Salta al contingut principal

Quines són les probabilitats que l'IRS audit les vostres empreses? Taxes d'auditoria per ingressos i entitat

Publicat 12 minuts de lecturaMike ThriftMike Thrift
Quines són les probabilitats que l'IRS audit les vostres empreses? Taxes d'auditoria per ingressos i entitat
En aquesta pàgina

Si guanyeu 80.000 dòlars amb un W-2 i apliqueu la deducció estàndard, la vostra probabilitat de rebre una carta d'un examinador de l'IRS en un any determinat és aproximadament 1 entre 1.000. Declareu aquests mateixos 80.000 dòlars en un Schedule C amb 40.000 dòlars de despeses empresarials, i les vostres probabilitats es tripliquen aproximadament. Guanyeu 8 milions, i les probabilitats salten a aproximadament 1 entre 30. Res d'això no és secret: l'IRS publica la seva cobertura d'exàmens cada any a l'IRS Data Book, desglossada per nivell d'ingressos i tipus de declaració. Les vostres probabilitats d'auditoria són principalment funció de tres coses: quants diners guanyeu, en quin formulari declareu i quants dels vostres ingressos pot verificar l'IRS sense preguntar-vos.

Aquesta guia repassa què diuen realment les dades, per què els declarants autònoms s'enfronten al risc més alt en nivells d'ingressos ordinaris, cap a on es dirigeix l'aplicació de la llei i què redueix legítimament les vostres probabilitats.

Com es mesuren les taxes d'auditoria​

Cada any l'IRS Data Book informa de la "cobertura d'exàmens": la proporció de declaracions presentades en una categoria que l'IRS va examinar (auditar). Els ingressos s'ordenen per ingressos positius totals, que és aproximadament el vostre ingrés abans que les pèrdues i deduccions el redueixin, de manera que un propietari amb 300.000 dòlars de lloguers i 290.000 dòlars de despeses encara cau en una fila d'ingressos alts.

Dues advertències abans de les xifres. Primer, les taxes de cobertura descriuen les declaracions seleccionades per a examen, i els anys fiscals recents encara són dins la finestra d'auditoria, de manera que els anys complets més antics són els més definitius. Segon, les mitjanes amaguen la dispersió: la taxa global d'auditoria individual se situa prop del 0,4%, però això barreja files del 0,1% amb files per sobre del 3%. La vostra fila és el que importa, no la mitjana.

Taxes d'auditoria per ingressos: la taula del Data Book​

Les xifres següents provenen de l'IRS Data Book de l'any fiscal 2024, el desglossament més recent publicat per nivell d'ingressos. Les taxes són la proporció de declaracions individuals examinades:

Ingressos positius totalsTaxa d'auditoriaProbabilitats aproximades
Menys de 25.000 $0,4%1 entre 250
25.000–50.000 $0,2%1 entre 500
50.000–500.000 $0,1%1 entre 1.000
500.000–1 milió $0,6%1 entre 170
1 milió–5 milions $1,1%1 entre 90
5 milions–10 milions $3,1%1 entre 32
Més de 10 milions $4,0%1 entre 25

El patró és una U poc profunda amb una paret dreta escarpada. Les taxes toquen fons al 0,1% en tot el centre ampli — tothom des de 50.000 fins a 500.000 dòlars — i després pugen ràpidament un cop els ingressos superen els 500.000 dòlars. La vora esquerra de la U necessita una explicació, perquè sorprèn la gent.

Per què els ingressos més baixos es controlen més que els mitjans​

Les declaracions per sota de 25.000 dòlars s'examinen al 0,4%, quatre vegades la taxa de la franja de 50.000–500.000 dòlars. Això és gairebé del tot verificació del crèdit fiscal per rendes del treball (EITC): la majoria d'aquests exàmens són auditories per correspondència — cartes que demanen documents per correu — que comproven l'elegibilitat per a l'EITC, no agents de camp que visiten domicilis. Si dirigiu una petita empresa i els vostres ingressos positius totals cauen en aquesta franja, la vostra declaració pot atreure la mateixa atenció d'examen per correspondència, però el motor d'aquesta fila és el cribratge de crèdits reemborsables, no l'escrutini empresarial.

El penya-segat de 500.000 dòlars és real​

Entre 499.999 i 500.001 dòlars d'ingressos, la taxa publicada salta del 0,1% al 0,6% — un augment sis vegades més gran. Les files superiors continuen pujant: els qui guanyen set xifres s'enfronten a l'1,1%, i les declaracions per sobre de 10 milions de dòlars s'enfronten al 4,0%. L'IRS és explícit que això és deliberat. El finançament de l'aplicació de la llei s'ha dirigit a persones d'ingressos alts, societats complexes i grans corporacions, i l'agència ha declarat repetidament que no té plans d'augmentar les taxes d'auditoria per a llars que guanyen menys de 400.000 dòlars. Si la vostra llar està per sota d'aquesta línia, la vostra fila de la taula és la que l'IRS ha promès no ampliar.

