Je 50e leerling is pure winst onder de ene franchiseovereenkomst en een royaltyafdracht onder de andere. Dat ene verschil — een vast bedrag per hoofd versus een percentage van elke dollar die je int — is het financiële verhaal van de twee grootste namen in bijlesfranchising. Kumon rekent je ongeveer $40 per leerling per vak per maand, ongeacht wat je ouders in rekening brengt. Mathnasium neemt 10 procent van je bruto-omzet, met maandelijkse minimumbedragen die ook in een rustige zomer gelden. Kies de verkeerde structuur voor jouw markt en jouw prijsstelling, en je kunt een volwaardig centrum runnen dat je nooit echt iets oplevert.
Deze gids loopt door de economie van beide franchises zoals een eigenaar-ondernemer die zou moeten zien: de initiële investering, de royaltyformules met uitgewerkte cijfers, inrichtings- en personeelskosten, en de inschrijvingsgroei die bepaalt wanneer je centrum break-even draait.
De twee modellen in één oogopslag
Kumon is het oudere, grotere systeem — opgericht in 1958, met meer dan 1.600 Amerikaanse centra — gebouwd rond zelfgestuurd werkbladonderwijs in rekenen en lezen. Leerlingen komen twee keer per week voor korte sessies en werken dagelijks thuis. Mathnasium, opgericht in 2003 met meer dan 900 Amerikaanse centra, richt zich alleen op rekenen en werkt met instructeurs, verkocht als een soort sportschoolabonnement met een initiële beoordeling en registratievergoeding plus doorlopende maandelijkse contributie.
Die pedagogische splitsing drijft de financiële splitsing. Kumon-centra draaien lean: één instructeur-eigenaar, een paar goedkope assistenten, werkbladen en bescheiden ruimte. Mathnasium-centra hebben meer instructeursuren per leerling nodig, wat hogere loonkosten en een grotere ruimte betekent om de sessies in te geven. Houd dat beeld in gedachten, want elk cijfer hieronder volgt daaruit.
Vooraf: franchisevergoeding en totale investering
De toegangsprijzen kunnen bijna niet verder uit elkaar liggen. Kumons initiële franchisevergoeding is beroemd laag — ongeveer $1.000 tot $2.000, met tot ongeveer $37.000 aan stimuleringskortingen beschikbaar voor gekwalificeerde kandidaten. Mathnasiums initiële franchisevergoeding is $49.000.
De totale initiële investering, zoals bekendgemaakt in het Franchise Disclosure Document van elk merk, vertelt het volledige verhaal:
- Kumon: ruwweg $73.000 tot $165.000 alles inbegrepen, dekkend de vergoeding, verbeteringen aan het gehuurde pand, meubilair en inrichting, bewegwijzering, trainingskosten, loon voor assistenten, verzekering en drie maanden extra werkkapitaal.
- Mathnasium: ruwweg $127.000 tot $166.000 onder de openbaarmaking van 2026, dekkend de vergoeding van $49.000, onroerend goed en centrumverbeteringen, meubilair, technologie, openingsmarketing en werkkapitaal.
De bandbreedtes overlappen aan de bovenkant, wat eerste kopers verrast. Een Kumon-eigenaar die een toplocatie huurt en mooi inricht, kan gemakkelijk net zoveel uitgeven als een zuinige Mathnasium-eigenaar. Het verschil zit in de ondergrens: Kumon laat je kleiner beginnen, soms in een bescheiden kantoor op de eerste verdieping, terwijl het model van Mathnasium uitgaat van een zichtbaarretail-leercentrum vanaf dag één.
Nog een contrast vooraf is belangrijk. Kumon maakt geen systeembrede omzetcijfers bekend — er is geen Item 19-financiële prestatieweergave om tegen te benchmarken. Mathnasium maakt wel cijfers bekend: recente openbaarmakingen zetten de gemiddelde omzet per vestiging op bijna $300.000, waarbij de bovenste helft van de centra gemiddeld rond $380.000 ligt. Die transparantie heeft echte waarde wanneer je een businessplan schrijft dat een geldverstrekker moet geloven.
De royaltystructuren kunnen niet verschillender zijn
Dit is de kern van de vergelijking, dus vertraag hier.
Kumon: een vast bedrag per leerling per vak
Kumon rekent royalties per ingeschreven leerling per vak, niet als aandeel van je omzet. Onder de openbaarmaking van 2025 bedraagt de maandelijkse royalty tijdens de standaardlicentieperiode ongeveer $36 tot $40,50 per volledig betalende leerling per vak, stijgend naar ongeveer $42,75 in januari 2026. Er is ook een initiële inschrijvingsroyalty van $30 voor elke nieuw ingeschreven leerling in een rapportagemaand.
