli tie, ktorých účtovníctvo oddeľovalo poplatky od tržieb. Beancount.io vám poskytuje textové, podvojné účtovníctvo, kde je každý poplatok za spracovanie viditeľným, dotazovateľným riadkom — transparentným, verziovaným a jednoducho analyzovateľným, keď príde ďalšia zmena sadzieb. Začnite zadarmo a poznajte svoju efektívnu sadzbu skôr, než príde ďalšie oznámenie vášho spracovateľa, nie až potom.