پرش به محتوای اصلی
Beancount.io Logo

طرح رایگان Square اکنون آنلاین 3.3% + 30¢ دریافت می‌کند: افزایش نرخ ژانویه 2026 چه هزینه‌ای در سال برایتان دارد؟

منتشر شده زمان مطالعه 12 دقیقهMike ThriftMike Thrift
طرح رایگان Square اکنون آنلاین 3.3% + 30¢ دریافت می‌کند: افزایش نرخ ژانویه 2026 چه هزینه‌ای در سال برایتان دارد؟

آخرین صورت‌حساب پردازش خود را پیش از خواندن ادامه این مطلب بررسی کنید. اگر از طریق طرح رایگان Square به‌صورت آنلاین می‌فروشید، هر پرداخت کارتی از 13 ژانویه 2026 به بعد 3.3% + 30¢ برایتان هزینه داشته است، نه 2.9% + 30¢ که شاید هنوز در ذهن دارید — جهشی 14 درصدی در نرخ درصدی که با سروصدای بسیار کمتری نسبت به تغییر قیمتی در این ابعاد اعلام شد.

برای کسب‌وکاری که ماهانه چند صد دلار پردازش می‌کند، این تفاوت پول ناهار است. برای فروشنده‌ای با حجم بالا، این تفاوت به هزاران دلار در سال تبدیل می‌شود — به‌اندازه‌ای که پاسخ سؤال «باید روی کدام طرح باشم؟» را تغییر می‌دهد و برای برخی کسب‌وکارها حتی سؤال «اصلاً باید از Square استفاده کنم؟» را پیش می‌کشد.

این راهنما توضیح می‌دهد که چه چیزی تغییر کرده، چگونه هزینه واقعی سالانه خود را محاسبه کنید، نقطه‌های سر‌به‌سر اکنون بین طرح‌های Square کجا قرار دارند، و چگونه — با اعداد خودتان، نه یک تبلیغ فروش — تصمیم بگیرید که ماندن، ارتقا یا تغییر ارائه‌دهنده منطقی است یا نه.

چه چیزی در ژانویه 2026 تغییر کرد

از 13 ژانویه 2026، Square نرخ‌های پردازش خود را در سطوح مختلف طرح‌ها تعدیل کرد. مهم‌ترین تغییرات به پرداخت‌های آنلاین مربوط می‌شود:

  • طرح رایگان، پرداخت آنلاین و فاکتورها: 2.9% + 30¢ → 3.3% + 30¢
  • طرح‌های پولی (Plus و Premium)، آنلاین: 2.6% + 30¢ → 2.9% + 30¢

در ادامه جدول نرخ‌های فعلی تا میانه سال 2026 آمده است:

نوع پرداختSquare FreeSquare Plus ($49/ماه)Square Premium ($149/ماه)
حضوری (تپ، دیپ، کشیدن کارت)2.6% + 15¢2.5% + 15¢2.4% + 15¢
پرداخت آنلاین / فاکتورها3.3% + 30¢2.9% + 30¢2.9% + 30¢
ورود دستی کارت / کارت ذخیره‌شده3.5% + 15¢3.5% + 15¢3.5% + 15¢
ACH از طریق فاکتور1% (حداقل $1)1% (حداقل $1، با سقف)1% (حداقل $1، با سقف)

صرف‌نظر از طرح انتخابی، چند هزینه اضافه نیز اعمال می‌شود: کارت‌های بین‌المللی 1.5% اضافه می‌کنند، انتقال فوری به حساب بانکی شما 1.95% از مبلغ انتقال هزینه دارد، و تراکنش‌های Afterpay 6% + 30¢ هزینه می‌گیرند.

دو نکته در این جدول قابل توجه است. اول، نرخ‌های حضوری تقریباً تغییر نکرده‌اند — این افزایش بیشتر متمرکز بر حجم تراکنش‌های بدون حضور کارت است، جایی که هزینه‌های تقلب و نرخ‌های interchange بالاتر است. دوم، فاصله بین طرح رایگان و طرح‌های پولی در پرداخت‌های آنلاین اکنون 0.4 واحد درصد است — دقیقاً همان عددی که تعیین می‌کند آیا اشتراک $49 در ماه به‌صرفه است یا نه. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

درصد کوچک است. هزینه سالانه نیست.

