Naar hoofdinhoud springen

PepsiCo Q3 2026-resultaten: $25,3 miljard omzet, een terugbetaling van $178 miljoen aan invoerrechten en een verlaging van de prognose

Gepubliceerd 16 min leestijdMike ThriftMike Thrift
PepsiCo Q3 2026-resultaten: $25,3 miljard omzet, een terugbetaling van $178 miljoen aan invoerrechten en een verlaging van de prognose
Op deze pagina

Resultaten in één oogopslag

Periode
FY2026Q3
Opbrengsten
US$ 25,3 mld. (25.274 MUSD)
Nettowinst
US$ 3 mld. (3.048 MUSD)
Nettomarge
12,1%

Uit het Open Grootboek van PepsicoBekijk het live grootboekPublicatie van de uitgevende instelling (FY2026Q3)

PepsiCo rapporteerde op 8 oktober 2026 een omzet van $25,3 miljard over het derde kwartaal, een stijging van 5,6%, en een verwaterde EPS van $2,23, een stijging van 17%. De kernbedrijfswinst steeg met 3%, ofwel $140 miljoen. De terugbetalingen van invoerrechten in het kwartaal bedroegen $178 miljoen. Zonder die terugbetalingen zou de kernbedrijfswinst iets lager zijn uitgevallen dan een jaar eerder. Diezelfde ochtend verlaagde het management zijn verwachting voor de hele jaargroei van de kern-EPS tegen constante wisselkoersen van de onderkant van 4% tot 6% naar een bandbreedte van 1% tot 2%, en zei over de ommekeer in Noord-Amerika: "it is taking more time than we planned."

De kerncijfers​

PepsiCo's boekjaar eindigt op de laatste zaterdag van december, en de eerste drie kwartalen duren elk 12 weken. Q3 2026 is de periode van 12 weken die eindigde op 5 september 2026. Elk cijfer hieronder is afkomstig uit het Form 10-Q, het winstbericht en de voorbereide toelichting van het management die in Bronnen worden vermeld.

KengetalQ3 2026Q3 2025JoJ-verandering
Omzet$25.274M$23.937M+5,6%
Brutomarge54,4%53,6%+85 bp
Bedrijfsresultaat$4.260M$3.569M+19%
Nettowinst (toerekenbaar)$3.048M$2.603M+17,1%
Verwaterde EPS$2,23$1,90+17%
Kern-verwaterde EPS$2,34$2,29+2%

Het winstbericht splitst de omzetgroei van 5,6% in drie delen: 3,1% organische groei, een netto voordeel van 1,7 punt uit overnames en afstotingen, en een voordeel van 0,7 punt uit vreemde valuta. De organische groei bestond vooral uit prijs. Het 10-Q zet de effectieve nettoprijsstelling op ongeveer 3 punten en het organische volume op ongeveer een half punt.

De gerapporteerde winst groeide veel sneller dan de omzet, en het grootste deel van dat verschil komt door de lasten van vorig jaar. Het derde kwartaal van 2025 bevatte $568 miljoen aan posten die PepsiCo buiten de kernresultaten laat: kosten voor overnames en afstotingen, de Rockstar-afschrijving, herstructurering en een schikking over een belastingcontrole in Latijns-Amerika. Dit jaar tellen dezelfde posten netto $17 miljoen. De kernbedrijfswinst, die ze in beide jaren buiten beschouwing laat, steeg van $4.137 miljoen naar $4.277 miljoen.

Onze Q2-analyse zei dat we in dit kwartaal op twee dingen moesten letten: of de voedingsmiddelen in Noord-Amerika terugkeerden naar groei, en of de kernbedrijfsmarge stopte met dalen. Geen van beide gebeurde. De omzet van voedingsmiddelen in Noord-Amerika was vlak tot licht dalend, en de kernbedrijfsmarge daalde nog eens 35 basispunten naar 16,9%.

Diepgaande analyse van de omzet​

De segmentomzet komt uit het 10-Q. De kolommen organisch en volume komen uit het winstbericht.

