Ak zarábate 80 000 dolárov na W-2 a uplatníte štandardný odpočet, vaša šanca, že sa v danom roku ozve revízor IRS, je približne 1 ku 1 000. Ak tých istých 80 000 dolárov vykážete na Schedule C s 40 000 dolármi obchodných výdavkov, vaše šance sa približne strojnásobia. Ak zarobíte 8 miliónov, šance vyskočia na približne 1 ku 30. Nič z toho nie je tajné: IRS každoročne zverejňuje svoje pokrytie kontrolami v IRS Data Book, rozčlenené podľa výšky príjmu a typu daňového priznania. Vaše šance na audit závisia hlavne od troch vecí — koľko zarábate, aký formulár podávate a akú časť vášho príjmu dokáže IRS overiť bez toho, aby sa vás musela pýtať.
Táto príručka prechádza tým, čo údaje skutočne hovoria, prečo samostatne zárobkovo činné osoby čelia najvyššiemu riziku pri bežných príjmoch, kam smeruje vymáhanie a čo legitímne znižuje vaše šance.
Ako sa meria miera auditu
Každý rok IRS Data Book uvádza „pokrytie kontrolami": podiel priznaní podaných v danej kategórii, ktoré IRS skontrolovala (auditovala). Príjem sa triedi podľa celkového pozitívneho príjmu, čo je približne váš príjem predtým, než ho stratami a odpočtami stlačíte nadol — takže prenajímateľ s 300 000 dolármi z nájmu a 290 000 dolármi výdavkov stále spadá do vysokopríjmového riadku.
Dve upozornenia pred číslami. Po prvé, miera pokrytia opisuje priznania vybrané na kontrolu a nedávne daňové roky sú stále v rámci okna auditu, takže najstaršie ukončené roky sú najdefinitívnejšie. Po druhé, priemery skrývajú rozpätie: celková miera auditu fyzických osôb sa pohybuje okolo 0,4 %, ale to mieša riadky s 0,1 % s riadkami nad 3 %. Rozhoduje váš riadok, nie priemer.
Miera auditu podľa príjmu: tabuľka z Data Book
Údaje nižšie pochádzajú z IRS Data Book za fiškálny rok 2024, čo je najnovšie zverejnené členenie podľa výšky príjmu. Miera je podiel kontrolovaných priznaní fyzických osôb:
| Celkový pozitívny príjem | Miera auditu | Približné šance |
|---|---|---|
| Pod 25 000 dolárov | 0,4 % | 1 ku 250 |
| 25 000 – 50 000 dolárov | 0,2 % | 1 ku 500 |
| 50 000 – 500 000 dolárov | 0,1 % | 1 ku 1 000 |
| 500 000 – 1 milión dolárov | 0,6 % | 1 ku 170 |
| 1 milión – 5 miliónov dolárov | 1,1 % | 1 ku 90 |
| 5 miliónov – 10 miliónov dolárov | 3,1 % | 1 ku 32 |
| Nad 10 miliónov dolárov | 4,0 % | 1 ku 25 |
Vzorec je plytké U so strmou pravou stenou. Miera klesá na minimum 0,1 % naprieč širokým stredom — všetci od 50 000 do 500 000 dolárov — a potom rýchlo stúpa, keď príjem prekročí 500 000 dolárov. Ľavý okraj U si vyžaduje vysvetlenie, pretože ľudí prekvapuje.
Prečo sú najnižšie príjmy auditované častejšie než stredné
Priznania pod 25 000 dolárov sú kontrolované s mierou 0,4 %, teda štyrikrát častejšie než pásmo 50 000 – 500 000 dolárov. Je to takmer výlučne overovanie daňového bonusu Earned Income Tax Credit: väčšina týchto kontrol sú korešpondenčné audity — listy žiadajúce dokumenty poštou — overujúce oprávnenosť na EITC, nie terénni agenti navštevujúci domovy. Ak prevádzkujete malú firmu a váš celkový pozitívny príjem spadá do tohto pásma, vaše priznanie môže prilákať rovnakú pozornosť korešpondenčnej kontroly, ale hnacou silou tohto riadku je skríning vratných daňových bonusov, nie kontrola podnikania.
