Trojčlenná stromolezecká posádka šplhajúca na stometrový dub s motorovými pílami a lanami vykonáva jednu z najnebezpečnejších prác v americkej ekonomike. Úrad pre štatistiku práce odhaduje mieru úmrtnosti približne 110 na 100 000 pracovníkov pre stromolezcov a rezačov konárov, v porovnaní s 3,3 na 100 000 vo všetkých odvetviach. Táto jediná štatistika vysvetľuje, prečo sa účtovníctvo stromolezeckých služieb vôbec nepodobá účtovníctvu záhradníckych služieb – hoci mnohí majitelia sa ich snažia viesť na rovnakej účtovnej osnove.
Ak vaše účtovníctvo zaobchádza s plošinovým vozidlom ako s pickupom, zahŕňa pracovné úrazové poistenie do „poistenia" a oceňuje každú zákazku paušálnou „dennou sadzbou" bez sledovania hodín zariadení, takmer určite strácate peniaze na zákazkách, ktoré považujete za ziskové. Táto príručka vysvetľuje, ako by mala seriózna spoločnosť zaoberajúca sa starostlivosťou o stromy skutočne viesť svoje účtovníctvo, vypočítať skutočné náklady na hodinu, vytvárať rezervy na katastrofickú škodovú udalosť, ktorá možno nikdy nenastane, a premeniť zimné búrky na najziskovejšie dva týždne roka.
Hlavný problém: práca so stromami je náročná na zariadenia AJ na prácu AJ na riziká
Väčšina servisných podnikov je dominovaná jedným nákladovým faktorom. Inštalatérstvo je väčšinou práca. Výkopové práce sú väčšinou zariadenia. SaaS je väčšinou ľudia. Stromolezecké služby sú jedinečné v tom, že všetky tri hlavné nákladové kategórie – práca, zariadenia a rizikové poistenie – sú súčasne obrovské a úzko prepojené s hodinami, ktoré vaša posádka strávi na pracovisku.
Typická štruktúra nákladov spoločnosti zaoberajúcej sa starostlivosťou o stromy vyzerá približne takto:
- Priame terénne práce: 30 – 40 % tržieb (mzdy plus zaťaženie)
- Pracovné úrazové poistenie: 15 – 25 % miezd na vrchole miezd (niekedy 30 %)
- Vlastníctvo a prevádzka zariadení: 15 – 20 % tržieb (odpisy, palivo, údržba, opravy)
- Všeobecná zodpovednosť a komerčné auto poistenie: 3 – 7 % tržieb
- Réžia (kancelária, dispečing, predaj, administratíva): 15 – 20 % tržieb
- Čistý zisk: 8 – 15 %, ak je spoločnosť dobre riadená
Účtovný systém musí alokovať každú z týchto kategórií na jednotlivé zákazky tak, aby majiteľ mohol po uzavretí každej zákazky odpovedať na jednu otázku: „Zarobili sme na tom, a ako to vieme?"
Nastavenie účtovnej osnovy pre stromolezeckú spoločnosť
Dobrá účtovná osnova odzrkadľuje, ako podnik skutočne funguje. Pre spoločnosť zaoberajúcu sa starostlivosťou o stromy to znamená oddelenie tržieb podľa typu služby a rozdelenie nákladov na predaný tovar na zložky, ktoré skutočne ovplyvňujú ziskovosť zákaziek.
Výnosové účty (oddelené línie služieb)
Spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o stromy by nikdy nemali vykazovať jediný riadok „Výnosy zo služieb". Minimálne oddelte toky, ktoré majú odlišné profily marží a cenovú logiku:
- Výnosy z odstraňovania stromov
- Výnosy z prerezávania a zastrihávania
- Výnosy z brúsenia pňov
- Výnosy z núdzových / búrkových zásahov
- Výnosy zo starostlivosti o zdravie rastlín (PHC) – postreky, hnojenie, ošetrenia
- Výnosy z káblovania a spevňovania
- Výnosy z predaja dreva a mulču
- Výnosy zo zmlúv o čistení vedení (ak sa uplatňujú)
- Výnosy z komerčných zmlúv o údržbe
- Výnosy z čistenia pozemkov / rozvoja pozemkov
Každý tok má inú hrubú maržu. Núdzové zásahy si pýtajú 2 – 3-násobok bežných cien – ich zahrnutie do „Odstraňovania" skrýva tento neočakávaný zisk a bráni vám v zámernom personálnom zabezpečení na búrkovú sezónu.
