Naar hoofdinhoud springen

Square's Gratis Abonnement Rekent Nu 3.3% + 30¢ Online: Wat de Tariefverhoging van Januari 2026 Je Per Jaar Kost

Gepubliceerd 11 min leestijdMike ThriftMike Thrift
Square's Gratis Abonnement Rekent Nu 3.3% + 30¢ Online: Wat de Tariefverhoging van Januari 2026 Je Per Jaar Kost

Bekijk je laatste verwerkingsoverzicht voordat je verder leest. Als je online verkoopt via het gratis abonnement van Square, heeft elke kaartbetaling sinds 13 januari 2026 je 3.3% + 30¢ gekost in plaats van de 2.9% + 30¢ die je misschien nog in je hoofd hebt — een stijging van 14% in het percentagetarief die met veel minder ophef kwam dan een prijswijziging van deze omvang verdient.

Voor een bedrijf dat een paar honderd dollar per maand verwerkt, is het verschil kleingeld. Voor een verkoper met een hoog volume loopt het op tot duizenden dollars per jaar — genoeg om het antwoord te veranderen op "op welk abonnement zou ik moeten zitten?" en, voor sommige bedrijven, "zou ik überhaupt bij Square moeten blijven?"

Deze gids loopt door wat er is veranderd, hoe je je werkelijke jaarlijkse kosten berekent, waar de omslagpunten nu liggen tussen de abonnementen van Square, en hoe je beslist — met je eigen cijfers, niet met een verkooppraatje — of blijven, upgraden of overstappen zinvol is.

Wat Er Is Veranderd in Januari 2026

Met ingang van 13 januari 2026 heeft Square zijn verwerkingstarieven aangepast over de abonnementsniveaus heen. De belangrijkste wijzigingen troffen online betalingen:

  • Gratis abonnement, online checkout en facturen: 2.9% + 30¢ → 3.3% + 30¢
  • Betaalde abonnementen (Plus en Premium), online: 2.6% + 30¢ → 2.9% + 30¢

Hier is het huidige overzicht per medio 2026:

BetalingstypeSquare GratisSquare Plus ($49/mnd)Square Premium ($149/mnd)
Fysiek (tikken, insteken, doorhalen)2.6% + 15¢2.5% + 15¢2.4% + 15¢
Online checkout / facturen3.3% + 30¢2.9% + 30¢2.9% + 30¢
Handmatig ingevoerd / kaart op bestand3.5% + 15¢3.5% + 15¢3.5% + 15¢
ACH via factuur1% ($1 min)1% ($1 min, gemaximeerd)1% ($1 min, gemaximeerd)

Er gelden altijd een paar toeslagen bovenop, ongeacht het abonnement: internationale kaarten voegen 1.5% toe, directe overboekingen naar je bank kosten 1.95% van het overgemaakte bedrag, en Afterpay-transacties lopen op tot 6% + 30¢.

Twee dingen vallen op in die tabel. Ten eerste is het fysieke tarief nauwelijks veranderd — de verhoging concentreert zich op volume waarbij de kaart niet aanwezig is, wat precies is waar fraudekosten en interchangetarieven hoger liggen. Ten tweede is het verschil tussen het gratis abonnement en de betaalde abonnementen op online betalingen nu 0.4 procentpunt, wat precies het getal is dat bepaalt of een abonnement van $49/maand zichzelf terugverdient. Meer daarover hieronder.

Het Percentage Is Klein. De Jaarlijkse Kosten Zijn Dat Niet.

Verwerkingskosten verstoppen zich goed omdat ze bij elke transactie worden afgeroomd voordat het geld je bankrekening bereikt. Niemand schrijft een cheque van $6,000 per jaar uit aan Square — maar veel bedrijven betalen dat inmiddels wél.