کارمزدهای پردازش به‌خوبی پنهان می‌مانند، چون پیش از رسیدن پول به حساب بانکی شما از هر تراکنش کسر می‌شوند. هیچ‌کس چکی به مبلغ $6,000 در سال برای Square نمی‌نویسد — اما بسیاری از کسب‌وکارها اکنون همین مبلغ را می‌پردازند.

محاسبه خود این افزایش ساده است: نرخ جدید آنلاین 0.4% اضافه به ازای هر دلار آنلاین پردازش‌شده در طرح رایگان از شما می‌گیرد. این را روی حجم سالانه تراکنش‌های بدون حضور کارت خود اعمال کنید:

  • $5,000 در ماه آنلاین → $20 بیشتر در ماه → $240 در سال
  • $10,000 در ماه آنلاین → $40 بیشتر در ماه → $480 در سال
  • $25,000 در ماه آنلاین → $100 بیشتر در ماه → $1,200 در سال
  • $50,000 در ماه آنلاین → $200 بیشتر در ماه → $2,400 در سال

این فقط افزایش است — تفاوت بین آنچه در دسامبر 2025 پرداخت می‌کردید و آنچه اکنون برای همان میزان فروش می‌پردازید. هزینه کل پردازش شما بسیار بیشتر است.

نرخ مؤثر واقعی خود را محاسبه کنید

نرخ تبلیغ‌شده کمتر از چیزی است که واقعاً می‌پردازید، زیرا هزینه ثابت 30¢ به ازای هر تراکنش، تراکنش‌های کوچک را جریمه می‌کند. عددی که ارزش دانستن دارد نرخ مؤثر شماست:

نرخ مؤثر = مجموع کارمزدهای پرداخت‌شده ÷ مجموع حجم تراکنش‌های کارتی

یک فروشنده قهوه و شیرینی را در نظر بگیرید که ماهانه $20,000 به‌صورت آنلاین می‌فروشد (پیش‌سفارش‌ها، اپلیکیشن‌های تحویل که از طریق پرداخت خودشان مسیردهی می‌شوند) با میانگین مبلغ هر تراکنش $12. این تقریباً 1,667 تراکنش است:

  • کارمزد درصدی: $20,000 × 3.3% = $660
  • کارمزد هر تراکنش: 1,667 × $0.30 = $500
  • مجموع: $1,160 در ماه — نرخ مؤثر 5.8%

حالا یک استودیو طراحی را در نظر بگیرید که همان $20,000 در ماه را در قالب فاکتور برای 10 مشتری صادر می‌کند:

  • کارمزد درصدی: $20,000 × 3.3% = $660
  • کارمزد هر تراکنش: 10 × $0.30 = $3
  • مجموع: $663 در ماه — نرخ مؤثر 3.3%

حجم یکسان، طرح یکسان، اما اقتصادی کاملاً متفاوت. اگر میانگین مبلغ تراکنش شما کم است، افزایش ژانویه دردناک است، اما کارمزد ثابت 30¢ از قبل هم مشکل بزرگ‌تر شما بود — و به همین دلیل گزینه فاکتور ACH با نرخ 1% (با سقف کارمزد در طرح‌های پولی) برای هرکسی که مبالغ بزرگ‌تری صورت‌حساب می‌کند، ارزش بررسی جدی دارد.

محاسبه جدید نقطه سر‌به‌سر بین طرح‌های Square

افزایش نرخ به‌آرامی مرزهایی را جابه‌جا کرد که تعیین می‌کنند کدام طرح ارزان‌تر است. از آنجا که Plus نرخ آنلاین شما را از 3.3% به 2.9% کاهش می‌دهد — صرفه‌جویی 0.4 واحد درصد — این اشتراک زمانی به‌صرفه می‌شود که این صرفه‌جویی از $49 در ماه فراتر برود:

$49 ÷ 0.004 = $12,250 در ماه حجم آنلاین

اگر بیش از حدود $12,250 در ماه به‌صورت آنلاین پردازش می‌کنید، Square Plus اکنون صرفاً از نظر هزینه‌های پردازش ارزان‌تر از طرح رایگان است، پیش از آنکه اصلاً ویژگی‌های نرم‌افزاری طرح را در نظر بگیرید. حجم حضوری هم کمک می‌کند، اما فقط اندکی: فاصله 0.1 واحد درصدی حضوری (2.6% در برابر 2.5%) به $49,000 در ماه فروش حضوری نیاز دارد تا به‌تنهایی هزینه اشتراک را جبران کند، بنابراین برای اکثر فروشندگان این نرخ آنلاین است که تصمیم را رقم می‌زند.

