El teu alumne número 50 és benefici net pur sota un acord de franquícia i un xec de royalties sota l'altre. Aquesta única diferència — una quota fixa per alumne enfront d'un percentatge de cada euro que recaptes — és la història financera dels dos noms més grans del sector de les franquícies de classes particulars. Kumon et cobra aproximadament 40 $ per alumne i assignatura al mes, independentment del que cobris als pares. Mathnasium es queda amb el 10 per cent dels teus ingressos bruts, amb mínims mensuals que s'apliquen fins i tot en un estiu fluix. Tria l'estructura equivocada per al teu mercat i els teus preus, i pots acabar dirigint un centre complet que mai acaba de pagar-te prou.
Aquesta guia repassa l'economia de totes dues franquícies tal com les hauria de veure un propietari-operador: inversió inicial, les fórmules de royalties amb números treballats, els costos de construcció i de personal, i la corba de matriculació que decideix quan el teu centre arriba al punt d'equilibri.
Els dos models d'un cop d'ull
Kumon és el sistema més antic i més gran — fundat el 1958, amb més de 1.600 centres als Estats Units — construït al voltant de l'estudi autodirigit amb fitxes de matemàtiques i lectura. Els alumnes hi van dues vegades per setmana en sessions curtes i fan treball diari a casa. Mathnasium, fundat el 2003 amb més de 900 centres als Estats Units, és exclusivament de matemàtiques i dirigit per instructors, i es ven més aviat com una quota de gimnàs amb una avaluació inicial i una quota de matrícula més pagaments mensuals recurrents.
Aquesta divisió pedagògica és la que impulsa la divisió financera. Els centres Kumon funcionen amb pocs recursos: un instructor-propietari, uns quants assistents de baix cost, fitxes i un espai modest. Els centres Mathnasium necessiten més hores d'instructor per alumne, cosa que significa una despesa de personal més alta i una sala més gran per impartir les sessions. Tingues aquesta imatge present, perquè tots els números següents se'n deriven.
Inversió inicial: la quota de franquícia i la inversió total
Els preus d'entrada no podrien estar més allunyats. La quota inicial de franquícia de Kumon és famosament baixa — uns 1.000 a 2.000 $, amb fins a uns 37.000 $ en compensacions d'incentius disponibles per a candidats qualificats. La quota inicial de franquícia de Mathnasium és de 49.000 $.
La inversió inicial total, tal com es revela al Franchise Disclosure Document de cada marca, explica la història completa:
- Kumon: aproximadament 73.000 a 165.000 $ en total, cobrint la quota, les millores del local arrendat, el mobiliari i els estris, la retolació, les despeses de formació, la nòmina dels assistents, l'assegurança i tres mesos de fons addicionals.
- Mathnasium: aproximadament 127.000 a 166.000 $ segons la divulgació de 2026, cobrint la quota de 49.000 $, l'immoble i les millores del centre, el mobiliari, la tecnologia, el màrqueting d'obertura i el capital de treball.
Els intervals se solapen a l'extrem superior, cosa que sorprèn els compradors novells. Un propietari de Kumon que signa un contracte d'arrendament comercial privilegiat i fa una bona construcció pot gastar fàcilment el mateix que un propietari de Mathnasium frugal. La diferència és el terra: Kumon et permet començar més petit, de vegades en una oficina modesta de segon pis, mentre que el model de Mathnasium assumeix un centre d'aprenentatge comercial visible des del primer dia.
Un altre contrast inicial és important. Kumon no revela xifres d'ingressos de tot el sistema — no hi ha cap representació de rendiment financer de l'Item 19 per comparar. Mathnasium sí que revela xifres: les divulgacions recents situen els ingressos mitjans per unitat prop dels 300.000 $, amb la meitat superior dels centres amb una mitjana d'uns 380.000 $. Aquesta transparència té un valor real quan estàs redactant un pla de negoci que un prestador ha de creure.
Les estructures de royalties no podrien ser més diferents
Aquest és el cor de la comparació, així que atura't aquí.
Kumon: una quota fixa per alumne i assignatura
Kumon cobra royalties per alumne matriculat i assignatura, no com a percentatge dels teus ingressos. Segons la divulgació de 2025, la royalty mensual durant el període de llicència estàndard va d'uns 36 a 40,50 $ per alumne de pagament complet i assignatura, i puja fins a uns 42,75 $ el gener de 2026. També hi ha una royalty de matrícula inicial de 30 $ per cada alumne de nova matrícula en un mes d'informe.