De rekensom voor alleen de verhoging is simpel: het nieuwe online tarief kost je een extra 0.4% van elke online dollar die je verwerkt op het gratis abonnement. Pas dat toe op je jaarlijkse volume waarbij de kaart niet aanwezig is:

  • $5,000/maand online → $20 meer per maand → $240/jaar
  • $10,000/maand online → $40 meer per maand → $480/jaar
  • $25,000/maand online → $100 meer per maand → $1,200/jaar
  • $50,000/maand online → $200 meer per maand → $2,400/jaar

Dat is alleen de verhoging — het verschil tussen wat je in december 2025 betaalde en wat je nu betaalt voor identieke verkopen. Je totale verwerkingskosten zijn veel hoger.

Bereken Je Werkelijke Effectieve Tarief

Het geadverteerde tarief onderschat wat je daadwerkelijk betaalt, omdat de vaste 30¢ per transactie kleine bonnetjes bestraft. Het getal dat je moet kennen is je effectieve tarief:

Effectief tarief = totaal betaalde kosten ÷ totaal kaartvolume

Neem een verkoper van koffie en gebak die $20,000/maand online verwerkt (vooruitbestellingen, bezorgapps die via de eigen checkout lopen) met een gemiddeld bonbedrag van $12. Dat zijn ruwweg 1,667 transacties:

  • Percentagekosten: $20,000 × 3.3% = $660
  • Kosten per transactie: 1,667 × $0.30 = $500
  • Totaal: $1,160/maand — een effectief tarief van 5.8%

Nu een ontwerpstudio die datzelfde bedrag van $20,000/maand factureert aan 10 klanten:

  • Percentagekosten: $20,000 × 3.3% = $660
  • Kosten per transactie: 10 × $0.30 = $3
  • Totaal: $663/maand — een effectief tarief van 3.3%

Zelfde volume, zelfde abonnement, compleet andere economie. Als je gemiddelde bonbedrag klein is, doet de verhoging van januari pijn, maar de vaste kosten van 30¢ waren al je grotere probleem — en dat is ook waarom de ACH-factuuroptie tegen 1% (met een kostenplafond op betaalde abonnementen) serieus de moeite waard is voor iedereen die grotere bedragen factureert.

De Nieuwe Omslagpuntberekening Tussen de Abonnementen van Square

De tariefverhoging heeft in stilte de lijnen verschoven die bepalen welk abonnement het voordeligst is. Omdat Plus je online tarief verlaagt van 3.3% naar 2.9% — een besparing van 0.4 punt — verdient het abonnement zichzelf terug zodra de besparing meer is dan $49/maand:

$49 ÷ 0.004 = $12,250/maand aan online volume

Als je meer dan ongeveer $12,250/maand online verwerkt, is Square Plus nu goedkoper dan het gratis abonnement alleen al op verwerkingskosten, nog voordat je de softwarefuncties van het abonnement meetelt. Fysiek volume helpt ook, maar slechts een beetje: het verschil van 0.1 punt bij fysieke betalingen (2.6% versus 2.5%) vereist $49,000/maand aan fysieke verkopen om het abonnement op zichzelf te dekken, dus voor de meeste ondernemers is het online tarief wat de doorslag geeft.

Een uitgewerkt voorbeeld: een winkelier die $15,000/maand online verwerkt en $10,000/maand fysiek.

Op het gratis abonnement (uitgaande van 500 online bestellingen van $30 en 800 fysieke verkopen van $12.50):

  • Online: $15,000 × 3.3% + 500 × $0.30 = $495 + $150 = $645
  • Fysiek: $10,000 × 2.6% + 800 × $0.15 = $260 + $120 = $380
  • Totaal: $1,025/maand → $12,300/jaar

Op Square Plus:

  • Online: $15,000 × 2.9% + 500 × $0.30 = $435 + $150 = $585
  • Fysiek: $10,000 × 2.5% + 800 × $0.15 = $250 + $120 = $370
  • Abonnement: $49
  • Totaal: $1,004/maand → $12,048/jaar

Plus wint met ongeveer $250/jaar — bescheiden, maar het punt is dat deze ondernemer in 2025 beter af was op het gratis abonnement en in 2026 beter af is op Plus. De tariefverhoging heeft het antwoord omgedraaid. Als je deze vergelijking voor het laatst hebt gemaakt vóór januari, is je conclusie verouderd.