DivisieQ3 2026Q3 2025Gerapporteerd JoJOrganisch JoJVolume
PepsiCo Foods Noord-Amerika$6.504M$6.526Mvlakvlakvoedingsmiddelen vlak
PepsiCo Beverages Noord-Amerika$7.706M$7.327M+5%vlakdranken -2%
International Beverages Franchise$1.401M$1.291M+8%+7%dranken +5%
Europa, Midden-Oosten en Afrika$5.413M$5.022M+8%+9%voedingsmiddelen -1%, dranken +4%
Latijns-Amerika Foods$3.021M$2.656M+14%+6%voedingsmiddelen +3%
Azië-Pacific Foods$1.229M$1.115M+10%+9%voedingsmiddelen +11%

De twee Noord-Amerikaanse segmenten vormen 56% van de omzet, en geen van beide groeide organisch. De omzet van voedingsmiddelen daalde met $22 miljoen. Het 10-Q vermeldt dat het volume van hartige snacks met 1% steeg en dat het volume van overige voedingsmiddelen met 4% daalde, en dat de nettoprijsstelling ongunstig was. PepsiCo betaalt nog steeds voor snackvolume met lagere prijzen, zoals in Q2.

De dranken in Noord-Amerika groeiden met 5%, en het winstbericht schrijft die groei vooral toe aan "the benefits of acquisitions made in 2025." Overnames voegden $428 miljoen aan omzet toe in het kwartaal. De organische omzet bedroeg $7.289 miljoen tegen $7.312 miljoen een jaar eerder. Het drankvolume daalde met 2%, een verbetering ten opzichte van de daling van 4% in Q2, waarbij koolzuurhoudende frisdranken met 2% daalden en niet-koolzuurhoudende dranken met 3%.

De vier internationale segmenten samen brachten $11.064 miljoen binnen, 44% van de omzet, en elk ervan groeide. Hier gebruikt het management zijn sterkste taal. De voorbereide toelichting zegt: "International performance was robust during the third quarter with each segment delivering organic revenue growth," en dat de internationale organische groei "accelerated to 8 percent in the third quarter – the 22nd consecutive quarter of at least mid-single-digit organic revenue growth." De segmenttabel ondersteunt beide uitspraken. Het volume van Azië-Pacific Foods groeide met 11%, aangevoerd door India.

Over nieuwe producten zegt de toelichting: "We are encouraged by the performance of on-trend innovations such as NKD, Doritos Protein, Lays Baked with olive oil," en dat poppi "delivered improved results and gained volume and value share in the third quarter." Het 10-Q geeft een tweede lezing over poppi. PepsiCo is de verkopers nog eens $300 miljoen verschuldigd als het merk tegen het derde kwartaal van 2027 bepaalde mijlpalen bereikt. Het waardeert die verplichting nu op $12 miljoen, na een afwaardering van $105 miljoen dit kwartaal en $266 miljoen tot nu toe dit jaar. De afwaardering wordt geboekt als een verlaging van de verkoop-, algemene en administratieve kosten, waardoor het gerapporteerde bedrijfsresultaat steeg. PepsiCo laat haar buiten de kernresultaten.

Voor Noord-Amerika is de toelichting direct: "Our business in North America performed below our expectations and represents a meaningful opportunity for improvement."

Het margeverhaal​

PeriodeOmzetBrutomargeBedrijfsmargeNettomarge
FY2021$79.474M53,3%14,0%9,6%
FY2022$86.392M53,0%13,3%10,3%
FY2023$91.471M54,2%13,1%9,9%
FY2024$91.854M54,6%14,0%10,4%
FY2025$93.925M54,1%12,2%8,8%
Q2 2026$24.181M54,2%16,6%12,3%
Q3 2026$25.274M54,4%16,9%12,1%

De brutomarge steeg met 85 basispunten ten opzichte van een jaar eerder, naar 54,4%. De kosten van verkopen groeiden met 3,7% terwijl de omzet met 5,6% groeide. Een deel van de verbetering komt doordat de kosten van verkopen vorig jaar $46 miljoen aan overnamegerelateerde kosten bevatten. Op kernbasis toont het winstbericht een stijging van de brutomarge van 53,9% naar 54,4%.

Prijsstelling doet het werk internationaal en niet in Noord-Amerika. Het 10-Q toont een effectieve nettoprijsstelling van 7 punten in Europa, Midden-Oosten en Afrika, 3 punten in Latijns-Amerika en 3 punten bij de dranken in Noord-Amerika. De prijsstelling van voedingsmiddelen in Noord-Amerika daalde met 1 punt en die van Azië-Pacific Foods met 2 punten. Het winstbericht beschrijft de geconsolideerde groei als "the benefits associated with effective net pricing and a contribution from organic volume growth". Niets in het winstbericht of de toelichting zegt dat de prijzen zullen blijven stijgen. De verklaring van de CEO zegt het tegenovergestelde over de kosten: nieuwe kostenverlagingen zijn bedoeld om "mitigate the impacts of rising input cost inflation."