یک مثال کاربردی: خرده‌فروشی که ماهانه $15,000 آنلاین و $10,000 حضوری می‌فروشد.

در طرح رایگان (با فرض 500 سفارش آنلاین به مبلغ $30 و 800 فروش حضوری به مبلغ $12.50):

  • آنلاین: $15,000 × 3.3% + 500 × $0.30 = $495 + $150 = $645
  • حضوری: $10,000 × 2.6% + 800 × $0.15 = $260 + $120 = $380
  • مجموع: $1,025 در ماه → $12,300 در سال

در Square Plus:

  • آنلاین: $15,000 × 2.9% + 500 × $0.30 = $435 + $150 = $585
  • حضوری: $10,000 × 2.5% + 800 × $0.15 = $250 + $120 = $370
  • اشتراک: $49
  • مجموع: $1,004 در ماه → $12,048 در سال

Plus حدود $250 در سال برنده است — مبلغی متوسط، اما نکته این است که این فروشنده در سال 2025 با طرح رایگان بهتر بود و در سال 2026 با Plus بهتر است. افزایش نرخ پاسخ را برعکس کرد. اگر آخرین‌بار این مقایسه را پیش از ژانویه انجام داده‌اید، نتیجه‌گیری شما دیگر معتبر نیست.

چه زمانی Square دیگر منطقی نیست

قیمت‌گذاری نرخ ثابت Square مزایای واقعی دارد: بدون حداقل ماهانه، بدون کارمزد انطباق PCI، بدون جریمه فسخ زودهنگام، رسیدگی رایگان به اعتراض‌های chargeback، و سخت‌افزار و نرم‌افزاری که غالباً به‌خوبی کار می‌کند. برای کسب‌وکارهای تازه‌کار و کم‌حجم، این مجموعه واقعاً شکست‌ناپذیر است و توصیه صادقانه این است که همان‌جا بمانید.

اما قیمت‌گذاری نرخ ثابت هزینه‌ای ساختاری دارد. Square نرخ یکسانی از شما می‌گیرد، چه مشتری با یک کارت نقدی ساده پرداخت کند (که هزینه interchange بسیار کمی برای Square دارد) و چه با یک کارت اعتباری ممتاز و امتیازدار (که هزینه زیادی دارد). نرخ ثابت آن‌قدر بالا تعیین شده که هزینه کارت‌های گران را پوشش دهد، به این معنی که تراکنش‌های کم‌هزینه این مدل را یارانه می‌دهند. با رشد حجم شما، این یارانه — یعنی فاصله بین نرخ ثابت و هزینه واقعی زیربنایی — به بزرگ‌ترین قلم قابل مذاکره در ساختار هزینه شما تبدیل می‌شود.

قواعد سرانگشتی رایج در صنعت برای زمان بررسی جایگزین‌ها:

  • پردازش بیش از حدود $25,000 در ماه، یا
  • میانگین مبلغ تراکنش بیش از حدود $50

در این مقیاس، یک حساب پذیرنده interchange-plus — که در آن هزینه واقعی interchange به‌علاوه یک نشانه (markup) شفاف را می‌پردازید و معمولاً نرخ مؤثر آن روی ترکیبی از کارت‌ها بین 2.1% تا 2.5% قرار می‌گیرد — معمولاً یک واحد درصد کامل یا بیشتر از نرخ ثابت 3.3% ارزان‌تر است. روی $40,000 در ماه حجم آنلاین، یک واحد درصد برابر $400 در ماه، یا $4,800 در سال است. برخی پردازشگرها به‌جای آن مدل‌های اشتراک ماهانه ثابت ارائه می‌دهند که در آن یک اشتراک ثابت می‌پردازید و هزینه‌ها را مستقیماً منتقل می‌کنید؛ برچسب مدل کمتر از نرخ مؤثری که از یک ماه واقعی داده‌های خودتان محاسبه می‌کنید اهمیت دارد.

با این حال، این معاوضه‌ها واقعی هستند: صورت‌حساب‌های interchange-plus خواندنشان سخت‌تر است، برخی ارائه‌دهندگان کارمزد ماهانه و قرارداد را بازمی‌گردانند، و شما از اکوسیستم یکپارچه Square صرف‌نظر می‌کنید. مهاجرت نیز هزینه‌های جابه‌جایی دارد — سخت‌افزار جدید، آموزش مجدد، اتصال دوباره حسابداری. پیش از جابه‌جایی، این‌ها را در محاسبات خود لحاظ کنید.