Wanneer Square Helemaal Geen Zin Meer Heeft

De vastetarief-prijsstelling van Square koopt echte voordelen: geen maandelijkse minima, geen PCI-nalevingskosten, geen boete bij vroegtijdige beëindiging, gratis afhandeling van chargeback-geschillen, en hardware plus software die meestal gewoon werkt. Voor nieuwe bedrijven en bedrijven met een laag volume is dat pakket oprecht moeilijk te verslaan, en het eerlijke advies is om te blijven waar je zit.

Maar vastetarief-prijsstelling heeft structurele kosten. Square rekent je hetzelfde tarief aan of je klant nu betaalt met een gewone debitkaart (die Square heel weinig kost aan interchange) of een premium creditcard met beloningsprogramma (die veel kost). Het vaste tarief is hoog genoeg ingesteld om de dure kaarten te dekken, wat betekent dat goedkope transacties het model subsidiëren. Naarmate je volume groeit, wordt die subsidie — het verschil tussen het vaste tarief en de werkelijke onderliggende kosten — de grootste onderhandelbare kostenpost in je kostenstructuur.

De gangbare vuistregels in de sector voor wanneer je alternatieven moet vergelijken:

  • Verwerking boven ruwweg $25,000/maand, of
  • Gemiddeld bonbedrag boven ruwweg $50

Op die schaal verslaat een interchange-plus-handelaarsrekening — waarbij je de werkelijke interchangekosten plus een openbaar gemaakte opslag betaalt, doorgaans ergens rond 2.1%–2.5% effectief op gemengd kaartvolume — een vast tarief van 3.3% doorgaans met een volledig procentpunt of meer. Bij $40,000/maand aan online volume is één procentpunt $400/maand, oftewel $4,800/jaar. Sommige verwerkers bieden in plaats daarvan modellen met een vaste maandelijkse vergoeding waarbij je een vast abonnement betaalt en kosten doorberekend krijgt; het label maakt minder uit dan het effectieve tarief dat je berekent op basis van een echte maand van je eigen gegevens.

De afwegingen zijn wel reëel: interchange-plus-overzichten zijn lastiger te lezen, sommige aanbieders voeren maandelijkse kosten en contracten weer in, en je geeft het geïntegreerde ecosysteem van Square op. Overstappen brengt ook overstapkosten met zich mee — nieuwe hardware, hertraining, opnieuw koppelen van je boekhouding. Reken die vooraf mee voordat je overstapt.

Een Praktische Vergelijkingschecklist

  1. Haal drie recente maandoverzichten op en bereken je effectieve tarief (totale kosten ÷ totaal volume) voor elke maand.
  2. Splits het volume per kanaal — fysiek, online, handmatig ingevoerd, factuur — omdat offertes die Square in het ene kanaal verslaan, in een ander kanaal kunnen verliezen.
  3. Vraag concurrenten om schriftelijke interchange-plus-offertes, inclusief alle maandelijkse kosten, PCI-kosten, gateway-kosten en kosten per transactie. Bereken het totale effectieve tarief, niet alleen de opslag die vooraan staat.
  4. Controleer de opzegvoorwaarden — contractduur, boete bij vroegtijdige beëindiging en leasevoorwaarden voor apparatuur. Een geweldig tarief binnen een contract van drie jaar met een opzegvergoeding van $500 is een heel ander product dan datzelfde tarief maand-tot-maand.
  5. Herbereken de cijfers jaarlijks. Zoals deze januari bewees, zijn vaste tarieven geen onveranderlijke tarieven. Aanbieders passen hun prijzen aan, en het juiste antwoord van gisteren wordt zonder aankondiging het foute antwoord van vandaag.