Let op de uitdrukking "per vak". Een leerling die zowel rekenen als lezen volgt, telt dubbel — je bent twee royalty's per vak verschuldigd voor één kind. Bij $40,50 per vak kost die tweevaksleerling je $81 per maand aan royalties voordat je huur, assistenten of jezelf betaalt.
De keerzijde is krachtig: de royalty verandert niet wanneer je het lesgeld verhoogt. Als je centrum $190 per vak per maand rekent en de royalty $40,50 is, houd je de marge. Verhoog het lesgeld volgend jaar naar $210 en de extra $20 per vak is volledig voor jou. Je prijszettingsmacht komt jou ten goede, niet de franchisegever.
Mathnasium: 10 procent van de omzet, met ondergrenzen
Mathnasium rekent een maandelijkse royalty gelijk aan het hoogste van 10 procent van de bruto-omzet of $1.500, plus een maandelijkse basisroyalty van $650 voor systeemondersteuning. In gewone taal: je minimale maandelijkse betaling aan de franchisegever is ongeveer $2.150, zelfs als de omzet terugvalt, en elke prijsverhoging die je doorvoert stuurt een tiende ervan naar het hoofdkantoor.
Het percentagemodel lijnt prikkels in één richting op elkaar af — de franchisegever verdient alleen meer wanneer jij meer verdient — maar het belast je opwaartse potentieel. Een centrum met een bruto-omzet van $35.000 per maand betaalt $3.500 aan percentageroyalties plus de basis van $650, ofwel $4.150 in totaal. Diezelfde omzet bij een Kumon-centrum met, zeg, 110 vakinschrijvingen kost ongeveer $4.455 bij $40,50 elk — dichtbij op die schaal, maar de twee lijnen kruisen elkaar naarmate je groeit, wat precies is wat het uitgewerkte voorbeeld hieronder laat zien.
Uitgewerkt voorbeeld: het royalty-kruispunt
Stel dat beide centra voor het gemak $200 per vak per maand aan ouders rekenen, en gebruik $40,50 als de Kumon-royalty per vak tegenover Mathnasiums 10 procent plus basis van $650 (de ondergrens van $1.500 buiten beschouwing gelaten, die alleen bij zeer lage omzet bindt):
- Bij 60 vakinschrijvingen ($12.000 omzet): Kumon-royalties bedragen ongeveer $2.430 plus nieuwe inschrijvingskosten. Mathnasium-royalties bedragen $1.200 plus $650, ofwel $1.850. Mathnasium is hier goedkoper.
- Bij 100 vakinschrijvingen ($20.000 omzet): Kumon kost ongeveer $4.050. Mathnasium kost $2.000 plus $650, ofwel $2.650. Mathnasium is nog steeds goedkoper — maar het gat wordt kleiner omdat Kumons rekening per hoofd groeit terwijl die van jou per dollar groeit.
- Bij 150 vakinschrijvingen ($30.000 omzet): Kumon kost ongeveer $6.075. Mathnasium kost $3.000 plus $650, ofwel $3.650. Mathnasium blijft in absolute dollars goedkoper op dit lesgeldniveau.
Verhoog nu het lesgeld naar $260 per vak — realistisch in dure metropolen — en herbereken 150 inschrijvingen ($39.000 omzet). Kumons rekening blijft ongewijzigd op ongeveer $6.075. Mathnasiums rekening stijgt naar $3.900 plus $650, ofwel $4.550. De percentageroyalty volgt je prijsstelling; de vaste royalty doet dat niet. Omgekeerd, in een markt waar je slechts $150 per vak kunt rekenen, neemt Kumons $40,50 27 procent van elke lesgelddollar, terwijl Mathnasium 10 procent neemt. De les: vaste royalties belonen hoog lesgeld en straffen kortingsmarkten; percentageroyalties doen het tegenovergestelde. Modelleer beide tegen de werkelijke prijspunten van je markt voordat je tekent.
Inrichtings- en exploitatiekosten
Geen van beide franchises vereist een keuken of gespecialiseerde zware apparatuur, dus de inrichting is bescheiden naar franchisemaatstaven — scheidingswanden, vloeren, verlichting, een receptiebalie, leerlingentafels en -stoelen, bewegwijzering en IT. Reken erop dat de fysieke inrichting in de lage tienduizenden uitkomt voor een eenvoudige casco-ruimte in behoorlijke staat, meer als je toiletten, HVAC-werk of zware scheidingswanden nodig hebt.