De gerapporteerde bedrijfsmarge bereikte 16,9%, tegen 14,9% een jaar eerder. De kernbedrijfsmarge bewoog de andere kant op, van 17,3% naar 16,9%. Beide cijfers staan in het winstbericht. De gerapporteerde marge verbeterde doordat de lasten van vorig jaar weg zijn. De kernmarge daalde doordat de voedingsmiddelen in Noord-Amerika minder verdienden: de kernbedrijfswinst daalde met 12%, van $1.570 miljoen naar $1.382 miljoen, en de toelichting schrijft de daling van de kernmarge van 280 basispunten toe aan "the impact of affordability investments, the lap of an asset sale gain in the prior year quarter and higher advertising and marketing investments."

Onder de bedrijfsresultaatregel heeft het kwartaal één benoemde last. PepsiCo boekte een pensioenschikkingslast van $144 miljoen nadat forfaitaire betalingen uit een Amerikaans pensioenplan de jaarlijkse drempel overschreden die de verwerking als schikking activeert (10-Q Note 6). Daardoor veranderde de pensioenregel van $26 miljoen aan baten een jaar eerder in $114 miljoen aan kosten. De last kostte $0,08 aan EPS en wordt buiten de kern-EPS gehouden.

De ene grote vraag: hoeveel van het kwartaal was de terugbetaling?​

Het Amerikaanse Hooggerechtshof oordeelde dit jaar dat veel invoerrechten die waren opgelegd onder de International Emergency Economic Powers Act ongeldig waren. Het 10-Q vermeldt dat PepsiCo terugvorderingsclaims heeft ingediend en "received substantially all of the refunds of such tariffs." Het geeft geen dollarbedrag. De voorbereide toelichting doet dat wel: "Tariff refunds amounted to $178 million in the third quarter."

PepsiCo houdt de terugbetaling binnen de kernresultaten. Het winstbericht zegt dat de groei van de kernbedrijfswinst van 3% "a 4-percentage-point favorable impact of tariff refunds" omvat. De onderstaande aansluiting gebruikt de reconciliatie uit het winstbericht en trekt vervolgens de terugbetaling af.

GAAP → non-GAAP-aansluiting, Q3 2026USD miljoen
Gerapporteerd bedrijfsresultaat (GAAP)4.260
Mark-to-market-nettowinsten op grondstoffenderivaten(79)
Herstructurerings- en afwaarderingskosten192
Tegoeden gerelateerd aan overnames en afstotingen(96)
Kernbedrijfswinst (non-GAAP)4.277
Terugbetalingen van invoerrechten inbegrepen in de kern (voorbereide toelichting)178
Kernbedrijfswinst minus terugbetalingen van invoerrechten (onze berekening)4.099
Kernbedrijfswinst, Q3 20254.137

De kernbedrijfswinst zonder de terugbetaling is $4.099 miljoen, ongeveer 1% onder vorig jaar. De laatste twee rijen zijn onze aftrekking van twee door PepsiCo gepubliceerde cijfers. PepsiCo presenteert geen kerncijfer exclusief terugbetalingen.

De terugbetaling is geconcentreerd in de dranken in Noord-Amerika. Het 10-Q vermeldt dat de groei van het bedrijfsresultaat van dat segment met 45% "a 23-percentage-point favorable net impact of global tariffs (which includes tariff refunds) and higher commodity costs" omvatte. De kernbedrijfswinst steeg slechts met 4%, naar $1.012 miljoen, en de toelichting zegt dat de kernmarge nog steeds met 15 basispunten daalde.

Splits de zes segmenten naar geografie en het kwartaal lijkt op twee bedrijven. De internationale kernbedrijfswinst steeg met 16%, van $1.998 miljoen naar $2.309 miljoen. De kernbedrijfswinst in Noord-Amerika daalde met 6%, van $2.545 miljoen naar $2.394 miljoen, met de terugbetaling inbegrepen.

Daarom werd de prognose verlaagd. De wijzigingen voor het hele jaar, uit het winstbericht:

Prognose boekjaar 2026HuidigVorig
Organische omzetgroeiongeveer 3%2% tot 4%
Nettogroei omzetongeveer 6%4% tot 6%
Groei kern-EPS tegen constante wisselkoersen1% tot 2%onderkant van 4% tot 6%
Groei kern-EPS2,5% tot 3,5%onderkant van 5% tot 7%
Effectief belastingtarief op kernbasisongeveer 21%ongeveer 22%

De omzetprognose ging omhoog en de winstprognose omlaag, dus de verlaging gaat volledig over de marge. De toelichting zegt: "we expect North America's core operating margin performance to remain under pressure in the fourth quarter." Een lager belastingtarief verzacht de verlaging. Het 10-Q vermeldt dat vrijwel alle terugbetalingen van invoerrechten zijn ontvangen, dus er is weinig over om in latere kwartalen te boeken.