Útes pri 500 000 dolároch je skutočný
Medzi 499 999 a 500 001 dolármi príjmu zverejnená miera skáče z 0,1 % na 0,6 % — šesťnásobný nárast. Vyššie riadky stúpajú ďalej: sedemciferní zárobkovia čelia 1,1 % a priznania nad 10 miliónov dolárov čelia 4,0 %. IRS je výslovný v tom, že je to zámerné. Financovanie vymáhania bolo nasmerované na vysokopríjmové osoby, komplexné partnerstvá a veľké korporácie a agentúra opakovane uviedla, že neplánuje zvyšovať mieru auditu pre domácnosti s príjmom pod 400 000 dolárov. Ak je vaša domácnosť pod touto hranicou, váš riadok tabuľky je ten, ktorý IRS prisľúbila nerozširovať.
Miera auditu podľa právnej formy: prečo Schedule C vedie zoznam
Príjem je len polovica príbehu. Formulár, cez ktorý váš obchodný príjem preteká, výrazne mení vaše šance:
- Schedule C (živnostníci a single-member LLC s predvoleným statusom disregarded entity): historicky najvyššia miera kontroly medzi formulármi pre malé firmy — staršie ročníky Data Book ukazovali približne 1,0 % pri hrubých príjmoch pod 25 000 dolárov stúpajúcich na približne 2,7 % pri hrubých príjmoch nad 200 000 dolárov a odborníci bežne opisujú podávateľov Schedule C ako čeliacich približne trojnásobnej miere auditu v porovnaní so zamestnancami s W-2 pri rovnakom príjme.
- S corporations a partnerstvá: medzi najnižšími mierami v systéme — približne 0,1 % alebo menej v nedávnych rokoch, pričom pokrytie partnerstiev sa odhaduje až na niekoľko stotín percenta. IRS oznámila, že sa zameriava konkrétne na veľké, komplexné partnerstvá, ale táto kampaň mieri na vrstvené štruktúry so stovkami miliónov na aktívach, nie na miestnu firmu s dvoma partnermi.
- C corporations: približne 0,2 % pre malé súvahy (pod 250 000 dolárov na aktívach), stúpajúce s veľkosťou; celkové pokrytie korporácií bolo v roku 2024 približne 0,66 %. Malá C corp je kontrolovaná menej často než porovnateľný podávateľ Schedule C.
Toto poradie mýli ľudí, ktorí predpokladajú, že inkorporácia „vyzerá seriózne", a preto priťahuje pozornosť. Funguje to opačne. Rozdiel je v overiteľnosti: priznanie S corporation alebo C corporation prichádza s mzdovými výkazmi, súvahami a zosúladenými knihami, ktoré dokáže počítač krížovo overiť, zatiaľ čo Schedule C je často samostatne pripravená stránka s okrúhlymi číslami, ktorú nepotvrdzuje žiadna tretia strana.
Prečo sa revízori zameriavajú na Schedule C
Štyri štrukturálne dôvody nahromadia šance proti živnostníkom:
- Žiadna zábezpeka v podobe informačného hlásenia. Mzdy prichádzajú s W-2, ktorú IRS už má. Väčšina hrubých príjmov na Schedule C nemá žiadny zodpovedajúci dokument, takže nevykázaný príjem je neviditeľný, kým sa niekto nepozrie. Daňová medzera — rozdiel medzi dlžnými a zaplatenými daňami — sa koncentruje presne v tomto neoverenom príjme.
- Skóre DIF. Každé priznanie dostane skóre Discriminant Function: štatistický model, ktorý označuje priznania, ktorých odpočty vyzerajú nezvyčajne vzhľadom na ich príjem a charakteristiky. Schedule C s výdavkami, ktoré prevyšujú jeho príjmy, alebo s odpočtami vysoko nad normou pre jeho príjmové pásmo, dosahuje vysoké skóre a je vytiahnuté na kontrolu. Svoje skóre nikdy neuvidíte, ale neprimerané odpočty sú jediným najčastejšie citovaným spúšťačom v usmerneniach IRS.