Účty nákladov na predaný tovar
COGS pre stromolezeckú službu je všetko, čo sa škáluje s aktivitou zákazky:
- Priame mzdy posádky – mzdy
- Priame mzdy posádky – dane zo mzdy
- Priame mzdy posádky – pracovné úrazové poistenie (NCCI 0106)
- Priame mzdy posádky – zdravotné poistenie a benefity
- Palivo pre vozidlá posádky
- Opravy a údržba vozidiel posádky
- Palivo a údržba štiepkovača / brúsky na pne
- Spotrebný materiál na šplhanie a lanové vybavenie (laná, postroje sa vymieňajú ročne)
- OOPP (prilby, nohavice, rukavice, ochranné okuliare)
- Píly, reťaze, lišty, ostrenie
- Subdodávateľské žeriavové služby
- Likvidácia odpadu a poplatky za skládku
- Odpisy zariadení – plošinové vozidlá (5-ročný MACRS)
- Odpisy zariadení – štiepkovače (7-ročný MACRS)
- Odpisy zariadení – brúsky na pne (7-ročný MACRS)
- Odpisy zariadení – prívesy a nákladné autá
- Subdodávateľská práca (pri krátkych posádkach)
Účty prevádzkových nákladov
Pod čiarou hrubého zisku ležia nepriame náklady:
- Kancelárske mzdy a zaťaženie
- Predajné provízie
- Nájom kancelárie a energie
- Všeobecné poistenie zodpovednosti
- Komerčné auto poistenie (vozidlá mimo posádky)
- Marketing a generovanie potenciálnych zákazníkov
- Certifikácia ISA, CEU, poplatky za akreditáciu TCIA
- Softvér (oceňovanie, CRM, GPS sledovanie vozidiel)
- Licencie a povolenia
- Rezerva na nedobytné pohľadávky
Disciplína oddelenia pracovného úrazového poistenia posádky na vlastný riadok – nie jeho zahrnutie pod „Poistenie" spolu so všeobecnou zodpovednosťou – je to, čo robí zvyšok systému funkčným. Keď idete vypočítať náklady na hodinu, potrebujete presne vedieť, aké sú skutočné zaťažené náklady jednej hodiny posádky.
Realita pracovného úrazového poistenia, ktorú vám nikto nepovie
Pracovné úrazové poistenie pod triedou NCCI 0106 (Prerezávanie stromov, postrekovanie, opravy, zastrihávanie) je najdrahšia poistná línia v tomto remesle. Trhové sadzby sa pohybujú od 6 do 25 USD na 100 USD miezd, pričom väčšina spoločností platí medzi 9 a 18 USD v závislosti od štátu, škodového priebehu a faktora úpravy skúseností (e-mod).
Pre lezca zarábajúceho 1 000 USD týždenne to znamená, že spoločnosť platí 90 až 180 USD týždenne len na pracovnom úrazovom poistení – na vrchole daní zo mzdy, zdravotného poistenia, dôchodkového sporenia a uniforiem. Plne zaťažené náklady tohto lezca sú zvyčajne 1,4 až 1,6-násobok hrubej mzdy.
Čo to znamená pre vaše účtovníctvo
Tri návyky oddeľujú spoločnosti, ktoré prežijú svoju prvú veľkú škodovú udalosť, od tých, ktoré neprežijú:
-
Účtujte pracovné úrazové poistenie ako percento z každého výplatného cyklu, nie ako ročné poistné pri jeho zaplatení. Ak je vaše poistné 18 % z miezd, časovo rozlišujte 18 % pri každej výplate na účet záväzku „Časové rozlíšenie pracovného úrazového poistenia" a potom znižujte záväzok pri platbách poistného. V opačnom prípade vykážete falošný zisk na začiatku poistného roka a brutálnu stratu, keď príde faktúra z auditu.