Het echte verschil in exploitatiekosten zit in mensen. Een Kumon-centrum kan draaien met de eigenaar-instructeur plus parttime assistenten, velen van hen middelbare scholieren of studenten die middagdiensten werken — de openbaarmaking begroot ruwweg $10.000 tot $12.000 voor assistentloon in de openingsperiode. Een Mathnasium-centrum heeft opgeleide wiskunde-instructeurs nodig bij elk sessieblok, en instructeurslonen zijn de grootste maandelijkse post na huur. Wanneer eigenaren hun pro forma missen, komt dat bijna altijd doordat instructeursuren sneller groeiden dan de inschrijvingen: je bemand voor het rooster dat je hebt geadverteerd, maar de leerlingen om het te vullen komen maanden later.
Huur verdient een eigen waarschuwing. Beide modellen willen hetzelfde — begane grond of zeer zichtbare retail dicht bij scholen, met parkeergelegenheid na schooltijd voor de piek van 15.00 tot 19.00 uur. Dat is precies de ruimte die elk ander onderwijs- en verrijkingsmerk wil, dus verhuurders prijzen dienovereenkomstig. Een huurcontract getekend voor een centrum met 150 leerlingen terwijl je er 40 hebt, is de meest voorkomende reden waarom bijlescentra in het eerste jaar zonder cash komen te zitten. Onderhandel een groeipad — verlaagde basishuur of een kortere initiële looptijd met verlengingsopties — en zet eventuele op inschrijving gebaseerde beloftes uit je hoofd voordat je tekent. De verhuurder wordt betaald of je stoelen nu vol zijn of niet.
De inschrijvingsgroei: wanneer een centrum break-even draait
Hier is het rekenwerk dat elke aspirant-eigenaar op één pagina zou moeten doen voordat hij iets tekent. Break-even-inschrijving is gelijk aan maandelijkse vaste kosten gedeeld door contributiemarge per leerling — dat wil zeggen, lesgeld minus de variabele kosten van het bedienen van nog een leerling (royalty plus incrementele instructeurkosten).
Loop een realistisch voorbeeld door. Stel dat je maandelijkse vaste kosten $9.000 zijn: $3.500 huur, $3.000 basisloon instructeurs, $800 marketing, $700 verzekering, nutsvoorzieningen en software, en $1.000 leningbetaling. Het lesgeld is $220 per vak per maand.
- Als Kumon-centrum is de variabele kost per vakinschrijving ongeveer $40,50 aan royalties plus misschien $15 aan incrementele assistent- en materiaalkosten, ofwel $55,50. Contributiemarge is $220 minus $55,50, ofwel $164,50. Break-even is $9.000 gedeeld door $164,50 — ongeveer 55 vakinschrijvingen.
- Als Mathnasium-centrum is de variabele kost per inschrijving 10 procent van het lesgeld ($22) plus de geamortiseerde basisroyalty en hogere instructeurkosten — zeg $60 per leerling alles inbegrepen op deze schaal. Contributiemarge is ruwweg $160. Break-even ligt rond 56 leerlingen, plus je moet vanaf dollar één de maandelijkse royalty-ondergrens van $2.150 halen.
De break-even-aantallen lijken op elkaar, en dat is het punt: de groeicurve, niet de royaltyformule, bepaalt meestal wie overleeft. Een centrum dat opent met 20 leerlingen en netto 8 inschrijvingen per maand toevoegt, bereikt break-even rond maand vijf. Een centrum dat opent met 12 en 4 per maand toevoegt, bloedt een heel jaar cash — en elke maand onder break-even bij $9.000 vaste kosten verbrandt ruwweg $4.000 tot $6.000 van je reserves. Daarom zeggen de openbaarmakingen dat je drie-plus maanden extra werkkapitaal moet aanhouden, en daarom houden ervaren eigenaren zes maanden aan.
Drie hefbomen bewegen de groeicurve meer dan wat dan ook: marketing vóór de opening die een wachtlijst van oprichtingsleerlingen vult voordat de huur ingaat, timing in het schooljaar (een najaaropening vangt de terug-naar-school-vraag; een opening in maart vecht vanaf dag één tegen zomeruitval), en retentie. Bijlesverloop is genadeloos — gezinnen pauzeren voor sportseizoenen, vakanties en "mijn kind doet het nu goed". Een centrum dat 6 leerlingen per maand verliest, moet er 12 inschrijven om netto 6 te winnen. Volg netto-inschrijvingen wekelijks, niet bruto aanmeldingen, en behandel elk opzeggingsgesprek als een reddingskans met een pauzeoptie in plaats van een afscheid.
Veelvoorkomende fouten die nieuwe centra kelderen
Ten eerste: onderkapitalisatie. Het lage investeringsbedrag in de openbaarmaking gaat ervan uit dat alles goed gaat: een goedkope huur, een snelle groeicurve, geen bouwverrassingen. Begroot naar de bovenkant en houd daarboven nog een persoonlijke cashbuffer aan. De franchiseovereenkomst pauzeert je royalty-ondergrens niet omdat het opnieuw asfalteren van je parkeerplaats een maand lang proeflessen heeft afgeschrikt.