- Odvetvia náročné na hotovosť. Reštaurácie, salóny, bary, autoumyvárne, taxíky, dodávatelia platení v hotovosti — firmy, kde je ľahké ukradnúť tržby, dostávajú ako kategória extra skríning. Ak to opisuje vaše remeslo, vaše základné šance sú nad vaším riadkom tabuľky.
- Straty, ktoré kryjú iný príjem. Strata zo Schedule C, ktorá vymaže mzdy z W-2 alebo investičný príjem v tom istom priznaní, je klasický príznak, najmä keď „firma" stráca peniaze rok čo rok. Opakované straty vyvolávajú otázku hobby-loss: je to podnikanie vedené za účelom zisku, alebo dotovaný koníček? Živnostníci so 100 000 dolármi alebo viac hrubých príjmov tiež priťahujú zdokumentovanú extra pozornosť.
Nič z toho neznamená, že samotné priznanie je nesprávne. Znamená to, že priznanie patrí do populácie, kde sú chyby a nevykazovanie príjmu natoľko bežné, že sa skríning vyplatí.
Kam smeruje vymáhanie
Tri trendy formujú to, ako bude tabuľka vyzerať v nasledujúcich rokoch:
- Viac kontroly na vrchole, zastavenie v strede. IRS uviedla, že plánuje viac než zdvojnásobiť mieru auditu bohatých daňovníkov, zatiaľ čo pre domácnosti pod 400 000 dolárov zostane miera nezmenená. Očakávajte, že pravá stena tabuľky bude vyššia, zatiaľ čo váš riadok zostane na mieste.
- Partnerstvá sú nová hranica. Keďže pokrytie partnerstiev je takmer nulové a vrstvené štruktúry sa rozmnožujú, IRS vytvorila špecializované úsilie o audit veľkých partnerstiev. Malé partnerstvá nie sú cieľom, ale historicky takmer nulová miera pre túto formu môže v agregovaných údajoch stúpnuť.
- Väčšina auditov prichádza poštou. Približne 78 % kontrol fyzických osôb sú korešpondenčné audity — list žiadajúci doloženie jednej alebo dvoch položiek — zatiaľ čo približne 22 % sú terénne alebo kancelárske kontroly s osobným pohovorom. Audit, ktorý by si väčšina majiteľov firiem mala predstaviť, nie je agent pri dverách; je to list žiadajúci, aby ste preukázali 38 000 dolárov „ostatných výdavkov" na riadku 27a, pričom hovoria vaše doklady.
Čo skutočne spúšťa bližší pohľad
Nad rámec príjmu a právnej formy sú toto konkrétne príznaky, ktoré odborníci a materiály IRS citujú najčastejšie:
- Odpočty divoko neprimerané príjmu. Model DIF porovnáva vaše priznanie so štatistickými normami. Priznanie s príjmom 60 000 dolárov uplatňujúce 45 000 dolárov obchodných výdavkov vyčnieva tak, ako jedno červené auto vyčnieva na parkovisku.
- Príjem, o ktorom IRS už vie, ktorý ste nevykázali. Spracovatelia platieb, banky a klienti podávajú informačné hlásenia. Keď vaše priznanie vynechá príjem, ktorý má IRS v evidencii, porovnávacie programy automaticky vygenerujú oznámenie — bez ľudského uváženia.
- Všade okrúhle čísla. Skutočné firmy míňajú 4 873,22 dolárov, nie 5 000, na všetko. Schedule C postavená výlučne z okrúhlych tisícov pôsobí ako odhad a odhad pôsobí ako nepodložený.
- Tá istá strata každý rok. Jeden zlý rok je príbeh; päť je vzorec. Ak firma nikdy nedosiahne zisk, zdokumentujte svoj zámer dosiahnuť zisk — podnikateľské plány, výdavky na marketing, odbornosť, záznamy o čase — skôr, než otázka príde.
