Als je $80.000 verdient via een W-2 en de standaardaftrek gebruikt, is je kans om in een bepaald jaar iets van een IRS-controleur te horen ongeveer 1 op 1.000. Rapporteer diezelfde $80.000 op een Schedule C met $40.000 aan bedrijfskosten, en je kansen verdrievoudigen ongeveer. Verdien $8 miljoen, en de kans springt naar ongeveer 1 op 30. Niets hiervan is geheim: de IRS publiceert elk jaar zijn controledekking in het IRS Data Book, uitgesplitst naar inkomensniveau en aangiftetype. Je controlekans is grotendeels een functie van drie dingen — hoeveel je verdient, op welk formulier je aangeeft, en hoeveel van je inkomen de IRS kan verifiëren zonder het jou te vragen.
Deze gids loopt door wat de data daadwerkelijk zeggen, waarom zelfstandigen met een eenmanszaak het hoogste risico lopen bij gewone inkomensniveaus, waar de handhaving naartoe gaat, en wat je kansen op een legitieme manier verlaagt.
Hoe controlepercentages worden gemeten
Elk jaar rapporteert het IRS Data Book de "controledekking": het aandeel aangiften in een categorie dat de IRS heeft onderzocht (gecontroleerd). Inkomen wordt gesorteerd naar totaal positief inkomen, wat ruwweg je inkomen is voordat verliezen en aftrekposten het naar beneden trekken — dus een verhuurder met $300.000 aan huurinkomsten en $290.000 aan kosten valt nog steeds in een rij met een hoog inkomen.
Twee kanttekeningen voordat we bij de cijfers komen. Ten eerste beschrijven dekkingspercentages aangiften die voor onderzoek zijn geselecteerd, en recente belastingjaren vallen nog binnen het controlevenster, dus de oudste volledige jaren zijn het meest definitief. Ten tweede verbergen gemiddelden de spreiding: het algemene controlepercentage voor individuen ligt rond 0,4%, maar dat vermengt rijen van 0,1% met rijen boven 3%. Jouw rij is wat telt, niet het gemiddelde.
Controlepercentages naar inkomen: de Data Book-tabel
De onderstaande cijfers komen uit het IRS Data Book voor fiscaal jaar 2024, de meest recent gepubliceerde uitsplitsing naar inkomensniveau. De percentages zijn het aandeel individuele aangiften dat is onderzocht:
| Totaal positief inkomen | Controlepercentage | Ruwe kans |
|---|---|---|
| Onder $25.000 | 0,4% | 1 op 250 |
| $25.000–$50.000 | 0,2% | 1 op 500 |
| $50.000–$500.000 | 0,1% | 1 op 1.000 |
| $500.000–$1 miljoen | 0,6% | 1 op 170 |
| $1 miljoen–$5 miljoen | 1,1% | 1 op 90 |
| $5 miljoen–$10 miljoen | 3,1% | 1 op 32 |
| Boven $10 miljoen | 4,0% | 1 op 25 |
Het patroon is een ondiepe U met een steile rechterwand. De percentages bereiken hun dieptepunt op 0,1% in het brede midden — iedereen van $50.000 tot $500.000 — en stijgen daarna snel zodra het inkomen $500.000 passeert. De linkerrand van de U behoeft een verklaring, want die verrast mensen.
Waarom de laagste inkomens vaker worden gecontroleerd dan het midden
Aangiften onder $25.000 worden onderzocht tegen 0,4%, vier keer het percentage van de band $50.000–$500.000. Dat is bijna volledig verificatie van de Earned Income Tax Credit: de meeste van deze onderzoeken zijn correspondentiecontroles — brieven waarin per post om documenten wordt gevraagd — die de EITC-gerechtigdheid controleren, niet veldagenten die bij mensen thuis langskomen. Als je een klein bedrijf runt en je totale positieve inkomen valt in deze band, kan je aangifte dezelfde correspondentiecontrole-aandacht trekken, maar de drijver achter de rij is screening op terugbetaalbare credits, niet bedrijfsmatige controle.