-
Sledujte mzdy podľa triedy, nielen podľa zamestnanca. Mnohé spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o stromy majú mix lezcov (0106), pozemnej posádky (niekedy 0106, niekedy 0042 v závislosti od povinností), kancelárskeho personálu (8810) a predajcov. Rozdelenie miezd podľa triedy vo fáze účtovníctva ušetrí tisíce pri ročnom audite, pretože nekódované mzdy sa automaticky priradia k najvyššej triede v poistnej zmluve.
-
Vytvorte rezervu na e-mod. Jedna vážna škodová udalosť môže zvýšiť váš faktor úpravy skúseností z 1,00 na 1,50, čím sa poistné zvýši o 50 % na tri roky. Spoločnosti, ktoré nerozpočítali túto volatilitu, sú vytlačené z ponúkania prác. Odkladajte 1 – 2 % tržieb ročne ako samopoistný buffer na spoluúčasti, retencie a nevyhnutný nárast e-mod.
Výpočet skutočných nákladov na hodinu
Najdôležitejšie číslo v spoločnosti zaoberajúcej sa starostlivosťou o stromy sú skutočné zaťažené náklady na hodinu člena posádky. Ak toto pokazíte, každý odhad je zlý.
Krok 1: Sčítajte ročné zaťaženie posádky
Vezmite každý náklad, ktorý sa škáluje s prácou posádky:
Mzdy posádky 480 000 USD
Dane zo mzdy (FICA, FUTA, SUTA) 48 000 USD
Pracovné úrazové poistenie pri 18 % 86 400 USD
Zdravotné poistenie + benefity 36 000 USD
Uniformy a OOPP 9 600 USD
Školenia, CEU, certifikácie ISA 7 200 USD
Celkové zaťaženie posádky 667 200 USDKrok 2: Vypočítajte skutočné fakturovateľné hodiny
Tu sa väčšina spoločností klame. Zamestnanec na plný úväzok je platený za ~2 080 hodín ročne, ale fakturovateľné hodiny na mieste sú výrazne nižšie:
2 080 platených hodín
- 80 hodín dovolenka / sviatky
- 120 hodín poveternostné dni, dni v dielni, cestovanie medzi zákazkami
- 200 hodín nakladanie zariadení, príprava v dielni, školenia
- 100 hodín dažďové oneskorenia, neprítomnosti
= ~1 580 fakturovateľných hodín na mieste na člena posádkyPre štvorčlennú posádku (jeden lezec, dvaja pozemní, jeden majster) je to približne 6 320 fakturovateľných hodín posádky ročne.
Krok 3: Vypočítajte náklady na hodinu posádky
667 200 USD ÷ 6 320 hodín = 105,57 USD na hodinu člena posádkyKrok 4: Pridajte alokáciu hodín zariadení
Plošinové vozidlo stojace 185 000 USD s 7-ročnou životnosťou, 14 000 USD ročnej údržby, 11 000 USD na palivo a 4 500 USD na poistenie má celkové ročné náklady na vlastníctvo približne 56 000 USD. Ak vozidlo beží 1 200 fakturovateľných hodín ročne, je to 46,67 USD za hodinu vozidla – každú hodinu, čo je vozidlo na zákazke, musí zákazka zaplatiť túto sumu.
Štiepkovač za 48 000 USD amortizovaný počas životnosti s palivom, údržbou a poistením môže stáť 22 USD za hodinu štiepkovača.
Krok 5: Pridajte réžiu
Ak réžia (kancelária, predaj, administratíva, marketing) je 300 000 USD ročne proti 6 320 fakturovateľným hodinám, je to 47,47 USD za hodinu posádky absorpcie réžie.
Krok 6: Pridajte ziskovú maržu
Trojčlenná posádka s plošinovým vozidlom a štiepkovačom pracujúca štyri hodiny na odstraňovaní:
3 členovia × 4 hod. × 105,57 USD = 1 267 USD zaťaženie práce
Plošinové vozidlo 4 hod. × 46,67 USD = 187 USD
Štiepkovač 4 hod. × 22 USD = 88 USD
Réžia 12 hod. posádky × 47,47 USD = 570 USD
Celkové náklady = 2 112 USD
÷ (1 - 0,20 zisková marža) = 2 640 USD fakturovateľná cenaAk ste túto zákazku ocenili na 1 800 USD, pretože majiteľ domu tlačil na cenu, stratili ste 312 USD hotovosti a ďalších 528 USD marže, na ktorú ste mali nárok. Vynásobte to 200 zákazkami ročne a spoločnosť je v bankrote.