- Miešanie osobných a obchodných peňazí. Osobné výdavky prechádzajúce firmou, nedokumentované výbery majiteľa a jeden účet na všetko robia každý odpočet v priznaní podozrivým, vrátane tých legitímnych.
- Veľké výkyvy bez vysvetlenia. Príjem, ktorý sa zdvojnásobí, zatiaľ čo výdavky sa strojnásobia, alebo priznanie, ktoré nevyzerá vôbec ako minuloročné, priťahuje pozornosť modelu. Konzistentnosť je dôveryhodnosť.
Všimnite si, čo na zozname nie je: uplatnenie legitímnej domácej kancelárie, využitie každého odpočtu, na ktorý máte nárok, alebo podanie predĺženia. Predĺženie lehoty na podanie nie je predĺžením lehoty na zaplatenie a nie je to príznak — uponáhľané priznanie plné chýb podané 15. apríla je riskantnejšie než starostlivé podané 15. októbra.
Ako legitímne znížiť svoje šance
Nemôžete si vybrať svoj riadok tabuľky, ale v jeho rámci sú starostliví podávatelia kontrolovaní menej než nedbalí. Manuál je neokázalý:
- Vykážte každý dolár príjmu, vrátane hotovosti. Najrýchlejší spôsob, ako premeniť rutinný skríning na bolestivý audit, je nesúlad medzi vaším priznaním a informačnými hláseniami v evidencii. Pred podaním zosúlaďte výplaty spracovateľov — Stripe, Square, PayPal — s hrubými príjmami, aby sa súčty 1099-K zhodovali.
- Doložte každý odpočet skôr, než ho uplatníte. Účtenka, faktúra, záznam o najazdených míľach, výpis z banky: ak to nedokážete predložiť, neodpočítavajte to. Súbežné záznamy porážajú rekonštruované a rekonštruované porážajú odhady.
- Držte obchodné peniaze na obchodných účtoch. Vyhradený obchodný bežný účet a kreditná karta menia „dokážte, že to bolo obchodné" z vykopávky na filter. Miešanie je chyba, ktorá robí všetky vaše ostatné záznamy nedôveryhodnými.
- Zosúlaďujte mesačne, nie v noci pred podaním priznania. Knihy zosúladené s výpismi z banky a karty zachytia duplicity, chýbajúci príjem a nesprávne zaradené prevody, kým sú dôkazy čerstvé. Dvanásť malých zosúladení vždy porazí jednu archeologickú vykopávku. Ak je to s vaším súčasným nastavením bolestivé, dokumentácia vás prevedie vedením kníh, ktoré sa čisto zosúlaďujú.
- Podajte včas a zaplaťte, čo dlhujete. Pokuta za nepodanie je 5 % za mesiac oproti 0,5 % za nezaplatenie — podať včas, aj keď nemôžete zaplatiť v plnej výške, je najlacnejší dostupný krok a nepodané priznania držia okno auditu otvorené na neurčito. IRS má normálne tri roky na kontrolu priznania, šesť, ak podhodnotíte príjem o viac než 25 %.
- Nechajte si na výkyvné roky pozrieť druhý pár očí. Rok, keď kúpite vybavenie, priberiete partnera, uplatníte stratu v prvom roku alebo prekročíte 100 000 dolárov príjmov zo Schedule C, je rokom, keď sa kontrola vyplatí. Pripravovateľ, ktorý vidí stovky priznaní, vie, ako vyzerá normál pre vaše príjmové pásmo.
Majte záznamy pripravené na audit po celý rok
Každá položka v manuáli vyššie je jednoduchšia, keď sú vaše knihy úplné, zosúladené a prehľadávateľné skôr, než IRS vôbec napíše. Beancount.io poskytuje jednoduchotextové účtovníctvo, ktoré vám dáva úplnú transparentnosť a kontrolu nad vašimi finančnými údajmi — žiadne čierne skrinky, žiadne uzamknutie u dodávateľa. Začnite zadarmo a zistite, prečo vývojári a finanční profesionáli prechádzajú na jednoduchotextové účtovníctvo.