Fixeu-vos en l'expressió "per assignatura". Un alumne que fa matemàtiques i lectura compta dues vegades — deus dues royalties per assignatura per un sol nen. A 40,50 $ per assignatura, aquest alumne de doble assignatura et costa 81 $ al mes en royalties abans de pagar el lloguer, els assistents o a tu mateix.
La cara oposada és potent: la royalty no es mou quan apuges les tarifes. Si el teu centre cobra 190 $ per assignatura al mes i la royalty és de 40,50 $, et quedes el marge. Apuja la tarifa a 210 $ l'any vinent i els 20 $ extres per assignatura són completament teus. El teu poder de fixació de preus reverteix en tu, no en el franquiciador.
Mathnasium: el 10 per cent dels ingressos bruts, amb mínims
Mathnasium cobra una royalty mensual igual al més gran entre el 10 per cent dels ingressos bruts o 1.500 $, més una royalty base mensual de 650 $ pel suport del sistema. En termes planers, el teu pagament mensual mínim al franquiciador és d'uns 2.150 $ encara que els ingressos baixin, i cada augment de preus que apliques n'envia una desena part a la seu central.
El model de percentatge alinea els incentius en una direcció — el franquiciador només guanya més quan tu guanyes més — però grava el teu potencial a l'alça. Un centre amb 35.000 $ d'ingressos bruts al mes paga 3.500 $ en royalties percentuals més els 650 $ base, o sigui 4.150 $ en total. Aquests mateixos ingressos en un centre Kumon amb, per exemple, 110 matrícules per assignatura costen uns 4.455 $ a 40,50 $ cadascuna — a prop a aquesta escala, però les dues línies es creuen a mesura que creixes, que és exactament el que mostra l'exemple treballat següent.
Exemple treballat: el punt de creuament de les royalties
Suposem que tots dos centres cobren als pares 200 $ per assignatura al mes per simplificar, i fem servir 40,50 $ com a royalty de Kumon per assignatura enfront del 10 per cent més 650 $ base de Mathnasium (ignorant el mínim de 1.500 $, que només s'aplica amb ingressos molt baixos):
- Amb 60 matrícules per assignatura (12.000 $ d'ingressos): les royalties de Kumon són d'uns 2.430 $ més les quotes de nova matrícula. Les royalties de Mathnasium són de 1.200 $ més 650 $, o sigui 1.850 $. Mathnasium és més barat aquí.
- Amb 100 matrícules per assignatura (20.000 $ d'ingressos): Kumon costa uns 4.050 $. Mathnasium costa 2.000 $ més 650 $, o sigui 2.650 $. Mathnasium continua sent més barat — però la diferència s'estreny perquè la factura de Kumon creix per alumne mentre que la teva creix per euro.
- Amb 150 matrícules per assignatura (30.000 $ d'ingressos): Kumon costa uns 6.075 $. Mathnasium costa 3.000 $ més 650 $, o sigui 3.650 $. Mathnasium continua sent més barat en euros absoluts a aquests nivells de tarifa.
Ara apuja la tarifa a 260 $ per assignatura — realista en àrees metropolitanes cares — i torna a calcular amb 150 matrícules (39.000 $ d'ingressos). La factura de Kumon no canvia, uns 6.075 $. La de Mathnasium puja a 3.900 $ més 650 $, o sigui 4.550 $. La royalty percentual segueix els teus preus; la royalty fixa no. A la inversa, en un mercat on només pots cobrar 150 $ per assignatura, els 40,50 $ de Kumon s'emporten el 27 per cent de cada euro de tarifa mentre que Mathnasium s'emporta el 10 per cent. La lliçó: les royalties fixes afavoreixen les tarifes altes i castiguen els mercats de descompte; les royalties percentuals fan el contrari. Modela totes dues opcions segons els punts de preu reals del teu mercat abans de signar.
Costos de construcció i d'explotació
Cap de les dues franquícies requereix cuina ni equipament pesant especialitzat, així que la construcció és modesta segons els estàndards de franquícia — envans, terres, il·luminació, un taulell de recepció, taules i cadires per als alumnes, retolació i informàtica. Compta que la construcció física se situï en els desenes de milers baixos per a un local diàfan en condicions decentes, i més si necessites lavabos, feines de climatització o envans pesants.
La veritable diferència en costos d'explotació és la gent. Un centre Kumon pot funcionar amb el propietari-instructor més assistents a temps parcial, molts d'ells estudiants d'institut o universitat que treballen torns de tarda — la divulgació pressuposta aproximadament 10.000 a 12.000 $ per a la nòmina dels assistents en el període d'obertura. Un centre Mathnasium necessita instructors de matemàtiques formats presents a cada bloc de sessió, i els sous dels instructors són la partida mensual més gran després del lloguer. Quan els propietaris no compleixen la seva pro forma, gairebé sempre és perquè les hores d'instructor van escalar més ràpid que la matriculació: contractes personal per a l'horari que has anunciat, però els alumnes per omplir-lo arriben mesos després.