Kleine Operationele Aanpassingen Die Kosten Terughalen

Op welk platform je ook uitkomt, een paar gewoontes verlagen de rekening:

  • Route grote facturen via ACH. Het ACH-tarief van Square van 1% (met plafonds op betaalde abonnementen) verslaat 3.3% + 30¢ overduidelijk bij elke aanzienlijke factuur. Een factuur van $5,000 kost $165.30 via kaart en veel minder via bankoverschrijving.
  • Vermijd handmatige invoer. Bij 3.5% + 15¢ zijn handmatig ingevoerde kaarten de duurste manier om een betaling te ontvangen. Afspraken met kaart-op-bestand en betaallinks houden je uit dat tarief.
  • Sla directe overboekingen over, tenzij je kasstroom het echt vereist. De vergoeding van 1.95% voor directe overboekingen is een tweede tol op geld dat je al hebt betaald om te ontvangen. Standaard overboekingen op de eerstvolgende werkdag zijn gratis.
  • Let op terugbetalingen. Square geeft de oorspronkelijke verwerkingskosten niet terug wanneer je een verkoop terugbetaalt, dus bedrijven met veel terugbetalingen betalen kosten over omzet die ze nooit behouden. Het aanscherpen van productomschrijvingen en maatvoeringsadvies is, hoe vreemd ook, een betalingsstrategie.
  • Bundel kleine terugkerende kosten. Als je klanten vaak kleine bedragen factureert, verlaagt consolideren tot maandelijkse facturering het aantal tolheffingen van 30¢ dat je betaalt.

Volg de Kosten, of de Analyse Is Fictie

Elke berekening in dit artikel hangt af van één ding: het kennen van je werkelijke maandelijkse volume, transactieaantal en kosten per kanaal. De meeste ondernemers weten dit niet, omdat verwerkers nettobedragen storten — de kosten worden afgetrokken voordat het geld aankomt, dus het verschijnt nooit als een rekening.

De oplossing is een boekhoudgewoonte: registreer de brutoverkoop, de verwerkingskosten als eigen uitgavenpost, en de nettostorting als wat op de bank binnenkomt. In dubbel boekhouden ziet een online verkoop van $100 tegen het nieuwe tarief van het gratis abonnement er zo uit:

2026-09-02 * "Square" "Daily online sales settlement"
  Assets:Bank:Checking            96.40 USD
  Expenses:Fees:CardProcessing     3.60 USD
  Income:Sales                  -100.00 USD

Doe dit consistent en je boekhouding beantwoordt de strategische vragen op aanvraag: je werkelijke effectieve tarief is één query verwijderd, kosten per kanaal zijn zichtbaar, en wanneer een concurrent je een effectief tarief van 2.4% aanbiedt, kun je die claim verifiëren aan de hand van een echte maand aan gegevens in plaats van een onderbuikgevoel. Het houdt ook je resultatenrekening eerlijk — het boeken van nettostortingen als omzet onderschat zowel verkopen als kosten, wat de marges vertekent en zelfs de brutoontvangsten kan verkeerd weergeven die je bij belastingaangifte rapporteert.

Houd Je Betalingskosten Het Hele Jaar Zichtbaar

De verhoging van januari was een herinnering dat verwerkingstarieven een veranderlijke kostenpost zijn, geen vaste — en de bedrijven die het snelst merkten, waren degene wier boekhouding kosten van omzet scheidde. Beancount.io geeft je platte-tekst, dubbel boekhouden waarbij elke verwerkingskosten een zichtbare, opvraagbare regel is — transparant, versiebeheerd en gemakkelijk te analyseren wanneer de volgende tariefwijziging komt. Begin gratis en ken je effectieve tarief vóórdat je verwerker zijn volgende aankondiging doet, niet erna.

Dit artikel delen