یک چک‌لیست عملی برای مقایسه

  1. سه صورت‌حساب ماهانه اخیر خود را بیرون بکشید و نرخ مؤثر (مجموع کارمزد ÷ مجموع حجم) را برای هر ماه محاسبه کنید.
  2. حجم را بر اساس کانال تقسیم کنید — حضوری، آنلاین، ورود دستی، فاکتور — زیرا پیشنهاداتی که در یک کانال از Square بهتر عمل می‌کنند ممکن است در کانال دیگری ضعیف‌تر باشند.
  3. از رقبا درخواست پیشنهاد قیمت interchange-plus به‌صورت مکتوب کنید، شامل تمام کارمزدهای ماهانه، کارمزد PCI، کارمزد درگاه، و هزینه هر تراکنش. نرخ مؤثر کلی را محاسبه کنید، نه فقط نشانه (markup) اصلی اعلام‌شده.
  4. شرایط خروج را بررسی کنید — مدت قرارداد، کارمزد فسخ زودهنگام، و شرایط اجاره تجهیزات. یک نرخ عالی درون یک قرارداد سه‌ساله با کارمزد خروج $500 محصولی متفاوت از همان نرخ به‌صورت ماه‌به‌ماه است.
  5. هر سال این محاسبات را دوباره انجام دهید. همان‌طور که این ژانویه ثابت کرد، نرخ‌های ثابت لزوماً پایدار نیستند. ارائه‌دهندگان قیمت‌ها را تغییر می‌دهند، و پاسخ درست دیروز بی‌سروصدا به پاسخ اشتباه امروز تبدیل می‌شود.

اقدامات عملیاتی کوچکی که کارمزد را پس می‌گیرند

صرف‌نظر از اینکه در نهایت کدام پلتفرم را انتخاب کنید، چند عادت می‌توانند صورت‌حساب را کاهش دهند:

  • فاکتورهای بزرگ را از طریق ACH مسیردهی کنید. نرخ 1% ACH در Square (با سقف در طرح‌های پولی) به‌وضوح از 3.3% + 30¢ روی هر فاکتور قابل‌توجهی بهتر است. یک فاکتور $5,000 با کارت $165.30 هزینه دارد و با انتقال بانکی بسیار کمتر.
  • از ورود دستی کارت پرهیز کنید. با نرخ 3.5% + 15¢، کارت‌های واردشده به‌صورت دستی گران‌ترین روش دریافت پرداخت هستند. توافق‌های کارت ذخیره‌شده و لینک‌های پرداخت شما را از این سطح دور نگه می‌دارند.
  • از انتقال فوری صرف‌نظر کنید مگر آنکه جریان نقدی واقعاً به آن نیاز داشته باشد. کارمزد 1.95% انتقال فوری یک عوارض دوم روی پولی است که قبلاً برای دریافتش هزینه پرداخته‌اید. انتقال‌های استاندارد روز کاری بعد رایگان هستند.
  • به بازپرداخت‌ها توجه کنید. Square هنگام بازپرداخت یک فروش، کارمزد اصلی پردازش را برنمی‌گرداند، بنابراین کسب‌وکارهایی که بازپرداخت زیادی دارند، کارمزد درآمدی را می‌پردازند که هرگز نگه نمی‌دارند. عجیب اینکه، شفاف‌سازی توضیحات محصول و راهنمای سایزبندی، در واقع نوعی استراتژی پرداخت است.
  • هزینه‌های تکراری کوچک را دسته‌بندی کنید. اگر مبالغ کوچک را به‌طور مکرر از مشتریان دریافت می‌کنید، تجمیع آن‌ها در صورت‌حساب ماهانه تعداد عوارض 30¢ که می‌پردازید را کاهش می‌دهد.

کارمزدها را رصد کنید، وگرنه تحلیل شما تخیلی است

هر محاسبه در این مقاله به یک چیز وابسته است: دانستن حجم واقعی ماهانه، تعداد تراکنش‌ها و کارمزدها به تفکیک کانال. اکثر صاحبان کسب‌وکار این اطلاعات را ندارند، چون پردازشگرها مبالغ خالص را واریز می‌کنند — کارمزد پیش از رسیدن پول کسر می‌شود، بنابراین هرگز به‌صورت یک صورت‌حساب مجزا دیده نمی‌شود.