De klif van $500.000 is reëel
Tussen $499.999 en $500.001 aan inkomen springt het gepubliceerde percentage van 0,1% naar 0,6% — een zesvoudige stijging. Hogere rijen blijven stijgen: verdieners met zeven cijfers krijgen 1,1%, en aangiften boven $10 miljoen krijgen 4,0%. De IRS is expliciet dat dit opzettelijk is. Handhavingsfinanciering is gericht op individuen met een hoog inkomen, complexe partnerships en grote ondernemingen, en het agentschap heeft herhaaldelijk verklaard geen plannen te hebben om controlepercentages voor huishoudens onder $400.000 te verhogen. Als jouw huishouden onder die grens valt, is jouw rij in de tabel degene die de IRS heeft beloofd niet uit te breiden.
Controlepercentages naar entiteit: waarom Schedule C bovenaan staat
Inkomen is slechts de helft van het verhaal. Het formulier waarop je bedrijfsinkomen doorstroomt verandert je kansen scherp:
- Schedule C (eenmanszaken en eenpersoons-LLC's die standaard als disregarded worden behandeld): historisch de hoogste controlepercentages onder kleinebedrijfsformulieren — oudere Data Book-uitgaven toonden ongeveer 1,0% voor brutobonnetjes onder $25.000, oplopend tot ongeveer 2,7% bij $200.000-plus aan brutobonnetjes, en praktijkmensen beschrijven Schedule C-aangevers routineus als geconfronteerd met ongeveer drie keer het controlepercentage van W-2-verdieners bij hetzelfde inkomen.
- S corporations en partnerships: onder de laagste percentages in het systeem — rond 0,1% of minder in recente jaren, met partnership-dekking geschat op slechts enkele honderdsten van een procent. De IRS heeft aangekondigd zich specifiek te richten op grote, complexe partnerships, maar die campagne is gericht op getrapte structuren met honderden miljoenen aan activa, niet op een lokaal bedrijf met twee partners.
- C corporations: ongeveer 0,2% voor kleine balansen (onder $250.000 aan activa), stijgend met de omvang; de algehele corporate dekking was ongeveer 0,66% in 2024. Een kleine C corp wordt minder vaak onderzocht dan een vergelijkbare Schedule C-aangever.
De rangorde verwart mensen die aannemen dat incorporeren "serieus overkomt" en daarom aandacht trekt. Het werkt andersom. Het verschil is verifieerbaarheid: een S corporation- of C corporation-aangifte komt met loonaangiften, balansen en afgestemde boeken die een computer kan kruiscontroleren, terwijl een Schedule C vaak een zelf opgestelde pagina met ronde getallen is waarop geen enkele derde partij iets bevestigt.
Waarom controleurs zich op Schedule C richten
Vier structurele redenen stapelen de kansen tegen eenmanszaken op:
- Geen informatie-aangifte als vangnet. Lonen komen met een W-2 die de IRS al heeft. De meeste Schedule C-brutobonnetjes hebben geen bijbehorend document, dus ondergerapporteerd inkomen is onzichtbaar tenzij iemand kijkt. Het tax gap — het verschil tussen verschuldigde en betaalde belasting — concentreert zich precies in dit niet-geverifieerde inkomen.
- De DIF-score. Elke aangifte krijgt een Discriminant Function-score: een statistisch model dat aangiften markeert waarvan de aftrekposten ongewoon lijken voor hun inkomen en kenmerken. Een Schedule C met kosten die zijn bonnetjes ver te boven gaan, of aftrekposten ver boven de norm voor zijn inkomensband, scoort hoog en wordt eruit gehaald voor beoordeling. Je ziet je score nooit, maar disproportionele aftrekposten zijn de meest genoemde trigger in IRS-richtlijnen.