Een bedrijf van $93,9 miljard in platte tekst volgen​

Een dubbel boekhoudsysteem moet elk bedrag op een regel plaatsen, dus een eenmalige post is ofwel zichtbaar ofwel bewust binnen een totaal gelaten. De onderstaande transactie is het kwartaal zoals ingevoerd in open_ledger/pepsico, volgens hoe we elk bedrijf modelleren. Inkomsten zijn negatief, kosten zijn positief, en de controlelijn bewijst dat ze optellen tot nul.

; FY2026Q3 Income Statement — 12 weeks ended September 5, 2026
; Net revenue 25274; cost of sales 11520; SG&A 9494; no impairment this quarter;
; operating profit 4260; other pension and retiree medical benefits expense 114
; (settlement charge 144 less 30 of other net benefit income);
; net interest expense and other 242; pre-tax 3904; tax 834; net income 3070.
; Check: -25274 + 11520 + 9494 + 144 - 30 + 242 + 834 + 22 + 3048 = 0 ✓
 
2026-09-05 * "PepsiCo, Inc." "FY2026Q3 Income Statement"
  Income:Revenue                         -25274 MUSD
  Expenses:CostOfRevenue                   11520 MUSD
  Expenses:SellingGeneralAdministrative     9494 MUSD
  Expenses:OtherNet                           144 MUSD  ; Note 6: pension settlement charge, U.S. qualified plan lump-sum distributions
  Expenses:OtherNet                           -30 MUSD  ; other pension and retiree medical benefits, before the settlement charge (114 as filed - 144)
  Expenses:OtherNet                           242 MUSD  ; net interest expense and other
  Expenses:IncomeTax                          834 MUSD
  Expenses:OtherNet                            22 MUSD  ; net income attributable to noncontrolling interests
  Equity:Adjustments                         3048 MUSD  ; net income attributable to PepsiCo offset (RE set by balance assertion)

De twee eenmalige posten worden verschillend behandeld, en de reden is de filing. De pensioenschikkingslast heeft een eigen boeking omdat het 10-Q het bedrag en de regel vermeldt waarop het staat. De twee pensioenboekingen tellen op tot de $114 miljoen die de winst-en-verliesrekening toont. De terugbetaling van invoerrechten heeft geen eigen boeking. PepsiCo geeft het bedrag in de voorbereide toelichting, maar geen enkele filing zegt op welke regel van de winst-en-verliesrekening het staat. $178 miljoen tegen de kosten van verkopen boeken zou een gok zijn, dus laat het grootboek de ingediende regels intact en wordt de terugbetaling in een commentaar in het periodebestand vastgelegd.

Het balanscijfer dat het verhaal van dit kwartaal vertelt, is ingehouden winst. Het verschoof van $74.116 miljoen aan het einde van Q2 naar $75.140 miljoen, een toename van $1.024 miljoen in een kwartaal waarin $3.048 miljoen werd verdiend. Het verschil is $2.024 miljoen aan gedeclareerde dividenden, $1,48 per aandeel, ofwel twee derde van de winst van het kwartaal. Inkoop van eigen aandelen kostte nog eens $267 miljoen. De cash steeg toch van $10.251 miljoen naar $10.675 miljoen en de kortlopende schuld daalde van $10.602 miljoen naar $9.223 miljoen. De operationele cashflow over de eerste 36 weken bedroeg $7.950 miljoen, tegen $5.468 miljoen een jaar eerder. Goodwill bedraagt $18.884 miljoen, een daling van $18.916 miljoen ultimo boekjaar, en het 10-Q schrijft de daling vooral toe aan valutaomrekening.

PepsiCo Financial Ledger FY2021–FY2026Q3 in een nieuw tabblad openen

De meerjarige ontwikkeling​

PeriodeOmzetNettowinstNettomargeTotale activa
FY2021$79.474M$7.618M9,6%$92.377M
FY2022$86.392M$8.910M10,3%$92.187M
FY2023$91.471M$9.074M9,9%$100.495M
FY2024$91.854M$9.578M10,4%$99.467M
FY2025$93.925M$8.240M8,8%$107.399M
Q2 2026$24.181M$2.981M12,3%$112.189M
Q3 2026$25.274M$3.048M12,1%$111.976M

Over vijf boekjaren groeide PepsiCo's omzet van $79,5 miljard naar $93,9 miljard, ongeveer 4,3% per jaar, terwijl de nettowinst schommelde tussen $7,6 miljard en $9,6 miljard, afhankelijk van de afwaarderingen van dat jaar. Boekjaar 2025 bevatte een afwaarderingslast van $1.993 miljoen en eindigde met een nettomarge van 8,8%.