Ten tweede: lesgeld verlagen om inschrijvingen te kopen. Een korting van 20 procent voor oprichtingsgezinnen die nooit afloopt, verlaagt permanent de contributiemarge per leerling, wat je break-even-aantal verhoogt precies wanneer je het je het minst kunt veroorloven. Als je moet kortingen, beperk het dan in tijd — drie maanden, daarna standaardtarieven — en zet de einddatum schriftelijk bij inschrijving.
Ten derde: de per-vak-val bij Kumon negeren. Tweevaksleerlingen zijn je beste omzet per kind, maar ze verdubbelen ook de royalty per kind. Prijs tweevaksbundels zo dat de korting op het tweede vak bewust uit je marge komt, niet per ongeluk.
Ten vierde: bemannen voor succes voordat het er is. Een volledige instructeursbank aannemen voor een rooster dat je hoopt te vullen, verandert een variabele kost in een vaste. Begin met het minimale rooster dat je uitstekend kunt leveren, breid uren uit naarmate wachtlijsten zich vormen, en betaal je beste instructeurs genoeg dat ze blijven — verloop voor de ogen van ouders leest als chaos.
Ten vijfde: slordige omzetverantwoording op vooruitbetaalde pakketten. Beide modellen verkopen verbintenissen van meerdere maanden, en sommige centra innen een semester vooraf. Die cash is niet allemaal omzet van deze maand — het is een verplichting die je verdient naarmate je sessies levert. Boek het verkeerd en je winst-en-verliesrekening zal je vertellen dat de beste maand van je leven werd gevolgd door een mysterieuze instorting.
Welk model past bij welke eigenaar?
Kies Kumon als je de laagste instapkosten wilt, het eenvoudigste personeelsmodel, en een royalty die je elke dollar van toekomstige prijsverhogingen laat houden. Het begunstigt eigenaar-ondernemers die zelf lesgeven, markten waar premium lesgeld haalbaar is, en eigenaren die zich prettig voelen bij een werkbladgestuurd programma en geen bedrijfsomzetbenchmarks om op te leunen.
Kies Mathnasium als je alleen op rekenen wilt focussen, bedrijfsomzetopenbaarmakingen wilt om je lening te onderbouwen, en een royalty wilt die proportioneel blijft wanneer het lesgeld laag moet blijven om te concurreren. Het begunstigt eigenaren die een instructeursteam kunnen werven en aansturen, markten met dichte schoolgaande populaties, en exploitanten die een percentagepartnerschap verkiezen — de franchisegever deelt je neerwaartse maanden via lagere percentageroyalties, binnen de ondergrens.
Hoe dan ook, lees het actuele Franchise Disclosure Document regel voor regel, bel minstens tien bestaande eigenaren — inclusief degenen die sloten — en bouw je eigen break-even-model met je huurofferte, je uurtarieven en het lesgeld in jouw markt. Geen enkele blogpost, inclusief deze, vervangt die due diligence.
Houd de boeken van je centrum vanaf dag één schoon
Een bijlescentrum is een klein bedrijf met complexiteit op franchiseniveau: royaltyformules om te verifiëren, inschrijvingsaantallen om af te stemmen tegen franchisegeverrapporten, vooruitbetaald lesgeld om in de tijd te verantwoorden, en instructeursloon om correct te classificeren. Zet je grootboekrekeningenschema op om die realiteiten te weerspiegelen — scheid lesgeldopbrengsten van registratievergoedingen, boek royalties als een eigen kostenpost zodat de maandelijkse franchiseafschrijving zich nooit in een bankfeed verstopt, en stem leerlingenaantallen elke maand af tegen royaltyfacturen. De eigenaren die een factuurfout in maand twee ontdekken, zijn degenen wier boeken kunnen bewijzen wat hen toekomt. Als je een transparant, versiebeheerd grootboek wilt dat je volledig bezit, verwerkt plain-text accounting met Beancount.io het volgen van royalties en uitgestelde opbrengsten over meerdere rekeningen netjes — zie de docs voor hoe je terugkerende transacties structureert.
Vereenvoudig je financieel beheer
Terwijl je een Kumon- of Mathnasium-centrum afweegt, onthoud dat de franchise die je helder kunt modelleren degene is die je met vertrouwen kunt runnen. Het bijhouden van schone financiële administratie vanaf je eerste inschrijving maakt royalty-audits pijnloos en gesprekken met geldverstrekkers gemakkelijk. Beancount.io biedt plain-text accounting die je volledige transparantie en controle over je financiële gegevens geeft — geen black boxes, geen vendor lock-in. Begin gratis en zie waarom ontwikkelaars en finance-professionals overstappen op plain-text accounting.