El lloguer mereix un advertiment propi. Tots dos models volen el mateix — un local a peu de carrer o molt visible a prop de les escoles, amb aparcament per a l'època de després de l'escola, de 3 a 7 de la tarda. Aquest és exactament l'espai que volen totes les altres marques educatives i d'enriquiment, així que els propietaris en fixen el preu en conseqüència. Un contracte signat per a un centre de 150 alumnes quan en tens 40 és la raó més comuna per la qual els centres de classes particulars es queden sense efectiu el primer any. Negocia una corba d'entrada gradual — lloguer base reduït o un termini inicial més curt amb opcions de renovació — i treu-te del cap qualsevol promesa basada en la matriculació abans de signar. El propietari cobra tant si les teves cadires estan plenes com si no.
La corba de matriculació: quan un centre arriba al punt d'equilibri
Aquí tens el càlcul que tot futur propietari hauria de fer en un sol full abans de signar res. La matriculació de punt d'equilibri és igual als costos fixos mensuals dividits pel marge de contribució per alumne — és a dir, la tarifa menys el cost variable de servir un alumne més (royalty més cost incremental d'instructor).
Recorrem un exemple realista. Suposem que els teus costos fixos mensuals són de 9.000 $: 3.500 $ de lloguer, 3.000 $ de nòmina base d'instructors, 800 $ de màrqueting, 700 $ d'assegurança, serveis públics i programari, i 1.000 $ de quota de préstec. La tarifa és de 220 $ per assignatura al mes.
- Com a centre Kumon, el cost variable per matrícula d'assignatura és d'uns 40,50 $ en royalties més potser 15 $ en cost incremental d'assistent i materials, o sigui 55,50 $. El marge de contribució és de 220 $ menys 55,50 $, o sigui 164,50 $. El punt d'equilibri és de 9.000 $ dividit per 164,50 $ — unes 55 matrícules per assignatura.
- Com a centre Mathnasium, el cost variable per matrícula és el 10 per cent de la tarifa (22 $) més la royalty base amortitzada i el cost d'instructor més alt — posem-ne 60 $ per alumne en total a aquesta escala. El marge de contribució és d'uns 160 $. El punt d'equilibri se situa prop de 56 alumnes, i a més has de superar el mínim mensual de royalties de 2.150 $ des del primer euro.
Els càlculs del punt d'equilibri semblen similars, i aquesta és la qüestió: la corba de matriculació, no la fórmula de royalties, és normalment el que decideix qui sobreviu. Un centre que obre amb 20 alumnes i afegeix 8 matrícules netes al mes arriba al punt d'equilibri cap al cinquè mes. Un que obre amb 12 i n'afegeix 4 al mes sagna efectiu durant un any sencer — i cada mes per sota del punt d'equilibri amb 9.000 $ de costos fixos crema aproximadament 4.000 a 6.000 $ de les teves reserves. Per això les divulgacions et diuen que tinguis tres mesos o més de fons addicionals, i per això els propietaris amb experiència en tenen sis.
Hi ha tres palanques que mouen la corba de matriculació més que cap altra cosa: el màrqueting previ a l'obertura que omple una llista d'espera d'alumnes fundadors abans que comenci el lloguer, el moment de l'any escolar (una obertura a la tardor captura la demanda de tornada a l'escola; una obertura al març lluita contra l'atrició d'estiu des del primer dia), i la retenció. La rotació d'alumnes de classes particulars és brutal — les famílies fan pauses per temporades esportives, vacances i "el meu fill ja va bé ara". Un centre que perd 6 alumnes al mes n'ha de matricular 12 només per quedar-ne 6 nets. Fes un seguiment setmanal de la matriculació neta, no de les inscripcions brutes, i tracta cada trucada de cancel·lació com una oportunitat de retenció amb una opció de pausa en lloc d'un comiat.
Errors comuns que enfonsen els centres nous
Primer, la infracapitalització. La xifra d'inversió més baixa de la divulgació assumeix que tot va bé: un lloguer barat, una corba ràpida, cap sorpresa de construcció. Pressuposta cap a l'extrem alt i mantén un coixí personal d'efectiu més enllà d'això. El contracte de franquícia no posa en pausa el teu mínim de royalties perquè la repavimentació del teu aparcament va espantar les classes de prova durant un mes.