Boekjaar 2026 kent tot nu toe geen afwaardering. Over 36 weken bedraagt de omzet $68.898 miljoen en de aan PepsiCo toerekenbare nettowinst $8.356 miljoen, al boven het cijfer van $8.240 miljoen over heel 2025. Het vierde kwartaal duurt 16 weken. Of het jaar boven een nettomarge van 10% eindigt, hangt af van of dat kwartaal geen nieuwe last bevat. PepsiCo's jaarlijkse afwaarderingsbeoordeling vond plaats in het derde kwartaal en, volgens het 10-Q, "resulted in no impairment."

Het oordeel: bull vs. bear​

Bull-case

  • Internationaal groeit op volume en prijs: alle vier internationale segmenten groeiden hun omzet met tussen 8% en 14%, en hun gecombineerde kernbedrijfswinst steeg met 16% naar $2.309 miljoen.
  • De organische groei versnelde: 3,1% is hoger dan de 2,4% in Q2, en de toelichting noemt het "the highest rate of growth since Q4 2023."
  • Het drankvolume in Noord-Amerika daalt langzamer: met 2% gedaald in Q3 tegen 4% in Q2.
  • De cashgeneratie verbeterde sterk: de vrije cashflow over 36 weken bedroeg $5.857 miljoen tegen $3.241 miljoen een jaar eerder, dicht bij de $5.935 miljoen aan betaalde dividenden.
  • De gerapporteerde winst over het hele jaar zal herstellen: de nettowinst over 36 weken van $8.356 miljoen overtreft al heel boekjaar 2025.

Bear-case

  • De groei van de kernwinst was kleiner dan de terugbetaling: $140 miljoen aan groei van de kernbedrijfswinst tegenover $178 miljoen aan terugbetalingen van invoerrechten.
  • Noord-Amerika groeide niet: de organische omzet was vlak bij zowel voedingsmiddelen als dranken, en de gecombineerde kernbedrijfswinst daalde met 6%.
  • Robuuste vraag is alleen een internationale uitspraak: het management gebruikt "robust" voor de internationale resultaten en "below our expectations" voor Noord-Amerika, en de segmentcijfers bevestigen beide.
  • De prijsstelling van voedingsmiddelen in Noord-Amerika is negatief: de nettoprijsstelling daalde met 1 punt en de kernmarge daalde met 280 basispunten, dus de volumewinst werd betaald.
  • De winstprognose werd verlaagd: een groei van de kern-EPS tegen constante wisselkoersen van 1% tot 2%, tegen de onderkant van 4% tot 6%, met de verwachting dat de marges in Noord-Amerika in Q4 onder druk blijven staan.
  • De poppi-earn-out wordt gewaardeerd op $12 miljoen van een mogelijke $300 miljoen: de toelichting over poppi is positief, en PepsiCo's eigen waardering van de verplichting impliceert een lage kans op uitbetaling.

Ons oordeel

Het kwartaal was zwakker dan de kop. De omzetgroei was echt en de internationale groei was sterk, maar de EPS-winst van 17% kwam door de lasten van vorig jaar, en de winstgroei van 3% op kernbasis kwam door een terugbetaling van invoerrechten die grotendeels al is geïnd. In onze Q2-analyse neigden we voorzichtig bullish en zeiden we dat het verhaal afhing van voedingsmiddelen in Noord-Amerika die positief zouden worden en van een kernmarge die stand zou houden. Beide tests faalden, en de verlaging van de prognose door het management bevestigt dat. We zien PepsiCo nu als een internationaal groeibedrijf dat vastzit aan een Noord-Amerikaans bedrijf dat marge verliest sneller dan kostenbesparingen die kunnen vervangen. Het volgende bewijs is het vierde kwartaal van 16 weken: de kernmarge in Noord-Amerika zonder een terugbetaling erachter, en of de beloofde kostenverlagingen zich tonen in de verkoop-, algemene en administratieve kosten. Het grootboek zal beide tonen.

Bron: https://beancount.io/nl/blog/2026/10/19/pepsico-q3-2026-earnings-analysis

Gepubliceerd: 19 oktober 2026