Taxes d'auditoria per entitat: per què el Schedule C encapçala la llista​

Els ingressos són només la meitat de la història. El formulari pel qual flueixen els ingressos de la vostra empresa canvia dràsticament les vostres probabilitats:

  • Schedule C (empresaris individuals i LLC d'un sol membre que per defecte tenen estatus de disregarded): històricament les taxes d'examen més altes entre els formularis de petites empreses — edicions més antigues del Data Book mostraven aproximadament l'1,0% per a ingressos bruts per sota de 25.000 dòlars, pujant a aproximadament el 2,7% amb ingressos bruts de 200.000 dòlars o més, i els professionals solen descriure els declarants del Schedule C com a enfrontats a aproximadament el triple de la taxa d'auditoria dels assalariats amb W-2 amb els mateixos ingressos.
  • Societats S i societats: entre les taxes més baixes del sistema — al voltant del 0,1% o menys en els darrers anys, amb la cobertura de societats estimada tan baixa com unes poques centèsimes d'un per cent. L'IRS ha anunciat que s'objectiva específicament les societats grans i complexes, però aquesta campanya apunta a estructures esglaonades amb centenars de milions en actius, no a una empresa local de dos socis.
  • Societats C: aproximadament el 0,2% per a balanços petits (menys de 250.000 dòlars en actius), augmentant amb la mida; la cobertura corporativa global va ser d'aproximadament el 0,66% el 2024. Una petita societat C s'examina amb menys freqüència que un declarant comparable del Schedule C.

La classificació confon les persones que assumeixen que constituir una societat "sembla seriós" i per tant atreu atenció. Funciona al revés. La diferència és la verificabilitat: una declaració de societat S o societat C arriba amb declaracions de nòmines, balanços i llibres conciliats que un ordinador pot verificar creuadament, mentre que un Schedule C sovint és una pàgina autoelaborada de números rodons sense cap tercer que confirmi res.

Per què els examinadors es fixen en el Schedule C​

Quatre raons estructurals acumulen les probabilitats contra els empresaris individuals:

  1. Sense xarxa de seguretat de declaracions d'informació. Els salaris arriben amb un W-2 que l'IRS ja té. La majoria d'ingressos bruts del Schedule C no tenen cap document corresponent, de manera que els ingressos subdeclarats són invisibles tret que algú miri. La bretxa fiscal — la diferència entre els impostos deguts i els impostos pagats — es concentra precisament en aquests ingressos no verificats.
  2. La puntuació DIF. Cada declaració rep una puntuació de Funció Discriminant: un model estadístic que assenyala les declaracions les deduccions de les quals semblen inusuals per als seus ingressos i característiques. Un Schedule C amb despeses que sobrepassen els seus ingressos, o deduccions molt per sobre de la norma per a la seva franja d'ingressos, puntua alt i es selecciona per a revisió. Mai no veieu la vostra puntuació, però les deduccions desproporcionades són el desencadenant més citat en les directrius de l'IRS.
  3. Indústries intensives en efectiu. Restaurants, salons, bars, rentats de cotxes, taxis, contractistes pagats en efectiu — les empreses on és fàcil sostreure diners reben cribratge addicional com a categoria. Si això descriu el vostre ofici, les vostres probabilitats basals estan per sobre de la vostra fila de la taula.
  4. Pèrdues que protegeixen altres ingressos. Una pèrdua del Schedule C que elimina els salaris del W-2 o els ingressos d'inversió de la mateixa declaració és una senyal clàssica, especialment quan el "negoci" perd diners any rere any. Les pèrdues repetides conviden a la pregunta de la pèrdua per afició: és això un negoci dut a terme per obtenir beneficis, o un passatemps subvencionat? Els empresaris individuals amb 100.000 dòlars o més d'ingressos bruts també reben una mirada addicional documentada.

Res d'això no significa que la declaració subjacent sigui incorrecta. Significa que la declaració pertany a una població on els errors i la subdeclaració són prou comuns perquè el cribratge es pagui per si mateix.

Cap a on es dirigeix l'aplicació de la llei​

Tres tendències configuren com serà la taula en els propers anys:

  • Més escrutini a dalt, una pausa al mig. L'IRS ha dit que planeja més que duplicar les taxes d'auditoria per als contribuents rics mentre manté les taxes planes per a les llars per sota de 400.000 dòlars. Espereu que la paret dreta de la taula es faci més alta mentre la vostra fila es manté.
  • Les societats són la nova frontera. Amb la cobertura de societats prop de zero i les estructures esglaonades proliferant, l'IRS va crear esforços d'auditoria dedicats per a grans societats. Les petites societats no són l'objectiu, però la taxa històricament gairebé nul·la de l'entitat pot augmentar en les dades agregades.
  • La majoria d'auditories arriben per correu. Aproximadament el 78% dels exàmens individuals són auditories per correspondència — una carta que sol·licita justificació per a un o dos elements — mentre que aproximadament el 22% són exàmens de camp o d'oficina amb una entrevista en persona. L'auditoria que la majoria de propietaris d'empreses haurien d'imaginar no és un agent a la porta; és una carta que us demana que demostreu els 38.000 dòlars de "altres despeses" de la línia 27a, amb els vostres rebuts fent la feina.