Segon, rebaixar les tarifes per comprar matriculació. Un descompte del 20 per cent per a les famílies fundadores que no caduca mai retalla permanentment el marge de contribució per alumne, cosa que apuja el teu nombre de punt d'equilibri exactament quan menys t'ho pots permetre. Si has de fer descompte, limita'l en el temps — tres mesos, després tarifes estàndard — i posa la data de caducitat per escrit en el moment de la inscripció.
Tercer, ignorar la trampa per assignatura de Kumon. Els alumnes de doble assignatura són els teus millors ingressos per nen, però també dupliquen la royalty per nen. Fixa els preus dels paquets de doble assignatura de manera que el descompte de la segona assignatura surti deliberadament del teu marge, no per accident.
Quart, contractar personal per a l'èxit abans que arribi. Contractar un equip complet d'instructors per a un horari que esperes omplir converteix un cost variable en un de fix. Comença amb l'horari mínim que puguis oferir amb excel·lència, amplia hores a mesura que es formin llistes d'espera, i paga prou bé els teus millors instructors perquè es quedin — la rotació davant dels pares es llegeix com a caos.
Cinquè, un reconeixement d'ingressos descuidat en els paquets prepagats. Tots dos models venen compromisos de diversos mesos, i alguns centres cobren un semestre per endavant. Aquest efectiu no és tot ingrés d'aquest mes — és un passiu que vas guanyant a mesura que lliures sessions. Enregistra'l malament i el teu compte de pèrdues i guanys et dirà que el millor mes de la teva vida va ser seguit d'un col·lapse misteriós.
Quin model encaixa amb quin propietari?
Tria Kumon si vols el cost d'entrada més baix, el model de personal més senzill i una royalty que et deixa quedar-te cada euro dels futurs augments de preus. Afavoreix els propietaris-operadors que instrueixen personalment, els mercats on les tarifes premium són assolibles, i els propietaris còmodes amb un programa basat en fitxes i sense referents d'ingressos corporatius en què recolzar-se.
Tria Mathnasium si vols un enfocament exclusiu de matemàtiques, divulgacions d'ingressos corporatius per avalar el teu préstec, i una royalty que es mantingui proporcional quan la tarifa ha de quedar baixa per competir. Afavoreix els propietaris que poden reclutar i gestionar un equip d'instructors, els mercats amb poblacions denses d'edat escolar, i els operadors que prefereixen una associació percentual — el franquiciador comparteix els teus mesos dolents mitjançant royalties percentuals més baixes, dins del mínim.
De qualsevol manera, llegeix el Franchise Disclosure Document vigent línia per línia, truca com a mínim a deu propietaris existents — incloent-hi alguns que van tancar — i construeix el teu propi model de punt d'equilibri amb la teva oferta de lloguer, les teves taxes salarials i les tarifes del teu mercat. Cap article de blog, incloent-hi aquest, substitueix aquesta diligència.
Mantén els llibres del teu centre nets des del primer dia
Un centre de classes particulars és una petita empresa amb complexitat de grau de franquícia: fórmules de royalties per verificar, recomptes de matriculació per conciliar amb els informes del franquiciador, tarifes prepagades per reconèixer al llarg del temps i nòmines d'instructors per classificar correctament. Configura el teu pla de comptes per reflectir aquestes realitats — separa els ingressos per tarifes de les quotes de matrícula, enregistra les royalties com a línia de despesa pròpia perquè el càrrec mensual de la franquícia no s'amagui mai dins d'un flux bancari, i concilia els recomptes d'alumnes amb les factures de royalties cada mes. Els propietaris que detecten un error de facturació al segon mes són els que els llibres poden demostrar què se'ls deu. Si vols un llibre major transparent, controlat per versions i totalment teu, la comptabilitat en text pla amb Beancount.io gestiona netament el seguiment de royalties en múltiples comptes i d'ingressos diferits — consulta la documentació per veure com estructurar transaccions recurrents.
Simplifica la teva gestió financera
Mentre values un centre Kumon o Mathnasium, recorda que la franquícia que pots modelar amb claredat és la que pots dirigir amb confiança. Mantenir registres financers nets des de la teva primera matrícula fa que les auditories de royalties siguin indolores i les converses amb prestadors, fàcils. Beancount.io ofereix comptabilitat en text pla que et dona transparència i control complets sobre les teves dades financeres — sense caixes negres, sense dependència de proveïdor. Comença gratis i descobreix per què els desenvolupadors i els professionals de les finances s'estan passant a la comptabilitat en text pla.