راه‌حل یک عادت دفترداری است: فروش ناخالص، کارمزد پردازش را به‌عنوان هزینه‌ای مستقل، و واریز خالص را به‌عنوان مبلغی که به حساب بانکی می‌رسد، ثبت کنید. در قالب حسابداری دوطرفه، یک فروش آنلاین $100 با نرخ جدید طرح رایگان به این شکل است:

2026-09-02 * "Square" "Daily online sales settlement"
  Assets:Bank:Checking            96.40 USD
  Expenses:Fees:CardProcessing     3.60 USD
  Income:Sales                  -100.00 USD

اگر این کار را به‌طور مستمر انجام دهید، دفاتر شما به‌محض نیاز به پرسش‌های راهبردی پاسخ می‌دهند: نرخ مؤثر واقعی شما تنها یک پرس‌وجو فاصله دارد، هزینه‌ها به تفکیک کانال قابل مشاهده‌اند، و وقتی رقیبی نرخ مؤثر 2.4% به شما پیشنهاد می‌دهد، می‌توانید این ادعا را در برابر داده‌های واقعی یک ماه بسنجید، نه یک حدس. این کار همچنین صورت سود و زیان شما را صادقانه نگه می‌دارد — ثبت واریزهای خالص به‌عنوان درآمد، هم فروش و هم هزینه‌ها را کمتر از واقع نشان می‌دهد، که حاشیه سود را مخدوش می‌کند و حتی می‌تواند درآمد ناخالصی را که هنگام مالیات گزارش می‌دهید، اشتباه نشان دهد.

هزینه‌های پرداخت خود را در تمام سال قابل مشاهده نگه دارید

افزایش نرخ در ژانویه یادآوری بود که نرخ‌های پردازش هزینه‌ای متغیر هستند، نه ثابت — و کسب‌وکارهایی که سریع‌تر از همه متوجه شدند، همان‌هایی بودند که دفاترشان کارمزدها را از درآمد جدا می‌کرد. Beancount.io به شما حسابداری متن‌ساده و دوطرفه‌ای می‌دهد که در آن هر کارمزد پردازش یک خط قابل مشاهده و قابل پرس‌وجو است — شفاف، دارای کنترل نسخه، و آسان برای تحلیل هنگامی که تغییر نرخ بعدی از راه می‌رسد. رایگان شروع کنید و نرخ مؤثر خود را پیش از اعلامیه بعدی پردازشگرتان بدانید، نه پس از آن.

این مقاله را به‌اشتراک بگذارید

زمان مطالعه 7 دقیقه

افزایش نرخ فیسِرو در جولای ۲۰۲۶: چگونه آن را در صورتحساب کلاور یا فرست دیتا خود پیدا کنید

افزایش جولای ۲۰۲۶ فیسِرو، حاشیه سود اینترچنج-پلاس را ۰.۰۵٪ به اضافه ۰.۰۳ دلار…

payments
point-of-sale
زمان مطالعه 5 دقیقه

کاهش کارمزد ارجاعی والمارت مارکت‌پلیس در ۱۴ دسته‌بندی — آنچه فروشندگان باید انجام دهند

در ۲۲ ژوئن ۲۰۲۶، والمارت بدون سر و صدا کارمزد ارجاعی مارکت‌پلیس را در ۱۴…

e-commerce
amazon
زمان مطالعه 6 دقیقه

Square در مقابل Shopify POS در مقابل Clover در مقابل Helcim: کسبوکارهای کوچک در سال ۲۰۲۶ چگونه باید POS انتخاب کنند

Square رایگان و ساده است، Shopify برای تجارت الکترونیک برتری دارد، Clover به…

small-business
point-of-sale
زمان مطالعه 9 دقیقه

بیمه ناوگان تجاری برای کسب‌وکارهای کوچک: هزینه‌های سال ۲۰۲۶، عوامل تعیین‌کننده حق بیمه شما و شش راه کاهش آن

کسب‌وکارهای کوچک با ناوگان خودروهای سبک معمولاً در سال ۲۰۲۶ به ازای هر خودرو…

insurance
business-insurance
زمان مطالعه 7 دقیقه

لایحه HB 402 ویرجینیا: تولیدکنندگان مواد غذایی خانگی اکنون می‌توانند آنلاین بفروشند و در سراسر ایالت ارسال کنند

لایحه شماره 402 مجلس ویرجینیا که از 1 ژوئیه 2026 لازم‌الاجرا می‌شود، به…

small-business
compliance