Kalkulácia nákladov na zákazku: uzavretie slučky
Výpočet odhadovaných nákladov je len polovica systému. Druhá polovica je porovnanie odhadu so skutočnosťou po každej zákazke:
- Odhadované hodiny posádky vs. skutočné hodiny posádky – odhaľuje odhadcov, ktorí trvalo podceňujú
- Odhadované hodiny zariadení vs. skutočné hodiny zariadení – zachytáva zákazky, ktoré potrebovali žeriav, ale neboli zaň fakturované
- Materiály / poplatky za skládku skutočné vs. odhadované – signalizuje rozširovanie rozsahu
- Realizovaná hrubá marža na zákazku – spodný riadok
Moderný softvér na riadenie terénnych operácií (SingleOps, Arborgold, ArboStar, Jobber) sa synchronizuje priamo s QuickBooks alebo generuje exporty, ktoré môžete importovať do svojho účtovného systému. Posádka sa prihlasuje a odhlasuje z každej zákazky na tablete; hodiny zariadení sa odčítajú z hodinového počítadla štiepkovača; hmotnosť odpadu z lístka na skládku. Úlohou účtovníka je mesačne zosúladiť tieto čísla a vytvoriť správu o ziskovosti zákaziek, ktorú majiteľ skutočne číta.
Zariadenia: sekcia 179, bonusové odpisy a MACRS
Spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o stromy patria medzi najväčších používateľov zariadení na dolár tržieb v servisnej ekonomike. Nové plošinové vozidlo stojí 150 000 až 250 000 USD. Samonakladací štiepkovač je 40 000 až 80 000 USD. Brúska na pne je 20 000 až 60 000 USD. Mini skid steer s drapákom je 40 000 až 70 000 USD. Stratégia odpisovania tohto vozového parku môže ovplyvniť zdaniteľný príjem o šesťciferné sumy.
Odpisovanie podľa sekcie 179
Pre daňové roky začínajúce v roku 2025 sekcia 179 umožňuje okamžité odpísanie až 2 500 000 USD kvalifikovaných zariadení, pričom odpočet sa postupne ruší dolár za dolár nad 4 000 000 USD majetku uvedeného do prevádzky. Plošinové vozidlá, štiepkovače, brúsky na pne a väčšina terénnych zariadení sa kvalifikujú v plnej výške, pretože ide o pracovné vozidlá, ktoré unikajú limitu pre osobné autá.
Obdobia odpisovania MACRS
Keď náklady na zariadenia presiahnu limit sekcie 179 alebo keď chcete rozložiť odpočty na viac rokov:
- Plošinové vozidlá a úžitkové vozidlá na cestách – majetok MACRS s 5-ročnou dobou
- Štiepkovače, brúsky na pne, terénne zariadenia – majetok MACRS so 7-ročnou dobou
- Prívesy – majetok MACRS s 5-ročnou dobou
- Kancelársky nábytok a dielenské nástroje – majetok MACRS so 7-ročnou dobou
Postupné znižovanie bonusových odpisov
Bonusové odpisy v prvom roku sa postupne znižujú: 80 % v roku 2023, 60 % v roku 2024, 40 % v roku 2025, 20 % v roku 2026 a 0 % v roku 2027, pokiaľ sa nepredĺžia. Plánujte veľké nákupy zariadení podľa dostupnosti bonusových odpisov a sekcie 179 – štiepkovač za 200 000 USD kúpený 30. decembra oproti 2. januáru môže priniesť úplne odlišné odpisy v prvom roku.
Nezabudnite na skryté náklady zariadení
Odpisy sú len začiatok. Výmena pneumatík na plošinovom vozidle stojí 4 000 USD každé 3 – 4 roky. Rekonštrukcia hydraulických valcov stojí 6 000 až 12 000 USD. Nože štiepkovača a spodné nože sa musia vymieňať každých 200 – 400 hodín za 1 500 USD za sadu. DOT inšpekcia pre vozidlo triedy B stojí 300 – 500 USD ročne. Všetko toto účtujte ako bežnú údržbu a bude odpísané; ale sledujte to podľa vozidla, aby ste vedeli, ktoré jednotky „žerú" svojim majiteľom zisk.