- Cash-intensieve branches. Restaurants, salons, bars, wasstraten, taxi's, aannemers die in cash worden betaald — bedrijven waar skimmen gemakkelijk is, krijgen extra screening als categorie. Als dat jouw branche beschrijft, liggen je basiskansen boven je rij in de tabel.
- Verliezen die ander inkomen afschermen. Een Schedule C-verlies dat de W-2-lonen of beleggingsinkomsten op dezelfde aangifte wegvaagt, is een klassieke markering, vooral wanneer het "bedrijf" jaar na jaar geld verliest. Herhaalde verliezen lokken de hobby-loss-vraag uit: is dit een bedrijf dat voor winst wordt gedreven, of een gesubsidieerde liefhebberij? Eenmanszaken met $100.000 of meer aan brutobonnetjes krijgen ook een gedocumenteerde extra blik.
Niets hiervan betekent dat de onderliggende aangifte fout is. Het betekent dat de aangifte behoort tot een populatie waarin fouten en onderrapportage zo vaak voorkomen dat screening zichzelf terugverdient.
Waar de handhaving naartoe gaat
Drie trends bepalen hoe de tabel er in de komende jaren uitziet:
- Meer controle aan de top, een pas op de plaats in het midden. De IRS heeft gezegd van plan te zijn de controlepercentages voor vermogende belastingbetalers meer dan te verdubbelen, terwijl de percentages voor huishoudens onder $400.000 gelijk blijven. Verwacht dat de rechterwand van de tabel hoger wordt terwijl jouw rij blijft staan.
- Partnerships zijn het nieuwe front. Met partnership-dekking bijna nul en getrapte structuren die toenemen, bouwde de IRS speciale controle-inspanningen voor grote partnerships. Kleine partnerships zijn niet het doelwit, maar het historisch bijna-nul-percentage van de entiteit kan in de geaggregeerde data stijgen.
- De meeste controles komen per post. Ongeveer 78% van de individuele onderzoeken zijn correspondentiecontroles — een brief waarin om onderbouwing voor een of twee posten wordt gevraagd — terwijl ongeveer 22% veld- of kantooronderzoeken zijn met een persoonlijk gesprek. De controle die de meeste bedrijfseigenaren zich moeten voorstellen is niet een agent aan de deur; het is een brief waarin je wordt gevraagd de $38.000 aan "overige kosten" op regel 27a te bewijzen, waarbij je bonnetjes het woord doen.
Wat daadwerkelijk een nadere blik uitlokt
Naast inkomen en entiteit zijn dit de specifieke markeringen die praktijkmensen en IRS-materiaal het vaakst noemen:
- Aftrekposten die volledig buiten verhouding tot het inkomen staan. Het DIF-model vergelijkt je aangifte met statistische normen. Een aangifte met $60.000 inkomen die $45.000 aan bedrijfskosten claimt, valt op zoals een enkele rode auto opvalt op een parkeerplaats.
- Inkomen dat de IRS al kent en dat jij niet hebt aangegeven. Betaalprocessors, banken en klanten dienen informatie-aangiften in. Wanneer je aangifte inkomen weglaat dat de IRS op bestand heeft, genereren matching-programma's automatisch een kennisgeving — zonder menselijke tussenkomst.
- Overal ronde getallen. Echte bedrijven geven $4.873,22 uit, niet $5.000, aan alles. Een Schedule C die volledig uit ronde duizenden bestaat, leest als geschat, en geschat leest als niet-onderbouwd.
- Hetzelfde verlies, elk jaar. Een slecht jaar is een verhaal; vijf is een patroon. Als het bedrijf nooit winst maakt, documenteer je winstoogmerk — businessplannen, marketinguitgaven, expertise, urenregistratie — voordat de vraag komt.