Què desencadena realment una mirada més atenta​

Més enllà dels ingressos i l'entitat, aquests són els senyals específics que els professionals i els materials de l'IRS citen més sovint:

  • Deduccions molt desproporcionades respecte als ingressos. El model DIF compara la vostra declaració amb les normes estadístiques. Una declaració d'ingressos de 60.000 dòlars que reclama 45.000 dòlars de despeses empresarials destaca com un cotxe vermell sol en un aparcament.
  • Ingressos que l'IRS ja coneix i que no vau declarar. Els processadors de pagaments, els bancs i els clients presenten declaracions d'informació. Quan la vostra declaració omet ingressos que l'IRS té arxivats, els programes de concordança generen un avís automàticament — sense cap discrecionalitat humana.
  • Números rodons pertot arreu. Les empreses reals gasten 4.873,22 dòlars, no 5.000, en tot. Un Schedule C construït íntegrament amb milers rodons es llegeix com a estimat, i estimat es llegeix com a no justificat.
  • La mateixa pèrdua, cada any. Un any dolent és una història; cinc és un patró. Si el negoci mai no obté beneficis, documenteu la vostra motivació de lucre — plans de negoci, despesa en màrqueting, expertesa, registres de temps — abans que arribi la pregunta.
  • Barrejar diners personals i empresarials. Despeses personals passades pel negoci, retirades del propietari no documentades i un únic compte per a tot fan que cada deducció de la declaració sigui sospitosa, incloses les legítimes.
  • Grans oscil·lacions sense explicació. Ingressos que es dupliquen mentre les despeses es tripliquen, o una declaració que no s'assembla gens a la de l'any passat, atreu l'atenció del model. La coherència és credibilitat.

Fixeu-vos en què no és a la llista: reclamar un despatx a casa legítim, aprofitar cada deducció a la qual teniu dret o presentar una pròrroga. Una pròrroga per presentar no és una pròrroga per pagar, i no és una senyal — una declaració precipitada i plena d'errors presentada el 15 d'abril és més arriscada que una de cuidadosa presentada el 15 d'octubre.

Com reduir les vostres probabilitats de manera legítima​

No podeu triar la vostra fila de la taula, però dins d'ella, els declarants cuidadosos s'examinen menys que els descuidats. El manual no és glamurós:

  1. Declareu cada dòlar d'ingressos, inclòs l'efectiu. La manera més ràpida de convertir un cribratge rutinari en un examen dolorós és una discrepància entre la vostra declaració i les declaracions d'informació arxivades. Concilieu els pagaments dels processadors — Stripe, Square, PayPal — amb els ingressos bruts abans de presentar, perquè els totals del 1099-K quadrin.
  2. Justifiqueu cada deducció abans de reclamar-la. Un rebut, una factura, un registre de quilometratge, un extracte bancari: si no ho podeu produir, no ho deduïu. Els registres contemporanis superen els reconstruïts, i els reconstruïts superen les estimacions.
  3. Mantingueu els diners empresarials en comptes empresarials. Un compte corrent empresarial dedicat i una targeta de crèdit converteixen "demostra que això era empresarial" d'una excavació en un filtre. Barrejar fons és l'error que fa que tots els vostres altres registres no siguin fiables.
  4. Concilieu mensualment, no la nit abans que venci la declaració. Els llibres conciliats amb els extractes bancaris i de targetes detecten duplicats, ingressos que falten i transferències mal categoritzades mentre l'evidència és fresca. Dotze conciliacions petites superen una excavació arqueològica cada vegada. Si la vostra configuració actual ho fa dolorós, els docs expliquen com mantenir llibres que es concilien netament.
  5. Presenteu a temps i pagueu el que deveu. La penalització per no presentar és del 5% mensual enfront del 0,5% per no pagar — presentar a temps fins i tot quan no podeu pagar-ho tot és el moviment més barat disponible, i les declaracions no presentades mantenen la finestra d'auditoria oberta indefinidament. Normalment l'IRS té tres anys per examinar una declaració, sis si subdeclarau ingressos en més d'un 25%.
  6. Feu que una segona persona revisi els anys irregulars. L'any que compreu equip, incorporeu un soci, reclameu una pèrdua del primer any o supereu els 100.000 dòlars d'ingressos del Schedule C és l'any en què una revisió es paga per si mateixa. Un preparador que veu centenars de declaracions sap com és la normalitat per a la vostra franja d'ingressos.

Mantingueu els vostres registres a punt per a una auditoria tot l'any​

Cada element del manual anterior és més fàcil quan els vostres llibres estan complets, conciliats i són cercables abans que l'IRS escrigui mai. Beancount.io ofereix comptabilitat en text pla que us dona transparència i control complets sobre les vostres dades financeres — sense caixes negres, sense dependència del proveïdor. Comença gratis i descobreix per què els desenvolupadors i els professionals de les finances es passen a la comptabilitat en text pla.

Font: https://beancount.io/ca/blog/2026/10/13/irs-audit-odds-rates-income-entity-schedule-c-risk-guide

Publicat: 13 d’octubre del 2026