Sezónny cash flow: premena zimných búrok na zisk
Tržby stromolezeckých služieb sú brutálne sezónne. Severné trhy zaznamenávajú 60 – 70 % tržieb medzi aprílom a októbrom, s druhým mini-vrcholom okolo jesennej očisty v novembri. December až marec môže byť chudobný – pokiaľ ste zámerne nevybudovali toky tržieb, ktoré vyplnia tieto mesiace.
Pravidlo rezervy na tri až šesť mesiacov
Jednoduchá hotovostná disciplína: vypočítajte svoje skutočné mesačné fixné náklady – nájom, kancelárske mzdy, poistenie, splátky úverov na zariadenia, základný odber majiteľa – a držte tri až šesť mesiacov tejto sumy na samostatnom účte prevádzkovej rezervy. Pre väčšinu spoločností s tržbami 1 – 3 milióny USD je to 60 000 až 250 000 USD v rezerve. Bez toho vás prvé pomalé februárové obdobie prinúti k zľavám v marcových ponukách.
Zimná diverzifikácia tržieb
Spoločnosti, ktoré prosperujú celoročne, budujú proticyklické tržby:
- Odpratávanie snehu a správa ľadu – využíva rovnaké vozidlá, posádky a dispečing
- Predaj palivového dreva – premieňa zásoby, ktoré už máte, na hotovosť
- Výrub a dodávka vianočných stromčekov
- Dormantné prerezávanie – v skutočnosti najlepší čas na prerezávanie mnohých listnatých drevín
- Injekcie a ošetrenia na zdravie rastlín – zimná dormancia je ideálna pre niektoré
- Komerčné zmluvy o nehnuteľnostiach – ročné fakturovanie vyhladzuje sezónnosť
Núdzový búrkový zásah: špička cash flow
Jedna významná ľadová búrka alebo hurikán môže priniesť 80 000 až 150 000 USD tržieb za dva týždne pre stredne veľkú stromolezeckú službu. Núdzové ceny legitímne bežia 20 – 50 % nad štandardnými sadzbami, pretože posádky pracujú 14-hodinové dni, zariadenia bežia nepretržite a práca je najnebezpečnejšou variantou už aj tak nebezpečného remesla.
Účtovná disciplína je tu kritická. Búrkové tržby by mali:
- Byť sledované na samostatnom výnosovom účte, aby ste videli ročný príspevok búrok
- Byť rezervované – odkladajte 30 – 40 % búrkovej hotovosti na nevyhnutnú škodovú udalosť z pracovného úrazového poistenia spôsobenú búrkou
- Spúšťať bonusy posádky účtované ako časovo rozlíšené záväzky, nie ako dodatočné dary
- Odzrkadľovať realistické opotrebenie zariadení – štiepkovače a píly používané 18 hodín denne starnú rýchlo
Pohľadávky: nenechajte prácu so stromami stať sa bankovým úverom
Starostlivosť o stromy je z veľkej časti rezidenčný biznis s platbou na mieste. Najlepšie spoločnosti vyzbierajú 60 – 70 % tržieb pri dokončení zákazky kreditnou kartou, šekom alebo platobným odkazom na faktúre, kým vozidlo opustí pozemok. Komerčné a HOA práce bežia net 30 až net 60.
Nastavte svoju správu o starnutí pohľadávok tak, aby signalizovala:
- Rezidenčné faktúry staršie ako 14 dní
- Komerčné faktúry staršie ako 30 dní
- Čokoľvek staršie ako 60 dní na okamžitú vymáhaciu akciu
Priemerný počet dní predaja (DSO) pre zdravú stromolezeckú službu by mal byť pod 35 dňami. Čokoľvek nad 50 znamená, že posádky pracujú zadarmo a spoločnosť financuje súvahy zákazníkov.
Sledujte a rezervujte nedobytné pohľadávky vo výške 1 – 2 % tržieb. Búrkové práce, ktoré prišli rýchlo a neboli vopred kvalifikované, sú štatisticky najpravdepodobnejšie, že ostanú nezaplatené.