- Persoonlijk en zakelijk geld vermengen. Persoonlijke uitgaven die door het bedrijf lopen, niet-gedocumenteerde onttrekkingen door de eigenaar, en één rekening voor alles maken elke aftrekpost op de aangifte verdacht, inclusief de legitieme.
- Grote schommelingen zonder verklaring. Inkomen dat verdubbelt terwijl kosten verdrievoudigen, of een aangifte die totaal niet lijkt op die van vorig jaar, trekt de aandacht van het model. Consistentie is geloofwaardigheid.
Merk op wat niet op de lijst staat: een legitieme thuiswerkplek claimen, elke aftrekpost nemen waar je recht op hebt, of een uitstel aanvragen. Uitstel om aan te geven is geen uitstel om te betalen, en het is geen markering — een gehaaste, met fouten gevulde aangifte die op 15 april wordt ingediend is riskanter dan een zorgvuldige die op 15 oktober wordt ingediend.
Hoe je je kansen op een legitieme manier verlaagt
Je kunt je rij in de tabel niet kiezen, maar binnen die rij worden zorgvuldige aangevers minder onderzocht dan slordige. Het draaiboek is onglamoureus:
- Rapporteer elke dollar aan inkomen, inclusief cash. De snelste manier om een routine-screening in een pijnlijke controle te veranderen is een mismatch tussen je aangifte en de informatie-aangiften op bestand. Stem processor-uitbetalingen — Stripe, Square, PayPal — af op je brutobonnetjes voordat je aangeeft, zodat de 1099-K-totalen kloppen.
- Onderbouw elke aftrekpost voordat je hem claimt. Een bonnetje, een factuur, een kilometeradministratie, een bankafschrift: als je het niet kunt overleggen, trek het dan niet af. Gelijktijdige administratie verslaat gereconstrueerde, en gereconstrueerde verslaat schattingen.
- Houd zakelijk geld op zakelijke rekeningen. Een aparte zakelijke betaalrekening en creditcard maken van "bewijs dat dit zakelijk was" een filter in plaats van een opgraving. Vermenging is de fout die al je andere administratie onbetrouwbaar maakt.
- Stem maandelijks af, niet de avond voordat de aangifte moet worden ingediend. Boeken die zijn afgestemd op bank- en kaartafschriften vangen duplicaten, ontbrekend inkomen en verkeerd gecategoriseerde overboekingen op terwijl het bewijs nog vers is. Twaalf kleine afstemmingen verslaan elke keer één archeologische opgraving. Als je huidige aanpak dat pijnlijk maakt, lopen de docs door het bijhouden van boeken die netjes afstemmen.
- Dien op tijd in en betaal wat je verschuldigd bent. De boete voor niet-indienen bedraagt 5% per maand tegen 0,5% voor niet-betalen — op tijd indienen zelfs wanneer je niet volledig kunt betalen is de goedkoopste zet die beschikbaar is, en niet-ingediende aangiften houden het controlevenster oneindig open. Normaal heeft de IRS drie jaar om een aangifte te onderzoeken, zes als je inkomen met meer dan 25% onderrapporteert.
- Laat een tweede paar ogen naar schommelende jaren kijken. Het jaar dat je apparatuur koopt, een partner aanneemt, een eerstelaarsverlies claimt, of $100.000 aan Schedule C-bonnetjes passeert, is het jaar waarin een beoordeling zichzelf terugverdient. Een prepareerder die honderden aangiften ziet, weet hoe normaal eruitziet voor jouw inkomensband.
Houd je administratie het hele jaar controle-klaar
Elk item in het draaiboek hierboven is gemakkelijker wanneer je boeken compleet, afgestemd en doorzoekbaar zijn voordat de IRS ooit schrijft. Beancount.io biedt plain-text accounting die je volledige transparantie en controle over je financiële data geeft — geen black boxes, geen vendor lock-in. Begin gratis en zie waarom ontwikkelaars en financiële professionals overstappen op plain-text accounting.