Subdodávateľské žeriavy a špeciálne zariadenia
Väčšina stromolezeckých služieb nevlastní 50-tonový žeriav. Prenajímajú ho na mesačné odstraňovanie, ktoré ho absolútne vyžaduje. Účtujte tieto náklady tromi spôsobmi v závislosti od toho, ako sú fakturované:
- Prenesenie s prirážkou – fakturujte zákazníkovi náklady na žeriav plus 15 – 20 % prirážku; účtujte náklady na žeriav do COGS a prirážku ako hrubú maržu
- Subdodávateľské služby – ak žeriav prichádza s operátorom a efektívne riadi zákazku, zaobchádzajte s tým ako so subdodávateľskou prácou, nie ako so zariadením
- Denná sadzba vlastného prenájmu – ak je rovnaký žeriav na viacerých zákazkách za deň, alokujte náklady proporcionálne medzi zákazky
Rovnaký princíp platí pre prenajaté brúsky na pne, zdvíhacie plošiny počas hlavnej sezóny a zmluvných lezcov privedených na veľké zákazky.
Rezervy a samopoistné rezervy
Seriózna spoločnosť zaoberajúca sa starostlivosťou o stromy udržiava štyri odlišné rezervy v súvahe:
- Prevádzková hotovostná rezerva – 3 – 6 mesiacov fixných nákladov
- Rezerva na pracovné úrazové poistenie – 1 – 2 % tržieb ročne na spoluúčasti, nárasty e-mod a medzery v poistení
- Sinking fund na výmenu zariadení – odkladajte fixnú sumu za hodinu vozidla proti eventualnej výmene plošinového vozidla a štiepkovača
- Rezerva na vlastnú retenciu (SIR) – na škodovú udalosť na majetku, stratu píly a spoluúčasť na auto poistení
Tieto nemusia byť doslova oddelené bankové účty – hoci spánok je lepší, keď sú – ale mali by sa objaviť v účtovnej osnove ako obmedzený vlastný kapitál alebo určené záväzky, aby majiteľ videl skutočnú neobmedzenú hotovosť.
Rýchle tipy na daňovú stratégiu
Okrem sekcie 179 a bonusových odpisov by spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o stromy mali viesť rozhovor so svojím CPA o:
- Štúdiách alokácie nákladov (cost segregation) pri vlastníctve dielne / areálu – zrýchľuje odpisy na úpravy pozemkov
- Denných diétach (per-diem) pre posádky cestujúce na búrkové práce mimo štátu
- Daňových úľavách na palivo pre terénne zariadenia (štiepkovače, brúsky na pne, mini skid steery) – mnohé spoločnosti to prehliadajú
- Odpočte QBI podľa sekcie 199A pre subjekty s prenesením daní (S-Corps, LLC zdaňované ako partnerstvá)
- Kredite na výskum a vývoj (R&D) v niektorých prípadoch pre formulácie na zdravie rastlín alebo vlastné úpravy zariadení
Udržujte účtovníctvo svojej stromolezeckej služby čisté od prvého dňa
Rozdiel medzi spoločnosťou zaoberajúcou sa starostlivosťou o stromy, ktorá sa škáluje nad 2 milióny USD tržieb, a tou, ktorá uviazne na 500 000 USD, je zriedka predajný talent – je to účtovná disciplína. Spoločnosti, ktoré oceňujú každú zákazku na základe skutočných nákladov na hodinu, správne rezervujú na audit pracovného úrazového poistenia a čítajú mesačné správy o ziskovosti zákaziek, sú tie, ktoré prežijú pomalý február, veľkú búrku a nevyhnutnú vážnu škodovú udalosť.
Beancount.io poskytuje účtovníctvo v čistom texte, ktoré dáva majiteľom stromolezeckých služieb úplnú transparentnosť nad ich knihami – každú transakciu, každý plán odpisovania zariadení, každý rezervný účet, všetko pod správou verzií a čitateľné pre ľudí. Žiadny čierny box ERP, žiadne prekvapivé správy, žiadne viazanie na dodávateľa. Začnite zadarmo a presvedčte sa, prečo prevádzkovatelia v odvetviach náročných na zariadenia prechádzajú na účtovníctvo v čistom texte, ktoré sa škáluje s podnikom.